Profil: zgubyro
Despre
Utilizator: zgubyro
Nivel: Ambasador
Statistici
A intrat: Tuesday, April 18, 2017
Ultima vizita: Wednesday, October 20, 2021 11:39 AM
Numarul de postari: 547
[0.05% din toate postarile / 0.33 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Clubul aspirantelor - 87
Postat: Wednesday, October 20, 2021 10:16 AM
Andreea0 wrote:
Hei fetelor , v-am citit zilnic chiar daca nu am mai postat . Va doresc mult noroc in continuare , nu vă dați bătute !!
Eu am ceva noutăți..bune ,rele nici nu mai știu ce să zic .
Am fost la doctor pe data de 14 și oare cum sunt puțin dezamăgită 😟.
Ultim cm pe 05 sept / test ovulație pozitiv pe 19.
Ce sa mai am fost la doctor mă pus la eco dar..
Nu se vedea mai nimic. În sensul că doar un "."
Mai indicat evitarea contactului sexual și a efortului fizic. Și așa că mi-a zis sa revin peste 14 zile.
Am rămas doar cu o scrisoare medicala din care sincer nu înțeleg mai nimic 😟 (parca sunt proasta , m-am panicat și nu îmi mai sta capul la nimic..nici măcar nu mai știu cum a fost la prima sarcina )
Ideea e că nu mai am răbdare să aștept și vroiam sa va întreb și pe voi ce părere aveți despre acea scrisoare medicala .
Și îmi cer scuze daca va stresez 🥺Sper sa nu deranjeze pe nimeni postarea mea.
Nu se vede prea bine da na..
https://ibb.co/6RKmT9n

Buna, la un test de ovulatie pozitiv pe data de 19,sarcina ar trebui sa aiba in jur de 6 sapt, deci trebuia sa se se vada sacul gestational , embrionul etc. Eu daca as fi in locul tau as face un beta si l-as repeta sa vad daca e in scadere sau crestere. CErt este ca beta la 6 sapt trebuie sa fie peste 10 mii.
Daca beta e in scadere e clar ca este vorba despre o sarcina oprita din evolutie iar sa stai sa astepti sa se elimine nu stiu daca este cea mai buna solutie.

Multa bafta iti doresc.
Postat: Sunday, October 17, 2021 11:40 AM
Andreealee wrote:

Multumesc pentru raspuns.. asa e, eram cam 9-10 dpo ..parca ma linistiti mai mult ca doctora, ca ea mai mult m-a speriat.. cand i-am zis ca pe 1 nu s-a vazut nimic a reactionat asa ca si cum ar fi fost o problema si apoi insistam eu ca a fost ovulatie tarzie si era devreme sa se vada.. oricum nu mai merg la ea.

Un medic nu e un medic rau daca nu ne spune ce vrem noi sa auzim. Femeile in perioada asta a sarcinii sunt foarte sensibile si hormonale sa zic asa, si e pacat sa iei o decizie proasta din cauza asta.
De recomandat este sa ai un medic care lucreaza si la maternitatea unde vei naste, de asemenea sa aiba ceva experienta.
Postat: Friday, October 15, 2021 11:14 PM
Andreealee wrote:

Buna Andreea, multumesc ca te gandesti la mine. Sunt bine am fost azi la eco, am reusit intr-un final..nu am vrut sa scriu initial sa nu deranjez fetele..dar scriu pe scurt. S-a vazut embrionul si a spus ca are activitate cardiaca. Dupa menstruatie am 6s5zile dar a spus ca e mai mica sarcina..6 sapt si 1 zi. sper sa fie bine pe mai departe si va doresc tuturor succes. campfire

Buna, e perfect dupa parerea mea. Am vazut la semnatura ca pe data de 24 ai avut beta 26. Un beta de 26 reprezinta cam ziua 9-10 dpo, deci asta ar inseamna ca ai ovulat in ziua de 16 sept, deci azi ai exact 6 sapt si o zi :)
Felicitari si sarcina usoara!
Postat: Friday, October 15, 2021 9:40 AM
Castanuta wrote:
Hei, am revenit după o perioada in care mare lucru nu s-a intamplat.
Luna asta, ovulatia pare sa fi fost ca la carte, iar azi, in ziua 27 a CM testul arata asa ..

Cate zile de la ovulatie ai? Eu parca vad o umbrta da nu-s sigura daca e de la ochelarii mei sau chiar e acolo pe test!
Postat: Tuesday, October 12, 2021 12:29 PM
Maria.mmh wrote:
Am vazut ca ati intebat de mine. Si voiam sa anunt aici ca eu ma retrag din grup pt ca nu imi mai gasesc locul aici. Fara suparare pt nimeni insa casuta gravidelor e goala si discutiile de ecografii si altele se poarta aici unde suntem ceva amarate care ne-am mancat sufletul ani de zile. Fetelor nu vreau sa par rea , dar ganditi-va si la restul, ca si voi tot de aici ati plecat. Si nu e numai parerea mea, daca restul fetelor care sunt deranjate vor sa indure, e treaba lor. Eu prefer sa nu ma mai chinui singura. Puteti sa considerati ca sunt frustrata, dar la stadiul asta am ajuns acum si cre ca e prea mult pt mine.
O sa ma scot la casuta noua de pe lista si o sa las primul loc pt altcineva, au cateva fete nr meu de telefon , cu cateva mamici sunt prietena pe retelele de socializare, deci are cine sa ma anunte cand e cazul de casuta noua.

Din pacate orice fata care are un test pozitiv nu poate sa se duca pur si simplu la gravidute. O sa vezi ca tot asa vei fi si tu, pana nu se aude inima nici un medic nu te considera cu adevarat graviduta. Si nu poti pune atacurile de panica pe baza postarilor de pe acest grup, nu e corect.
Postat: Wednesday, October 6, 2021 8:24 AM
Maria.mmh wrote:

Eu încă aștept menstruatia.. Îmi vine sa o iau razna.. Am terminat arefamul de 8 zile și nimic. Acum ma bate gândul sa iau duphaston..

Graficul arata ca ai ovulat. Mi-e greu sa cred ca temperatura creste asa mare doar de la arefam.
Postat: Monday, October 4, 2021 7:49 PM
Oana.c wrote:
A venit! 338.5 of doamne sper sa fie bn pn la capat.🥰

S-a dublat perfect, hai ca este speranta Doamne ajuta!
Postat: Sunday, October 3, 2021 11:50 AM
deme wrote:

Oana, ai o evolutie f buna la beta. Eu nu îți inteleg pesimismul asta, parca vrei sa iasă prost, ca sa spui "vedeti, am avut dreptate ".
Eu as gandi doar pozitiv , pana la urma culegi ceea ce semeni.
Curaj !

Buna, din cate am citit pesimismul Oanei este din cauza ca al doilea beta a crescut de 5 ori fata de primul, al treilea insa s-a dublat la 48 de h (avand in vedere ca a fost facut 3 ore mai devreme) ceea ce este f bine.
Din experientele ce le-am avut si din multitudinea experientelor de pe forumul asta, un beta nu este ok daca creste mai repede de 24 de ore si nici mai lent de 48. Chiar daca sunt gemeni tot in intrevalul asta trebuie creasca. Eu banuiesc ca poate a fost o eroare de laborator si primul beta a fost putintel mai mare de 16.6 si atunci ar fi bine.
Eu o inteleg pe Oana pentru ca am trecut prin asta, si orice lucru imi dadea de gandit si ma baga in depresie. Sa nu credeti ca un test pozitiv va inlatura grijile si stresul.... din contra.
Postat: Friday, October 1, 2021 5:29 PM
Andreealee wrote:

Multumesc pt raspuns, m-am mai linistit. Ovulatia a fost mai tarziu luna asta, cam in ziua 17 a CM .. i-am spus doamnei dr datele dar dansa a decis sa faca eco.. sper sa se vada data viitoare Doamne ajuta.

In cazul acesta de-abia la 5 sapt si cateva zile o sa fie vizibila, iar inimioara probabil peste o sapt incolo. Fa-ti programare dupa 10 octombrie, daca nu oricum te va mai chema o data.
Postat: Friday, October 1, 2021 4:20 PM
Andreealee wrote:
Buna fetelor. Am fost si eu la eco, nu s-a vazut inca nimic.. doar ca era endometrul ingrosat de 18, si se vedea un punct dar era prea mic ca sa isi dea seama..poate e inca devreme. Am 4 saptamani si 5 zile, mi-a spus sa revin intr-o saptamana. Hands

Din cate stiu doar de la 5 sapt este vizivila sarcina, la 5 sapt saculetul are 5-6mm dupa care creste 1 mm pe zi. Embrionul doar la 6 sapt este vizibil (are in jur de 2mm) si atunci se poate auzi si inimioara. Acestea sunt valabile daca ovulatia a fost in ziua 14, daca a fost mai devreme sau mai tarziu atunci calculezi in functie de asta,