Profil: Yanna
Despre
Utilizator: Yanna
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Sunday, June 27, 2021
Ultima vizita: Tuesday, January 25, 2022 1:15 PM
Numarul de postari: 25
[0.00% din toate postarile / 0.12 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Gravidutele noastre dragi - 62
Postat: Tuesday, January 25, 2022 12:21 PM
Buna Mădălina, eu am deja un program de 6 ore la serviciu, cu 2 wk lucrate pe luna, problema la mine este ca lucrez cu publicul, stau numai in picioare, merg foarte mult, cum am zis, uneori ridic si greutăți, in 60% minim din zile nu am timp sa beau nici apa sau sa merg la baie. In situația acesta nu știu ce poate s- facă angajatorul, având in vedere ca programul nu mi-l poate modifica, nu pot fi mutată la alt departament. Orice modificare/scurtare in program afectează direct personalul de pe cealaltă tura si nu as vrea asta, ar trebui ca colega mea sa facă si ttreaba mea si nu e Ok. Voi încerca sa discut cu dr situația sa văd exact in ce condiții pot lua acel concediu de risc, chiar dacă am auzit multe prietene ca nu au luat ca afectează la bani, in momentul acesta cel mai important este ca bebe sa fie bine, chiar dacă asta îndeamnă sa iau 1000 de lei pe luna sau chiar deloc.
Postat: Tuesday, January 25, 2022 12:15 AM
Gaby sunt bine,mulțumesc de întrebare, , m-a ajutat foarte mult ca am stat acasă zilele acestea, pentru ca îmi este foarte amețeala de la Arefam, burta nu ma mai doare, nu mai am nicio secretie colorata. O sa fie mai greu acum când încep serviciul, pentru ca stau toată ziua in picioare, merg foarte mult, mai ridic si greutăți uneori si când ajung acasă am dureri de burtica cu tot cu no-Spa. Aștept ziua de vineri sa merg la control, sper sa se vadă ceva acolo, as avea 5 saptamâni si 3 zile. Am emotii maxime, sper sa fie totul bine. La sfârșitul lunii viitoare ar trebui sa plecam in concediu eu cu soțul si ma gândeam sa le spun atunci înainte tatălui si socrilor, dar parca nu mai am răbdare. Cred ca dacă totul e Ok acum la control o sa le spun mai devreme totuși
Postat: Monday, January 24, 2022 10:05 PM
Mulțumesc pentru mesaje fetelor! Eu sper totuși sa nu am probleme cu grețurile, am o “sensibilitate” foarte mare la senzația de greață, numai dacă se vorbește de cineva care ii e greață sau care vomita si mi se face rău, dacă cumva aud pr cineva ca vomita fac atatc de panica, nu am mai vomitat de ani de zile si îmi e groaza de aceste grețuri. Eu am probleme cu fierea si mai aveam grețuri cand mâncam carne tocata, sau mai gras, asta este si motivul pentru care am renunțat la carne acum 4 ani si de atunci nu am mai avut probleme, acum stau di ma gândesc ca nici medicamente foarte multe nu pot sa iau ca sa dispară senzația. Ma agat de ideea ca personale vegetariene au mai rar grețuri decât cele care mănâncă carne, am renunțat la toate mâncărurile prăjite, cele grele, mănânc doar foarte foarte sănătos, sa nu ii dau ocazia organismului sa se simtă “greu”

In alta ordine de idei, voi la ce vârsta a sarcinii ați anunțat familia si prietenii? Am auzit ca pana la 3 luni nu prea se spune dar eu parca nu mai am răbdare sa împărtășesc cu tatăl meu aceasta veste, mai ales ca mami a murit anul trecut in noiembrie si își dorea mult de tot un nepotel/nepoțica
Postat: Sunday, January 23, 2022 1:15 PM
Buna! Am 4s5z, sunt la prima sarcina. Arefamul dimineața îl iau oral si ma simt foarte ametita de la el. Vitamine nh mi-a recomandat încă sa iau, am luat prima data când ne-am apucat de treaba vitaminele prenatale de la Secom, dar dupa câteva luni am renunțat la ele, aștept controlul de vineri sa vedem ce zice si dr. Eu iau B12 zilnic pt ca nu mănânc carne, si ce mi-a dat medicul acum, in rest nu suplimentez cu nimic.
Postat: Sunday, January 23, 2022 9:23 AM
Gaby 41 wrote:
Bună Yanna!Ce mai faci?Cum te simți?

Buna Gaby! Am avut ceva scurgeri maronii duminica trecută si m-a pus dr pe Arefam 4/zi, no-Spa 80 3/zi si acifol 2/zi (mi s-a părut mult 2 cpr pe zi de acifol, o voi întreba vineri când am programare de ce 2), dupa 2-3 zile scurgerile si crampele au dispărut, mai apar ușoare dureri doar dacă stau mult in picioare dau când veneam de la serviciu obosita.

Sunt foarte adormita, zilele acestea am stat acasă si am dormit aproape toată ziua, încă nu am grețuri si sper sa nici nu apara (am citit ca peroanele care nu consuma produse de origine animală au grețuri in proporție mult mai mică Love ) Mai am însă arsuri, mai ales seara, dar încerc sa mănânc foarte arătos, am renunțat la prăjeli, sucuri, junk food, Am văzut ca trebuie sa mănânc puțin si des si sunt Ok. Încă nu m-am obișnuit pe deplin cu ideea de sarcina, parca nu îmi vine sa cred ca in sfârșit s-a întâmplat!
Subiect: Clubul aspirantelor - 88
Postat: Monday, January 17, 2022 10:28 PM
Buna! Am primit rezultatele de la beta, 214,2 la 13 zile dupa ovulatie. Am citit acolo pe tabel ca e Ok pentru săptămana 4 valoarea, eu as avea astăzi 3 saptamâni si 6 zile, deci pe acolo. Dr zice ca e Ok dar sa continui cu arefam si no Spa cel puțin pana ajung la ea(la sfârșitul lunii)

Eu voi continua sa va citesc din umbra, va doresc sa vi se împlinească cat e curând visul de a fi mămici, sper sa văd numai teste pozitive in fiecare luna!!! Va mulțumesc mult pentru toate sfaturile si părerile!
Postat: Sunday, January 16, 2022 9:49 PM
Si testul de dimineața, o sa merg maine sa fac si beta

https://ibb.co/5YxQw5S

Mi-a fost foarte rău de la Arefam, amețeli groaznice, dar pana nu ajung la medic o sa respect ce zice ea ca nu am încotro.

Maria când am văzut testul mi s-a făcut un gol in stomac de emoție, m-as fi bucurat enorm sa fie barza si nu Covid scris acolo pe el…
Postat: Sunday, January 16, 2022 4:32 PM
Buna! Eu nu am vesti grozave din punctul meu de vedere, de azi dimineața am o secretie foarte foarte puțin maronie, am vorbit cu dr si mi a zis sa iau arefam 2 oral si 2 vaginal, supozitor uscosin si sa merg la cel puțin 7 zile de la întârziere la control. Dar nu mi-a dat mai multe detalii despre cum sa le iau. ‘
Am vorbit prin mesaje si nu a mai răspuns când am întrebat, am luat 2 arefam oral acum o ora si sunt leșinata in pat, abia mai pot sa vorbesc. Diseara o sa bag vaginal 2 arefam si dupa uscosinul acela sa vedem. Încerc sa ma consolez cu gândul ca poate e sângerarea de implantare. De dimineața am făcut un test barza ultrasensibil si se vede liniuța foarte bine, nu e la fel de intensa ca cea de control dar e acolo.

Credeți ca poate fi biochimica sau sa nu se fi prins bine si de asta mi-a dat arefam? A mai pățit cineva așa?
Postat: Saturday, January 15, 2022 10:55 AM
Oana.c wrote:

Buna Yanna, nici la mine nu erau destul de clare pana dupa cateva zile de intarziere....
Cel ce te va lamuri e beta in dinamica.
Testele dr max nu le agreez, daca faci barza sigur se vede mai bn. Acum nu stiu ce sa zic...cam la 2 zile se mai inchidea o nuanta la mine...de la o zi la alta nu era diferenta sa stii.

Buna! Voi încerca sa iau un Barza pentru maine dimineața si luni o sa merg la beta, ele s-au mai inchis fata de ziua 9 când s a văzut mai bine liniuța, dar cred ca eu ma așteptam sa fie la fel de intensa ca cea de control, nu știu de ce, si m-am panicat. Mulțumesc!
Postat: Saturday, January 15, 2022 9:07 AM
Am reușit sa incarc si poza, primul de sus este de ieri de dimineața, cel din mijloc de ieri seara si ultimul de jos este cel de astazi. Ce parere aveți?

https://ibb.co/bNgWfx9