Profil: wonderwoman
Despre
Utilizator: wonderwoman
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Friday, January 3, 2014
Ultima vizita: Thursday, March 6, 2014 1:31 PM
Numarul de postari: 2
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Relatia dintre un copil si unchi
Postat: Monday, January 6, 2014 9:09 AM
Va multumesc pentru raspunsuri.
Poate ca intr-adevar sunt geloasa, cu toate ca o cunosc pe fetita asta de cand s-a nascut si imi este la fel de draga precum ar fi nepoata mea. Ma intereseaza si imi pasa la fel de mult de ea precum iubitului meu, de aceea mi-am si pus intrebarile respective - daca trebuie oprite lucrurile astea din timp.
Eu am multi verisori, si in copilarie ne intalneam doar in vacante cu ei si cu unchii mei. Cu toate astea, nu a fost niciodata vorba de a dormi in acelasi pat, chiar si cand ne strangeam cu totii si poate nu erau suficiente paturi in casa bunicilor. Imi aduc aminte ca intotdeauna se faceau planurile astfel incat parintii sa doarma cu copiii lor, iar cei mai marisori separat-fetele si baietii. Si cu toate ca mai erau mofturi si preferinte de genul celor pe care vi le-am adus in discutie, nu erau permise vreodata. Chiar daca era vorba de rude atat de apropiate.
Sa inteleg din asta ca familia mea nu a fost una normala? Nu cred, doar ca m-a facut sa am conceptiile care m-au condus la ideile ce voua v-au parut absurde.
Poate ca familia prietenului meu are alte conceptii, iar faptul ca imi pun intrebari de genul acesta nu inseamna ca vreau sa ma bag si sa le stric lor zilele, ci doar ca..mi se pare ciudat, si vreau sa inteleg in ce fel de familie voi intra si eu la un moment dat.
Subiect: Relatia dintre un copil si unchi
Postat: Friday, January 3, 2014 11:27 PM
S-ar putea ca intrebarea mea sa va para deplasata, dar as vrea sa aflu si parerea altora cu privire la un subiect ce mie îmi pare destul de delicat,cu toate ca unora li s-ar parea normal.
Prietenul meu de 28 de ani are o nepotica de aproape 4 ani, pe care o iubeste foarte mult si care este foarte atasata de el. Locuind în alt oras, el vine acasa destul de rar, iar când se întâmpla asta, fetita este mereu în preajma lui, lucru ce mi se pare normal.
La ultima vacanta pe care a petrecut-o acasa, fetita si-a dorit foarte mult sa doarma cu el,lucru ce s-a si întâmplat nu o data. Uneori, a refuzat categoric somnul alaturi de parintii sau bunicii ei, cerând cu plânsete sa doarma cu el.
Mie mi se pare ciudat faptul ca nimeni din familie nu vede o problema în asta. Fetita într-adevar este mica, dar cred ca e la vârsta la care începe sa înteleaga unele lucruri legate de relatii si de sexualitate, si la vârsta la care poate sa-si creeze complexe legate de aceste lucruri.
Parintii sunt bucurosi ca dorm singuri, asa ca îmi e usor sa înteleg de ce mama nu refuza cerinta fetei. Dar pentru ca prietenul meu nu doarme confortabil cu ea si a semnalat lucrul acesta, ea a gasit solutia cea mai simpla ca fiind, atunci când fetita face mofturi si plânge în hohote ca vrea sa doarma cu unchiul, sa o aduca la el, sa adoarma, apoi sa o duca înapoi în patul lor. Mie lucrul acesta mi s-a parut si mai rau, pentru ca îi alimenteaza fetei ideea ca poate obtine mereu ce vrea.
Pe mine ma îngrijoreaza comportamentul acesta pentru complexele psihologice sau chiar sexuale pe care le-ar putea avea fetita când, eventual, va mai creste si nu i se va mai da voie sa doarma cu el. Nu stiu exact daca ea cunoaste diferentele dintre fetite si baietei, dar stiu ca se pot dezvolta legaturi si atractii foarte puternice, înca de la vârsta asta, mai ales cu membrii familiei atât de apropiati.
Fetita este foarte inteligenta si precoce, având un spirit de observatie foarte ascutit. Ea a ajuns sa faca unele corelatii de genul: ”Bunica si bunicul dorm în camera lor, Tati si mami dorm în camera lor, iar eu- eu dorm cu unchiul!” (întrebata unde doarme în seara respectiva). O data i-a spus prietenului meu, în joaca: ”Hai, sotul meu!” (auzind-o pe mama ei vorbind astfel tatalui, mai devreme în ziua aceea).
Stiu ca la vârsta aceasta primeaza caracterul imitativ, si poate scurtele perioade în care unchiul ei este acasa o împing la acest comportament, ea fiind unicul nepot, alintata de toata familia.
De aceea ma întreb, sunt eu paranoia si am o problema? Este normal ceea ce se întâmpla, sau gresesc eu când ma gândesc ca de pe acum i-ar trebui explicat ca fetitele dorm cu fetitele, iar baietii ar trebui sa doarma cu baietii?