Vreau sa devin invatatoare!
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Marisa
Scris: Friday, September 27, 2013 2:09 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 7/25/2013
Vreau sa ma ajutati intr-o problema: eu am terminat o facultate de profil economic si cum nu mi-am gasit sa lucrez in domeniu (decat ceva apropiat, dar foarte prost platit), am zis sa prind curaj si sa fac ce mi-am dorit de cand eram copil - sa lucrez ca invatatoare. Din cate stiu trebuie sa fac o facultate bazata pe aceasta specialitate (numele e prea pompos ca sa il scriu acum).
Accesand pagina facultatii respective nu am reusit sa vad exact ce criterii trebuie sa indeplinesc ca sa ma pot inscrie la aceasta facultate (vedeam ceva de cantat pe note - sunt afon).
Ajutati-ma va rog cu niste informatii, pentru a ma putea pregatii pentru anul viitor (sunt foarte hotarata sa fac acest pas, desi stiu ca tot un salariu mic voi avea, macar fac ceea ce imi place).
marivic
Scris: Friday, September 27, 2013 2:45 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 8/10/2007
Primul pas,te inscrii la Facultatea de Psihologie si Stiintele Educatiei,specializarea profesor pentru invatamantul primar si prescolar.
Stiu ca era ca proba de admitere un interviu si dosar,dar acum depinde de fiecare judet in parte....Poate s-a schimbat,...trebuie sa intrebi.Cel mai bine ar fi sa si lucrezi in bransa,caci practica si lucrul cu copiii este totul,nu teoria.Teoria te ajuta dar daca nu ai cum sa o pui in practica,...tot degeaba....
Mult succes!
Marisa
Scris: Friday, September 27, 2013 3:12 PM
Nivel

Cel mai bine ar fi sa si lucrezi in bransa,caci practica si lucrul cu copiii este totul,nu teoria.Teoria te ajuta dar daca nu ai cum sa o pui in practica,...tot degeaba....

Asta imi doresc, dar oare cine ma angajeaza pe mine sa lucrez cu copiii, in conditiile in care nu am nici studii in domeniu si nici nu am experinta intr-un asemenea job? Aceasta este problema ... daca as gasi un punct de plecare ar fi perfect. Am o cunostiinta care lucreaza ca invatatoare si ma bate gandul sa vorbesc cu dansa, sa pot participa la cateva ore, sa imi dau seama ce trebuie sa fac concret si cum ar trebui sa ma comport cu elevii...
marivic
Scris: Friday, September 27, 2013 3:19 PM
Nivel

Ar fi foarte bine,...un prim pas.Apoi anul urmator dai testare pentru suplinitor necalificat(caci asta vei fi pana la finalizarea studiilor cu obtinerea Licentei)si vei lucra pe catedra de invatatoare,daca asta iti doresti.Mergi si cauta unde este loc de munca,vb cu directorul unitatii,vezi daca are loc pt anul urmator caci acum este prea tarziu.....si totul va fi mult mai usor asa.....
Marisa
Scris: Friday, September 27, 2013 3:25 PM
Nivel

Multumesc foarte mult! Mi-ati fost de mare ajutor. O sa ma interesez.
Marisa
Scris: Friday, September 27, 2013 4:10 PM
Nivel

Mai am o intrebare... M-am uitat pe site-ul Edu si Inspectoratul Scolar Judetean si nu scrie nimic despre invatatorii/ profesorii suplinitori necalificati. Adica unde as putea gasi o lista cu locurile libere si datele in care se dau examene pentru ocuparea locurilor respective. Multumesc
marivic
Scris: Friday, September 27, 2013 4:47 PM
Nivel

Cel mai bine intrebi la ISJ tau.Respectiv Inspectoratul Scolar al judetului Arges(dupa cum vad la avatar)Acolo intrebi ce trebuie sa faci ca sa intrii direct in sistem de la anul....cred ca trebuie sa vb cu Inspectorul de la Resurse Umane.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.