Vorbire - 12-18 luni
Subiectul anterior · Subiectul urmator
TatyKS
Scris: Friday, February 16, 2007 8:56 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Alexandra esti scumpa rau puiutzaapupici pupici angel pupici ce voci au ...imi vine sa-i manancsic
sousourel
Scris: Friday, February 16, 2007 9:32 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
delfinasa wrote:
am hotarat sa merg numai pe limba romana cu ea si ce-o prinde in engleza va prinde de afara, de la desene, mai tarziu la gradinita, dar nu mi-am pus problema ca ametesc copilul si poate avea dificultati in interactionarea cu ceilalti copii, vorbitori de englezascratch...ea spune deja cateva cuvinte numai in engleza: bool (ball) la minge, bai-bai si pabai la bye-bye (aici le mai amesteca), bebi (baby) la bebe...poate ca e bine sa-i vorbesc si in engleza, sa-i citesc povestile direct in engleza, nu sa le traduc cum fac acum...am stabilit o regula ca in casa numai romaneste vorbim, afara intre noi in romaneste cand suntem singuri, numai in prezenta altor americani vorbim engleza intre noi, dar cu copilul tot in romaneste.

Daca esti hotarata sa-i vorbesti romaneste, vorbeste-i numai romaneste, iar sarcina lui tati va fi, eventual sa o initieze in vorbire in limba engleza. Mult succes!

Karinutza mica...arati degetelul si spui uan...ca si V...dragalasilor, nu stiti cum ni se inmoaie genunchii atunci cand va auzim angel
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, February 17, 2007 9:15 PM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Andi spune asa: mama, tata, papa, dei (da-i , da-mi - ceva de genul, cand cere sa primeasca ceva, in special mancare), caca (dar nu are adresa la caca pe care il doresc eu uff), bubu (bunica-sa/bunica-sau), pa (si face pa dar numai cand vrea), un soi de alo (isi pune telefonul sau manuta la cap in loc de ureche dar inseamna ca vorbeste la telefon) si cam atat.

mai zice o gramada de chestii pe bebeleasca dintre care cea mai tare, care ne amuza teribil pe noi si e un scump cand o spune este "galdi-galdi", spusa cumva cu limbuta pusa in cerul gurii si inseamna ceva de genul ca e fericit si multumit. nu am descoperit exact ce inseamna dar... ne straduim.alcool

voi cum faceti sa ii invatati cuvinte? eu am incercat sa ii repet si sa ii arat acelasi lucru dar nu prea a functionat. ceva sugestii aveti? pupici
MNiko
Scris: Saturday, February 17, 2007 9:24 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Andismom wrote:

voi cum faceti sa ii invatati cuvinte? eu am incercat sa ii repet si sa ii arat acelasi lucru dar nu prea a functionat. ceva sugestii aveti? pupici

Nu prea m-am stofocat sa ii repet cuvinte ca sa le spuna dupa mine. Eu ii tot arat imagini cu animale in special si ii spun ce e si cum face. A avut o perioada cand facea ca vulpea, sau precum catelul dar i-a trecut. O pun insa sa imi deschida cartea la catel, sau la pisica, etc...Catelul mi-l arata oricand, e preferatul ei si il recunoaste imediat indiferent ce culoare sau rasa este. Cu celelalte animale, doar daca are ea chef.
Ma gandesc ca la un moment dat tot trebuie sa le spuna intr-un anume fel. Ce am observat chiar in seara asta e ca repeta anumite silabe dupa tati.
sousourel
Scris: Sunday, February 18, 2007 10:21 AM
Nivel

MNiko wrote:

A avut o perioada cand facea ca vulpea,

Hai ca m-ai facut curioasa...cum face vulpea?pupici

Anca, bb-ii nostri invata in ritmul lor atunci cand au parte de "baie" adecvata de cuvinte si daca un anume cuvant le atrage atentia, poti foarte bine sa-l repeti de cateva ori la un moment dat, alta data iarasi...nu e nici necesar nici recomandat sa insisti f mult, pot aparea blocaje datorate inhibitiilor de aparare, sau suprasolicitare.

Si apropo, spunandu-i ieri partile fetei, am zis si "barba" (inspirata de tehnica "Leut"ras )...i-a placut cuvantul, i-a fost la indemana si l-a zis si el, din prima.
MNiko
Scris: Sunday, February 18, 2007 10:52 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
sousourel wrote:

Hai ca m-ai facut curioasa...cum face vulpea?pupici

Anca, bb-ii nostri invata in ritmul lor atunci cand au parte de "baie" adecvata de cuvinte si daca un anume cuvant le atrage atentia, poti foarte bine sa-l repeti de cateva ori la un moment dat, alta data iarasi...nu e nici necesar nici recomandat sa insisti f mult, pot aparea blocaje datorate inhibitiilor de aparare, sau suprasolicitare.

Si apropo, spunandu-i ieri partile fetei, am zis si "barba" (inspirata de tehnica "Leut"ras )...i-a placut cuvantul, i-a fost la indemana si l-a zis si el, din prima.

Bravo V.bravo

Cum face vulpea? Nici eu nu stiam, mama a invatat-o. E un fel de "au" cu "a" mai lung iar "u" mai mult pierdut si strigat. Mie nu prea-mi reuseste(probabil si din cauza asta nu mai zice)
mommy
Scris: Sunday, February 18, 2007 10:59 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2006
leut wrote:
Iaca un micut vocabular...ca e timida in fata aparatului...adica mai erau cateva cuvinte dar, na, sunt de-ajuns!ras
Calitatea imaginii lasa de dorit dar am vrut sa imortalizez faza, mai ales ca astazi a implinit un an si jumatate!dance
img

Bravo, Alexandra! Am urmarit filmuletul impreuna cu Mihaita, care ii tot raspundea si vorbea pe limba lui, si se catara pe masa sa atinga cu degetul fatza Alexandrei. Ce sa mai zic cum a urlat cand s-a terminat si l-am dat jos, a trebuit sa dau replay...flowers
sousourel
Scris: Sunday, February 18, 2007 12:17 PM
Nivel

Ei Mihaita, iti cam e draga Alex, nu-i asa?ras
leut
Scris: Sunday, February 18, 2007 1:52 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Miru wrote:

Bravo, Alexandra! Am urmarit filmuletul cu Mihaita, care ii tot raspundea si vorbea pe limba lui, si se catara pe masa sa atinga cu degetul fatza Alexandrei. Ce sa mai zic cum a urlat cand s-a terminat si l-am dat jos, a trebuit sa dau replay...flowers

yes Inca un prieten! Mihaita, Mihaita...stai sa se trezeasca Alex sa vedem ce zice...ca mama soacra (adica je) e de acord!love
Chestia cu invatatul cuvintelor sta cam asa (cel putin la noi)...ii arat poze, ii arat gurita, ochisorii, etc si-i repet si uite-asa in fiecare zi. Incercam pe cat se poate sa invatam cate un cuvintel nou in fiecare zi si vad ca "se prinde"!yes Alex mai are o chestie...cand se trezeste din somn, daca ii spun cuvinte unele dupa altele repeta ca un papagal si-mi arata obiectele cu pricina...A...si soacrei mele ii place sa-i spuna poezii, ii canta iar la cantecelul cu piticul ce face baie intr-un ibric isi pune mainile pe fata si spune vai-vai!hohot
TatyKS
Scris: Sunday, February 18, 2007 2:03 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
leut wrote:

:...A...si soacrei mele ii place sa-i spuna poezii, ii canta iar la cantecelul cu piticul ce face baie intr-un ibric isi pune mainile pe fata si spune vai-vai!hohot

Cred ca ce fericita e bunicaa mai Alexuta..esti scumpa raupupici pupici
mommy
Scris: Sunday, February 18, 2007 2:59 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2006
leut wrote:

yes Inca un prieten! Mihaita, Mihaita...stai sa se trezeasca Alex sa vedem ce zice...ca mama soacra (adica je) e de acord!love
Chestia cu invatatul cuvintelor sta cam asa (cel putin la noi)...ii arat poze, ii arat gurita, ochisorii, etc si-i repet si uite-asa in fiecare zi. Incercam pe cat se poate sa invatam cate un cuvintel nou in fiecare zi si vad ca "se prinde"!yes Alex mai are o chestie...cand se trezeste din somn, daca ii spun cuvinte unele dupa altele repeta ca un papagal si-mi arata obiectele cu pricina...A...si soacrei mele ii place sa-i spuna poezii, ii canta iar la cantecelul cu piticul ce face baie intr-un ibric isi pune mainile pe fata si spune vai-vai!hohot

Leut, trebuie sa te previn ca Mihaita este deja un smecherila..., pe toti ii vrajeste cum vrea el. sic
Cu vorbitul, ce sa zic, toti ii vorbim mereu, tare si clar, dar eu nu am avut nici un succes pana acum, cel putin comparativ cu Alexuta ta, care i-a dezlegat limba lui Mihaita instantaneu. love
Kiki
Scris: Sunday, February 18, 2007 8:23 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Dav si-a imbogatit vocabularul cu "da" si cu "tataie" si a facut-o pe mama fericita cand sa plecam de la ea, zicandu-i si ei "mamaie" dance
sousourel
Scris: Sunday, February 18, 2007 8:50 PM
Nivel

Kiki wrote:
Dav si-a imbogatit vocabularul cu "da" si cu "tataie" si a facut-o pe mama fericita cand sa plecam de la ea, zicandu-i si ei "mamaie" dance

Bravo DAvbravo ...acum e si bunica multumita.
Miri
Scris: Sunday, February 18, 2007 9:08 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Kiki wrote:

Bravo Davidutzu!cool
Eu ii tot repet Sarei cuvantul "buni", iar ea imi raspunde:"baba"!Asa ca, deocamdata, eu si Manu suntem "mama"iar mama mea e "baba"!hohot
Kiki
Scris: Sunday, February 18, 2007 9:09 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Sousourel, Miri, pupici pupici

Miri, te inteleg cu "baba". Tata o tot tachineaza pe mama si il invata pe Dav sa ii zica "baba" uff
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.