Vorbire - 12-18 luni
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Anelise
Scris: Tuesday, May 10, 2011 5:34 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
geoa wrote:
De la cati ani poate incepe sa vorbeasca un copil ?cearta

alimami wrote:

Acuma..depinde ce inseamna pt tine "a vorbi"..Ca,de zis cuvinte ,unii zic pe la cateva luni,altii dupa 1an.Propozitii scurte iar,unii fac la 1an si ceva,altii dupa 2 ani,altii dupa 3.Vorbitul in propozitii mai elaborate probabil tine de gradi-clasa I.Vorbitul corect gramatical unii poate nu-l invata veci. Dar de inteles ce se vorbeste,copilul pricepe destul de repejor. De ex,a mea,acum, la 2ani jumate reactioneaza ff bine la stimulii verbali,cu raspuns factual si verbal, dar intelege toate de mult timp. Inca nu are persoana 1, dar face conexiuni excelente intre oameni,locuri,actiuni, lucruri.Cred ca nu exista o varsta standard de la care un copil vorbeste inteligibil si oricum, rudele apropiate il inteleg mai repede decat restul,deci nu as sti care e varsta la care a inceput pitica mea sa vorbeasca..oricum ,e in plin proces de achizitie a vocabularului.pupici
alejandra
Scris: Saturday, February 18, 2012 10:08 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/18/2012
bye buna fetelor.sunt noua in clubul vostru de mamici si ma uitam la discutiile despre intarcatul copilului.eu am o fetita de 1 an si 2 saptamani si inca o alaptez la san.mananca si trei patru mese pe zi de mancare (nu e pretentioasa mananca orice ii dau)iar noapte suge de la san de trei patru ori.ce ma fac cat timp sai mai dau.lapte am destul slava domnului dar nu stiu ce sa fac cat timp sai mai dau si cei mai greu cum o dezvat de san?frown
alejandra
Scris: Saturday, February 18, 2012 10:25 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/18/2012
buna fetita mea alessia (1 an si 2 sapt)a inceput de pe la vreo 10 luni sa silabiseasca ceva.acum spune: ma-ma,tati,ta-ta,dam,hau(ca si cainele),pe cainele nostru il cheama laky e ii spune :aghi: alo,da,pa,tai-tai,bau,si o striga pe mama mea(valy) ea o striga :gali:daca cineva bate la usa ea zice :da....haida:cand se cearta cu mine imi arata degetul si imi spune:dai-dai:si multe cuvintele ......de mers in picioare a pronit la 10 luni si acum merge la perfect singura.eu sper ca evoulueaza bine fetita mea.voi ce parere aveti fetelor?
CasandraE
Scris: Sunday, February 19, 2012 11:37 AM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 2/17/2012
alejandra wrote:
buna fetita mea alessia (1 an si 2 sapt)a inceput de pe la vreo 10 luni sa silabiseasca ceva.acum spune: ma-ma,tati,ta-ta,dam,hau(ca si cainele),pe cainele nostru il cheama laky e ii spune :aghi: alo,da,pa,tai-tai,bau,si o striga pe mama mea(valy) ea o striga :gali:daca cineva bate la usa ea zice :da....haida:cand se cearta cu mine imi arata degetul si imi spune:dai-dai:si multe cuvintele ......de mers in picioare a pronit la 10 luni si acum merge la perfect singura.eu sper ca evoulueaza bine fetita mea.voi ce parere aveti fetelor?

Eu zic ca este foarte bine (ca dezvoltare pana la varsta precizata). Exista tot felul de informatii despre cum si cat trebuie sa evolueze un copil pe fiecare din primii ani de viata, dar din ce am citit sunt doar date statistice. Nu insemna ca un copil care vorbeste mai tarziu sau nu prezinta toate caracteristicile psho-somatice descrise are sau va avea probleme. Poti citi mai multe despre dezvoltarea copilului intre 1-2 ani chiar pe 7 pitici.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.