Chestionar intrebare: Unde va incadrati ?
Alegere Voturi Statistici
pina in 20 de ani...(inclusiv 20) 9 5%
intre 21-25 ani... 43 25%
intre 26 - 30 de ani... 79 46%
intre 31- 35 de ani... 26 15%
de la 36 ani in sus... 14 8%

Varsta mamicilor
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Vesna
Scris: Monday, July 31, 2006 11:23 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/27/2006
Eu am votat 26-30 de ani, nu numai pentru ca eu am nascut in acest interval al varstei, dar pentru ca asa consider ca e bine si pentru mama si pentru copil.
Roxanel
Scris: Monday, July 31, 2006 11:43 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Si eu am votat 26-30, dar l-as fi facut si mai devreme daca aveam casa. Nu ca acum as avea.ras
leut
Scris: Monday, July 31, 2006 11:59 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/15/2006
Eu am votat peste 30 si asta din doua motive: unul, pentru ca Alex a venit la 32 de ani si pentru ca fratiorul o sa vina pe la 35, si nr. 2 pentru ca daca ar fi sa mai traiesc odata, tot la peste 30 as ramane insarcinata. Ma simt minunat, nu-mi trebuie nimic, doar liniste din cand in cand...
sic
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 31, 2006 12:07 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Am votat 26-30, ca fiind varsta ideala de a avea un copil, si nu pt.ca eu am ramas insarcinata la 25 de ani, am nascut la 26 de ani si in prezent am 27 de ani, ci pentru simplul fapt ca maid evreme de 25 de ani eu imi doream un copil, dar abia acum imi dau seama ca copilul a venit atunci cand Dumnezeu a considerat ca sunt pregatita pt.o astfel de responsabilitate.Si spun ca Dumnezeu mi-a dat aceasta responsabilitate, pt.ca pt.Matei (pt.un copil) m-am rugat cativa ani buni, cand eu insami eram as putea spune...necoapta.

Pt.mine un copil inainte de 25 de ani mi-ar fi rapit multe plimbari, atat in tara cat si in strainatate,posibilitatea de a interactiona cu diferite eprsoane de diferite nationalitati, sansa de a avea un job cat de cat bunutz, ca sa nu mai spun ca cu cativa ani in urma nu as fi avut casa pe care o am acum, ci as fi stat cu parintii sau cu socrii.

Peste varsta de 30 de ani, fara a jigni pe nimeni, mie mi sse pare un pic cam tarziu, dar iarasi repet, PT MINE, nu ma refer decat la propria-mi persoana.Mi-am dat un ragaz ca daca pana la 30 de ani nu ma casatoresc si nu am o familie, sa imbratisez calugaria, o mare pasiune si stractie inca din copilarie.Se pare ca totusi Dumnezeu a avut alte planuri cu mine..

Eu ma gandesc ca atunic cand esti prea tanmar, trebuie sa acumulezi experienta, sa te distrezi, sa simti c anu esti legat, ca nu ai responsabilitati.Dupa 30 de ani, deja treci intr=o decada mai...matura, cand nu mai poti sa te prostesti in fata copilului ca "nus e cade", ca nu ai kef, ca nu ti sem ai potriveste.Treci peste oboseala, peste nou, peste lucruri neasteptate mai greu, datorita varstei care te determina sa te porti intr=un mod conservator.Dar, cum exista in orice exceptii, cu siguranta si aici sepot lua in calcul exceptiile:mamici tinere care fac fata maternitatii mai mult mai bine decat un alt segment de varsta, datorita varstei mici a mamei care se dapateaza cu mai mare usurinta situatiiloe neprevazute, precum si mamici mai "in varsta", care au aceeasi disponibilitate si energie ca si cu 5-7 ani in urma.

La noi copilul a venit exact cand ni-l doream, cand il asteptam si kiar imi faceam griji ca...cum de nu mi se intmpla si mie minunea de a fi mama si femeie pe de-a-ntregulsic ...
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 31, 2006 12:09 PM
Nivel

Alina wrote:

Totusi consider ca "meseria" de mama necesita o oarecare intelepciune care nu vine decat cu varsta.

Nu puteai descrie mai bine, in doar cateva randuri toata polologhia scrisa de mine mai susangel !
leut
Scris: Monday, July 31, 2006 12:10 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Stele, stiu ca e parerea ta dar cred ca au si IUli suntem cu adevarat exceptii. Daca ne-ai vedea ce fel ne strambam la Alex si pe-afara de fata cu toata lumea, si ce fel alergam dupa ea! Nu mai spun in casa...numai vocea mea se aude!
E o mare bucurie sa POTI sa te simti, sa poti simti ca nu ai varsta! Esti practic un copil...ras
Miri
Scris: Monday, July 31, 2006 12:16 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Leut, ai mare dreptate!
Eu cred ca a fi parinti e cel mai minunat lucru,indiferent de virsta la care ti se intimpla asta!
Iar sa te "prostesti"in fata copilului tau iar el sa rida in hohote,sa te joci cu el si sa fii 100% dedicat lui,nu stiu daca tine neaparat de virsta sau de personalitatea fiecaruia! oare
dya
Scris: Monday, July 31, 2006 4:12 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
oare Si eu consideram virsta propice pentru a deveni mamica intre 28-30 de ani motiv pentru care la 28 de ani ne-am hotarit sa concepem un bebelas si am reusit insa nu a fost sa fieplans ,acum mai am putin si fac 29 ani si nu sunt sigura daca pina la 30 de ani vom reusi sa ne indeplinim visul de a avea un bebelasuff asa ca parerea mea ar fi ca nu exista o anumita virsta pentru a deveni parinti.Dupa ce te-ai hotarit sa-ti intemeiezi o familie(sa te casatoresti) este bine de stiut ca Dumnezeu va hotari cel mai bine venirea pe lume a unui copilas,binenteles mai sunt si mici exceptii...sic
angel Mie acum nu imi ramine decit sa vad ce are Dumnezeu pregatit pentru mine , chiar nu mai conteaza momentul veniri unui copil , este bine venit oricind.nu De votat nu o sa votez pt ca nu este corect fata de voi care sunteti deja mamici dar poate nu o sa mai dureze asa de mult si o sa votez si eu...pupici
Maria & Mario
Scris: Monday, July 31, 2006 5:18 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Mariuca a venit cand eu aveam 27 ani , deci am votat 25 , 30. Urmatorul ......baiat lu' mama , va veni pe la 30 , asa ca....... merge . Oricum , daca nu il fac pana in 33, nu mai fac deloc. ras Sau cine stie..... oare Scria cineva ca isi retraieste copilaria prin copii sai , asa ca...... spiritul conteaza foarte mult. at despre partea materiala ( casa , masina , servicu... cariera ) toate vin cu timpul. Doar sa astigi la lotto si sa stai apoi o viata sa ii cheltui, cu copii ! yes
Ely
Scris: Wednesday, August 9, 2006 1:06 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Eu am votat tot 26-30 consider ca pana la aceasta varsta poti sa te distrezi, sa fii liber ,sa fii matur.Sincera sa fiu eu ziceam doar din gura ca vreau bebe,dar la fapte ahaaaa.....cred ca venea dupa 30 de aniras asa ca sunt de acord si cu 30-35.sic Acum ma simt minunat ca am facut-o pe Karina la aceasta varsta .
georgy_adinutza
Scris: Wednesday, August 9, 2006 3:56 PM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Eu am votat 21-25 , desi varsta optima ptr a avea un copil mi se pare 25-26 . Eu am ramas insarcinata la 24 jumate si am nascut la 25 si un pic , iar urmatorul BB vreau sa il "proiectez " pe la 29 ....si sper sa fie baiat catel
TatyKS
Scris: Wednesday, August 9, 2006 4:01 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Si eu am votat 26-30 , am nascut-o pe Karina la 26 de ani si vreo 10 luni . Cred ca este varsta ideala pentru conceperea si nasterea primului copil si vreo 32-34 pentru al 2-lea( sper sa mai fac o fetita). Dar..sunt de acord si cu varsta de 30-35 , fiecare cum poate si cum isi doreste nu?
fdianamaria
Scris: Tuesday, November 7, 2006 10:52 PM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
eu ma intrebam care ar fi varsta optima sa faci ultimul copil....adica pana cand poti astepta maxim, ca sa nu ai riscuri. Eu imi pusesem in cap 35 de ani...voi ce ziceti?
Ema
Scris: Wednesday, November 8, 2006 10:49 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu l-am avut pe Edoardo la 25 de ani si pe Stefano la 27 si jumatate, am votat 26-30, dar citeodata , de-a lungul anilor mi s-a parut ca i-am avut prea devreme.
Aici majoritatea femeilor devin mame dupa 29-32 de ani, iar al doilea copil in jur de 33-35 ani. Nu e o regula, dar sint majoritatea.
Oricum nu e ca in Romania ( nu stiu daca mai este aceeasi mentalitate ca inainte de 1990) ca femeia la 40 ani poti s-o pui pe faras!
Aici e normal sa ai copii si la 40 si la 45 de ani, chiar eu am 3 cunostinte care in ultimul an au facut al doilea ( una) si al treilea (2) copil dupa 40 de ani, una are 45.
Si nu au avut probleme de sanatate nici mamele nici copii...
Chiar eu ma gindeam sa mai fac un copil, pentru imi doream mult o fata, dar ce ma opreste este doar faptul ca m-am obisnuit cu baietii mei, care sint deja mari si deajuns de independenti, deci si eu sint libera si-mi organizez timpul cum vreau...si nu stiu cum m-as obisnui cu nopti nedormite, panolini, vaccinuri, alaptat...renuntat la plimbari , vacante departe...si altele....
Asa ca daca renunt ( oricum nu-i zis dance ) e numai din comoditate yes

Am uitat sa spun ca si aici , prin sud , unde au o alta mentalitate, pot deveni mamici incepind de la 18-20 de ani, dar fac mai multi copii si ultimul poate fi oricum pe la 45 ani.
Kiki
Scris: Wednesday, November 8, 2006 12:07 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Ema , ce dragutz ar fi sa le faci o surioara baietilor! Iti dai seama ce protectori si posesivi ar fi cu ea? ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.