Varicela

Options Varicela
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Postat: Tuesday, October 30, 2007 10:42 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Da, Adriana, stiu ca daca mama a avut copilul poate face si el. Pe mine ma mira ca a facut varicela pana la 6 luni perioada in care se spune ca are anticorpi mosteniti de la mama.
iris
Postat: Wednesday, March 26, 2008 6:38 PM

Buna...
Am varicela de o saptamana si toate bubitele sunt acum acoperite de cojite.
Intrebarea mea ar fi daca pot iesi din casa asa sau trebuie sa astept pana se vindeca de tot?
ras
Multumesc!
MNiko
Postat: Wednesday, March 26, 2008 6:45 PM

iris wrote:
Buna...
Intrebarea mea ar fi daca pot iesi din casa asa sau trebuie sa astept pana se vindeca de tot?
ras
Multumesc!

La noi la cresa nu sunt primit copii care inca mai au cojite pe ei(sunt mai multe cazuri de varicela in una din grupe) pe motivul ca sunt inca contagiosi, deci ....
S.ELENA
Postat: Wednesday, March 26, 2008 9:51 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7309
Locatia: Printre probleme......
MNiko wrote:

La noi la cresa nu sunt primit copii care inca mai au cojite pe ei(sunt mai multe cazuri de varicela in una din grupe) pe motivul ca sunt inca contagiosi, deci ....

Asa stiam si eu: izolata pana la completa vindecare!!!!!
ingerash
Postat: Wednesday, March 26, 2008 10:39 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
S.ELENA wrote:

Asa stiam si eu: izolata pana la completa vindecare!!!!!

Subscriu,2 saptamani am stat cu copii in casa ,vara trecuta,macar bine ca au scapat.
Insanatosire grabnica celor bolnavioripupici
mamica23
Postat: Thursday, March 27, 2008 7:15 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/21/2008
Postari: 3402
Locatia: turda
iris wrote:
Buna...
ras
Multumesc!

Trebuie sa stai in casa,pana trece.Si sotul a facut varicela,acum 5 saptamani,nu a asteptat sa-i treaca de tot,si a iesit(a inceput lucrul),daca ma crezi si acum mai are pete rosii pe corp(destul de multe).
Eu zic sa ai rabdare,si stai izolata.
Maria & Mario
Postat: Sunday, April 20, 2008 6:22 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Semnam si noi condica aici : Maria are varicela ( chicken pox ) - forma usoara pana acum, cateva pete pe gat , dupa ureche si pe piept, unde deja au aparut si brobonelele cu lichid ! Am mers dimineata cu ea la urgenta ca nu stiam ce are , am primit diagnosticul , prescriptia pentr Aciclovir 5 ml de 4 ori in 24h. Fara camin dar iesit la aer , plimbari in parc indicat , evitat resto sau supermarketurile sa nu dm altor copii sau gravidelor , alimentatie - orice , mai ales fructe si lichide multe ! Maria e vioaie , mananca , nu o doare , nu se scarpina ca nu o irita ..... sa vedem ce va fi de acum inainte !

Problema mare : eu nu a avut nici o boala a copilariei deci .... cyclops uff maseluta
Lilly of the valley
Postat: Sunday, April 20, 2008 6:32 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
Sanatate!angel
Kiki
Postat: Sunday, April 20, 2008 6:33 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
Sanatate, Mariuca!
Oana, poate vei fi ocolita si de data asta! pupici
Alina
Postat: Sunday, April 20, 2008 7:03 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 3/27/2006
Postari: 18834
Kiki wrote:
Sanatate, Mariuca!
Oana, poate vei fi ocolita si de data asta! pupici

Subscriu.pupici angel
Laura
Postat: Sunday, April 20, 2008 8:06 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Multa sanatate Mariuca!
mommy
Postat: Sunday, April 20, 2008 8:18 PM

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674
Sanatate, Oana si Mariuca!pupici flowers
Alyna
Postat: Sunday, April 20, 2008 9:46 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Maria & mami wrote:
Semnam si noi condica aici : Maria are varicela ( chicken pox ) - forma usoara pana acum, cateva pete pe gat , dupa ureche si pe piept, unde deja au aparut si brobonelele cu lichid ! Am mers dimineata cu ea la urgenta ca nu stiam ce are , am primit diagnosticul , prescriptia pentr Aciclovir 5 ml de 4 ori in 24h. Fara camin dar iesit la aer , plimbari in parc indicat , evitat resto sau supermarketurile sa nu dm altor copii sau gravidelor , alimentatie - orice , mai ales fructe si lichide multe ! Maria e vioaie , mananca , nu o doare , nu se scarpina ca nu o irita ..... sa vedem ce va fi de acum inainte !

Problema mare : eu nu a avut nici o boala a copilariei deci .... cyclops uff maseluta

Sanatate,Mariucaipupici pupici pupici Eu as sugera,daca se poate,sa eviti s-o scoti din casauff pentru ca este o boala virala cu transmisie pe calea aerului si chiar daca nu se apropie nas in nas de un copil,tot o poate transmite...Izolarea se impune ca si masura epidemiologica...La noi in Iasi si acum sunt sute de cazuri de varicela,tocmai pentru ca nu au fost izolate persoanele bolnave.Si nu de alta,dar la copii mici pot exista forme cu evolutie fulminanta,gravauff uff Ca sa nu mai zic ce s-ar intampla daca ar lua varicela o graviduta..plans plans Copilul este contagios pana dispare si ultima cojita,ca sa nu mai zic ca incepe sa fie contagios cu 2 zile innainte de aparitia eruptiei cutanatebanghead banghead Deci,daca e sa o dea,a dat-o la toti cu care a avut contact cu 2 zile innainte sa-i apara bubitele.Sper sa nu te superi pentru sfatpupici pupici pupici pupici pupici flowers flowers
MNiko
Postat: Sunday, April 20, 2008 9:54 PM

Multa sanatate Mariuca.

Eu stiam ca nu e bine sa fie scos afara, ci din contra tinut la caldura. Iesitul afara, daca e mai rece poate stopa eruptia pentru un timp lasand impresia ca este spre vindecare sau chiar vindecata si odata cu statul din nou in mediu mai cald pot incepe iar eruptii, sau in caz mai grav sa erupa pe organele interne.
Alyna
Postat: Sunday, April 20, 2008 9:56 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
MNiko wrote:
Multa sanatate Mariuca.

Eu stiam ca nu e bine sa fie scos afara, ci din contra tinut la caldura. Iesitul afara, daca e mai rece poate stopa eruptia pentru un timp lasand impresia ca este spre vindecare sau chiar vindecata si odata cu statul din nou in mediu mai cald pot incepe iar eruptii, sau in caz mai grav sa erupa pe organele interne.

Varicela e oricum o boala care evolueaza in pusee..in valuri.Apar bibite,dispar si ies altele si tot asa...poate da senzatia ca e vindecat pacientul,dar de fapt sa ramana contagios.Se evita scoaterea copilului afara deoarece poate contacta o alta afectiune care sa necesite administrarea de antibiotic,ceea ce nu este de loc recomandat in cazul varicelei...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed