Vaccinurile si vizita de 1 an
Subiectul anterior · Subiectul urmator
oana_nicole
Scris: Wednesday, February 21, 2007 8:53 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
Kiki wrote:

Si noi vom face vaccin anti-hepatita A, dar Havrix, nu Avaxim. Este optional, nu obligatoriu.

Asa stiam si eu. scratch Acum ma uitam pe net sa vad daca gasesc ceva "schimbari" referitor la asta. A, si se repeta doza peste 6 luni, nu?
Kiki
Scris: Wednesday, February 21, 2007 8:56 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

oana_nicole wrote:

Asa stiam si eu. scratch Acum ma uitam pe net sa vad daca gasesc ceva "schimbari" referitor la asta. A, si se repeta doza peste 6 luni, nu?

Nu stiu, inca nu am vorbit cu doctorul.
Inainte de asta trebuie sa facem Priorix-ul care s-a decalat din cauza bolilor si a degetelului ranit.
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, February 22, 2007 9:03 AM
Nivel

mamici dragi, la ce varsta au facut bebei vostri AR-ul (atirujeolicul)? si la varsta vi s-a spus sa mergeti pt rapel?
noi am facut la 8 luni si vreo 3 saptamani si ni s-a spus sa revenim la repel la 1 an si 6 luni... e putin ciudat pt ca pe carnetul de vaccinare scrie ca se face rapel intre 12-15 luni... dar parca s-a modificat treaba asta de cand cu scandalul ala nasol de acum un an si ceva cu epidemia de rujeola...
o fi bine ce mi-a zis mie asistenta? sau mi-a zis vreo prostie>?
kali
Scris: Thursday, February 22, 2007 10:06 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Andismom wrote:
mamici dragi, la ce varsta au facut bebei vostri AR-ul (atirujeolicul)? si la varsta vi s-a spus sa mergeti pt rapel?
noi am facut la 8 luni si vreo 3 saptamani si ni s-a spus sa revenim la repel la 1 an si 6 luni... e putin ciudat pt ca pe carnetul de vaccinare scrie ca se face rapel intre 12-15 luni... dar parca s-a modificat treaba asta de cand cu scandalul ala nasol de acum un an si ceva cu epidemia de rujeola...
o fi bine ce mi-a zis mie asistenta? sau mi-a zis vreo prostie>?

E bine. Intre 12-15 luni se face ROR-ul in situatia in care nu s-a facut AR-ul inainte de 1 an (cum suntem si noi, pentru ca l-am refuzat.. si nu l-am facut nici pana acum). In situatia voastra se decaleaza putin.
Cris-DL
Scris: Thursday, February 22, 2007 10:10 AM
Nivel

Inregistrat: 10/4/2006
Noi am facut ROR la 13 luni, pentru ca nu am facut AR-ul ... dar e bine cum ti-a spus asistenta pupici
danab
Scris: Thursday, February 22, 2007 11:26 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Noi facem vaccinul de 1 an si ROR luni, la 1 an si 2 spatamani.
oana_nicole
Scris: Saturday, February 24, 2007 10:29 AM
Nivel

Kiki wrote:

Nu stiu, inca nu am vorbit cu doctorul.
Inainte de asta trebuie sa facem Priorix-ul care s-a decalat din cauza bolilor si a degetelului ranit.

Cristina, am aflat ca se mai face un rapel la acest vaccin dupa 6 luni. Pe noi ne-a costat 65 RON AVAXIM-ul. pupici
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, February 24, 2007 3:05 PM
Nivel

Kali, Criss22tyna, multumesc mult de raspunsuri, m-am linistit!pupici
Tina
Scris: Sunday, February 25, 2007 2:26 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Am fost si noi la vaccinul de un anishor ieri, Infanrix IPV + hib, am plans putin ca dee trebuia sa se dea si Bri putin in spectacol, dar vad ca acum la pranz deci la 24 h dupa vaccin a facut 38.0 febra. I-am dat 5 pic de Nevralgin ( care pt. noi este sfant ) si acum facem nani. Sper ca asta sa fie singurul episod febril uff . La nici un alt vaccin nu a avut reactie. ANTIRUJEOLICUL l-am facut pe la 9 luni, doctora mi-a spus ca nu se face rapel la asta, iar urmatorul vaccin este Priorix-ul intre 18 - 24 luni.
Andi&Mariuca
Scris: Sunday, February 25, 2007 2:46 PM
Nivel

Tina, cum nu se face rapel la AR???what
ca eu ziceam mai sus ca am fost chemati la 1 an si 6 luni pt rapel la AR... pe care l-am facut la 8 luni... vad ca voi ati facut vaccinurile cumparate de tine si poate ca de asta???scratch
maria75
Scris: Sunday, February 25, 2007 2:50 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 9/28/2006
Noi am facut ieri 3 vaccinuri: InfanrixIPV+Hib, Priorix ( in prospect scrie ca se face intre 12 si 15 luni)- antirujeolic, rubeolic si urlian) si Varilrix(varicela). Pe noi je-a intepat de 3 ori, am plins, astazi suntem cam agitate, maraite. Dormim mai mult. Am inteles ca americanii merg pe schema asta, occidentalii merg pe alta schema. Repetam peste 3 luni Infanrixul( deoarece nu l-am facut la 8 luni).
Dar ce sunt alea: ROR, AR, rapel?????what what what
P.S. Cand pot sa-i pun cerceii in conditiile astea?
ira_tgr
Scris: Sunday, February 25, 2007 2:52 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/2/2007
ce chestie, de la noi tocmai a plecat pediatra, si a zis, k la un anisor o sa facem asa:
Priorix si Infanrix ipv - hib
iar la 6 sapt. dupa aceia Varilrix cred (nu prea inteleg ce o scris aici) - ceva contra varicelei...ras
maria75
Scris: Sunday, February 25, 2007 3:05 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 9/28/2006
Ala e, varilrix. Am inteles ca la Infanrix se fac mai mul;te doze. Unii fac Varilrixul separat, altii cu celelalte 2 la un an. la Euroclinic, unde a fost o colega de-a sotului cu fetita, tot pe toate 3 i le-a facut.
Ce e rapel? Dar AR? Dar ROR? CU ce se maninca astea?
kali
Scris: Sunday, February 25, 2007 5:00 PM
Nivel

Andismom wrote:
Tina, cum nu se face rapel la AR???what
ca eu ziceam mai sus ca am fost chemati la 1 an si 6 luni pt rapel la AR... pe care l-am facut la 8 luni... vad ca voi ati facut vaccinurile cumparate de tine si poate ca de asta???scratch

Nu se face rapel numai la AR. Priorix-ul e la fel ca Ror-ul... le include pe toate 3.
kali
Scris: Sunday, February 25, 2007 5:03 PM
Nivel

maria75 wrote:
Ce e rapel? Dar AR? Dar ROR? CU ce se maninca astea?

Cand repeti un vaccin se cheama rapel... AR= antirujeolic (care se face numai el singur inainte de 1 an)... ROR ( rubeola-oreion-rubeola) e varianta de la stat a Priorixulul.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.