 Nivel: Senior
Inregistrat: 2/13/2006 Mesaje: 6852
| Ce vaccinuri se fac si in ce consta vizita la pediatru cand bebeii implinesc un anisor? Se repeta vreun set de analize facute la nastere sau pe parcurs? Ce reactii pot avea vaccinurile facute acum? |
|
 Nivel: SAFIR
Inregistrat: 3/27/2006 Mesaje: 18834
| Da, sistemul sanitar romanesc prevede la implinirea varstei de un an repetarea imunizarii de la 2 luni (antipoliomeliticul, trivaccinul si Hepatita B). Ca reactii adverse, depinde de la copil la copil. Ambii mei copii au facut febra aproximativ dupa fiecare vaccin. Urmatoarea imunizare este in jurul a 35 de luni si apoi in campaniile scolare. Eu personal nu am facut si nici nu am sa fac copiilor mei vreun alt vaccin in afara celor de la stat si asta nu din punct de vedere material, ci sunt eu asa mai precauta si reticenta. |
|
 Nivel: Senior
Inregistrat: 2/13/2006 Mesaje: 6852
| Acum la un an am facut 3 vaccinuri, dintre care 2 noi: MMR (oreion, rujeola/pojar, rubeola) si varicela (chickenpox) si unul s-a repetat: pneumococcal conjugate (contra streptococului pneumonial/meningitei, infectiilor sangelui)...n-a avut nici o reactie de la ele pana acum, dar pediatra m-a avertizat s-o urmaresc timp de-o luna...la vizita medicala de rutina am pus-o iar pe doctora sa vada daca are ceva la ureche ca prea multa ceara face si se trage de urechi, dar am primit acelasi raspuns "n-are nimic, face mai multa ceara si din cauza asta se si scarpina mai mult"...mi-a urlat tot timpul cat am fost acolo si numai in brate-a vrut, ea care nu sta in brate ci numai pe jos si singura...s-a speriat de cand eram in sala de asteptare si a vazut un bebe iesind urland, asa ca a urmat acelasi comportament de cum am intrat in cabinet si cum o atingea asistenta sau doctora urla ca din gura de sarpe...a fost de nerecunoscut, parca nu era fata mea, se baga in mine si plangea dac-o lasam putin jos de parc-o paraseam...nici cand i-a facut cele 3 vaccinuri n-a plans asa mult ca atunci cand i-a ascultat doctorita plamanii ...urmatorul set de vaccinuri il vom face peste 3 luni (la 15 luni), apoi abia la 4 ani |
|

 Nivel: MEMBRU FONDATOR
Inregistrat: 2/13/2006 Mesaje: 9883
| M. Noi la vaccinul de 13 luni nu am plans nici 10 secunde. A tinut-o tati in brate la el, ca intotdeauna, eu am iesit repede, a inceput sa planga abia cand a simtit acum in piciorus dar s-a oprit imediat ce a terminat asistenta injectia. Nu s-a suparat nici pe ea apoi , ca radeau amandoua si ii facea ByBy Maria la iesire. |
|

 Nivel: TOP TEAM
Inregistrat: 2/14/2006 Mesaje: 36610
| Luni facem si noi vaccinul de 1 an: Infanrix IPV+Hib. Sper sa nu avem nici o reactie urata la el. Voi cum ati trecut peste vaccinul de 1 an? |
|

 Nivel: TOP TEAM
Inregistrat: 2/14/2006 Mesaje: 36610
| Fetelor, sa ma astept la ceva reactii dupa vaccin? |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 2/13/2006 Mesaje: 6678
| Kiki wrote:Fetelor, sa ma astept la ceva reactii dupa vaccin?
Da si nu.Daca pana acum nu ti-a facut nimic dupa celelalte vaccinuri, nu iti va face nici acum.In skimb, daca a avut ceva reactii adverse si la celelalte vaccinuri, e posibil sa faca si acum.
Matei a facut febra mare la vacinul de 1an, dar asta numai din cauza faptului ca m mavut interdictie la administrarea de antitermice preventive, copilul fiind pe tratament homeopat deja.In mod normal, ii dadeam un supozitor cu paracetamol inainte cu o ora de vaccin, inca un supozitor dupa 3 ore de la vaccin, inca unul in seara respectiva si inca unul (optional) in urmatoarea dimineata.Astfel, singura data insotita de febra a fost atunci cand nu i-am dat preventiv antitermicul.Desi nu sunt de acord cu "prevenirea" in general, cu atat mai mult cand e vb de administrarea preventiva de medicamente , in cazul vaccinurilor a functionat de minune (dar numai in cazul vaccinurilor am adminnistrat preventiv antitermicul). |
|

 Nivel: TOP TEAM
Inregistrat: 2/14/2006 Mesaje: 36610
| Stele, pana acum nu mi-a facut nimic...nici o reactie... |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 2/13/2006 Mesaje: 6678
| Kiki wrote:Stele, pana acum nu mi-a facut nimic...nici o reactie...
Doamne ajuta nici de acum incolo sa nu va faca ! |
|

 Nivel: TOP TEAM
Inregistrat: 2/14/2006 Mesaje: 36610
| stele_pe_cer wrote:Doamne ajuta nici de acum incolo sa nu va faca  !
|
|
 Nivel: SAFIR
Inregistrat: 3/27/2006 Mesaje: 18834
| Cris, noi am facut alte vaccinuri, nu ceea ce ai scris tu. Tudor a facut putina febra, in ziua cu vaccinul, atat, multa bafta. |
|

 Nivel: TOP TEAM
Inregistrat: 2/14/2006 Mesaje: 36610
| Am facut vaccinul Infanrix IPV+Hib...A trecut cu putine lacramioare, dar gata! nu mai plangem ca suntem baieti mari! Pentru febra mai mica de 38.5 - 5 ml nurofen si peste 38.5 novocalmin. daca se intareste locul intepaturii mi-a recomandat comprese reci sau compresa cu Rivanol cald.
Peste o luna vom face VARILRIX, antivaricela, si la un an si 2 luni, Havrix, antihepatita A (e optional, dar m-a sfatuit sa il fac). Cel antivaricela e obligatoriu.
Per total, e foarte multumit de cum a evoluat David pana acum si sunt foarte fericita din cauza asta! |
|

 Nivel: MEMBRU FONDATOR
Inregistrat: 5/27/2006 Mesaje: 14390
| Bravo, David mic!... ai scapat! |
|

 Nivel: Senior
Inregistrat: 2/14/2006 Mesaje: 6570
| David, ai mai trecut un hop, scumpule. Ce baiat mare si curajos are mama! Cat despre aprecierea doctorului, . Iti dorim o evolutie cel putin la fel de buna si de acum inainte!
Kiki, sper sa treceti cu bine peste prima noapte, fara niciun pic de febra. |
|

 Nivel: TOP TEAM
Inregistrat: 2/14/2006 Mesaje: 36610
| Multumim frumos, dragele mele Oane Speram si noi sa scapam fara febra! Oricum o sa fac de garda, ca sa fiu pe faza |
|
|
|