Va rugam ajutati-ne fetita sa faca primii pasi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ILIS
Scris: Saturday, March 17, 2007 1:07 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Apelam la sufletul dumneavoastra din cauza ca nu avem posibilitatile financiare pentru ca fetita noastra sa fie operata a doua oara.

Adorata noastra fetita Adriana Serban , din Constanta, are 2 ani si 8 luni si o mare si grea suferinta : PARALIZIE CEREBRALA, forma piramido-extrapiramidala, tetrapareza spastica, in urma unui icter nuclear dezvoltat in maternitate, din cauza neglijentei medicilor in a caror grija se afla.

In urma investigatiilor facute s-a confirmat acest diagnostic care consta in afectarea unei mari portiuni a cerebelului, nucleii bazali. Este implicat echilibrul intregului organism, tot ce se refera la motricitate, echilibru, precum si tesutul muscular si ligamentele.
Treptat, au aparut sechele ale afectiunii : dificultati la respiratie(dispnee), la masticatie si inghitire. Adriana a facut pneumonii de aspiratie din cauza severei incoordonari laringiene.In prezent fetita noastra are contracturi musculare, insotite de dureri.
Psihicul ei este normal.

ARTICOL IN JURNALUL NATIONAL 20 MAI 2006 : http://www.jurnalul.ro/articol_52987/primul_pas_spre_viata___condamnata_la_imobilitate_din_cauza_unei_erori_medicale.html

Datorita generozitatii oamenilor cu suflet nobil, am reusit sa plecam anul trecut in China .
Acum se simte mai bine dupa operatia efectuata de catre prof. dr. Huang Hongyun in Beijing, in luna noiembrie 2006.
Dupa aceasta interventie chirurgicala, care a constat in implant de celule olfactive embrionare au aparut imbunatatiri importante : fetita noastra nu mai este asa de spastica, isi misca mai usor mainile si picioarele, inghite mai bine, sta in sezut sustinuta, are mai multa putere , iar durerile musculare sunt mai rare . Ii facem recuperare in permanenta : kinetoterapie, masaj, acupunctura, presopunctura.

POZE ADRIANA : www.imagestation.com/members/ILEANAS

Este pentru noi, parintii ei, o mare fericire sa o vedem cum se bucura cu toata fiinta ei in momentul in care ne poate strange, asa cum poate , in bratele ei mici, lucru care ii infrumuseteaza viata. Cu ochii ei senini priveste copiii sanatosi care alearga, dar... ea nu poate sa se joace impreuna cu ei...nu poate sa le spuna ca-si doreste enorm...nu poate sa faca nici macar un pas...in privirea ei calda simtim o mare tristete...care ne apasa sufletele pline de suferinta...
In luna mai 2007 trebuie sa mergem la reevaluare in China si urmeaza ca fetita noastra sa fie operata a doua oara, interventie chirurgicala care se ridica la suma de 10.000 dolari, suma de care nu dispunem.
Avem rata la banca deoarece am fost nevoiti sa imprumutam o suma foarte necesara in anul 2004 pentru investigatii medicale ale fetitei noastre, medicamente care nu se compenseaza, recuperare si suplimente nutritive.Nu mai suntem in stare sa mai imprumutam nici o suma de la vreo banca, din cauza ca veniturile noastre nu ne permit acest lucru, nu putem sa mai achitam inca o eventuala rata....
Nu ne-am imaginat vreodata ca vom fi nevoiti sa rugam oamenii sa ne ajute financiar pentru ca fetita noastra sa devina sanatoasa...Este o situatie atat de dificila...de trista pentru noi...

Am trecut prin momente extrem de grele, in reanimare, de cate ori fetita noastra a suferit enorm din cauza complicatiilor grave ale acestei paralizii. Dar am luptat, luptam pentru viata ei si ea lupta, a fost si este o fetita foarte ambitioasa. Din cauza dificultatilor la respiratie,Adriana oboseste foarte repede ; are dureri musculare si cu toate acestea are puterea sa zambeasca...ceea ce pe noi ne intareste.
Va rugam din adancul sufletului nostru sa ne ajutati cu ce suma doriti ingerasul pentru a i se imbunatati starea actuala, pentru ca ...intr-o zi...fetita noastra sa nu mai depinda de caruciorul special ... sa poata sa faca primii pasi. Adriana este lumina ochilor nostri.
Va rugam sa ne ajutati in lupta noastra permanenta , sa invingem astfel incat pana la urma adorata noastra fetita sa devina independenta..sa nu mai apara nici o complicatie din cauza paraliziei ...sa nu mai sufere...Aceasta este singura si marea noastra dorinta . Adriana este totul pentru noi.

Sa va dea bunul Dumnezeu dumneavoastra si intregii familii multa sanatate , liniste sufleteasca, realizari personale si profesionale, tot binele din lume si sa va ocroteasca mereu.
Va multumim foarte mult.

''Cand iti privesti copilul in ochi,
Inima lui bate deja in pieptul tau
Si fiecare durere a lui... devine
O lacrima pe obrazul tau,
Si fiecare secunda din viata lui
Devine o bucurie a inimii tale ...”

TITULAR CONTURI AJUTOR UMANITAR :
SERBAN ILEANA VERONICA
BANCA TRANSILVANIA- SUCURSALA CONSTANTA B-DUL MAMAIA NR.134 COD SWIFT: BTRLRO22CTA JUDET CONSTANTA

CONT IN LEI : RO24BTRL01401201555607XX ( COD IBAN : RO24 BTRL 0140 1201 5556 07XX)
CONT IN DOLARI : RO07BTRL01402201555607XX ( COD IBAN : RO07 BTRL 0140 2201 5556 07XX ) ;
CONT IN EURO : RO70BTRL01404201555607XX ( COD IBAN : RO70 BTRL 0140 4201 5556 07XX )
CONTACT e-mail viorel19742000@yahoo.com

irinaemines
Scris: Saturday, March 17, 2007 6:36 PM

sa va ajute Dumnezeu sa reusiti! eu sunt din Constanta si vreau sa o ajut pe Adriana cu 100 USD.Am sa intru pe forum sa stabilim sa ne intalnim, ca sa nu mai treaca prin toata filiera bancara.Promit ca ne "auzim" zilele astea.(Depinde de Bebe Mariuca care are 2 luni si ma desprind mai greu de ea, dar contati si pe mine)
taki
Scris: Saturday, March 17, 2007 7:45 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
ILIS, multa sanatate Adrianei, sper sa gasit ajutorul necesar pentru a merge mai departe!

Irinaemines, foarte frumos gestul tau firstprize !

Sa auzim numai de bine!angel
irinaemines
Scris: Friday, March 30, 2007 7:17 AM

mii de scuze ca nu am mai intrat pe forum
am avut probleme cu internetul si nici Mariuca nu a fost foarte in forma, asa ca ...taki multumesc de apreciere, dar sunt convinsa ca toti putem sa ne desprindem la un moment dat de o parte din posesiile noastre materiale, atat de efemere si atat de periculoase, pentru ca stim cu totii cat de mult pot transforma banii un om.eu am norocul sa ii am si sa am un sot care ma incurajeaza ca lunar macar 100USD sa ii dam cuiva aflat in mare dificultate. sper sa ii fie de ajutor Adrianeiboy
ILIS
Scris: Friday, March 30, 2007 9:35 AM

Draga Irinaemines ,iti multumim foarte mult pentru gestul tau atat de nobil, pentru aceasta mana de ajutor intinsa fetitei noastre , pentru ca te gandesti la sanatatea ei.
Ne-ai impresionat foarte mult.
Ne rugam pentru Mariuca si pentru voi toti sa aveti parte de multa sanatate, tot binele din lume , iar Dumnezeu sa va aiba mereu in paza lui.
Cu mult drag,
Adriana, Ileana si Viorel.
irinaemines
Scris: Saturday, March 31, 2007 1:45 PM

tocmai am terminat de trimis pe messenger tuturor preitenilor mei un mesaj de ajutor! sper sa am noroc! va pupam, Adri si Ileana
cu drag, Iri&Mariucapupici pupici pupici pupici pupici pupici
kokamys
Scris: Saturday, October 13, 2007 7:31 PM

Fetelor stie cineva ceva de Ileana si micuta Adriana ? daca da datine si noua de stire flowers mami de fetita
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.