Utile sau inutile?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Wednesday, December 20, 2006 1:35 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
MNiko wrote:
...
Pompita de san - n-am folosit-o decat in maternitate si de vreo 2 ori acasa. As putea spune inutila si totusi... daca n-as fi avut-o in maternitate as fi facut febra laptelui si era mai rau. Deci fff utila la momentul ala pt ca m-a salvat de o situatie mai grea. Oricum n-aveam de unde stii ca nu o sa pot alapta acasa....

Eu nu am folosit-o...am incercat o data, mi s-a parut prea dureros...Am donat-o, ca statea degeaba...
ira_tgr
Scris: Wednesday, December 20, 2006 1:38 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/2/2007
pai eu as imparti asa:

complet inutile:
tampoane pt sani
pompita pt san
sutien pt. alaptat (am alaptat doar 2 zile)
pompita de curatat nasucul
betiosoare de vata pt sugari (nu curata nimic, tot mai bine e cu betiosoare normale)
termometru pt baie
baby monitor
termometru de camera
jucarii fara zorzonele si fara muzica
carusel cu cheita
talc
lingurita de silicon
plus o groaza de chestii care deja i-am facut cadou, sau i-am aruncat

utile:
cantarul: - n-am avut treaba cu policlinica, caci am o pediatra care vine la domiciliu, prin urmare, chiar imi este util cantarul
scaun de masa
ulei de masaj MUSTELA
termometru normal (ne-digital)
scaunel de baie
multe biberoane (cateodata am atata treaba incat uit sa spal pe ala de dim sau de seara, sau sunt prea obosita, sau imi este rau, atunci ma bag in punga cu biberoane deja sterilizate, si imi este chiar de mare folos - in mediu cam 8-10 zic k e bine)
cadita si suport cadita
leaganul electronic
crema Triderm
sterilizator la rece de la chicco
carusel cu lumini si cu muzica si neaparat cu timp reglabil
suzete - multe
geanta pt. afara - mare, in care sa iei de toate
lingurite - MUUUUUULTE

VITALE:

MARSUPIU - cred k cel mai folositor lucru, avand in vedere k ma plimb foarte mult cu treaba, si cu carutul este destul de greu)
robotul de bucatarie (stoarce, piseaza, amesteca, etc. - nush ce m-as face fara)
carut
pat
jucarii - cu cat mai multe melodii si luminite
chestii de ros (jucarii) - nu inele gingivale
haine
mustela 2 in 1 - sampon si gel de corp
perie pt. biberoane si pt. suzete

kali
Scris: Wednesday, December 20, 2006 1:42 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Stele, salteluta pentru tarc poti comanda, exact masura care-ti trebuie, pe bebelusultau parca.

Utile:

- scutece de finet- le puneam in cadita, pentru baie sau sub capusor sa nu se ude salteaua cand regurgita
- cantarul electronic de bucatarie (mai ales la inceput, cand nu apreciam bine cantitatea pe care o manca Alexia)
- suzeta
- batista bebelusului
- leagan
- termometru digital
- baby monitor
- saltelutele pentru schimbat
- scaunel masa
- marsupiu- stand la et. 4 si avand un carucior foarte greu l-am folosit cu succes pana la 6 luni, cand am cumparat carut sport.
- tarc
- jumper
- jucarii/carticele de ros
- cantar
- mixer
- cadita
- covoras antiderapant pt. baie
- scaun masina
- play center Chicco. Vorba Oanei... si acum o incanta
- premergator
- carusel
- trici cu maner- Alexia, de cand merge, nu prea mai vrea in carut, asa incat mai nou iesim cu trici la plimbare.
- nu mai zic de hainute, cosmetice, medicamente...

Inutile:

- pompa de san- nu am avut nevoie
- carut mare si greu (ca Stele, m-am spetit carand)
- termometru baie- aceleasi motive ca voi
- scaunelul de baie (l-am folosit de foarte putine ori. La momentul in care l-am fi putut folosi fara riscuri am inceput sa-i fac mai des dus, sau baie direct in cada, cu apa mai putina, pe covoras antiderapant)
- robotul de bucatarie
- pompita nazala- nu a facut fata racelilor cu multi muci
- sterilizator la rece- Alexia a trecut destul de tarziu pe lapte praf, cand deja nu mai era necesara sterilizarea. L-am folosit de extrem de putine ori, pentru suzete.
- ham - Alexia se lasa in fata cand simte ca-l are...poate mai tarziu imi va fi de folos pentru a nu o pierde prin locuri aglomerate dar acum...
- pudra
- manusi de protectie
- sac de dormit- Alexia nu-l suporta
- lingurita de silicon- o musca in loc sa fie preocupata sa manance. A fost foarte buna ca jucarie.
- al doilea carut sport- pe care deja l-am maritat

Completez daca-mi mai amintesc ceva.
Oana, ce-i moses basket?
Maria & Mario
Scris: Wednesday, December 20, 2006 2:08 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
kali wrote:

Oana, ce-i moses basket?

E un cosulet patutz din rachita impletita , cu saltelutza, primul patutz al fetei. Era la inaltimea patului , dormea acolo si aveam impresia ca e cu mine in pat, doar ca mult mai sigur. A dormit in el pana la 3 luni jumatate. Il mutam prin casa dupa mine. Suportul de lemn pe care statea era si suport pentru caditza de baie a noastra. E minune !

Maria & Mario attached the following image(s):
primul meu patut.jpg

kali
Scris: Wednesday, December 20, 2006 2:13 PM
Nivel

Maria & mami wrote:

E un cosulet patutz din rachita impletita , cu saltelutza, primul patutz al fetei. Era la inaltimea patlui , dormea acolo si aveam impresia ca e cu mine in pat, doar ca mult mai sigur. A dormit in el pana la 3 luni jumatate. Il mutam prin casa dupa mine. Suportul de lemn pe care statea era si suport pentru caditza de baie a noastra. E minune !

Merci. Nu am vazut asa ceva.
Noi aveam un fel de port-bebe, cu manere si credeam ca-i ceva de genul ala... apropo, si ala complet nefolositor.
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, December 20, 2006 2:24 PM
Nivel
Nivel: Senior

kali wrote:
Stele, salteluta pentru tarc poti comanda, exact masura care-ti trebuie, pe bebelusultau parca.

Multumesc, dar...noi nu am dorit din iarba de mare. Numai din iraba de mare iti poate face pe comanda in rest, daca vrei una Durflex sau oricum, mai tare si cu cateva straturi protectoate, cu fata de vara si de irana, nu iti face nimenicry !Mi-am tocit pantofii tot cautand anul trecut!Si...am skimbat patutulyes !
kali
Scris: Wednesday, December 20, 2006 2:29 PM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

Multumesc, dar...noi nu am dorit din iarba de mare. Numai din iraba de mare iti poate face pe comanda in rest, daca vrei una Durflex sau oricum, mai tare si cu cateva straturi protectoate, cu fata de vara si de irana, nu iti face nimenicry !Mi-am tocit pantofii tot cautand anul trecut!Si...am skimbat patutulyes !

Erau intr-un timp si Durflex... la ei am facut comanda de una. Acum vad ca nu mai apare pe site-ul lor.
Totusi, pentru cine este interesat, am gasit aici http://www.chicbebe.ro/products/212-saltele/1554-mondocarp_saltea_durflex_la_comanda.mbs
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, December 20, 2006 2:36 PM
Nivel

kali wrote:

Erau intr-un timp si Durflex... la ei am facut comanda de una. Acum vad ca nu mai apare pe site-ul lor.
Totusi, pentru cine este interesat, am gasit aici http://www.chicbebe.ro/products/212-saltele/1554-mondocarp_saltea_durflex_la_comanda.mbs

Multumim, Kali!Saltelele Durflex se fac ,dar pe marimi.Noi aveam marimile 107/76 sau ceva de genul asta, ceva kiar atipic, si pt.o astfel de masura, nu fac decat foarte putini.Acolo unde faceau, ne dadeau salteaua in cateva saptamani bune, ori mie imi trebuia in cateva zile.Sa astept sa fie gata in 2 luni slateaua mi s-a parut mult, mai ales ca eu trebuia sa mut copilul cu un nivel mai jos, si nu aveam saltea (era pat pliant, cu doua nivele).

Oricum, mi-am zis ca nu mai iau produse "atipice"sic !
sousourel
Scris: Wednesday, December 20, 2006 5:24 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Obiecte cumparate si nefolositoare, complet inutile din punctul meu de vedere:

pompe de muls
aparatori de silicon pt sani
termometru digital tip suzeta
suzete in general
lampa de veghe
camasute cu snur pe umar

Obiecte folosite foarte putin, fara de care s-ar fi putut la fel de bine:

periuta de silicon
crema bepanthene
set masa bb - castronelm lingurita de silicon, canita cu cioc

Obiecte foarte utile:

crema garmastan
pudra saprosan
termometru clasic
salopete cu si fara piciorus
sac de dormit
marsupiu
ham
patut pliant
cosulet
Roxanel
Scris: Wednesday, December 20, 2006 6:01 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Mie pompa de san mi-a folosit. Cum Antonia era lenesa 3 luni am facut scurta la mana.sic Mie mi-a fost utila.

Suzetele iarasi, nu ne putem desparti de ele. Nici tinutul in brate, nici cantatul, nici lapticul, nu o linistesc ca doamna Suzi.

Termometru de baie, daca nu arata cat trebe tati nu o pune in baita. Asa ca decat polemica prefer termometrul. Deci imi este util si asta.ras

Sac de dormit cool Util. Nu am folosit paturici niciodata. Desi am vreo 6. Deci paturici = inutile
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, December 20, 2006 6:13 PM
Nivel

Roxanel wrote:
Mie pompa de san mi-a folosit. Cum Antonia era lenesa 3 luni am facut scurta la mana.sic Mie mi-a fost utila.

La fel si mie...pompitza de muls mi-a folosit cu varf si indesat.Si si-a meritat banutzii din plin.M-am muls de la 2 luni si 3 saptamani pana la 6 luni, de cate 6 ori pe zi what !

Scurta de manawhat ?Am facut muski (biceps, triceps)dance !
mihaela75
Scris: Wednesday, December 20, 2006 6:24 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
hahaha, fetelor ,deci data viitoare o sa stiti sa nu mai cumparati tot supermarketul cand vine bebele.rasEu ma numar printre norocoasele cu un picut de experientasic si am reziztat tentatiei de a cumpara toate minunile ca stiam ca nu le voi folosi.prefer sa cumpar in momentul in care " se cere"Sa stiti ca si la premergator stau si astept ca dupa cum vad eu treaba se pare ca n-o sa aiba nevoieoareSpor la cumparaturi! ras
taki
Scris: Wednesday, December 20, 2006 6:30 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Da, sunt multe chestii pe care am aruncat banii aiurea, dar...nu-mi pare rau, asa-i la primul copil, iti vine sa iei chiar tot magazinul.sic

As mai adauga la uitile: cartea Mama si copilul a lui Capraru, m-a ajutat si ma ajuta enorm de mult si forumul 7 Pitici.
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, December 20, 2006 6:35 PM
Nivel

Eu nu am facut lista de utile, ca sunt atat de multe lucruri care mie una mi-au fost utile.Nu necesare, ci utile.Prea multe ca sa le enumarsic !
sousourel
Scris: Wednesday, December 20, 2006 6:59 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Mama si copilul, foarte de acordthumright ...forumul, daaa, si chiar mai mult decat util, premergator, iarasi, da pentru faptul ca-l puteam lasa acolo, chiar si pentru scurt timp in care sa rezolv una alta.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.