Uter retrovers
Subiectul anterior · Subiectul urmator
MNiko
Scris: Thursday, June 28, 2007 1:54 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Kiki wrote:
Miha, multam frumos de informatii.
Sper sa nu aiba nici o problema cumnata mea. Nu se pune problema de intrerupt sarcina sau ceva. Ei isi doresc foarte mult copilul. pupici

Ma bucur mult pt ei.

Inca un lucru pe care il uitasem: uterul retrovers face montarea unui sterilet mai dureroasa decat de obicei. Mie asa mi s-a intamplat, dar dupa m-am obisnuit si n-am probleme deloc, doar un disconfort putin mai mare ca de obicei in perioada menstruatiei.
EMILIA
Scris: Thursday, June 28, 2007 2:07 PM

Si eu am uterul retrovers. Sunt o mamica a 2 fetite, 5 ani respectv 3 ani si mai am un bebe pe drum, fiind insarcinata in 6 luni. Prima nastere a fost mai dificila deoarece a fost pelviana si nu de la pozitia uterului. La a doua nastere am nascut usor si asta datorita faptului ca am inteles ca daca esti crispat iti contracti muschii si iti complici nasterea. La toamna sa dea Dumnezeu sa am o nastere la fel de usoara ca cea de-a doua.
MNiko
Scris: Thursday, June 28, 2007 2:09 PM

EMILIA wrote:
Si eu am uterul retrovers. Sunt o mamica a 2 fetite, 5 ani respectv 3 ani si mai am un bebe pe drum, fiind insarcinata in 6 luni. Prima nastere a fost mai dificila deoarece a fost pelviana si nu de la pozitia uterului. La a doua nastere am nascut usor si asta datorita faptului ca am inteles ca daca esti crispat iti contracti muschii si iti complici nasterea. La toamna sa dea Dumnezeu sa am o nastere la fel de usoara ca cea de-a doua.

Emilia, Bine ai venit pe la noi.
Sa-ti traiasca fetitele. Nastere usoara iti dorim si la toamna.
Kiki
Scris: Thursday, June 28, 2007 2:23 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Emilia, bine ai venit! Sa-ti traiasca fetele si nastere usoara la bb3! dance dance
Multumim pentru informatii!
Miha, pupici
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, June 28, 2007 9:39 PM
Nivel
Nivel: Senior

MNiko wrote:

Ma bucur mult pt ei.

Inca un lucru pe care il uitasem: uterul retrovers face montarea unui sterilet mai dureroasa decat de obicei. Mie asa mi s-a intamplat, dar dupa m-am obisnuit si n-am probleme deloc, doar un disconfort putin mai mare ca de obicei in perioada menstruatiei.

inseamna ca poate si la mine cu steriletul a fost dureros din cauza pozitiei uterului? scratch interesant...alcool
MNiko
Scris: Thursday, June 28, 2007 10:50 PM

Andismom wrote:

inseamna ca poate si la mine cu steriletul a fost dureros din cauza pozitiei uterului? scratch interesant...alcool

Cand am scris mai sus chiar m-am gandit la tine. Stiu ca la mine chiar mi-a zis doctorita ca e greu sa-l puna. De fapt il pusese si fiindca nu s-a "asezat" unde trebuie l-a scos si l-a mai pus inca o data. De altfel toate informatiile pe care le-ai spus tu cu privire l-a sterilet difereau de ceea ce mi-a spus mie doctorita mea, dar poate si din cauza tipului de sterilet.

Sorry for off topic
EMILIA
Scris: Friday, June 29, 2007 7:55 AM

Multumesc pentru urari, MNiko si Kiki.: :601: :601: :601:
MNiko
Scris: Friday, June 29, 2007 1:39 PM

EMILIA wrote:
Multumesc pentru urari, MNiko si Kiki.: :601: :601: :601:

Cu placere Emila. Te mai asteptam si pe la alte topicuri. Si nu uita sa ne spui cand sa-ti facem galerie.:801:
LIA
Scris: Saturday, June 30, 2007 8:29 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/6/2006
Si eu am uterul retrovers si nu am avut nici o problema cu sarcina, desi credeti-ma ca am fost solicitata la greu, si fizic si psihic. Am nascut prin cezariana dar nu din cauza uterului retrovers.
dya
Scris: Saturday, July 7, 2007 1:27 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Si eu ma numar printre cele cu uter retrovers. Anul trecut cind am ramas insarcinata a fost o adevarata surpriza pentru mine deoarece ne-a iesit din primele incercari, stiind ca am uter retrovers ma asteptam sa trebuiasca sa muncim mai mult insa nu a fost nevoie. Singura problema cu uterul retrovers , cel putin la mine, a fost in primele saptamini cind tocmai din cauza acestei anomalii sarcina a avut de suferit deoarece nu se fixase foarte bine motiv pentru care am pierdut sarcina...mai bine zis se oprise in evolutie. Anul acesta am inteles mai bine cu ce am de a face si in momentul cind ne-am hotarit sa trecem la treaba am fost foarte constienta ca trebuie sa fiu mult mai atenta in primele saptamini pina cind "rodul muncii noastre" se fixeaza si nu mai este in pericol. Deci in urma experientelor mele de pina acum sunt de parere ca se poate duce pina la capat o sarcina chiar si cu un uter retrovers. Uterul retrovers nu mai afecteaza sarcina odata ce aceasta este bine fixata, pe parcursul sarcini cam prin saptamina a 4-a uterul incepe sa revina in pozitie normala iar cu cit fatul creste mai mare cu atit uterul sta in pozitie normala. Dupa nastere uterul isi reia pozitia de retroversie.
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, July 7, 2007 4:09 PM
Nivel

dya wrote:
Dupa nastere uterul isi reia pozitia de retroversie.

esti sigura de chestia asta Dya? oare ca eu am citit pe undeva ca este posibil ca dupa nastere, daca femeia a avut uter retrovers, sa isi revina la pozitia normala. scratch asa am citit, nu vreau sa te contrazic.pupici
dya
Scris: Saturday, July 7, 2007 5:31 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Andismom wrote:

esti sigura de chestia asta Dya? oare ca eu am citit pe undeva ca este posibil ca dupa nastere, daca femeia a avut uter retrovers, sa isi revina la pozitia normala. scratch asa am citit, nu vreau sa te contrazic.pupici

Sunt 100% sigura pentru ca am medic ginecolog in familie.ras
MNiko
Scris: Saturday, July 7, 2007 6:35 PM

Andismom wrote:
dya wrote:
Dupa nastere uterul isi reia pozitia de retroversie.

Eu confirm prin experienta proprie ca isi reia pozitia de uter retrovers
Andi&Mariuca
Scris: Saturday, July 7, 2007 9:44 PM
Nivel

dya wrote:

Sunt 100% sigura pentru ca am medic ginecolog in familie.ras

salut stiu de matusa ta!pupici inseamna ca ori am inteles eu gresit, ori informatia aia era gresita!scratch

Miha, tie ti-a confirmat dr dupa nastere ca ai tot uterul retrovers?oare eu nu am mai intrebat si nici nu mi s-a mai zis. dar acum chiar ca m-ati facut curioasa!bounce
MNiko
Scris: Sunday, July 8, 2007 7:51 AM

Andismom wrote:

salut stiu de matusa ta!pupici inseamna ca ori am inteles eu gresit, ori informatia aia era gresita!scratch

Miha, tie ti-a confirmat dr dupa nastere ca ai tot uterul retrovers?oare eu nu am mai intrebat si nici nu mi s-a mai zis. dar acum chiar ca m-ati facut curioasa!bounce

Da, mi s-a confirmat la controlul de la 6 saptamani ca mi-a facut si ecograf atunci.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.