Uter retrovers
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Wednesday, June 27, 2007 10:01 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Am nevoie de cateva informatii despre uterul retrovers. Nu ma intereseaza ce scrie pe net, luat cu copy / paste, ma intereseaza experienta cuiva care are uter retrovers si a fost insarcinata si a nascut.

Afecteaza cumva sarcina? Se impune nastere prin cezariana? Este obligatoriu repaus la pat in timpul sarcinii?

Va rog, cat mai multe detalii...uff uff uff
Miri
Scris: Wednesday, June 27, 2007 10:18 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Kiki
Scris: Wednesday, June 27, 2007 10:20 PM
Nivel

Te rog mult. hail hail hail
bontocel
Scris: Wednesday, June 27, 2007 10:25 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/30/2006
bounce bounce Eu am uter retrovers...DIN NASTERE...SI MAMA MAMA CE FETITA MISTO AM...SI MAI ALES...CE BINE MI-A FOST IN TP-UL SARCINII.sic
dAR DE CE TE-AI SPERIAT ASA ?
CINE E "PATITA"?
Kiki
Scris: Wednesday, June 27, 2007 10:27 PM
Nivel

EU nu sunt speriata. Altcineva e...

Multam, Ramona.
Tu ai nascut normal, ca nu mai stiu?
Miri
Scris: Wednesday, June 27, 2007 10:28 PM
Nivel

Kiki wrote:
Te rog mult. hail hail hail

Se pare ca persoana in cauza nu e la apel, pe mess...uff
Oricum, pot sa-ti spun ca se simte bine, chiar daca e insarcinata si ca totul e perfect!
Si ca sa raspund temerilor tale, nu a stat la pat, inca mai merge la servici, nu a avut niciun fel de probleme, pana acum...cel putin, din cate stiu eu!sic
Referitor la modalitatea de a naste, stiu ca va naste prin cezariana pentru ca asa a decis medicul ei ginecolog, nu pentru ca ar fi obligatoriu, in aceste cazuri!
Kiki
Scris: Wednesday, June 27, 2007 10:32 PM
Nivel

Miri, multam frumos. pupici pupici
Miri
Scris: Wednesday, June 27, 2007 10:33 PM
Nivel

Kiki, cu mare placere!pupici pupici pupici
bontocel
Scris: Wednesday, June 27, 2007 10:36 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/30/2006
eu am nascut normal.ras dar foarte GREUsic ...dar nu regret nimic.
A fost nasterea grea tocmai din cauza uterului retrovers ( vazut ca in oglinda, adica, inversat)...si am avut colul lung si intr-o parte...si elena nu mai cobora.
Dar asta a fost alegerea mea...SA NASC NORMAL....IN IDEEA CA MAI FAC VREO 2 COPII.hohot ...DAR m-am cam razgandit ...putin...nu stiu pana cand..sic
Spune-i sa nu-si faca probleme, in privinta sarcinii. pupici
Kiki
Scris: Wednesday, June 27, 2007 11:02 PM
Nivel

Multumim, fetelor! pupici pupici
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, June 28, 2007 9:57 AM
Nivel
Nivel: Senior

Kikisorule, mami, relax!
si eu am avut (nu stiu dc mai e asa ca dr nu mi-a mai zis nimic, da' ia sa-l si intreb la proxima intalnire) uterul retroves si stiti ca am avut si pb cu sarcina si am nascut si prin ceza. nu stiu dc exista vreo legatura anume intre acest gen de uter si dezvoltarea sarcinii sau modalitatea de a naste desi eu tind sa cred ca nu exista mari legaturi. de fapt, eu auzisem, citisem pe undeva ca el se "indreapta" ca urmare a sarcinii sau, in alte cazuri, dc inainte de sarcina a fost un uter normal, este posibil ca el sa "cada", adica sa ajunga in retroversie.

eu cred ca depinde de fiecare organism cum reactioneaza la aceasta problema. iti mai pot spune ca diagnosticul de uter retrovers mi l-au pus mai multi ginecologi de-a lungul anilor si unii mi-au zis ca am sanse mici sa raman gravida, altii ca am sanse f mari!what scratch oare nici in ziua de azi nu stiu cum s-a ajuns la aceste "magistrale" concluzii insa...iote ca eu am un copilas, ii multumesc lui Dumnezeu si nu am probleme.angel
leut
Scris: Thursday, June 28, 2007 10:01 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/15/2006
Kiki, mama...ia fii atenta: la ultimul echo, asta dupa nastere, dr. mi-a spus ca as avea uter retrovers cazut putin spre spate, parca...habar nu am daca sa-l cred daaaaaaaaar am ramas din prima insarcinata, a se intelege exact in luna in care-mi propusesem si am nascut normal si usor ca sa nu mai spun ca Alex e super sanatoasa. Dr. imi spusese ca e posibil sa raman "greu" insarcinata...n-am apucat sa-i spun ca nu-i asa, ca oricum nu mai conta!hohot
Kiki
Scris: Thursday, June 28, 2007 10:45 AM
Nivel

Fetelor, va multumesc. O sa-mi anunt si eu cumnata sa stea calma alcool Multi pupici! pupici pupici pupici
MNiko
Scris: Thursday, June 28, 2007 12:47 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Kiki, si eu am uter retrovers. Doctorita cu care am nascut mi-a spus ca riscul mare in acest caz este atunci cand vrei sa faci un avort, dar in sarcina, asa cum a spus si Anca, el se indreapta odata cu cresterea sarcinii. Probabil din cauza asta exista si o perioada la inceputul sarcinii care implica mai mult disconfort(niste dureri in zona vezicii)

In mod normal nu exista complicatii in ceea ce priveste dezvoltarea sarcinii. Eu nu am avut probleme, insa la 2 luni am avut o intamplare mai ciudata. M-am dus la piata si am cumparat niste salata/ridichii..maxim vreo 3 kg tot ce aveam in plase. Cand luam cumparaturile in mana simteam ca "ma taie pe sub burta". Durerea se oprea in momentul cand lasam plasele jos. L-am chemat pe sot de la serviciu ca sa plec din piata. Din ziua aia n-am mai carat nimic in maini. Cumparaturile mi le faceam impreuna cu o vecina cand era Mihai in deplasare si sotul vecinei mi le ducea in casa.

In ceea ce priveste nasterea naturala, uterul retrovers este un factor de risc, dar nu implica neaparat o cezariana. Trebuie sa mai fie si alti factori ca sa mergi direct la operatie.

In cazul unui uter retrovers in general prima sarcina apare repede, insa ramane de obicei cam singura(majoritatea cazurilor asa sunt dar exista si exceptii). Stii ca e o vorba "prima sarcine se pastreaza"? In popor nu prea se stie de ce dar explicatia medicala asta ar fi.

Eu am nascut prin cezariana din cauza dilatarii oprite din evolutie si a faptului ca aveam deja 41 saptamani. Recunosc ca doctorita mea a mintit comisia ca sa ma bage mai repede in cezariana ca am stat 12 ore in travaliu(de fapt fusesera vreo 6 ore).

Sanatate multe cumnatei tale si o sarcina usoara si fara probleme.
Kiki
Scris: Thursday, June 28, 2007 1:07 PM
Nivel

Miha, multam frumos de informatii.
Sper sa nu aiba nici o problema cumnata mea. Nu se pune problema de intrerupt sarcina sau ceva. Ei isi doresc foarte mult copilul. pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.