Uter retrovers
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dya
Scris: Monday, July 9, 2007 4:31 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
Pozitia normala depinde de fiecare organism in parte daca te nasti cu un uter retrovers asa o sa-l ai toata viata. Singurul lucru care poate interveni este ca acest uter retrovers sa nu fie congenital ci sa fie din cauza altor probleme care pot interveni , atunci dupa indepartarea "cauzelor" uterul poate reveni in pozitie de anteversie.
cristinaflorina
Scris: Sunday, January 20, 2008 1:24 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/12/2008
Buna fetele
Sunt insarcinata in 7 saptamini si am si eu uterul retrovers dreapta sper as nu am problemebanghead uff
giulia_mamik
Scris: Saturday, June 11, 2011 4:03 PM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Eu am venit joi de la doctor si mi-a zis ca am uterul retrovers.Sincer imi simt colul altfel adica sucit intr-o parte.Dar oare sa fie din nastere uterul retrovers ori dupa ce am nascut-o pe Daria?Oare sa nu raman insarcinata din cauza asta?Offf ma tot gandesc.Aici citesc ca poate intra in retroversie dupa prima nasterescratch ...
ingerash
Scris: Saturday, June 11, 2011 4:32 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Giulia este posibil sa fi devenit asa dupa nastere.O sa ma uit pe un site din uk (in engleza)sa vad ce gasesc despre.
giulia_mamik
Scris: Saturday, June 11, 2011 4:39 PM
Nivel

Ingerash iti multumescpupici computerlove .Eu cred ca dupa nastere a devenit asa.Fiindca cu Daria am ramas super repede gravida.Chiar as putea sa zic ca a pacalit o metoda de contraceptie.Acum vad ca nu mai e asa usor sa raman gravi....
ingerash
Scris: Saturday, June 11, 2011 4:46 PM
Nivel

giulia_mamik wrote:
Ingerash iti multumescpupici computerlove .Eu cred ca dupa nastere a devenit asa.Fiindca cu Daria am ramas super repede gravida.Chiar as putea sa zic ca a pacalit o metoda de contraceptie.Acum vad ca nu mai e asa usor sa raman gravi....

pupici computerlove Am gasit aici informatii http://www.womens-health.co.uk/retrover.asp

De la nastere ai dureri pelvine in timpul actului sexual,la ciclu si ciclu neregulat???
giulia_mamik
Scris: Saturday, June 11, 2011 5:06 PM
Nivel

Ingerash,sa stii ca dureri in timpul actului am in cele mai multe dati dar nu mereu.Dureri la ciclu daaaaaaa dar menstruatia mi-e regulata.Vine fix in aceasi zi mereu .E de 30 zile fix.Am citit acolo si care ar putea fi cazuele.Vad ca si aici scrie ca nu e o regula sa afecteze fertilitateascratch .Si mai vad ca se recomanda exercitii pt revenirea uterului in pozitie normala daca asta afecteaza cu ceva sanatatea sau fertilitatea...scratch .O sa vad pe parcurs cat de tare afecteaza.Caci pana acum n-am stiut de problema asta scratch
ingerash
Scris: Saturday, June 11, 2011 5:19 PM
Nivel

giulia_mamik wrote:
Ingerash,sa stii ca dureri in timpul actului am in cele mai multe dati dar nu mereu.Dureri la ciclu daaaaaaa dar menstruatia mi-e regulata.Vine fix in aceasi zi mereu .E de 30 zile fix.Am citit acolo si care ar putea fi cazuele.Vad ca si aici scrie ca nu e o regula sa afecteze fertilitateascratch .Si mai vad ca se recomanda exercitii pt revenirea uterului in pozitie normala daca asta afecteaza cu ceva sanatatea sau fertilitatea...scratch .O sa vad pe parcurs cat de tare afecteaza.Caci pana acum n-am stiut de problema asta scratch

Da,asa este,uite Cristinaflorina a nascut o mandrete de baietel si are uter retrovers.
Mai multe info aici din niste convorbiri pe un forum.Ma bucur ca sti englezahearts

http://community.babycentre.co.uk/post/a433485/retroverted_uterus
Maria & Mario
Scris: Saturday, June 11, 2011 5:40 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Dupa o nastere multe dintre noi ne putem " lauda " cu schimbarea pozitiei uterului ..... lasat spre spate , rasucit usor etc ..... Nu e nicio problema si mai ales nu are legatura cu o noua sarcina ! angel
Spor la iubarit !!!
ingerash
Scris: Saturday, June 11, 2011 5:45 PM
Nivel

giulia_mamik
Scris: Sunday, June 12, 2011 12:43 PM
Nivel

Ingeras,am dat si de topicul ala.Dar am scris aici ca s-a postat mai mult.O sa ma uit si pe forumul ala.Si da stiu englezapupici .Am fost profil filologie intensiv engleza in liceu apoi un an in faculta.Si doi ani am vorbit-o la firma unde am lucrat .Mai am cateva goluri dar ma descurc(scuzati offtopicul)pupici computerlove iloveyou

Maria,multumesc computerlove dar momentan nu am cu cine ma iubi.Prin iulie tineti mi pumniihohot sic si nici atunci cred ca nu se nimereste perioada fertiloasa hainoroc alcool
Irinuca
Scris: Monday, June 13, 2011 10:04 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/22/2010
Giulia eu am uter retrovers si am ramas insarcinata desi cica ne protejam. deci... chiar n-are nicio legatura uterul tau cu sansele de-a ramane insarcinata.
alimami
Scris: Monday, June 13, 2011 10:42 AM
Nivel

Inregistrat: 11/2/2009
giulia_mamik wrote:
Eu am venit joi de la doctor si mi-a zis ca am uterul retrovers.Sincer imi simt colul altfel adica sucit intr-o parte.Dar oare sa fie din nastere uterul retrovers ori dupa ce am nascut-o pe Daria?Oare sa nu raman insarcinata din cauza asta?Offf ma tot gandesc.Aici citesc ca poate intra in retroversie dupa prima nasterescratch ...

Eu am patit la fel dupa nasterea Elizei. Eu am avut uter normal,dar dupa nastere a devenit retrovers.Doctorul mi-a explicat ca se intampla destul de frcvent lucrul acesta si ca se poate ramane mai greu insarcinata la a doua sarcina.
Giselle
Scris: Saturday, July 30, 2011 6:25 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Buna,
As vrea sa va adresez si eu o intrebare celor care ati postat la topicul asta, intrucat ma confrunt si eu cu problema de a avea uterul retrovers: aveti dureri in timpul actului sexual?
A incercat cineva cu exercitiile pt intarirea muschilor (am vazut pe net ca ar exista asa ceva)?
doinanuta
Scris: Saturday, October 26, 2013 8:59 PM
Nivel

Inregistrat: 10/26/2013
Mama mea are uterul retrovers si a avut 4 sarcini.A cincea sarcina a pierdut-o.Si se pare ca eu mostenesc.Eu am uterul retrovers dar sora mea nu:).Deci se poate.Nu trebuie neaparat sa fie normal pentru a avea cati copii va doriti:)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.