uskt2005

Profil: uskt2005
Despre
Utilizator: uskt2005
Nivel: Membru
Nume real:
Locatia Focsani
Ocupatie:
Interese:
Sex: nu e disponibil
Statistici
A intrat: Thursday, October 29, 2015
Ultima vizita: Friday, October 30, 2015 10:38 AM
Numarul de postari: 2
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: Alergii alimentare: Simptome şi cauze
Postat: Friday, October 30, 2015 9:05 AM
Multumesc pentru raspuns!

Azi dimineata spre exemplu am incercat sa ii dau lapte de soia cu cereale fara gluten, le-a refuzat categoric, nici nu a vrut sa guste! Daca nu este o mancare cu care este familiarizat o refuza cu desavarsire. Pana la urma a mancat un morcov si o banana.

Referitor la paine, tot ce se gaseste in comert este cu drojdie, la care el are intoleranta! Deci va trebui sa ii fac in casa la aparatul de paine, dar nu stiu/nu am gasit inca o reteta pt aparat la care sa nu folosesc drojdie. Ca alternativa la drojdie am inteles ca se poate folosi praf de copt, numai ca nu stiu/nu am gasit ce cantitati se pun.

La fel si cu pastele pentru supa(singura "zeama" care o accepta), am gasit doar niste spagette fara gluten, ou, lapte. Problema este ca sunt cam groase, el de obicei manca supa cu fidea, daca are altceva in supa o cam refuza. Pana acum nu am gasit in comert(in Focsani), pe net am gasit ceva-ceva fidea care sa nu aibe gluten/ou/lapte.

Peste(somon) mai mananca din cand in cand facut cu orez (pilaf cu peste), altfel de peste refuza cu desavarsire.

Proteina de vaca de ce nu? Poate manca ORICE tip de carne, conform rezultatelor de la analize.

Utile mi-ar fi niste lincuri(adrese de magazine online de incredere) de unde se pot cumpara diverse alimente de acest gen.

Multumesc!
Subiect: Alergii alimentare: Simptome şi cauze
Postat: Thursday, October 29, 2015 11:13 AM
Salutare!
In primul rand, scuze daca nu am postat unde trebuie

Numele meu este marius, si in urma unor analize de alergii facute la recomandarea medicului de 2 zile am descoperit ca baiatul meu de 4 ani este alergic la urmatorele produse:
Galbenus de ou val maxima 23 - rezultat 49
Lapte de Vaca val maxima 23 - rezultat 128
Lapte de Capra val maxima 23 - rezultat 57
Cazeina val maxima 23 - rezultat 94
Grau val maxima 23 - rezultat 70
Gliadina val maxima 23 - rezultat 46
Drojdia de bere val maxima 23 - rezultat undeva la 50

Stefan(fiul meu) este un copil vesel, vioi, care merge la gradinita(de stat), dar care din pacate din cauza acestor intolerante se baloneaza foarte tare, de fapt de asta am si ajuns sa facem aste teste de intoleranta, toate celelalte analize au iesit perfect.

Problema este ca el de fel nu este foarte mancacios si nici nu mananca prea multe lucruri, voi enumera ce manca el pana acum sa va dati seama cam in ce situatie suntem pusi (eu si sotia)si el:
Dimineata (gris cu lapte, biscuiti cu lapte, cereale cu lapte),
la pranz - supa de pui/vita cu paste sau galuste, din cand in cand piept de pui la gratar, snitele din piept de pui, cartofi prajiti odata maxim de 2 ori pe saptamana, foarte rar pulpe de pui de tara la cuptor, si cam atat,
dupa-amiaza/seara iaurt cu fructe sau fara, cereale cu lapte, orez cu lapte.
Fructe/legume macate ca atare :Banane, mere/morcovi.
Asta e tot ce mananca, restul refuza cu desavarsire sa incerce.

Acum vine intrebare?

CE O SA II DAU SA MANANCE DE ACUM INCOLO? tinand cont ca nu are voie nimic lactate, nimic ce contine galbenus de ou, ALBUS are voie, nimic ce contine faina de grau sau gluten si fara drojdie.

Sunt multi cei care au ontoleranta la gluten sa zicem, sau la lactate, si se gasesc multe variante, dar in cazul lui majoritatea produselor fara grau/gluten contin ou, sau lactate, s.a.m.d.

Acum suntem in stadiul sa ne documentam de variante de alimentatie pt el, asa ca fiecare sfat va fi binevenit.

Imi cer scuze pentru postul destul de lung!