Usile de interior.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Scris: Friday, July 10, 2009 8:05 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
V-ati gandit sa va schimbati usile din interiorul locuintzei?
V-ati ales ( sau v-a placut ) un model,v-ati oprit asupra unei firme sau a unui magazin de unde sa achizitionati usile?

Pe noi ne bate gandul sa schimbam usile din apartament, si ma tot gandesc ce model sa aleg, stiu ca mi-ar placea sa aiba sticla incorporata, pentru a permite luminii sa treaca din incaperi in holuri, dar mai mult de atat nu stiu ce mi-as dori....uff
Aveti ceva sfaturi, ceva idei pentru mine?
mommy
Scris: Friday, July 10, 2009 11:21 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 11/18/2006
Si piata usilor este invadata de chinezisme... Noi din astea am luat (bugetul...). La dormitoare am pus usi pline (pentru intimitate), la baie si bucatarie cu geam (oval, dar nu cat toata usa, mai sus si mai mic). Poti alege din numeroase nuante, noi am luat fag. Costa cam 3-4 milioane/usa, plus montajul, dar grija mare ca pe noi montatorii ne-au lasat balta cu ele montate pe jumatate, mai bine le montati voi. Masurati cu atentie tocurile, noi am gasit foarte greu o firma care ne-a putut livra usa cu toc de 30 cm, toti incercau sa ne convinga ca nu ne trebuie toc cat latimea zidului. Mie mi-e frica de geamurile mari cat usa, daca se face curent si se tranteste usa si se sparge ditamai geamul...
Daca vreti usi mai bune, de lemn eventual, se gasesc si din astea, dar sunt mai scumpe. Succes!
cristinaflorina
Scris: Saturday, July 11, 2009 8:40 AM
Nivel

Inregistrat: 1/12/2008
Uite noi aici in loc de usa asta aveam un gol ca am luat apartamentul holul cu camera impreuna .Dar noua nu ne placea asa plus ca atunci cind dormea Edy nu puteram face nimik ca era zgomot. Si uite ne-am pus usa si am mai construit un pic de perete de rigips ca era golul mai mare decit o simpla usa

Ana
Scris: Saturday, July 11, 2009 8:52 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 11/9/2008
Frumos model!!1
monique
Scris: Saturday, July 11, 2009 9:05 AM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Si noi ne-am schimbat toate usile din casa anul trecut cand ne-am mutat. Ca si sfaturi... ar fi multe, dar, din pacate, la noi calitatea cam lasa de dorit. In primul rand iti recomand sa iti iei usi in 3 balamale, ca sa nu te trezesti peste 2-3 ani ca-ti cauti tamplar, sa nu se lase. In al doilea rand, mie mi-a recomandat un vanzator sa iau o cheie si sa zgarii usa, sa ma conving de calitate. Asa am facut, dar nu am luat dintr-alea ca era 12 mil o usa. Am cumparat niste usi facute prin ungaria parca, la 8 mil bucata, de culoare wenghe, pt ca asa avem mobila prin casa, si nu am vrut sa facem din casa noastra un curcubeu.
O sa fac in 5 min si poze si o sa atasez.
A, si sa nu uit: un aspect f important, cum ziceau si fetele: atentie la toc, la dimensiuni. Noi am luat cu toc reglabil,care imbraca peretele, doarece la noi latimea peretilor difera foarte mult de la o camera la alta.
Mult succes in cautarea si achizitia usilor!

Kiki
Scris: Saturday, July 11, 2009 9:47 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Si noi am vrea sa le schimbam, asa ca suntem cu ochii pe voi ras
TeosOf
Scris: Saturday, July 11, 2009 10:34 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/4/2008
Alege calitatea italiana. Merita, si ca design si ca durabilitate, chiar daca pretul e mai mare. Cand am timp am sa fac niste poze.
Miri
Scris: Saturday, July 11, 2009 11:17 AM
Nivel

Multumesc pentru promptitudine, pentru sfaturi si pentru poze!

Miru, noi am decupat usile pe care le avem la apartament si am pus sticla de sus pana jos...asta la data cand probabilitatea de a avea un copil era nula!ras Slava Domnului ca nu s-a intamplat niciun accident!

Problema cu tocurile probabil ca o vom intampina si noi, pentru ca asa sunt toate blocurile construite intr-o anumita perioada, cu tocuri de 30 cm...Macar in privinta montatului nu o sa-mi fac griji, " mesterul" locuieste cu mine!hohot

Monique, imi place modelul ales de voi, mai ales ca are si geam...

Am inteles ca in top sunt usile din Ungaria si apoi cele italienesti...
Multumesc mult, fetele!computerlove
TeosOf
Scris: Saturday, July 11, 2009 7:38 PM
Nivel

Noi am luat usile cu tot cu tocuri si clante, iar in pret au intrat si transportul si montajul. Le avem din 2005 si arata si acum de parca le-am fi montat ieri.

TeosOf attached the following image(s):
door 1.jpgdoor 3.jpgdoor 4.jpg

Miri
Scris: Saturday, July 11, 2009 9:27 PM
Nivel

Teo, imi place foarte mult culoarea pe care ati ales-o pentru usi, arata foarte bine...mie imi plac culorile luminoase, deschise, atat in ceea ce priveste mobila sau peretii, cat si usile de interior.De aceea imi doresc usi cu geam, sa intre lumina...sic
Lilly of the valley
Scris: Sunday, July 12, 2009 6:44 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Nu optati pt usi facute la comanda, decat daca stiti sigur ca lemnul e uscat f. bine si mesterii sunt cu adevarati priceputi.
Noi am facut la comanda din lemn acum 7 ani, usile s-au "strans", nu se mai inchid bine, sunt inestetice, se vede incheietura lemnului banghead
Miri
Scris: Sunday, July 12, 2009 7:49 AM
Nivel

Mariuta, imi pare rau pentru patzania voastra.uff ..noi ne gandim sa cumparam usile in magazin sau de la vreo firma specializata, de aceea imi sunt de folos sfaturile voastre!pupici
TeosOf
Scris: Sunday, July 12, 2009 5:29 PM
Nivel

Miri, sunt cu furnir de cires. Succes mult.computerlove
ninetem
Scris: Sunday, July 12, 2009 5:48 PM
Nivel

Inregistrat: 10/19/2007
Si noi am schimbat anul trecut usile si am luat modelul acesta:

http://www.usapoporului.ro/usa_simena2.php

La baie avem acelasi model dar cu oglinda si pe o parte si pe alta.

Face foarte luminoasa casa. Am sa fac poze si am sa atasez.
Miri
Scris: Monday, July 13, 2009 2:32 PM
Nivel

Multumesc pentru pont, Ninetem!pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.