unde emigram?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
giulia_mamik
Scris: Friday, May 13, 2011 9:07 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/22/2010
Da,Monica.Asa e.Sunt mai optimista.Pai cum altfel as reusi daca nu imi doresc din tot sufletul?Am vorbit azi la telefon si cu profesorul de germana cu care voi urma cursurile.Mi-a spus sarmanul om cu jale in glas ca regreta enorm si nespus de mult ca a ratat o sansa sa inceapa o noua viata in Germania.Asta prin anii '90 si ceva.SI ca daca mi se iveste sansa sa profit la maxim de ea.Daca nu,voi ajunge ca el peste vreo 20 de ani,spunand la fel.Luni avem prima intalnire:018: .Tineti-mi pumnii.Abia astept.computerlove
carla
Scris: Tuesday, June 7, 2011 2:37 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/8/2007
Fetelor din strainatati,ceva de lucru pe vara pentru mine si sotul care vrem sa ne terminam casa nu stiti?Ca fiind bugetari(in invatamant)amandoi in Romania n-am reusit sa strangem nimic anul astaplans Ne-am duce macar vreo 2 luni undeva sa facem orice sa strangem niste bani sa reusim macar curentul sa ni-l punem la casa.
ingerash
Scris: Tuesday, June 7, 2011 4:17 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
carla wrote:
Fetelor din strainatati,ceva de lucru pe vara pentru mine si sotul care vrem sa ne terminam casa nu stiti?Ca fiind bugetari(in invatamant)amandoi in Romania n-am reusit sa strangem nimic anul astaplans Ne-am duce macar vreo 2 luni undeva sa facem orice sa strangem niste bani sa reusim macar curentul sa ni-l punem la casa.

In Germania si Austria puteti gasi usor de munca,nu sunt asa multe conditii,munca este la liber.In UK,Irlanda,Irlanda de Nord aveti nevoie de contract de munca si puteti gasi ca sezonieri in agricultura,sere,industria alimentara si hoteluri,menaj,bucatarie.Daca te inscri la un colegiu la vreun curs,reusesti sa obti drept de lucru,tu part-time(20 ore/saptamana),el full-time(40 ore/saptamana).
giulia_mamik
Scris: Tuesday, June 7, 2011 4:32 PM
Nivel

Inregistrat: 3/22/2010
Carla,ai incercat prin AJOFM?Am auzit de studenti care merg la munca in Austria si Germania pe timpul verii.Dar cica trebuie sa stii limba.Acum nu stiu cat e de adevarat.Poate e valabila si engleza.Da-ne de veste daca gasesti ceva.Va tin pumnii sa gasiti ceva convenabil computerlove
carla
Scris: Tuesday, June 7, 2011 4:38 PM
Nivel

N-am incercat cu nimic,de la noi merg mai multi in agricultura dar au mai fost si sunt pe liste.Pentru noi ar fi prima data si nu vreau sa iau plasa cxum au patit unii.M-am saturat sa n-am bani!!!
delfinasa
Scris: Tuesday, June 7, 2011 6:37 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Carla, succes sa va gasiti ceva in Europa!
Daca erati in US si cu drept de munca pentru aici, sotul meu are nevoie constanta de oameni-barbati. Din pacate nu poate sa faca acte.
carla
Scris: Tuesday, June 7, 2011 7:45 PM
Nivel

Multumesc Delfinasa,nu stiu ce vom face,nu m-as duce nicaieri ca-mi place sa fac lucru de mana in timpul liber dar si asta si salarul nu ne ajung desi sotul face si taxi pe langa servici.Vreau sa ne mutam in casa cat de curand,banca nu ne mai da bani ca ne-a dat si stam intr-o camera in chirie.Macar in 2 ani sa ne mutam cand vor merge copiii la scoala.
hai ca nu e topic de plans de mila,serios,vrem sa muncim undeva dar pe bani nu ca si aici
ingerash
Scris: Tuesday, June 7, 2011 8:06 PM
Nivel

carla wrote:
Multumesc Delfinasa,nu stiu ce vom face,nu m-as duce nicaieri ca-mi place sa fac lucru de mana in timpul liber dar si asta si salarul nu ne ajung desi sotul face si taxi pe langa servici.Vreau sa ne mutam in casa cat de curand,banca nu ne mai da bani ca ne-a dat si stam intr-o camera in chirie.Macar in 2 ani sa ne mutam cand vor merge copiii la scoala.
hai ca nu e topic de plans de mila,serios,vrem sa muncim undeva dar pe bani nu ca si aici

Ma uitam pe site-ul cu locuri de munca si sunt multe oferte in agricultura,forestier,cules ciuperci,ferme...de exemplu la fabrica de ciuperci se plateste £ 5.93 pe ora,40 ore pe saptamana la impachetat.Daca vrei site-ul sa te uiti il trimit pe PMpupici
carla
Scris: Tuesday, June 7, 2011 8:50 PM
Nivel

ingerash wrote:

Ma uitam pe site-ul cu locuri de munca si sunt multe oferte in agricultura,forestier,cules ciuperci,ferme...de exemplu la fabrica de ciuperci se plateste £ 5.93 pe ora,40 ore pe saptamana la impachetat.Daca vrei site-ul sa te uiti il trimit pe PMpupici
Da,da-mi-l te rog.Unde e asta,la voi?
Ingerash,voua va pare rau ca ati plecat din tara?
monica irimia
Scris: Tuesday, June 7, 2011 8:51 PM
Nivel

Inregistrat: 7/3/2010
Carla, esti de admirat! newclap Succes in gasirea job-urilor pentru tine si al tau sot. majoreta
carla
Scris: Tuesday, June 7, 2011 8:58 PM
Nivel

monica irimia wrote:
Carla, esti de admirat! newclap Succes in gasirea job-urilor pentru tine si al tau sot. majoreta
Multumescpupici Nu stiu cat sunt de admirat,dar sigur stiu ca asa nu se mai poate
ingerash
Scris: Tuesday, June 7, 2011 8:59 PM
Nivel

carla wrote:
Da,da-mi-l te rog.Unde e asta,la voi?
Ingerash,voua va pare rau ca ati plecat din tara?

Deloc,nu-mi pare rau!computerlove Iti trimit PM.Este de la noi din Irlanda de Nord.
mikaela
Scris: Wednesday, June 8, 2011 1:36 AM
Nivel

Inregistrat: 8/11/2010
Carla, multa bafta! Aici in USA e greu de ajuns, se cer multe acte si probabil contract de munca. Auzisem de Au Pair ca ar merge pentru studenti, dar am auzit ca au luat teapa unii, au fost platiti mai putin si au prestat ore mai multe. Si pe croaziera ar merge, dar trebuie experienta de barman/ospatar, limba engleza si ar fi pentru perioade mai lungi. Cand am fost acasa, un vecin m-a rugat sa-i gasesc ceva de munca in USA...e foarte greu cu actele, nu prea sunt sanse pentru perioade asa de scurte...Tot mai bine si mai rapid ar fi in Europa.
Multa bafta!!
carla
Scris: Wednesday, June 8, 2011 7:18 AM
Nivel

Multumesc Mikaela.Aproape as dori si eu.Cumnata merge de 3 ani in Germania in agricultura cate 2 luni pe vara dar se merge pe listele vechi.Nu stiu daca as dori in agricultura,eu sunt crescuta in apartament,dar ar merge orice pentru o luna ,doua si niste bani in plus.Lucrez pentru statul roman aproape pe gratis,doar sa-mi platesc taxele,ce ar putea fi mai rau?Si poate sotul meu ar vedea cum e afara si i-ar surade si lui ideea sa plecam de aici.Lui nu i-au taiat bine cordonul ombilical si e tare legat de mamica si de prietenii de cafea,nu stiu cum s-ar simti in alta tara
t-mihaela
Scris: Wednesday, June 8, 2011 5:12 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Carla, mult succes, sa nu pleci mai departe de Europa nici Sua nici Canada nu mai sunt ce erau odata nu se merita despartirea,nu faci bani pentru casa din Ro ci doar sa te intretii zi de zi ,doar daca vrei sa vii de tot atunci se skimba situatia .Nici cu aupair nu se merita nu ridici casa in Ro cu leafa de babysitter .Nu cumva sa pici in vreo plasa, grija mare dar eu nu ma tem ca esti calculata si inteligenta ,mirosi tu tepele de la distanta pupici
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.