unde emigram?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
codruta
Scris: Thursday, October 5, 2006 9:48 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
zilele trecute, intr-un moment de luciditate, am hotarat sa plecam si noi din tara.De tot.Ar fi, ca variante America, Irlanda, Canada.
Am deschis acest topic in speranta ca cele care au fost mai curajoase si au plecat deja sa ne impartaseasca din experientele lor de inceput, cu bune si cu rele.
Va astept si va multumesc
kali
Scris: Thursday, October 5, 2006 9:51 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
La Noua Zeelenda nu v-ati gandit? Auzisem anii trecuti ca cica s-ar emigra foarte usor si nu trebuie sa astepti mult, dar nu-ti pot confirma pentru ca nu m-am interesat personal.
Ar fi o varianta, chiar daca e la celalalt capat al pamantului.
Oricum, oriunde v-ati hotari sa plecati, va doresc mult succes sa va vedeti visul cu ochii.
Astept si eu, curioasa, pareri, ca ma luase si pe mine ''microbul'' in timpul facultatii, dar vad ca mi-a trecut.
danab
Scris: Thursday, October 5, 2006 9:58 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/13/2006
kali wrote:
La Noua Zeelenda nu v-ati gandit? Auzisem anii trecuti ca cica s-ar emigra foarte usor si nu trebuie sa astepti mult, dar nu-ti pot confirma pentru ca nu m-am interesat personal.
Ar fi o varianta, chiar daca e la celalalt capat al pamantului.
Oricum, oriunde v-ati hotari sa plecati, va doresc mult succes sa va vedeti visul cu ochii.
Astept si eu, curioasa, pareri, ca ma luase si pe mine ''microbul'' in timpul facultatii, dar vad ca mi-a trecut.

In Noua Zeelanda e mai greu, ca a incercat o prietena. Trebuie nu stiu cate formulare si conditii si "flori la palarie" ras

Eu as inclina spre Canada, dar e sotul destul de reticent la idee bataus
kali
Scris: Thursday, October 5, 2006 10:00 AM
Nivel

danab wrote:

In Noua Zeelanda e mai greu, ca a incercat o prietena. Trebuie nu stiu cate formulare si conditii si "flori la palarie" ras

Serios?uff Pai atunci, scuze ca te-am dus in eroare.
Kiki
Scris: Thursday, October 5, 2006 10:07 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Plecati si voi la inceput in tari din astea usoare, gen Italia, Spania...si cu timpul o stergeti de acolo spre destinatii din alea mai....gen Canada, state, Anglia...
Maria & Mario
Scris: Thursday, October 5, 2006 1:20 PM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Offf, trebuie sa fiti foarte hotarati sa faceti pasul asta. Si va trebuie mai mult decat " un moment de luciditate ". Nu e usor. Cel putin mie nu mi-a fost.
Eu si tati ne cunoastem de 10 ani , timp in care el a fost romania uk non stop. Nu se merita sa plecati pe rand. Asta e lege. E mai greu asa.
Apoi trebuie sa decideti ce fel de viata va doriti pentru voi. Mai buna dar cu sacrificii multe...... ca asa va fi. Sa va cautati serviciul , casa si cu copil mic dupa voi e iar greu. Poate daca va hotarati unde anume vreti.... gasiti pe cineva sa va faca aranjamentele dinainte.
Apoi e problema cu vizele .... iar depinde de locul unde vreti sa emigrati.
E usor de spus dar greu de facut.
E mai bine ca acasa, doar e greu sa ajungi sa te simti ca acasa.
sunt prea multe de spus.
fdianamaria
Scris: Thursday, October 5, 2006 2:02 PM
Nivel

Inregistrat: 2/17/2006
Noi ne-am facut toate actele de-a pleca in Canada, partea franceza, acum vreo jumatate de an si...in ultimul moment am renuntat. De ce? Pentru ca in primul rand trebuia sa-l lasam pe Glad aici si e putin cam prea mic, iar in al doilea rand nu am stiut pe nimeni acolo.
Acum din nou ma bate gandul (dar de data asta vreau sa fim siguri 100% si s-o gandim in cele mai mici detalii), dar mai degraba in State. Acolo, de bine de rau, mai stim cativa oameni si ne-am acomoda mai repede. Cel mai groaza mi-e ca nu voi mai vrea sa ma intorc, ca-mi va place prea mult...etc. Mai am o nedumerire: noi am mai vrea inca doi copii...daca ma duc, pana ne asezam cat de cat, va dura mult si mi-e teama ca am sa renunt la ideea de-a mai face vreunul, ceea ce ar fi groaznic. Aveti idee ce drepturi, ce protectii exista daca faci un bebe acolo, dupa cativa ani de locuit in State.
In plus, se mai poate pleca? Sau doar daca ne cheama careva?

Adevarul e ca nici nu mai stiu ce e mai bine...oare
mihaela75
Scris: Thursday, October 5, 2006 5:05 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Nu trebuie sa stai cativa ani pt ca copilul sa aiba drepturi.e de-ajuns sa stai o zi in care sa-l nasti acolo si va primi cetatenie .Copiii nascutu pe teritoriul sua sau canada primesc automat cetatenie.Daria e canadianca pt ca e nascuta aici si nu pt ca Kaze e canadian, asta nu conteaza.
Nu inteleg de ce ati renuntat?De ce sa lasi copilul in tara?Poti pleca cu el f. bine.Asa face toata lumea , unii vin cu 2 copii mici.Intr-adevar se traieste f greu primii ani dar apoi se aeaza apele, castigi un pic de experienta si te descurci mai usor.
Eu nu am trecut prin necazurile si neajunsurile unui proaspat emigrant ca m-a aruncat d-zeu in borcanul cu miere inca de la inceput.
oricum , fetelor, daca va ganditi la Canada, sa stiti ca aici nu sunteti singure...atata timp ca sunt si eu pe-aproaperas
Miri
Scris: Thursday, October 5, 2006 7:34 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Noua ni s-a propus, in urma cu patru ani, sa raminem in Germania, la patronii la care lucreaza Manu si acum...Ni se punea la dispozitie casa si serviciu.
De ce nu am ramas?
De ce nu plecam chiar si acum, cind oferta mai e inca valabila?

E prea greu de gasit si de dat un raspuns!
taki
Scris: Thursday, October 5, 2006 11:26 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

E greu, dorul de casa e mare, dar...in Ro se traieste bine dar cu bani, in afara se traieste bine si cu putini bani, plus ca viitorul Sashei suna mult mai bine in afara tarii ( studii, calatorii, etc).

Orice inceput de drum este greu, dar, dupa cum spune si Mihaela, merita.

codruta
Scris: Wednesday, October 11, 2006 2:04 PM
Nivel

ma gandesc sa aplic pentru loteria vizelor.
oare trebuie sa completeze si sotul un formular sau daca il trec la mine si iau eu viza,o primeste si el ? Oare s-o trec si pe medeea, sau avem sanse mai mari sa primim viza daca mergem fara ea si o luam ulterior?Nici nu stiu cum e mai bine.Fara ea nu cred ca pot sta dar cu ea, singuri, la inceput de drum in tara straina va fi cumplit de greu.Cat e valabila viza?Pot sa plec si peste un an, daca o primesc acum sau expira ?
Vedeti ce optimista sunt, eu deja imi fac probleme cand sa plec, nici nu iau in calcul ca m-ar refuza astiaalcool
Maria & Mario
Scris: Wednesday, October 11, 2006 2:16 PM
Nivel

kali
Scris: Wednesday, October 11, 2006 2:21 PM
Nivel

http://www.dvlottery.state.gov/

Informatii suplimentare in lb. romana : http://travel.state.gov/pdf/RomanianDV2008.pdf

Poti aplica ori tu, ori sotul tau, sau fiecare cate un dosar. Viza este pentru toata familia, iar includerea copilului este obligatorie (in caz contrar, nu vi se mai acorda viza in cazul in care sunteti selectati). Daca sunteti printre norocosi, sunteti anuntati prin mai-iunie (parca) 2007 si trebuie sa parasiti tara cel tarziu in sept. 2008... dar, daca intri pe site-ul pe care l-am pus, gasesti raspuns la toate intrebarile.
Succes!

Daca accesezi link-ul 1, gasesti formularul pe care trebuie sa-l completezi pentru a aplica.
codruta
Scris: Wednesday, October 11, 2006 2:22 PM
Nivel

KALI, MULTUMESCpupici pupici pupici
kali
Scris: Wednesday, October 11, 2006 2:24 PM
Nivel

Pentru putin... sa fie cu norocflowers
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.