Tzol de serviciu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Thursday, October 4, 2007 2:40 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
taki wrote:
Nu m-as imbraca niciodata in jeansi la serviciu.nono

De ce nu?Jenasi, un pantof elegant cu toc micut, un sacou elegant dar nu foarte, o bluza discreta si poti fi super ok.Numai ca depinde si ce functie ai, si ce prestezi la serviciu.Eu asa m-am imbracat pana acum si nu numai.Am mers si in papuci la serviciu, si in pantaloni scurti dar din stofa (eram kiar functionar public si am arat super ok...), am mers cu bluze scurte, fuste scurte sau pana in pamant.Pana acum m-am imbracat fix conform personalitatii mele, fara prejudecati, fara limite.Am purtat si bluze sexi, cu spate gol, cu decolteu adanc, am mers si in bocanci, si in basketi si in adidasisic !Dar si cand a fost sa particip la licitatii, sedinte, concursuri sau sa am ceva drumuri de facut tot in birouri de functionari publici am fost imbracata mai sobru.Important este sa stii sa potrivesti tinuta atat persoanlitatii tale, cat si mediului in care activezi.
taki
Scris: Thursday, October 4, 2007 2:49 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

stele_pe_cer wrote:

De ce nu?

Pot face si alte combinatii care sa nu includa jeansii.thumright
Roxanel
Scris: Thursday, October 4, 2007 3:46 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Nici eu nu consider blugul un pantalon care se preteaza la servici. Eventual daca lucrezi pe santier. Nu stiu dar mie mi se pare ca un blug, indiferent de marca sau de model, cu un sacou frumos/elegant scade din valoarea tinutei sau a sacoului.
sousourel
Scris: Thursday, October 4, 2007 10:28 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Roxanel wrote:
Nici eu nu consider blugul un pantalon care se preteaza la servici. Eventual daca lucrezi pe santier.

Sau in locuri unde trebuie sa te misti foarte mult si unde tinuta formala nu e strict obligatorie.
lori16ro
Scris: Friday, October 5, 2007 8:07 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 3/25/2006
stelute sa stii ca asteptam si poze , macar una doua asa, sa vedem finalul sfaturilor

stele_pe_cer
Scris: Friday, October 5, 2007 9:09 AM
Nivel

Roxanel wrote:
Nici eu nu consider blugul un pantalon care se preteaza la servici. Eventual daca lucrezi pe santier. Nu stiu dar mie mi se pare ca un blug, indiferent de marca sau de model, cu un sacou frumos/elegant scade din valoarea tinutei sau a sacoului.

Poate ca la voi numai pe santier se poarta blugii.La noi se poarta absolut oriunde, inclusiv in ministere.Depinde si de bunul gust pe care il ai (sau nu il ai) ca sa stii sa te imbraci in blugi si sa fii si frumoasa si decenta si potrivit cu statutul pe care il ai.Cunosc directori care poarta blugi, si sunt functionari publici, nu ingineri constructori.Si sunt si respectati, si au si prestanta.

E mai usor sa fim rautacioase, decat sa dam idei bune de urmat!

Lori, poze am sa pun cand imi voi incepe serviciul, ca ieri si azi am avut prea multe emotii ca sa mai fac si poze!
Roxanel
Scris: Friday, October 5, 2007 9:39 AM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

Poate ca la voi numai pe santier se poarta blugii.La noi se poarta absolut oriunde, inclusiv in ministere.Depinde si de bunul gust pe care il ai (sau nu il ai) ca sa stii sa te imbraci in blugi si sa fii si frumoasa si decenta si potrivit cu statutul pe care il ai.Cunosc directori care poarta blugi, si sunt functionari publici, nu ingineri constructori.Si sunt si respectati, si au si prestanta.

E mai usor sa fim rautacioase, decat sa dam idei bune de urmat!

Stele nu am vrut deloc sa fiu rautacioasa pur si simplu asta e opinia mea. Fiecare face cum ii place.closedtopic
stele_pe_cer
Scris: Friday, October 5, 2007 9:43 AM
Nivel

Roxanel wrote:

Stele nu am vrut deloc sa fiu rautacioasa pur si simplu asta e opinia mea. Fiecare face cum ii place.closedtopic

Ok..poate am inteles eu gresit...sau poate sunt atat de stresata de interviul de astazi ca...nu mai functionez bineras !Ultima afirmatie e super thumleft !
Roxanel
Scris: Friday, October 5, 2007 10:17 AM
Nivel

sousourel wrote:

Sau in locuri unde trebuie sa te misti foarte mult si unde tinuta formala nu e strict obligatorie.

Da Sousurel asa este. Pe aici se mai poarta blugul prin magazinele de tip hypermarket sau acolo unde exact cum ai spus tu nu este posibil din diverse motive sa imbraci altceva sau tinute formala nu e obligatorie.
sousourel
Scris: Friday, October 5, 2007 9:22 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Roxanel wrote:

Da Sousurel asa este. Pe aici se mai poarta blugul prin magazinele de tip hypermarket sau acolo unde exact cum ai spus tu nu este posibil din diverse motive sa imbraci altceva sau tinute formala nu e obligatorie.

Poate nu chiar intamplator m-am gandit la afirmatia facuta de tine. "Pe aici", spui, si cred ca, pe undeva e o diferenta intre "pe aici", acolo, la tine si "pe aici", la noi. Si de mentalitate si de resurse, de cerere, de modele. Oare de ce?oare
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, June 25, 2008 8:39 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
imaginati-va ca pe caldura asta eu trebuie sa port musai ciorapi si taiorpale pale pale
nu mai poooootmaseluta
Laura
Scris: Wednesday, June 25, 2008 9:05 PM
Nivel

Inregistrat: 8/8/2006
mariuta wrote:
imaginati-va ca pe caldura asta eu trebuie sa port musai ciorapi si taiorpale pale pale
nu mai poooootmaseluta

pale
Pup racoros sa treaca caldura pupici angel
bereea
Scris: Sunday, June 29, 2008 3:26 PM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Eu la munca pe care o fac acum port aproape numai blugi.Cand eram in tara si lucram in invatamant era altceva, dar vad ca aici, adica in Italia, blugul face parte din garderoba pentru absolut toate categoriile sociale.La scoala in blugi, in spiatale, in blugi, functionarii publici la fel.
leut
Scris: Sunday, June 29, 2008 10:13 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Mie mi-au placut in totdeauna blugii si cu tricou, si cu bluzite subtirele din matase, si cu sacou si uite-asa as putea contiuna... Daca ii porti cu o sandaluta fina sau un pantof frumos, poate fi chiar si o tinuta eleganta. Bine, eleganta e mult spus dar sa stiti ca da bine ochilor. sic
mari_paun
Scris: Wednesday, July 2, 2008 12:46 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 11/17/2006
ce bine ca la mine la birou nu se impune o tinuta sobra, e adevarat ca ne imbracam decent si incercam sa aratam altfel decat cand mergem la piata, si sa stiti ca blugi poarta toti colegii...mai ales iarna
:021:
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.