Tusea la bebelusi
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Monday, March 6, 2006 10:59 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Kiki wrote:

da, mama, cum sa nu.pupici

Elle, draguta, am vorbit cu doctorul si mi-a spus ca avand in vedere ca nu tuseste des si tusea e uscata, sa nu ii dau nimic; daca persista mai mult de 2 zile sa il sun.
L-am intrebat de ambroxol si mi-a zis ca nu a auzit de nici o implicatie neurologica mai tarziu.
Sa il intrebi si pe doctorul tau care e mai in varsta, vezi ce zice si da-mi de veste.
Pup.
stele_pe_cer
Scris: Monday, March 6, 2006 11:27 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Kiki wrote:

Elle, draguta, am vorbit cu doctorul si mi-a spus ca avand in vedere ca nu tuseste des si tusea e uscata, sa nu ii dau nimic; daca persista mai mult de 2 zile sa il sun.
L-am intrebat de ambroxol si mi-a zis ca nu a auzit de nici o implicatie neurologica mai tarziu.
Sa il intrebi si pe doctorul tau care e mai in varsta, vezi ce zice si da-mi de veste.
Pup.

Multumesc tare mult, kiki...imi faceam oareshce griji...si totusi amborxol-ul mi-a fost prescris de Capraru, dar cu singuranta il voi ruga sa-mi explice pe intelesul meu ce eefecte are....si te tin la curent sic ..
Anaida
Scris: Monday, March 6, 2006 11:36 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/12/2006
Da, Elle, si eu vreau sa stiu mai multe despre ambroxol, mai ales ca acum au aparut pe piata o gramada de siropele cu tot atatea denumiri, care au la baza tot ambroxolul (Mucosolvan, de exemplu).
Kiki
Scris: Monday, March 6, 2006 11:36 AM
Nivel

Ma gandesc ca daca ti l-a prescris doar nu era nebun sa iti dea ceva care nu trebuia. Anaida a scris ca o prietena a auzit, deci nu e parerea unui medic. pupici
Andi&Mariuca
Scris: Thursday, March 16, 2006 3:05 PM
Nivel

Ce parere aveti depre un bebe care tuseste fara a fi racit? ce cauze credeti ca ar putea exista? in fara de faptul ca s-ar fi inecat cu laptic la san sau dupa papa? bebele meu tuseste uneori ziua fara un motiv aparent... s-a mai confruntat careva cu o astfel de situatie?
miraa
Scris: Thursday, March 16, 2006 3:58 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2006
si al meu tuseste,stranuta fara motiv,chiar nechezeste ca un magarus dimineataras nu stiu care este motivul,dar bine ca nu e racit
Tina
Scris: Thursday, March 16, 2006 4:14 PM
Nivel: Guest

Si Briana tuseste in timpul zilei si de stranutat nu mai zic...de cateva ori pe zi cam de cand am nascut-o....o fi vorba de o alergie sau e pur si simplu de la lapticul care ii mai intra pe unde nu trebuie ??? oare ..cel putin asta a fost explicatia pediatrei care ne viziteaza
g_nicoleta2000
Scris: Thursday, March 16, 2006 4:24 PM
Nivel

De tusit mai tusesc si din cauza salivei. Alex a invatat destul de greu sa o inghita fara sa o tuseasca.
De stranutat nici nu mai vorbesc. Cred ca praful o deranjeaza dar in timp se va obisnui ca mai bine de atat nu pot sa fac curat oare .
Kiki
Scris: Tuesday, May 30, 2006 11:20 PM
Nivel

David tuseste in continuare dupa raceala de saptamana trecuta. Asa ca de azi (de fapt de ieri, ca deja e miercuri) i-am dat Ambroxol, cate 10 picaturi de 3 ori pe zi. Sa vedem daca e bun.
Pana la Ambroxol, am luat Stodal, dar nu si-a facut treaba.
Elia
Scris: Wednesday, May 31, 2006 12:01 AM

Tina wrote:
Si Briana tuseste in timpul zilei si de stranutat nu mai zic...de cateva ori pe zi cam de cand am nascut-o....o fi vorba de o alergie sau e pur si simplu de la lapticul care ii mai intra pe unde nu trebuie ??? oare ..cel putin asta a fost explicatia pediatrei care ne viziteaza

despre tuse nu stiu, dar stranutul la bebelusi e adesea provocat de lumina prea puternica.
taki
Scris: Wednesday, May 31, 2006 4:37 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Si Sasha mai tuseste cateodata si de stranutat la fel.

Atata timp cant nu este bolnavioara nu are rost sa intru in panica si nici sa-i administrez medicamente aiurea...nici nu are voie.

Subscriu la ce a spus g_nicoleta2000 . Am observat si eu la Sasha ca nu prea stie sa inghita cum trebuie saliva si cateodata am impresia ca o mesteca uff .
Kiki
Scris: Wednesday, May 31, 2006 6:11 AM
Nivel

Aiurea nu ii dau nici eu medicamentele, numai la indicatia medicului. Nici macar cele din plante 100%.
stele_pe_cer
Scris: Thursday, June 8, 2006 2:12 PM
Nivel

La noi mai nou, tusea intervine cand nu ne convine ceva.Adica cand skimbam pampersul, cand e burtica plina dar borcanelul nu e terminat, kestii de genul asta, smekerii de baiat mareras !
Deuta
Scris: Monday, November 12, 2007 11:36 AM

Salut dragi mamici! daca fetita mea a racit iar azi ainceput sa si tuseasca afara sa o scot sau mai bine nu, care zice ca nu, care ca da, vreau sa o scot sa aerisesc si casa dar ma tem sa nu-i fac mai rau.Nici nu stiu ce sa-i dau pentru tuse, astept medicul, l-am chemat acasa.Cind o aud ca tuseste imi vine saplans
MNiko
Scris: Monday, November 12, 2007 11:52 AM

Deuta wrote:
Salut dragi mamici! daca fetita mea a racit iar azi ainceput sa si tuseasca afara sa o scot sau mai bine nu, care zice ca nu, care ca da, vreau sa o scot sa aerisesc si casa dar ma tem sa nu-i fac mai rau.Nici nu stiu ce sa-i dau pentru tuse, astept medicul, l-am chemat acasa.Cind o aud ca tuseste imi vine saplans

Daca nu face febra atunci poti sa o scoti afara. Asta e recomandare pe care am primit-o noi de la medic. Intreaba-l si tu pe al tau daca vine la voi si vezi ce iti spune.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.