Tulburarea de deficit de atentie si ADHD
Subiectul anterior · Subiectul urmator
sousourel
Scris: Thursday, October 30, 2014 10:56 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/18/2006
Impresionanta povestea voastra! Cu energia si implicarea ta, sigur ca Oshry va beneficia de cea mai buna sansa. Mult succes!coeur
Lilly of the valley
Scris: Thursday, October 30, 2014 11:05 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Shirel, va pup! computerlove
Irinuca
Scris: Friday, October 31, 2014 10:47 PM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/22/2010
Shirel, in povestea lui Oshry il vad pe Radu al meu.Bine ca exista tratament, bine ca functioneaza si mai ales, felicitari ca esti dispusa sa recunosti problema si sa o tratezi. Eu nu sunt "acolo" deocamdata. Mie la gradi o zi imi zice educatoarea ca e cel mai inteligent cu care a lucrat, iar restul de zile mi se plange ca nu e atent, nu asculta, nu sta locului. Concluzia mea, nu e copilul perfect. Nici pe mine nu ma asculta din prima, repet pana ma satur, dar inca sunt in faza in care pun totul pe personalitatea lui si nu pe un eventual deficit de atentie. Poate gresesc, poate nu, oricum clar nu cred ca e cazul de psiholog etc.
Mai urmaresc evolutia voastra sa ma inspir pe viitorcomputerlove
monica irimia
Scris: Saturday, November 1, 2014 11:07 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/3/2010
Shirel, pupici si sanatate multa. DistanceKiss computerlove Din ce stiu din jurul meu, copiii diagnosticati cu ADHD sunt premianti, copii cu sclipiri, foarte inteligenti si intr-o continua miscare. angel
aurishta
Scris: Sunday, November 2, 2014 10:08 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2011
Foarte interesanta povestea voastra, Shirel!
roxinthya
Scris: Sunday, November 2, 2014 4:02 PM
Nivel

Inregistrat: 11/10/2009
Shirel , Kali - multumesc de raspuns! Cheek Kiss
Il tin si eu sub observatie pe Petru care e un nazdravan pentru ca m-ati pus pe ganduri.
Nu prea are rabdare sa se joace cu o jucarie mai mult timp sau sa stea la desene.
Dar poate e prea mic sa-mi dau seama. Sper sa nu fie nimic...angel
Multa sanatate!
aurishta
Scris: Sunday, November 2, 2014 5:56 PM
Nivel

roxinthya wrote:

Il tin si eu sub observatie pe Petru care e un nazdravan pentru ca m-ati pus pe ganduri.
Nu prea are rabdare sa se joace cu o jucarie mai mult timp sau sa stea la desene.
Dar poate e prea mic sa-mi dau seama. Sper sa nu fie nimic...angel

pupici La doi ani este absolut normal sa fie asa. (Este adevarat ca eu sunt convinsa ca si la sase-sapte ani tot normal este!Crazy Crazy )
kali
Scris: Sunday, November 2, 2014 7:25 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
aurishta wrote:
...(Este adevarat ca eu sunt convinsa ca si la sase-sapte ani tot normal este!Crazy Crazy )

Dap, de aceea, in general, nu se diagnosticheaza inainte de 7 ani.

Roxi, DistanceKiss
shirel
Scris: Monday, November 3, 2014 1:39 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Da intradevar diagnosticarea se face de la 7 ani sau cum am facut-o noi inainte de inceperea scolii daca avem destule semne si indicatti si de la educatori.Drept sa va spun a fost si norocul lui Oshry fiindca am descoperit ADHD la timpul si pur si simplu ca si el si-a dat seama ca nu poate sa fie linistit atunci cand trebuie.
Fetelor deocamdata nu aveti de ce sa va faceti griji dar fiti totusi cu ochii pe ei.
Multumesc ptr incurajarii!!computerlove iloveyou Va voi tine la curent cu ce se intampla pe la noi!!
aurishta
Scris: Monday, November 3, 2014 5:06 PM
Nivel

Din pacate, am observat ca suspiciunea de ADHD planeaza in special asupra baieteilor.....ei sunt mai "zgubilitici"Lol si chiar nu inteleg de ce se ia ca reper comportamentul specific fetitelor....in randul lor rareori auzi de asa ceva! Ele, prin firea lor, sunt mai serioase, mai disciplinate, mai responsabile...cred ca se si maturizeaza ceva mai repede decat baietii! Cred ca mai conteaza si faptul ca majoritatea educatorilor, invatatorilor si profesorilor sun femei....barbatii se descurca mai bine cu baietii, am observat asta mereu si mereu! Bineinteles, orice educator prefera sa aiba in clasa copii ascultatori, cuminti, care stau cu atentia pironita la dansii...totusi asta este ceva impotriva naturii copiilor mici, in general, si a baietilor, in particular!
L.E. Shirel, abia dupa ce am scris m-am gandit la asta: in nici un caz nu vorbesc despre Oshry (Cheek Kiss sunt sigura ca stii asta, dar am vrut sa clarific)....Cele spuse de mine sunt doar observatii generale, fiindca prea multe mamici sunt speriate de acest lucru...isi duc copilasii la scoala si prea repede sunt catalogati cu ADHD!Le vad mereu pe la sedintele cu parintii, rusinate de parca ar acea un copil cu handicap sau suferind de o boala incurabila care perturba bunul mers al societatii!Hilar
Lilly of the valley
Scris: Saturday, November 8, 2014 8:55 AM
Nivel

cunosc o fetita diagnosticata cu ADHD. insa povestea e cu totul speciala: mama biologica moarta de supradoza, tatal acoolic.
parintii adoptivi sunt oameni deosebiti coeur sunt progrese remarcabile fata de acum 3 ani.
aurishta
Scris: Saturday, November 8, 2014 10:53 AM
Nivel

Cati ani are acum?
Lilly of the valley
Scris: Sunday, November 9, 2014 10:31 AM
Nivel

aurishta wrote:
Cati ani are acum?

Cred ca 10.
shirel
Scris: Sunday, November 9, 2014 12:24 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Intradevar Adhd se observa mult mai repede la baieti de la 7 ani in sus si asta este in favoarea lor as spune fiindca se pot ajuta mai din timp.La fetitze apar semnele putin mai tarziu 10-13 ani si in mod brusc deci fara ca parintele sa poate sa-si dea seama dinainte, cu toate ca eu cunosc fetitze care de la 5 ani ai putut deja sa-ti dai seama ca are acest sindrom.Baietii primesc si genetic ADHD de la tatici cum este in cazul lui Oshry.yohanan nefiind insa hiperactiv in schimb dezordonat,imprastiat,uituc si nu a fost tratat pe vremea lui.alcool sic Acuma se simpte si la el ADHD.

Aurishta iti spun si de ce babatii se impaca mai bine ca educatori in primul rand sunt mai autoritarii dar asta la un copil cu ADHd nu-l ajuta deloc el nu va fi linistit daca nu i-a tratament si mereu va vorbi sarea ,batea cu picioarele si nu va avea rabdare ptr nimic .Aici autoritatea si dialogul barbatcu barbat nu are nici un efect sau are un efect secundar si negativ.Le inteleg pe mamele cu copii care nu pot fi" stapanitii"sau "intelesi " la scoala nefiind tratati acesti copii sunt o povara ptr parintii .Este foarte greu sa fii parinte de un copil AdHd nici nu stiu cum as putea sa va explic ,eu am fost indrumata si am si o rabdare de fier ptr Oshry in schimb Yohanan mai putin poate sa-i tina piept cu toate ca incearca si este o persoana care acorda multa dragoste copiilor lui.INTR-O ZI AM SA DESCRIU mai pe larg toata situatia si am sa pun si poze cu transformarile noastre la scoala ...pana si la scris cunosti un copil cu AdHd felul in care priveste ,vorbeste si ce-i mai interesant majoritatea isi gasesc si aleg numai prieteni care sunt in aceeasi situatie .Acuma prietenul cel mai bun a lui Oshry merge si el sa faca testul ,el nu este hipercativ ca Oshry dar nu se poate concentra la nimic fuge de la una la alta si nu termina nimic .Deci noi suntem un caz destul de pozitiv Oshry poate sa faca un puzzle mare de la inceput pana la sfarsit cu toate ca-si misca fundul incontinuu.ras
sousourel
Scris: Sunday, November 9, 2014 12:43 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
shirel wrote:
... cu toate ca-si misca fundul incontinuu.ras
Dragii de voicoeur

La noi, se pune cam prea usor etcheta de copil cu adhd la copiii neastamparati. Cand este vorba, de fapt de a face distinctii de finete, cu multe alte tipuri de comportamente tulburate intr-un fel sau altul. Shirel, urmaresc cu interes povestea voastra. Poate detaliezi programul vostru de acasa.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.