trucuri de...adormit copiii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
fdianamaria
Scris: Friday, February 17, 2006 4:47 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/17/2006
hai sa vedem ce metode aveti pentru adormirea puilor...
g_nicoleta2000
Scris: Saturday, February 18, 2006 9:50 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
Trucul meu este respectarea orelor de somn. Adica i-am facut un program pe care il respect sis-a obisnuit cu el.
La 10 30 si la 15 facem nani fara comentarii. Inainte cu o ora papa solid, apoi san si cand incepe sa se frece la ochisori dam drumul la cd-ul cu corina danila sau mai nou bach, matzaie cam un minut dupa care o gasesc adormita.
Se intampla sa adoarma si fara sa matzaie, se joaca cu protectia de la pat, rade la ea si adoarme.
Elia
Scris: Tuesday, February 21, 2006 8:53 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
NOi deja suntem mari, cand e timpul sa ne culcam, ii spun lui John ca mergem sa facem nani, il iau un brate (sau vine el singur in pat) si il pun la el in patut (care este langa patul meu), citim cateva carti (scurte, dureaza cititul sub 10 minute) si apoi ii zic ca e timpul sa faca nani si daca mai incearca sa vorbeasca ii zic "shhhh" si stau cu el pana adoarme, de obicei ma tine de par. Cateodata chiar imi zice "mama invers" si atunci ma intorc cu spatele la el, isi baga amandoua mainile in parul meu si adoarme.
g_nicoleta2000
Scris: Tuesday, February 21, 2006 10:00 AM
Nivel

freedelia wrote:
Cateodata chiar imi zice "mama invers" si atunci ma intorc cu spatele la el, isi baga amandoua mainile in parul meu si adoarme.

Ce dragalas este John! tare-i bine sa dormi langa mami....
Elia
Scris: Wednesday, February 22, 2006 12:38 PM

Da, e asa de dulce, si dimineata cand se trezeste se cocoata la mine in pat si ma pupa sau ma mangaie pana ma trezesc si atunci imi cere suza si apoi se culca intre noi si leneveste cu noi vreo juma de ora...
Kiki
Scris: Wednesday, February 22, 2006 1:26 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Eu il adorm pe David relatv repede: titi si in 10 min este adormit... Problema e alta. Indiferent cat de adanc doarme, ma simte cand ma dau jos din pat si plec de langa el. Asa ca ma pun la loc langa el si ia-o de la capat...fool
Mirandolina
Scris: Friday, February 24, 2006 2:36 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

freedelia wrote:
NOi deja suntem mari, cand e timpul sa ne culcam, ii spun lui John ca mergem sa facem nani, il iau un brate (sau vine el singur in pat) si il pun la el in patut (care este langa patul meu), citim cateva carti (scurte, dureaza cititul sub 10 minute) si apoi ii zic ca e timpul sa faca nani si daca mai incearca sa vorbeasca ii zic "shhhh" si stau cu el pana adoarme, de obicei ma tine de par. Cateodata chiar imi zice "mama invers" si atunci ma intorc cu spatele la el, isi baga amandoua mainile in parul meu si adoarme.

Adica cum mama invers? Amam?

Calin adoarme pe la 12:00-02:00 noaptea relativ greu, dupa o repriza de plansete de nu stim nici eu, nici sotul ce sa-i facem. Si dupa ce a adormit, eventual plimbat in brate, il pun in pat incet, stau putin langa el ca sa fiu sigura ca a adormit si plec. Dupa vreo 10 minute se foieste si face o figura gata-gata sa planga si iar il iau in brate si il plimb 5 minute si adoarme, si iar il pun in pat si repetam povestea asta de vreo 3 ori, dupa care adoarme bustean si nu se mai trezeste decat a 2-a zi, pe la ora 10-12 cand ma umple de zambete si de dragalasenie. Mi-e atat de drag cand se trezeste ca abia astept diminetile ( sau mai bine zis amiezile).
Elia
Scris: Friday, February 24, 2006 6:37 AM

Mirandolina wrote:

Adica cum mama invers? Amam?
.

Nu ma, spune cuvantul "invers" dupa cuvantul "mama", adica sa ma intorc "invers", adica cu spatele la el, sa aiba acees la parul meu in voie.
stele_pe_cer
Scris: Friday, February 24, 2006 7:58 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Matei adoarme pur si simplu fara povesti, fara nimic, dar inc aeste mic.banuiesc ca mai tarzior ii vom spune si noi cate o povestioara scuta inainte de somn, dar pana atunci, ne limitam la a papa biberonul de laptic in semiintuneric (o lumina difuza - stie ca va fi oara de somnic), apoi il tin sa ragaie 1-2 minutele, il pup de2 ori pe frunte de moare de ras, il asez in patut si ii mai dau 2 pupicei, ii pun bevetica pe oki (asa s-a obisnuit de la 4 luni sa adoarma), si ies din camera.Revin peste 10-15 minute sa ii scot bavetica si doarme tun.

Dar daca il las sa adoarma dupa ora 19 , deja se stie ca la ora de somn e ora de bataiala, de foca, de dans, de aceea evitam moleseala care il mai ia cateodata in preajma baitei, si il punem pe jos sa se agite in voie.
AdrianaC
Scris: Sunday, February 26, 2006 2:47 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Si la noi Andrei si-a facut oarecum un program, mai ales dimineata si seara.

Pe la ora 20:00 ii fac baita, uneori chiar la 19:30, depinde cat de agitat este, apoi pe la 20:30 - 21:00 ii dau sa pape si adoarme. Din fericire pot sa ma dau jos din pat de langa el ca nu se scoala. Se mai trezeste pe la 01:00 - 02:00 si mai mananca vreo 5 min, dupa care se culca pana pe la 06:00, atunci iar mananca 5-10 min si se culca pana pe la 09:00.

E o bomboana de copil, sa nu urle el deloc noaptea, ptiu sa nu il deochi ! Eu as fi terminata daca nu as putea sa dorm noaptea.
mihaela75
Scris: Sunday, February 26, 2006 4:41 AM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Off...,mi-ati rascolit amintiri.Diana mea a dormit pe burta mea pana pe la 2 ani cand era prea grea s-o mai suport.Apoi, cu piciorusele bagate intre ale mele si cu palmele pe fata mea.bounce
stele_pe_cer
Scris: Tuesday, February 28, 2006 10:18 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
mihaela75 wrote:
O.... cu piciorusele bagate intre ale mele si cu palmele pe fata mea.bounce

Mi-amintesc cum ani buni dormeam asa cu mama mea, si tare mult imi placea....ne incalzea si ne lua somunul incarligate si maini si picioare sic ...ce vremuri....acum eu sunt mamica....
monique
Scris: Friday, March 3, 2006 9:10 AM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Si noi ne respectam orele de somn, dar asta nu inseamna ca mai are si toane, si chiar daca e rupta de oboseala, tot face figuri...
De obicei adoarme la san, iar la tati adoarme leganata usor in brate sau pe perna, pe picioare... noroc ca nu se intampla prea des, ca eu nu sunt de acord cu leganatul...
Vai, ce mi*as dori sa o pot lasa in patut si sa adoarma singura... Da' ii multumesc lui Dumnezeu ca-i sanatoasa, restul le rezolvam noi!mami de fetita
AdrianaC
Scris: Wednesday, August 2, 2006 1:30 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Cum adormiti copiii peste zi ?

Ii puneti in patutul lor si adorm pur si simplu? Le cantati? Le dati sa suga?

Eu mai nou in cursul zilei il pun pe Andrei la el in patut, la inceput el maraie, eu ii cant, mai ridic putin tonul ca sa il acopar pe el, apoi pe masura ca nu mai maraie reduc si eu sonorul. Sta si asculta ce ii cant si in maxim 10 min e adormit.

Voi cum procedati peste zi?
kali
Scris: Wednesday, August 2, 2006 1:39 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
De cand am dezvatat-o de adormitul la san, chiar nu am probleme cu Alexia: o pun in patut si gata, numai ca trebuie sa o tin de manuta sau sa-i pun melodia ei de adormit ( dar niciodata ambele).
Partea proasta e ca, daca nu are lucrusoarele ei, nu poate adormi si se cam chinuie. Am realizat asta cand am lasat-o la mama luni si saraca s-a foit cam mult pana a adormit si nici nu s-a odihnit prea bine, din cauza ca era in pat strain...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.