trucuri de...adormit copiii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, August 2, 2006 2:36 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
kali wrote:

Partea proasta e ca, daca nu are lucrusoarele ei, nu poate adormi si se cam chinuie. Am realizat asta cand am lasat-o la mama luni si saraca s-a foit cam mult pana a adormit si nici nu s-a odihnit prea bine, din cauza ca era in pat strain...

Data viitoare i-ai de acasa cearsaful obisnuit (unul din ele), perna daca obisnuieste sa aiba una in patut si una-doua jucarii care stau mereu in patutul ei, deci cu care ste familiarizata si pe care le indrageste.Conteaza enorm...vei vedeasic !
Anaida
Scris: Wednesday, August 2, 2006 2:41 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/12/2006
Noi pana a venit caldura am plimbat paturica lui Razvan dupa noi, oriunde ar fi fost rost de un somn! Era lucrul lui cel mai drag (dupa ce i-am scos din meniu suzetaras ) si o cerea in fiecare seara. Chiar mi-era groaza ca o s-o ceara si pe caldurile astea, dar se pare ca a uitat-o. In schimb nu se culca fara cearsaf, nu conteaza al cui, dar sa aiba ceva acolo sa stranga in brate!
stele_pe_cer
Scris: Wednesday, August 2, 2006 2:44 PM
Nivel

Noi inca suntem dependenti de suzi la somn si, uneori si cand suntem marairi si/sau obositi pe strada...

Anaida
, cum l-ai dezvatat pe Razvan de suzeta?
Alina
Scris: Wednesday, August 2, 2006 3:29 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Catinca si Tudor nu se dezmint, se cunoate ca sunt frati; adormeau doar la tzitzici (Tudor uneori si plimbat), dupa intarcare, Catinca adormea in patul meu, mangaiata, apoi o puneam in patutul ei. Tudor, trebuie doar sa stau langa el, mai nou are un iepuras preferat cu care ii place sa adoarma. Nu vrea mangaiat, vrea doar lasat in pace, dar, cineva trebuie sa fie langa el.
sousourel
Scris: Wednesday, August 2, 2006 9:22 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
Vin si eu cu o teorie... nu ma fugariti!hohot
Ritualul dinaintea somnului e sfant pt noi. Astazi s-a verificat teoria in practica. Mami voia sa vada "Neveste disperate" sic si tati s-a oferit sa-i faca baita lui Victor, sa-i faca masajul, sa-l imbrace, sa-i dea lapticul... ma rog, toata tevatura. Zis si facut, dar flacaul nu se culca. Odata pus in patut, da-i cu urlete si suspine. Asa ca a trebuit sa refac o parte din ritualul serii (lapte, rugaciunile, cantatul) ca sa-mi adoarma puiul!!! uff Asa ca si sa vrea tati sa ajute... la treaba asta n-am nicio sansa nu
codruta
Scris: Thursday, August 3, 2006 7:14 AM
Nivel

Inregistrat: 2/14/2006
la noi functioneaza tzitzi , cantat "dormi copile drag" si mangaiat pe caput. Afara insa doarme in cele mai chinuite pozitii, cu cat e mai zdruncinat drumul cu atat adoarme mai repede. Iar in masina doarme instant
Anaida
Scris: Thursday, August 3, 2006 2:14 PM
Nivel

Inregistrat: 2/12/2006
stele_pe_cer wrote:
Noi inca suntem dependenti de suzi la somn si, uneori si cand suntem marairi si/sau obositi pe strada...

Anaida
, cum l-ai dezvatat pe Razvan de suzeta?

Stele, cred ca am mai scris pe undeva (s-ar putea pe "ursi"...de, ma cam lasa memoria!)...Razvan folosea cu precadere o suzeta, mai aveam una, de schimb, dar o aruncase pe dupa pat si nu o mai folosiseram de mula vreme, asa ca a ramas una singura care, de atata rontait, s-a rupt. I-am taiat orice bucacica pe care ar fi putut s-o inghita, astfel incat ramasese numai baza si putin silicon. Nu prea mai putea s-o prinda, dar l-am lasat de cateva ori cu ea si pana la urma (bine-nteles, dupa cateva seri de maraiala), a renuntat la ea...era munca prea multa s-o mai tina in guraras ...avea un an si 4 luni.
O prietena ma sfatuise s-o tai (suzeta ) in forma de cruce, asa procedase cu fetita ei, dar n-am mai apucat, ca domnisorul si-a rezolvat-o singur!
Si inca ceva...cealata suzeta a ramas uitata pe dupa pat pana cand am facut curatenie generala...nu am cedat tentatiei de a inlocui -o pe cea "accidentata" cu una buna...
Spor la treaba!
stele_pe_cer
Scris: Thursday, August 3, 2006 8:58 PM
Nivel

Anaida, multumesc de ideisic .La noi, nu prea se poriveste skema, poate si pt.ca am incercat o singura data sa nu ii dau suzeta seara la culcare, si o ora a pland de mama focului.Mi-e teams a renuntam la suzeta kiar si numai la somn, cel putin deocamdata.Nu adoarme fara ea.

Are si el o suzeta taiata, ce-i drept, dar stie ca daca o scuipa si maraie ceva timp, oricum voi mai scoate una (le stie dupa culori, ca avem 9 suzete asortate pt.varsta a douaplans ).

Stie ca la somn o are pe cea rosie sau alba la pranz si seara pe cea albastra sau galbena.Afara, preferata este cea verde.Cand era mai mic, nu avea preferinte la culoare, acum raman intotdeauana cateva nefolosite (in special cele trasparente nu-i plac).Ne va fi destul de greu sa ne dezobisnuim de ele, dar trag nadejde ca tot cresa ne va ajuta considerabil.
taki
Scris: Thursday, August 3, 2006 9:11 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Sasha adoarme daca-i pun un CD cu muzica pt copii in japoneza. Are o melodie preferata, o pun pe repeat si o las singurica in camera. Se foieste in pat si incearca 5000 de pozitii si intr-un final adoarme pe burta si cu degetele-n gurita.sic

Am mai observat ca, daca dau cu aspiratorul adoarme imediat si daca aude cum curge apa la robinet iarasi o ia somnul.

Bine-nteles ca are si perioade cand vrea sa o iau in brate si sa o plimb prin toata casa pana adoarme...daca stau pe loc cu ea in brate, urla plans banghead .

Roxanel
Scris: Thursday, August 3, 2006 9:12 PM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
Fetelor, la mine functioneaza Silent Night hohot ... melodia e cam obsolete dar fiica-mea cand o aude incepe sa rada dupa care adoarme.sic
Miri
Scris: Thursday, August 3, 2006 9:58 PM
Nivel

Inregistrat: 2/26/2006
La noi a functionat de la inceput adormirea Sarei pe muzica de la leagan!
Si acum,in momentul in care o pun in pat,pentru somnul d peste zi sau seara,ii dau drumul sa cinte de cum intram in camera!Daca se opreste si printesa inca nu doarme,apas pe buton si gata!
sousourel
Scris: Thursday, August 3, 2006 10:03 PM
Nivel

Inregistrat: 2/18/2006
taki wrote:

Am mai observat ca, daca dau cu aspiratorul adoarme imediat si daca aude cum curge apa la robinet iarasi o ia somnul.

Al meu avea momente de istericale pe la 4-5 luni si nu tacea pana cand nu baraia ceva, aspiratorul, blenderul, uscatorul....uff
Lucian
Scris: Thursday, August 3, 2006 10:15 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 6/8/2006
Noi nu avem nici un truc cu care sa il adormim pe David. Cristina ii da laptele si il pune in patut. Dupa 5-10 minute ma duc eu sa ii dau o gurita de apa si gata! in 5 minute - maxim 10 deja doarme.
Miri
Scris: Saturday, December 9, 2006 12:54 PM
Nivel

Inregistrat: 2/26/2006
Am adoptat o alta tehnica de adormire a printesei, si vad ca functioneaza!yes
Dupa o saptamana in care a dormit foarte rau, am inceput sa renunt la a o adormi in brate si apoi sa o asez in patut!Acum , dupa tot ritualul de sera, inclusiv"unu -doi"(adica picaturile de Vigantol), o pupa tati iar mai aseaza printesa in patut si da drumul la jucaria muzicala pe care a primit-o cadou la 1 an.
Eu mai stau langa patut pana adoarme, dupa ce ii dau grisul cu lapte si apoi pe suzi.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.