Trombofilia si sarcina
Subiectul anterior · Subiectul urmator
aciandra
Scris: Monday, September 29, 2014 11:57 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 9/29/2014
Hands buna seara, sunt insarcinata in 10 saptamani si din proprie initiativa si datorita faptului ca am in anturaj pers care au pierdut sarcina/sarcinile din cauza trombofiliei am facut si eu analiza. Mi-a iesit pozitiv mthfr a 1298c pozitiv homozigot si PAi-1 (4g/5g) pozitiv. M-am speriat, am inceput sa plang dupa ce am citit consecintele si i-am trimis un mail dr cu rezultatele. Dr. a fost indignata ca am facut analiza fara ca ea sa imi recomande si nici nu ar fi avut vreodata sincer de gand sa imi recomande si intr-un final mi-a scris sa iau cate un aspenter/zi fara pauza. Nu stiu ce sa fac..am citit ca mai indicate ar fi injectiile cu clexane, aspenterul nu e sigur in sarcina.pana acum am fost multumita de dr. Dar nu e prima oara cand se ofenseaza ca eu fac/cer investigatii de capul meu.imi tot zicea sa las internetul. Dar din pacate am cam avut dreptate si in cazul altor investigatii. :(
SmileyC
Scris: Tuesday, September 30, 2014 9:27 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 1/9/2014
Aspenterul e sigur in sarcina, mai ales in etapa asta. Devine controversat in trimestru 3. Nu am cunostinte despre PAI deci nu iti pot spune mai multe. Incearca sa iei legatura cu un hematolog, daca nu renumit, macar unul din localitatea ta si vezi ce parere are el/ea despre tratament si evolutie. Curaj si Doamne ajuta!
aciandra
Scris: Tuesday, September 30, 2014 10:04 AM
Nivel

Multumesc smileyc. Sa dea dumnezeu sa fie bine ca tare descurajata sunt avand in vedere ca sufar si de hipotiroidie hashimoto plus alte problemute. Iar sarcina a venit dupa vreo 6 luni, dupa ce tot la initiativa mea am cerut o verificare la trompe unde s-a descoperit ca o trompa era infundata.
aciandra
Scris: Tuesday, September 30, 2014 10:08 AM
Nivel

Multumesc smileyc. Sa dea dumnezeu sa fie bine ca tare descurajata sunt avand in vedere ca sufar si de hipotiroidie hashimoto plus alte problemute. Iar sarcina a venit dupa vreo 6 luni, dupa ce tot la initiativa mea am cerut o verificare la trompe unde s-a descoperit ca o trompa era infundata.
Anelise
Scris: Tuesday, September 30, 2014 10:08 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/4/2008
Aciandra, avand in vedere ca ai cam facut investigatii de capul tau si culmea, chiar ai descoperit problemutze, de ce nu schimbi medicul? Sarcina usoara si multa sanatate! pupici
Eileen
Scris: Tuesday, September 30, 2014 10:16 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/16/2013
Aciandra sustin ce a zis Anelise , nu e tocmai ok sa stii tu mai multe decat medicul tau .
Mai bine mai mergi si alt medic si vezi ce si cum DistanceKiss
Sarcina usoara si la termen sa-ti dea Dumnezeu majoreta majoreta majoreta
Nanny
Scris: Tuesday, September 30, 2014 11:29 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2012
Aciandra...Neaparat trebuie sa vb cu un hematolog.S-ar putea ca Aspenterul sa nu fie suficient.Si înca un sfat...schimba doctora ginecolog!!Se supara ca magarul pe sat.Pai daca tot ai descoperit asta,nu în?eleg de ce se umfla asa in pene???Uneori instinctul e mare tare ca oricine doctor.Nu te panica,cauta un hematolog bun.Doamne ajuta si te a?teptam la gravidute cu stiti buneSimplyLove
simona83
Scris: Tuesday, September 30, 2014 1:57 PM
Nivel

Inregistrat: 7/23/2013
Aciandra, madame doctor trebuie sa inteleaga ca nu ea e in lumina reflectoarelor, aici importanta e sanatatea ta si a a puiului tau. Ai nevoie de un medic care sa te sustina pe parcursul sarcinii. Subscriu la ce au zis fetele, mai bine schimbi medicul, te mai trezesti cu alte surprize ca are doamna nevoie de atentie. Sau atentii, cine stie ce nevoi primordiale areCrazy

In alta ordine de idei, am ramas cu 2 cutii de Clexane de 0.6. Daca are cineva nevoie, le donez cu drag. Pana la urmatorul bebe, daca reusesc sa imi conving sotul, o sa expire si mama lor. Mai bine sa ajute pe altcineva asa cum m-au ajutat pe mine.alcool
aciandra
Scris: Tuesday, September 30, 2014 3:03 PM
Nivel

Va multumesc fetelor pt incurajari. Mi-am facut azi programare la un hematolog. Eu de dr am fost multumita mai ales ca a reusit sa imi dea de cap la o problema veche pe care fosta dr nu a stiut sa o trateze ca o depasea situatia. M-am atasat de ea mai ales ca mai rar am dat de dr care sa fie oameni si sa nu ma faca sa fiu stanjenita. Cat despre atentii avand in vedere ca, consultatiile le faceam la particular...in afara de aranjamente florale mai deosebite de care era f incantata,nu am considerat ca tb sa ii mai duc ceva
Repet capatasem incredere in ea. Poate ca ar tb sa schimb medicul desi imi e greu sa gasesc pe cineva care sa fie om si sa aiba rabdare sa ma asculte. Nu va zic ce stres am pt ca abia sapt viitoare am programare pt morfologia trim 1.citind atatea despre trombofilie bu mai am stare pana nu ii ascult inimioara. Cray
SmileyC
Scris: Tuesday, September 30, 2014 7:32 PM
Nivel

Te inteleg perfect. Cu inima cat un purice mergeam la eco si nu numai cu exclamam "cum?! E bine?!". Acu am maine iar, dar e mult mai usor dupa ce ii simti miscarile. Doamne ajuta!
aciandra
Scris: Tuesday, September 30, 2014 8:38 PM
Nivel

Am fost si la hematolog care mi-a zis ca prea se exagereaza cu trombofilia, ca prea i se pun in carca pierderile de sarcina fara sa se fi demonstrat ceva concret. Binenteles ca a zis ca atata timp cat nu am avut pierderi de sarcina sa nu ma agit pale . Ca de obicei dr dupa ce pierzi macar o sarcina, doua te trimit sa faci analize pt trombo!!!! Ca nu e prea convins ca sunt necesare injectiile ca daca e sa pierzi o sarcina o pierzi si cu ele si ca atata timp cat nu am avut probl pana acum....uff ca oricum medicul ginecolog hotaraste daca e nevoie si din pct lui de vedere pot sa fac clexane de 0,4 daca vreau neaparat si la fel de bine pot sa stau si fara ele....in concluzie, dupa el : prea multa agitatie pt nimic :102:
SmileyC
Scris: Tuesday, September 30, 2014 9:25 PM
Nivel

aciandra wrote:
Am fost si la hematolog care mi-a zis ca prea se exagereaza cu trombofilia, ca prea i se pun in carca pierderile de sarcina fara sa se fi demonstrat ceva concret. Binenteles ca a zis ca atata timp cat nu am avut pierderi de sarcina sa nu ma agit pale . Ca de obicei dr dupa ce pierzi macar o sarcina, doua te trimit sa faci analize pt trombo!!!! Ca nu e prea convins ca sunt necesare injectiile ca daca e sa pierzi o sarcina o pierzi si cu ele si ca atata timp cat nu am avut probl pana acum....uff ca oricum medicul ginecolog hotaraste daca e nevoie si din pct lui de vedere pot sa fac clexane de 0,4 daca vreau neaparat si la fel de bine pot sa stau si fara ele....in concluzie, dupa el : prea multa agitatie pt nimic :102:

Atunci zi-i ca te-ai gandit bine si preferi sa faci clexane, decat sa nu faci. Despre atitudinea lui...hmmm...no comment. In e baza recomanda clexane de 0.4 si nu 0.2 sau 0.6? Mie tot asa mi s-a zis, dar sunt curioasa de felul meu. Cere-i scrisoare medicala cu prima reteta, pe urmatoarele le vei putea lua de la medicul de familie. Ma duc sa ma injectez, injectia nr 200 in seara asta coeur .
dana_h
Scris: Tuesday, September 30, 2014 10:01 PM
Nivel

Inregistrat: 1/14/2014
din ce stiu eu,la persoanele cu trombofilie se coaguleaza sangele si se formeaza trombii.acest lucru duce la oprirea din evolutie a sarcinii.rolul anticoagulantului ar fi acela de a evita formarea de trombi.acum stau si ma intreb cum dumnezeu poate afirma doctorul respectiv ca e acelasi lucru si daca il faci si daca nu anticoagulantul,???? NuStiu NuStiu NuStiu pentru tiroida iei ceva tratament?eu zic sa mai consulti un dr hematolog.aspenter poti sa iei cu incredere,am luat si eu si nu am trombofilie,dar dr meu mi-a dat.
aciandra
Scris: Tuesday, September 30, 2014 10:44 PM
Nivel

Pt tiroida iau euthyrox de 50 uq doza marita de la 25. Dr endocrinolog mi-a zis sa repet tsh-ul dupa o luna si sa ii trimit rezultatul pe mail. Sunt f confuza... nu stiu daca sa ii zic si dr gineco ca am fost la hemato si mi-a zis de clexaneuff ori sunt eu paranoia, ori dr trateaza cu superficialiate problema trombofiliei! Chiar nu stiu cum sa procedez....
Nanny
Scris: Wednesday, October 1, 2014 9:12 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2012
aciandra wrote:
Pt tiroida iau euthyrox de 50 uq doza marita de la 25. Dr endocrinolog mi-a zis sa repet tsh-ul dupa o luna si sa ii trimit rezultatul pe mail. Sunt f confuza... nu stiu daca sa ii zic si dr gineco ca am fost la hemato si mi-a zis de clexaneuff ori sunt eu paranoia, ori dr trateaza cu superficialiate problema trombofiliei! Chiar nu stiu cum sa procedez....

Procedezi cum e mai bine pt tine si sanatatea copilului tau. Hai sa-ti spun ceva...stiu ca e din ce in ce mai des amintit subiectul "trombofilie". Iaca eu am 3 sarcini pierdute, de fapt doua si una a trebuit s-o intrerup pt ca ceva nu mergea cum trebuie. Am facut toaaate analizle posibile, inclusiv cele genetice..NIMIC!! Sigura chestie, la fel ca si tine am o mutatie tot in MTHFR- A 1298 C, dar cu status heterozigot ( adica o mutatie mai usoara ca a ta) cum a zis hematologul, un fel de jumatate de boala. A zis ca e suficient sa iau toata sarcina Acid folic si Aspenter...am luat,am ascultat si totusi, tot nu a fost bine. Eu nu incerc sa te sperii, Doamne fereste!! CI doar sa te determin sa iei cea mai buna decizie. Ca sa nu mai zic ca trombofilia are muuulte gene si nu toate poti fi analizate. Asa ca eu vreau sau nu, voi face injectabil in viitoarea sarcina, pt ca un mic accident de vascularizare sau formarea unui tromb ( care este asemenea unei capuse, care suge sangele care iriga placenta, fatul) poate opri ff usor sarcina. Nu trebuie sa te sperii, ci doar sa ii spui cu frumosul ca hematologul a recomandat Clexane!!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.