Tentative de frauda prin email

Options Tentative de frauda prin email
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Postat: Friday, February 8, 2008 6:31 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
M-am trezit cu un mail, cica de la Bancpost, prin care eram informata ca se pot face tranzactii pe cardurile Maestro direct de pe net. Mi s-a parut ciudata semnatura oficiala a mailului - simplu Bancpost (stiti ca in general firmele au la semnatura o gramada de lucruri - nume firma, date fiscale, adresa de web, adresa postala, si o polologhie intreaga despre securitatea mesajului, etc), plus ca unde scria CLICK AICI, am tinut mouse-ul deasupra linkului ca sa imi apara adresa unde ma va duce si era de genul un IP/bancpost.
Am cautat pe pagina bancii si e cunoscuta problema si e o tentativa de frauda prin metoda phishing (ajungi pe un site unde iti introduci datele cardului / contului si te trezesti fara bani).

Detalii aici (site-ul Bancpost) alcool alcool alcool Fraude prin email

Rody
Postat: Friday, February 8, 2008 9:03 AM

Nivel: Senior

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
what what what mare atentie fetelor!
Lilly of the valley
Postat: Friday, February 8, 2008 9:10 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
eu am o problema la fool din cauza asta, de ceva vreme nu cumpar on-line decat cu plata ramburs, cardul il folosesc doar pt plata la casa de marcat sau la ATM. asa sunt eufool
Kiki
Postat: Friday, February 8, 2008 9:16 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 36610
Locatia: In casuta cu pitici
mariuta wrote:
eu am o problema la fool din cauza asta, de ceva vreme nu cumpar on-line decat cu plata ramburs, cardul il folosesc doar pt plata la casa de marcat sau la ATM. asa sunt eufool

Se pot face plati si pe net, absolut sigur, dar niciun site nu cere pin-ul pentru platile online.
Site-urile astea de phishing iti cer fel de fel de info despre cont si card, info pe care nu ai de ce sa le dai.
Site-urile safe sunt HTTPS (nu http) si au un lacatel jos in dreapta. ras Eh, si mai e si feelingul personal, de care eu ascult mereu. ras
Roxanel
Postat: Friday, February 8, 2008 10:06 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
La noi sunt frecvente chestiile astea caci la 90% din banci poti face tranzactii online, sa-ti verifici contul si as amai departe. Nu e zi sa nu primesc vreo 2-3.
mommy
Postat: Friday, February 8, 2008 10:36 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/18/2006
Postari: 3674

Primul semn de alarma este faptul ca primesti mail-ul pe o adresa de mail pe care nu ai comunicat-o bancii si pt care nu ai acceptat comunicari comerciale. Si vorba lui Kiki, pinul nu se da niciodata.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed