Televizorul si copii

Chestionar intrebare: Televizorul pro si contra (Poll is closed)
Alegere Voturi Statistici
Da 1 100%
Nu 0 0%
Nu stiu 0 0%

Options Televizorul si copii
Subiectul anterior · Subiectul urmator
crista
Postat: Sunday, February 11, 2007 4:06 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
Ce parere aveti despre copii care se uita chiar de la cateva luni la televizor?
David al meu este fascinat de televizor, nu stiu daca e bine sau rau...am auzit tot felul de pareri.

Oare e prea devreme pentru el, de la cat timp credeti sa ar fi bine sa-i lasam si pe ei sa se uite.
Cristy
Postat: Sunday, February 11, 2007 4:18 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel

In general sunt de acord cu televizorul, atata tipm cat vizionarea nu depaseste o anumita limita.

2 ora pe zi mi se pare destul, fetele mele sunt mari....

Pentru cei mici, daca ai casete video / DVD cu programe cantece de copii, este perfect, televizorul cateodata este o sursa de informatie pe care tu ca mama nu poti oferi ( cantecele, culori, emisiuni )
Eu foloseam la fete de la 3 luni, "Baby Mozart" "Baby Beethoven" ( cred ca am vazut pe undeva pe la bazarul forumului)

flowers flowers flowers flowers flowers flowers flowers
taki
Postat: Saturday, March 10, 2007 8:00 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 2/13/2006
Postari: 13501
Locatia: Printre voi!
Sasha a invatat cuvinte in japoneza de la TV, ca din alta partea nu avea de unde.ras

Stie sa zica: ajutor, bine-ai venit acasa-cand se intoarce papa de la serviciu, asta-i ce e?

Sta TV-ul apins ziua si nu prea ii da cine stie ce importanta, dar uite ca a memorat cate ceva din reclame/emisiuni.

crista
Postat: Tuesday, March 20, 2007 12:30 AM

Intrat: 1/27/2007
Postari: 1849
taki wrote:
Sasha a invatat cuvinte in japoneza de la TV, ca din alta partea nu avea de unde.ras

Stie sa zica: ajutor, bine-ai venit acasa-cand se intoarce papa de la serviciu, asta-i ce e?

Sta TV-ul apins ziua si nu prea ii da cine stie ce importanta, dar uite ca a memorat cate ceva din reclame/emisiuni.

bravo Sashalici....pupici
bereea
Postat: Sunday, May 20, 2007 10:08 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22772
Eu caut sa tin tv mai mult inchis pentru ca-l consider un lucru de care copilul meu nu are nevoie.
mihaela75
Postat: Sunday, May 20, 2007 6:36 PM

Intrat: 2/22/2006
Postari: 4839
Cred ca o sa facem o lista cu obiecte controversate ( tv, premergatorul, sandaluta cu talonet...or mai fi si altele).Eu consider tv util ,daca stii cum sa-l folosesti poate f un bun prieten .Nu sunt de acord cu tv in camera copilului pt ca e mai greu de tinut sub control.Eu tin tv -ul deschis in living pe desene animate ( nu sunt dinalea cu roboti ucigasi ci pt bebei mici) si daria se uita din cand in cand, e ceva obisnuit, cred ca s-a si plicisit de el ca mai de succes sunt oalele din dulap .chitara
MNiko
Postat: Sunday, May 20, 2007 11:26 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
mihaela75 wrote:
Cred ca o sa facem o lista cu obiecte controversate ( tv, premergatorul, sandaluta cu talonet...or mai fi si altele).Eu consider tv util ,daca stii cum sa-l folosesti poate f un bun prieten .Nu sunt de acord cu tv in camera copilului pt ca e mai greu de tinut sub control.Eu tin tv -ul deschis in living pe desene animate ( nu sunt dinalea cu roboti ucigasi ci pt bebei mici) si daria se uita din cand in cand, e ceva obisnuit, cred ca s-a si plicisit de el ca mai de succes sunt oalele din dulap .chitara

Eu am un tip de Tv pe care il pot lasa linistita in camera copilului: are functie de blocare a butoatenor de pe aparat si nu mai poti folosi decat butonul ala mare cu care opresti si curentul din televizor. De deschis nu mai poate fi deschis decat din telecomanda. Asa ca il blochez, aleg eu canalul pe care sa se uite, programez dupa cat timp sa se stinga, iau telecomanda si ...Pa, am plecat.
codruta
Postat: Monday, May 21, 2007 12:40 PM

Intrat: 2/14/2006
Postari: 2034
Locatia: la loc cu verdeata...
pe mine tv ma salveaza de multe ori!
cand mancam trebuie sa vedem animalutele de pe animal planet iar cand nu mai vrea sa deschida gurita (adica dupa 2-3 imbucaturi), schimb programul si "pleaca pisicuta".Butoneaza ea telecomanda dar nu nimereste programul dar pana la urma se recunoaste invinsa, imi da mie telecomanda si mai ia o imbucatura...E mare chin mancatul, la noi, asa ca improvizam cat se poate...
In rest, chiar daca tv e tot timpul deschis nu se uita decat la reclamele care-i plac
MNiko
Postat: Tuesday, April 15, 2008 9:42 PM

MI s-a intamplat o chestie destul de ciudata azi cu Cristina si televizorul. Inca de cand a inceput sa fie mult mai atenta la ce e la tv am grija pe ce programe sta deschis televizorul. In camera ei ii las de obicei desene animate, pe minimax. Sunt cateva seriale care o captiveaza dar nu mereu. Daca i se pare altceva mai interesant de facut atunci renunta usor la desene. Problema era la 8 seara cand se termina desenele pt copii si eu ii stingeam televizorul. Incepeau plansetele ca mai vrea desene. Aceasta problema am rezolvat-o prin simplul fapt ca programez televizorul sa se stinga singur la 8, si de obicei caut sa nu prea fiu prin camera ei la ora aia. La inceput venea plangand la mine ca "s-au stins desenele", dar apoi s-a obisnuit cu acest lucru(e noapte afara si merg desenele la nani-e explicatia ei).
Ce m-a mirat azi e ca mi-a spus ca ii e frica. A luat telecomanda, imi arata televizorul si spunea ca ii e frica. Nu erau in acel moment niste desene chiar pe care sa le inteleaga ea, dar nici chiar Scooby Doo desi vedeam pe cineva care facea pe fantoma sau ceva de genul. Initial nu am inteles ce vrea Cristina de la mine, dar apoi m-am lamurit ca vrea sa sting televizorul. Si ca sa fiu sigura de asta am pus-o pe ea sa il stinga si a facuta fara comentarii si nici ca mi-a mai cerut apoi desene la tv(mi-a cerut scufita rosie la calculator, dar dupa vreo ora).
Nu stiu ce sa cred despre frica ei. Mai ales daca stau sa corelez cu ce-a facut zilele trecute. Ei ii place un serial cu o vrajitoare copil. L-am urmarit si eu si nu mi se pare de speriat. De vreo cateva ori in timpul acestui serial a venit in fuga la mine spunand ca s-a speriat. Am crezut mereu ca e un fel de joaca sau alintare pt ca sta cateva secunde pana o imbratisez si apoi se duce singura inapoi. Uneori ma ia cu ea sa-mi arate la ce se uita dar mai rar. Ea procedeaza asa cand chiar se sperie de cate ceva(o bormasina, un obiect cazut, un zgomot care te ia prin surprindere): vine la mine s-o imbratisez pt cateva secunde. La chestia cu vrajitoarea m-am gandit ca poate pe la cresa le citeste povesti cu vrajitoare rele si poate ca de asta zice ca ii e frica si ca se sperie. O sa intreb maine la cresa, dar tot nu-mi explic de ce i-a fost frica si a inchis televizorul.
Rody
Postat: Tuesday, April 15, 2008 9:47 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
MNkio ,eu zic ca mare greseala ai facut cu tv-ul la ea in camera.Elo nu are Tv in camera si nici nu-i voi punenono
MNiko
Postat: Tuesday, April 15, 2008 9:56 PM

Rody wrote:
MNkio ,eu zic ca mare greseala ai facut cu tv-ul la ea in camera.Elo nu are Tv in camera si nici nu-i voi punenono

Eu l-am considerat necesar, mai ales ca la noi nu e neaparat numai camera Cristinei. Mai petrecem si noi timpul acolo stand intinsi in pat si ne relaxam. Uneori se retrage acolo unul din noi cand vrem sa urmarim un film pe care sa nu-l vada ea, sau daca vrem sa dormim fara sa ne deranjeze ea. Cristina e mai fascinata sa petreaca timpul cu celalat in sfragerie.
In plus de asta, Cristina nu petrece mult timp in camera ei cu televizorul deschis. Noi ajungel acasa in general pe la 17-18. NU-i deschid televizorul imediat ce intram si nici ea nu cere. O parte o petrecem oricum la masa in bucatarie, alta ori in dormitor ori in sufragerie povestind si jucandu-ne. Si oricum la 8 televizorul se stinge. Iar pe cel din sufrageroe nu-l deschid decat dupa ce adoarme ea ca sa nu auda zgomotul si sa creada ca sunt desene.
NU cred ca Cristina petrece in fata televizorului mai mult timp decat un copil care nu are televizorul in camera lui.
leut
Postat: Tuesday, April 15, 2008 9:56 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Miha, se poate sa se fi speriat. N-o mai lasa sa se uite la desenele care nu-i plac si gata. Si Alex are tv in camera ei si se uita cu mare drag la Baby TV. Nu cred ca am facut o greseala ca i-am pus TV in camera. Vine vara si numai in casa nu vom sta...dance
MNiko
Postat: Tuesday, April 15, 2008 10:00 PM

leut wrote:
Miha, se poate sa se fi speriat. N-o mai lasa sa se uite la desenele care nu-i plac si gata. Si Alex are tv in camera ei si se uita cu mare drag la Baby TV. Nu cred ca am facut o greseala ca i-am pus TV in camera. Vine vara si numai in casa nu vom sta...dance

Cred ca s-a schimbat grila de programe de curand pt ca nu erau acele desene la ora aia pana acum. O sa incerc sa ii las deschis numai la desenele care ii plac daca le mai prindem la ora la care ajungem acasa, iar daca nu o sa ii pun Scufita rosie la PC si tinem tv-ul inchis.
leut
Postat: Tuesday, April 15, 2008 10:24 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Noi avem si un DVD in camera lui Alex si ii mai lasam si alte desene, nu numai la tv, alese de noi. E o metoda si asta.
MNiko
Postat: Tuesday, April 15, 2008 10:27 PM

leut wrote:
Noi avem si un DVD in camera lui Alex si ii mai lasam si alte desene, nu numai la tv, alese de noi. E o metoda si asta.

Nu am inca asa ceva in camera ei si ma intrebam daca ar fi cazul sa-mi procur sau nu.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed