Televizorul - PRIETENUL SAU DUSMANUL puiului tau???

Options Televizorul - PRIETENUL SAU DUSMANUL puiului tau???
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Ana
Postat: Monday, April 19, 2010 9:01 AM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
nici eu nu am si sincer nici nu am nevoie vorba lui Helga avem timp mai mult pentru familie pentru noi doi,nu ne facem obicei stand la tv,plus ca nici calculatorul nu ne pasioneaza tare mult...
mama Alessiei
Postat: Monday, April 19, 2010 9:29 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/16/2009
Postari: 1578
Locatia: sus pe deal
Noi deschidem pentru stiri, cam 30 de minute, eventual si un film /program stiintific / talk-show seara inainte de somn (cind ne dam seama ca e deja pe la jumate hohot )...Alessia nu e pasionata de desenele animate, priveste cu atentie "teletubbies" (maxim 30 minute) cind ne aducem aminte ca e ora lor. sic
A...era sa uit...cind vede animale, cite o secventa de film sau aude muzica Alessia priveste cu interes TV (danseaza)...si pune o multime de intrebari din ceea ce vede.
Maria & Mario
Postat: Monday, April 19, 2010 9:58 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 2/13/2006
Postari: 9883
Locatia: Departe-poate prea departe
Cred ca de pe la aproape 2 ani , Maria a prezentat interes pentru Tv. Am inceput cu Cebeebees , Nick Jr , Disney chanel .... de unde a invatat surprinzator de repede cantecele , nursery rymes , culori , forme , litere , personaje ! Apoi a inceput nursery si nu a mai avut timp acasa de Tv .
De pe la 2 ani jumatate urmareste - cand are timp - cate un Dvd cap coada cu toate desenele animate Dysney , in engleza ! Tin si pana la aproape 2 ore unul. Cele in Romaneste isi pierde rapid interesul , plus ca dureaza putin ( maxim 40 min ).
Alte programe tv - nu are . Se mai uita selectiv, in timp ce se joaca la Dansez pt tine ( imita ) , sau ramane blocata cateodata in fata tv ului , daca e ceva interesnt, insa in rest ignora total !
In dormitor nu am de gand sa ii pun tv prea curand, asa ca ...
t-mihaela
Postat: Monday, April 19, 2010 5:44 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Nu sunt impotriva uitatului la tv, copiii mei se uita non stop pe canal de desene animate si la dvd-uri de cand au facut ochi,.Sunt impotriva cablului tv pe care nu stiu de ce-l platesc as putea si fara .closedtopic
marivic
Postat: Monday, April 19, 2010 8:18 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13441
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Si ai mei pitici,astia mici se uita pe Disney Chanel si pe Minimax;daca il las pe Bogdan toata ziua la tv,nu zice ca s-a saturat,ras ...La alte canale de desene nu se uita,....Lui Bogdan ii mai plac National Geografic si Animal Planet,...
Victor este as in calculator,...nu zic ca este nociv,pt.ca traim in era lor si din ce in ce este nevoie de calculator tot mai mult si nu am nici un chef sa-l deteste si cand va avea nevoie la un job, de calculator, sa se uite ca curca in craci la el si sa nu stie sa-l foloseasca.Eu am invatat foarte tarziu,acum vreo 6 ani sa umblu pe calculator,dar la vremea aceea aveam doar unul fix si nu prea aveam acces de copii;de cand am leptopul,ma descurc foarte bine si din zi in zi exersez mai mult.Este o necesitate si un lucru util,sa stii sa lucrezi pe calculator,...asta este parerea mea,....si ca drept dovada,fi-miu cel mare si-a luat atestatul in informatica,....yes yes yes
bereea
Postat: Monday, April 19, 2010 9:40 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Pentru Ale televizorul nu este nici prieten, nici dusman.Sunt emisiuni frumoase, educative din care are ce invata.Se mai uita la desene animate cam jumatate de ora pe zi , altadata deloc.Iarna cred ca sta mai mult la tv, vara aproape deloc.
Vazand in alte familii scene de isterie pentru ca nu sunt lasati la tv cat vor, de la inceput am hotarat sa fetita noastra nu va ajunge asa.Ca sa nu mai zic ca uitatul la tv se asociaza bine cu rontaitul si multi copii ajund obezi din aceasta cauza.
Si referitor la intrebarea lui Princess, eu n-as lasa copilul la tv inainte de 2 ani, nu e recomandat deloc.
marivic
Postat: Monday, April 19, 2010 9:44 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13441
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
Da,vb ta Bereea,...am observat,iarna sta mai mult la tv sau calculator,acum ca s-a incalzit numai la gradi si afara cand venim acasa,in curte.sic
PrincessLilou
Postat: Tuesday, April 20, 2010 2:51 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
eu am auzit la un moment dat ca multi parinti considera desenele animate gen alba ca zapada ca ar fi nocive. de ex. donald duck cica e rasist:

https://www.youtube.com/watch?v=jbjyJE27gUY

"...Donald Duck and Daffy Duck duet on the piano together and the relationship turns nasty when Donald allegedly calls Daffy a “nigger”..."

in Pocahontas cica ar exista referiri la sex, iar in Beauty and the Beast ar exista tot referiri la sex si satanism.

S-au ca Alba ca zapada traieste in concubinaj cu 7 pitici????? Wow

sursa luata de pe net.

Voi ati auzit de asa ceva? Copii vostri au reactionat la astfel de mesage, sau au descoperit ei astfel de mesaje? Si de unde vine boala asta nebuna ca cele mai inocente povesti care au fost facute pana acum sunt mai nocive decat cele din ultima vreme cu spider man, roboti, instiga la ura si razbunare care se regaseste in majoritatea desenelor animate din ultimul timp?
cute_babies_of_mine
Postat: Tuesday, April 20, 2010 8:00 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
Am auzit, dar... Tudor tot la ele se va uita. Mi se par toate aceste gaselnite... tare aiurea! Cred ca unii au prea mult timp!closedtopic
giulia_mamik
Postat: Tuesday, April 20, 2010 8:04 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/22/2010
Postari: 3091
Locatia: bacau
Nici noi nu facem abuz de el.De multe ori e piesa de mobilier si atat.Atat timp cat Daria sta cu mine noi avem doar calculatorul deschis si ascultam cantecele specific varstei ei.Adunat ,ne uitam la televizor vreo 5 ore pe saptamana.Dar daca ramne cu tati e grav.El s-ar uita nontop la televizor (mai ales pe discovery,national geographic...).Duminica,daca stam in casa televizorul merge toata ziulicanervi banghead disputa O problema ar mai fi la mamanervi ...si ea o lasa pe Daria in fata televizorului ....fara a tine cont de timp,de unele programe.Degeaba le explici mai frate,ca dupa ce pleci, tot ce vor ei facbanghead
ingerash
Postat: Tuesday, April 20, 2010 10:51 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
In U.K. va fi T.V. si in tren https://romaninuk.net/index.php?option=com_content&task=view&id=2898&Itemid=44sic
In timpul saptamani nu prea avem timp de T.V.,doar seara daca e Dr.Who , vreun show sau emisiuni culinareras ,sambata mai stau copii vreo ora la TV;cablu nu avem si nici posturi romanesti,sunt doar 5 canale BBC,copii prefera Cbeebies,care ne place si noua,emisiunile sunt educative,kraft,desene non-violente...
bereea
Postat: Tuesday, April 20, 2010 6:06 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
PrincessLilou wrote:

Voi ati auzit de asa ceva? Copii vostri au reactionat la astfel de mesage, sau au descoperit ei astfel de mesaje? Si de unde vine boala asta nebuna ca cele mai inocente povesti care au fost facute pana acum sunt mai nocive decat cele din ultima vreme cu spider man, roboti, instiga la ura si razbunare care se regaseste in majoritatea desenelor animate din ultimul timp?

La Alba ca Zapada fetita mea a sesizat ca e cam "prostuta" pentru ca altfel n-ar fi pacalit-o baba cea rea de atatae ori.Dar cam atat.Daca e sa cautam nod in paura in orice gasim ceva rau.
eu cred ca un copil este interesat de firul povestii , dansul, muzica si nu de ceea ce poate urmari un adult in poveste.
shirel
Postat: Tuesday, April 20, 2010 7:34 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Noi avem cateva programe israeliene pentru copii foarte educative de unde invatza sa cante,sa deseneze si sa danseze.Eden pana la 4 este la gradi intoarsa acasa primeste o ora de tv cu ce alege ea ,nu este dependenta si nu vad in asta nimic grav,imi plac si mie programele prezentate la noi !newclap newclap

Oshry fiind acasa a prins gustul televizorului de mic si nu prea sunt multumita de asta dar gagiul deschide singur tv ,isi pune ce vrea el asa ca tot timpul suntem in razboi dar nu spun ca il scot la plimbare ,pe terasa si i-am redus televizorul .in schimb facem yoga pentru copii de la tv si ne place mult de tot.

Nu sunt inpotriva dar never,never televizor in camera lor ca pe urma nu-i mai vad la fatza deloc,nu mananca cu tv si nu adorm cu tv.nu nu
PrincessLilou
Postat: Wednesday, January 25, 2012 1:31 AM

Nivel: Ambasador

Intrat: 11/4/2009
Postari: 979
Locatia: Australia
Sophie se uita si nu prea. Dimineata, imediat ce s-a trezit, bea laptic si sta pe canapea si se uita la Babar sau Blinky Bill. Apoi nu prea mai vede televizorul. In timpul zilei suntem prin camera ei, desenam, modelam, dansam, ma ajuta prin casa. Dupa nani si cand mananca la pranz il vede pe Elmo vreo 15-20 min. Si apoi pana seara cand se uita la emisiunea de noapte buna care incepe la 6 si tine o ora, nu se mai uita la tele. De obicei iesim din casa, mergem in parc si stam cateva ore, ca ei ii place mult afara. Important e sa il vada pe Piggle sau Tomneboos la 6 jumate, ca in rest nu cere la tv, desi cand a fost iarna si am stat mai mult prin casa, am mai avut tv-ul deschis in fundal mai mult. Desi l-am inchis de multe ori ca nu se poate concentra la joaca cu atata stimulare.
nicoletaadelina
Postat: Tuesday, April 24, 2012 10:53 AM

Nivel: Membru

Intrat: 4/24/2012
Postari: 19
genioara nicoleta: cred ca daca nu se exagereaza cu privitul la tv acesta poate fi considerat prieten,ideea e sa nu exagereze!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed