Tehnica Raglan
Subiectul anterior · Subiectul urmator
valentina
Scris: Thursday, September 3, 2009 2:21 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 9/8/2007
Mihaela, ce bine ca ai explicat cum se face rascroiala la gat! Raglan am mai lucrat, dar nu stiam cum sa fac sa arate bine si in jurul gatului! Asa ca, multumesc mult! yes
miriam
Scris: Thursday, September 3, 2009 5:31 PM
Nivel

Inregistrat: 5/17/2009
no ca ma laudam ca am mai facutras , dar m-am incurcat.
mihaela cate ochiuri ai inmultite in total, la un rand inmultit?

t-mihaela
Scris: Friday, September 4, 2009 12:45 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Ai cate un ochi de o parte si de alta a celor 4 puncte pentru umeri deci 8 .Si mai ai cate un ochi in margini ca sa formeze decolteul deci in total 10 ochi la rand.cand termini decolteul o sa ai doar cei 8 pentru umeri .
miriam
Scris: Friday, September 4, 2009 1:09 PM
Nivel

Inregistrat: 5/17/2009
multumesc mult,eu nu am mai facut niciodata cu decolteu , cred ca de aceea m-am incurcat. dar e mai bine asa , mai ales la copii.
o zi faina sa ai!!!pupici
mamiemi
Scris: Saturday, September 12, 2009 12:36 PM
Nivel

Inregistrat: 2/3/2008
http://picasaweb.google.com/emsorescu/Bluze#5380526778611022274
Vreau sa fac o bluzica asemanatoare cu aceasta(fara deschizatura in fata).Puteti sa imi spuneti cum sa distribui ochiurile pentru maneci, fata, spate? Oare trebuie facuta asa cum ai explicat tu, Mihaela? Ca innebunesc daca trebuie sa intru in calcule acum...
t-mihaela
Scris: Saturday, September 12, 2009 5:42 PM
Nivel

Foarte faina bluzita, eu vad ca e raglan circular si cred ca tre sa-l faci cu calule.Insa poti incerca mai simplu imparti totul in 10 ( spate=fata=4 parti si maneca1=maneca2=o parte) La gat tre sa faci adancitura cum am explicat eu ca sa iasa frumos si sa poti scoate bluzita pe cap.Daca vrei iti fac desenul cum sa imparti ochii, masoara gatul de jur imprejur ( cum ai pune o zgarda la catel) si zi-mi cati ochi iti trebuie pt lungimea asta.
carla
Scris: Saturday, September 12, 2009 6:08 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/8/2007
Mamiemi,uite unul raglan aici .Din 188 de ochi,a pus cate 45 la partile din fata si 82 la spate,adica adica fata e mai mare doar cu cate 4 ochi care sunt folositi la bordura pentru nasturi.Dar e lucrat de jos,partile si manecile separat.
Mai ai unul aici
mamiemi
Scris: Saturday, September 12, 2009 10:03 PM
Nivel

Inregistrat: 2/3/2008
fetelor, sunteti tare dragute, multumesc mult! Las pe luni cu masuratul si celelalte.
Vreau sa fac de sus, fara cusaturi. Asa ca, Mihaela, stai pe aproape!pupici
bebelus
Scris: Friday, October 16, 2009 4:28 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 10/16/2009
mamiemi, cred ca si eu am sa fac la fel. De luni incep iar sa fac bluzita Dariei, dar pt asta trebuie sa o mai stresez chitara pe t-mihaela cu intrebari, ca tare sunt nedumerita cu tehnica asta raglan.OFFFF!toanerele
t-mihaela
Scris: Friday, October 16, 2009 4:52 PM
Nivel

Bebelus, vin imediat cu explicatia babeste si cu poza.La mine e amiaza, asa ca ies un pic pe afara .Revin .Andrele
bebelus
Scris: Friday, October 16, 2009 6:51 PM
Nivel

Multumesc t-mihaela
t-mihaela
Scris: Saturday, October 17, 2009 5:42 PM
Nivel

Cum masori

Masori circumferinta gatului ,nu foarte larg si stabilesti cati ochi iti trebuie pentru aceasta circumferinta.

Imparti nr de ochi in 10 ( 4 parti pentru spate, 4 pentru fata si cate o parte pentru fiecrae umar)

Cum montezi ochii:

Nu montezi ochii toti deodata ci doar cei pentru umeri si spate .IN plus vei avea niste ochi marcatori care te vor ghida unde sa faci inmultirea.

IN poza asta vezi ca am pus 4 ochi pentru umar si 16 pentru spate .Umerii si spatele au cate un ochi marcator de o parte si de alta.Mai ai doi ochi marcatori ( cei cu rosu ) .

Cum cresti

Cresti cate un ochi la fiecare rand par de o parte si de alta a ochilor marcatori ( exceptand cei marcati cu rosu)

Ochii marcati cu rosu primesc cresteri doar spre exterior, (deci nu de o parte si de alta,)la fel la fiecare rand par cate un ochi pana ai adaugat jumatate din ochii fetei.Restul de ochi ( cealalta jumatate) o montezi deodata .IN acest moment markerele rosii nu-ti mai trebuie, le scoti si continui cu cresteri doar pentru umeri si spate pana ajungi la subrat .

Cum scoti manecile

Cand ai ajuns cu lucrul la subrat scoti andrelele de pe maneci si pui in loc un fir sa nu pierzi ochii .Impreunezi fata si spatele le pui pe aceeasi andrea si incepi sa lucrezi in jos tubular pana la lungimea dorita .Normal se adauga 3-4 ochi la subrat dar eu am gasit ochii astia cam fara rost si nu-i mai adaug.Tu alegi.Cand termini de lucrat " tubul" pui andrelele pe maneci si lucrezi in jos pana la lungimea dorita.

Daca nu intelegi astept intrebari.Nu e greu absolut de loc Andrele
Lucrul se incepe de la gat in modelul dorit nu cu elastic ca la guler.Gulerul se ataseaza la sfarsit in lucratura tip elastic sau cum vrei tu.

bebelus
Scris: Sunday, October 18, 2009 1:19 PM
Nivel

Multumesc t-mihaela! Cred ca ar trebui sa-mi cumpar niste andrele mai mici pt firul (ANGORA)pe care il am. Poate nr 3? Oricum cu 5 iese urat.As pune firul in doua, dar mi-e teama ca nu ajunge. Cum am timp ma si apuc de treba.thankyou
otilia gergely
Scris: Friday, November 6, 2009 3:35 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 9/4/2009
t-mihaela wrote:
Cum masori

Masori circumferinta gatului ,nu foarte larg si stabilesti cati ochi iti trebuie pentru aceasta circumferinta.

Imparti nr de ochi in 10 ( 4 parti pentru spate, 4 pentru fata si cate o parte pentru fiecrae umar)

Cum montezi ochii:

Nu montezi ochii toti deodata ci doar cei pentru umeri si spate .IN plus vei avea niste ochi marcatori care te vor ghida unde sa faci inmultirea.

IN poza asta vezi ca am pus 4 ochi pentru umar si 16 pentru spate .Umerii si spatele au cate un ochi marcator de o parte si de alta.Mai ai doi ochi marcatori ( cei cu rosu ) .

Cum cresti

Cresti cate un ochi la fiecare rand par de o parte si de alta a ochilor marcatori ( exceptand cei marcati cu rosu)

Ochii marcati cu rosu primesc cresteri doar spre exterior, (deci nu de o parte si de alta,)la fel la fiecare rand par cate un ochi pana ai adaugat jumatate din ochii fetei.Restul de ochi ( cealalta jumatate) o montezi deodata .IN acest moment markerele rosii nu-ti mai trebuie, le scoti si continui cu cresteri doar pentru umeri si spate pana ajungi la subrat .

Cum scoti manecile

Cand ai ajuns cu lucrul la subrat scoti andrelele de pe maneci si pui in loc un fir sa nu pierzi ochii .Impreunezi fata si spatele le pui pe aceeasi andrea si incepi sa lucrezi in jos tubular pana la lungimea dorita .Normal se adauga 3-4 ochi la subrat dar eu am gasit ochii astia cam fara rost si nu-i mai adaug.Tu alegi.Cand termini de lucrat " tubul" pui andrelele pe maneci si lucrezi in jos pana la lungimea dorita.

Daca nu intelegi astept intrebari.Nu e greu absolut de loc Andrele
Lucrul se incepe de la gat in modelul dorit nu cu elastic ca la guler.Gulerul se ataseaza la sfarsit in lucratura tip elastic sau cum vrei tu.

Super explicatiile tale.
Acum incep modelul de mai jos si imi sunt de mare ajutor. Va tin la curent cu evolutia "proiectului"

otilia gergely attached the following image(s):
2342538888_08e0a2018c.jpg

RuxandraS
Scris: Sunday, November 8, 2009 1:57 PM
Nivel

Inregistrat: 10/22/2009
eu tehnica asta nu o inteleg.mi-ar prinde bine un video daca aveti careva .iloveyou :018:
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.