Tehnica Raglan
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Eleille
Scris: Friday, August 28, 2009 10:51 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/31/2009
t-mihaela wrote:
Eleille, sunt aici in caz ca practica da rateuri pupici Iti explic pe parcurs in timp ce lucrezi.

pupici pupici pupici

Vei fi prezenta pe aici si la inceputul lunii noiembrie? Eu imi voi relua serviciul incepand de martzi, dupa 2 ani de concediu si nu voi avea prea mult timp liber pana atunci...
t-mihaela
Scris: Friday, August 28, 2009 11:03 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/20/2008
Eleille wrote:

pupici pupici pupici

Vei fi prezenta pe aici si la inceputul lunii noiembrie? Eu imi voi relua serviciul incepand de martzi, dupa 2 ani de concediu si nu voi avea prea mult timp liber pana atunci...

Eleille, eu sunt aici prezenta non stop hohot nu job, nu ocupatiune asa ca invart de andrele hohot Felicitari pentru reintoarcerea la munca majoreta
mama Alessiei
Scris: Saturday, August 29, 2009 6:52 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 1/16/2009
t-mihaela wrote:

Mama Alessiei, frumoase daruri de la mama ta. Insa ochiul critic vede ca nu are decolteu, ochiurile sunt puse toate deodata. Nu ar fi asta o problema la copii mici, sunt daruri speciale cu tehnica sau nu pupici

pupici pupici pupici

mamiemi
Scris: Saturday, August 29, 2009 12:22 PM
Nivel

Inregistrat: 2/3/2008
t-mihaela wrote:

hohot ce-am inteles eu .

Asa se creste, dai ata dupa andrea si cand te intorci sa lucrezi pe dos o sa ai acolo un ochi mai ciudat, il ucrezi si mergi inainte.Se creste doar pe randurile " pe fata",cele " pe dos" le lucrezi normal.O sa vezi ca posibil sa se formeze o gaurica si o sa ai raglan cu gaurele. Daca nu vrei gaurele tre sa dai ata dupa andrea invers adica prin spate,incearca si o sa-ti dai seama .

Cand ai vazut cam cum sta treaba cu decolteul te poti juca.Il poti face mai larg sau mai strans.De exemplu un raglan pentru dame poate avea un decolteu foarte larg si ceva ochi la partea din fata adaugati pentru bust.Sotul meu are oroare de decolteuri stranse pe gat, se sufoca.I-am promis ca-i fac un pulover cu decolteul pana la genunchi sa fie fericit hohot

hohot hohot hohot

Multumesc pt explicatii!

Off topic: Iti sta bine blonda!:204:
mamiemi
Scris: Monday, August 31, 2009 9:51 AM
Nivel

Inregistrat: 2/3/2008
aissela
Scris: Tuesday, September 1, 2009 7:02 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 2/10/2009
bleaumihaelamariana wrote:
eu am gasit undeva intr-o carte veche aceasta tehnica si e un pic diferita de a ta mihaela,uite asa, montezi ochiurile de la gat toate, scazi cele ptr nasturi si apoi imparti in 8:o parte pieptul st, o parte maneca, 2 parti spatele , o parte cealalta maneca si apoi celalalt piept.pieptii vor fi cu plus ochiurile lasate ptr margine. mi se pare mai simpluasa.vedeti voi

sunt 6 parti, nu 8... sau nu inteleg eu....
madanuta
Scris: Tuesday, September 1, 2009 11:45 AM
Nivel

Inregistrat: 6/26/2007
T-mihaela, ai facut un mare bine ca ai explicat aceasta tehnica, si eu am folosit-o si sunt multumita de rezultat. Eu n-am stiut ca exista o tehnica in procente, dat tot mi-a iesit. Acum vreau sa lucrez fetitei ceva pentru toamna si o sa ma ghidez dupa procente. Plus ca scapi de incheiat, care e cel mai urat lucru pe care tr sa-l fac la un pulover.yes yes yes yes yes
carla
Scris: Tuesday, September 1, 2009 1:27 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/8/2007
Am facut si eu raglan,dar numai inceput de jos si fiecare parte separat,dar la mine fata si spatele erau egale
t-mihaela
Scris: Tuesday, September 1, 2009 6:54 PM
Nivel

Fetelor, ma indrept spre final cu raglanul meu ,mai am de facut o maneca si sa stiti ca intr-adevar cum a intuit Mamiemi sunt cam multe ochiuri la partea din fata .Copiii nu au nici sani nici burta nu stiu de ce tiparul e asa cu partea din fata mai mare.Maneca iese bine cu 25% din spate, iese chiar perfect .Eu data viitoare o sa fac spatele egal cu fata .Deci o s aimpart gatul in 10 parti ,una pentru maneca 1 ( maneca2) si patru pentru spate ( fata).
madanuta wrote:
T-mihaela, ai facut un mare bine ca ai explicat aceasta tehnica, si eu am folosit-o si sunt multumita de rezultat. Eu n-am stiut ca exista o tehnica in procente, dat tot mi-a iesit. Acum vreau sa lucrez fetitei ceva pentru toamna si o sa ma ghidez dupa procente. Plus ca scapi de incheiat, care e cel mai urat lucru pe care tr sa-l fac la un pulover.yes yes yes yes yes

Madanuta, sa faci maneca un sfert din spate ca iese bine dar pt fata si spate sa pui nr egal de ochiuri ( plus la fata ochii pentru marginile pentru nasturi).De fapt cred ca dupa primul raglan facut castigi experienta si te poti juca cu procentele alea sa faci ba mai stramt ba mai larg.oare
carla
Scris: Tuesday, September 1, 2009 6:56 PM
Nivel

No,eu ce am scris mai sus!
t-mihaela
Scris: Tuesday, September 1, 2009 6:58 PM
Nivel

carla wrote:
No,eu ce am scris mai sus!

Da, e aiurea, parca ar avea Daria mea sani hohot Sau ma gandesc ca am pus eu prea multi ochi pentru margini, am bagat marginile inauntru si arata bine, o fi ea fata mai mare in tipar dar si eu am gresit pe undeva oare

cristinapatrascu66
Scris: Tuesday, September 1, 2009 8:12 PM
Nivel

Inregistrat: 12/1/2008
mihaela ti-a iesit foarte bine hanoracul daca ii pui fermoar pieptii trebuie sa fie egali cu spatele daca ii pui nasturi pieptii se petrec si automat trebuie sa ai mai multe oc .cum ai asezat tu piepti s-ar parea ca ii pui fermoar dar daca ii scoti marginile si le petreci (pentru nasturi) tot asa va sta nu va fi mai mare decat spatele pupici vrem finalultopai topai
t-mihaela
Scris: Tuesday, September 1, 2009 10:46 PM
Nivel

Cristina,tu ai dreptate,dupa ce am filozofat pe tema marginilor suprapuse mi-am dat seama ca de fapt nu tiparul initial e gresit ci eu am mesterit marginile aiurea nervi
carla
Scris: Tuesday, September 1, 2009 10:50 PM
Nivel

Mihaela,vezi ce se intampla cand gandesti prea mult?Am vazut ca ai inceput cu o groaza de calcule(asa fac si euhohot )Trebuie facuta fata=spatele iar marginile separat.Acum asta e,vezi ce faci sa-l repari ca arata foarte binenewclap pupici
t-mihaela
Scris: Tuesday, September 1, 2009 11:10 PM
Nivel

hohot Mai rau e ca cu calculele mele am speriat fetele .N-am facut in viata mea ataea calcule la un lucru...de fapt eu am facut acolo o traducere, asa era acolo cu multa matematica .Daca gasesc linkul il pun .Calculele sunt de-a dreptul scoase din filmele de groaza :018: dar mi-a placut partea cu rotunjirea decolteului , acolo le dau nota zece.Eh, mai vedem ...am de gand sa fac unul pentru Arti mai castig ceva experienta topai
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.