Taugh love
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Scris: Tuesday, February 24, 2015 8:59 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Cate induri ,cate sacrificii...apoi....Cray
Elamam
Scris: Tuesday, February 24, 2015 10:15 PM
Nivel
Nivel: Membru

Inregistrat: 2/23/2015
[quote=maryella77]
Scuza-mi curiozitatea, dar cand ati descoperit ca fumeaza la 11 ani ce masuri ati luat? Voi sunteti fumatori?
Eu am fixul asta ca , un copil face ce vede nu ce i se spune- nu ma refer la cineva anume acum, vb la general- .Adica degeaba ii spun eu ca alcoolul si tutunul sunt nocive, daca in timp ce ii tin predica am o tigara intr-o mana si un pahar de alcool in alta.

Nu, noi nu fumam, nici bunicii, poate doar cativa prieteni, dar, in general, la noi in casa nu se fumeaza, chiar si unii prieteni daca vin la o cafea ies afara sa fumeze.
Eu, dimpotriva, am constatat ca sunt dese cazurile in care atunci cand mama fumeaza ca un ,,turc", fata nu fumeaza, probabil ca se satura de fum si de miros.

Ce masuri am luat cand am vazut ca fumeaza la 11 ani? Am discutat, i-am aratat filme cu bolnavi de cancer de plamani, au fost si cu scoala in vizita la spital sa le vorbeasca un medic, tot degeaba; pana la urma am fost sfatuita sa-i cumpar eu tigari, ca sa nu ceara altora sau sa ia de pe jos.
aurishta
Scris: Tuesday, February 24, 2015 11:26 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
Elamam wrote:
... pana la urma am fost sfatuita sa-i cumpar eu tigari, ca sa nu ceara altora sau sa ia de pe jos.
Din cate observ, psihologul vostru este mai degraba aliatul fetei si colaboratorul ei la a face ce vrea...se interpune mereu intre voi si va inmoaie vointa de a lua masuri...ma insel cumva?
Recomandarile lui imi par a fi destructive... prin incurajarea implicita sau explicita a repetarii actelor de rebeliune ii favorizeaza fetei implementarea in caracter a unor obiceiuri si atitudini gresite!Ei i se formeaza astfel conceptia ca tot ceea ce face este normal, ca este o exprimare originala a eu-lui ei! Asta este contra-educatie, nu educatie!
maryella77
Scris: Tuesday, February 24, 2015 11:47 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/16/2013
aurishta wrote:
Din cate observ, psihologul vostru este mai degraba aliatul fetei si colaboratorul ei la a face ce vrea...se interpune mereu intre voi si va inmoaie vointa de a lua masuri...ma insel cumva?

Asa mi s-a parut si mie.
Elamam pe de o parte ai dreptate.Eu sunt unul din copiii ai caror parinti au fumat si ei nu.De vreo 5 ani am convins-o si pe mama sa se lase de fumat ,iar pe sot de vreo 3.Din tot ce ai povestit tu eu asta am inteles: ca vrea cu orice pret sa faca exact invers decat stie ca va doriti voi de la ea. Fetele de aici te-au sfatuit foarte bine. Eu una am spus doar din perspectiva consilierului si a copilului care a trecut prin anumite suferinte. Comunicarea si consecventa in hotarari sunt cele mai importante.Poate nu ar strica sa iti apropii putin anturajul ,sa vezi clar in ce ape se scalda.
Shirel tu ziceai ceva de anturajul care te apara.Asa este, dar atunci nu cred ca le trecea prin minte sa faca lucrurile care le fac acum. Chiar astazi mi-a povestit o prietena ca a dat in scara blocului peste niste adolescenti care se drogau si ca pe baiatul unei vecine de-a mamei sale l-a luat salvarea pentru ca luase o supradoza.Acum rebeliunea a atins niste cote foarte periculoase pentru rebeli sa zic asa.
Elamam nu stiu ce sa zic, dar nici sa o lasati sa va manipuleze nu e o solutie.Cred ca nu ar strica sa cereti parerea unui alt psiholog , poate are idei mai bune.Iti doresc sa gasiti solutia cea mai buna si Dumnezeu sa ii lumineze mintea fetei ,sa isi revina cat mai repede!
t-mihaela
Scris: Wednesday, February 25, 2015 8:05 AM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2008
Si la mine se da batalie mare pe "dreptul la tigara"...ca na, e dreptul ei ca-s plamanii ei NuStiu .Inca nu am avut ocazia sa-mi spuna un consilier sa o las sa fumeze ca il faceam piftie in doi timpi si trei miscari.Destul ca mi-au sugerat sa inghit mojicii ca asta fac parintii box2 Poate consilierul sa spuna ce vrea ca pana la urma tu esti parinte si mai judeci si tu,consilierul isi ia leafa, pleaca acasa si il doare in papuci .Sa ma ierte poate sunt fete pe aici in domeniu , eu inca nu am gasit un consilier normal la cap.Toti sunt de partea plodului si te scoate pe tine mama nebuna.boxing

Noi am primit reguli noi ,in loc de "Respecta regulile casei " au pus cuvant cu cuvant ce trebuie sa faca ,sunt cateva paragrafe si ma bucur ca ma simt ajutata , parca nu ma lupt de una si gura .Si baietii de la politie m-au ajutat mult ...sper sa fie bine .Una din reguli e sa mergem la consiliermaseluta ,sper sa nu fac vreo pozna sa manac piftie la cina Chef
bereea
Scris: Wednesday, February 25, 2015 9:22 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Stiti ce ma intreb eu? Cum e posibil ca un copil de 11 ani - si subliniez cuvantul "copil" - sa puna la pamant parinti, bunici, profesori?Fetita mea are aproape 11 ani si se joaca inca cu papusile, se uita la desene animate si este sub controlul nostru absolut, nu umbla singura pe strazi , nu are cum sa intre in gasti sau mai stiu eu ce.Toate activitatile ei se desfasoara sub supravegherea noastra. Deci, cum e posibil ca un copil d e11 ani sa faca ce vrea el, sa umble unde vrea el, sa decida singur cand vine si cand pleaca? Per carita, vorbim de un copil!!!!!
aurishta
Scris: Wednesday, February 25, 2015 9:22 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2011
t-mihaela wrote:

Noi am primit reguli noi ,in loc de "Respecta regulile casei " au pus cuvant cu cuvant ce trebuie sa faca ,sunt cateva paragrafe si ma bucur ca ma simt ajutata , parca nu ma lupt de una si gura .Si baietii de la politie m-au ajutat mult ...sper sa fie bine .
Foarte tare Bravoo Bravoo
Lela
Scris: Wednesday, February 25, 2015 11:25 AM
Nivel

Inregistrat: 12/19/2013
Citesc si iar citesc topicul acesta!!!Doresc tuturor mamicilor putere si intelepciune sa-si ajute copilasii rataciti!
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, dar parerea mea dupa cele citite aici este ca acesti consilieri de ghideaza dupa zicala "vai de parintii care nu asculta de copii"!Nu cred ca as fi in stare chiar si profesional vorbind sa sfatuiesc o mamica sa-si lase copilasul sa fumeze de la o varsta asa de frageda!Varsta apta de fumat nu este niciodata, si v-o spune o fosta fumatoare (Marlboro rosu devenise pasiune nu doar tigaripale uff )!!!
De asemenea parintii au un rol foarte important in dezvoltarea personalitatii si caracterului copilului!Aceste doua caracteristici ale individului (copil-adolescent-adult)se dobandesc, nu sunt mostenite in bagajul genetic!Deci cu siguranta "vina" se imparte la 2!Psihologic vorbind un individ de 11 ani este mult mai labil si sensibil decat o persoana adulta, deci cade pe umerii parintilor ajutatul copilului sa-si gaseasca drumul in viata!
De obicei, cultivarea si indemnul la cultivarea pasiunilor copilului ii pot atrage atentia de la anumite situatii pe care in momentul de fata le gaseste "excitante" (nu ma referer la excitarea sexuala, ci la excitarea provocata de situatii care dau impresia de teribilism, si iesit din comun, starea de "eu nu sunt ca ceilalti, uite fac chestii cool"
Problema substantelor stupefiante care a fost adusa in discutie, trebuie tratata cu seriozitate maxima si de URGENTA,chiar daca exista doar banuiala!
Multa sanatate si sa auzim de bine!
maryella77
Scris: Wednesday, February 25, 2015 3:10 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 7/16/2013
Lela wrote:
Citesc si iar citesc topicul acesta!!!Doresc tuturor mamicilor putere si intelepciune sa-si ajute copilasi rataciti!
Nu vreau sa fiu inteleasa gresit, dar parerea mea dupa cele citite aici este ca acesti consilieri de ghideaza dupa zicala "vai de parintii care nu asculta de copii"!Nu cred ca as fi in stare chiar si profesional vorbind sa sfatuiesc o mamica sa-si lase copilasul sa fumeze de la o varsta asa de frageda!Varsta apta de fumat nu este niciodata, si v-o spune o fosta fumatoare (Marlboro rosu devenise pasiune nu doar tigaripale uff )!!!
De asemenea parintii au un rol foarte important in dezvoltarea personalitatii si caracterului copilului!Aceste doua caracteristici ale individului (copil-adolescent-adult)se dobandesc, nu sunt mostenite in bagajul genetic!Deci cu siguranta "vina" se imparte la 2!Psihologic vorbind un individ de 11 ani este mult mai labil si sensibil decat o persoana adulta, deci cade pe umerii parintilor ajutatul copilului sa-si gaseasca drumul in viata!
De obicei, cultivarea si indemnul la cultivarea pasiunilor copilului ii pot atrage atentia de la anumite situatii pe care in momentul de fata le gaseste "excitante" (nu ma referer la excitarea sexuala, ci la excitarea provocata de situatii care dau impresia de teribilism, si iesit din comun, starea de "eu nu sunt ca ceilalti, uite fac chestii cool"
Problema substantelor stupefiante care a fost adusa in discutie, trebuie tratata cu seriozitate maxima si de URGENTA,chiar daca exista doar banuiala!
Multa sanatate si sa auzim de bine!

Perfect de acord.Asa este, cu caracterul te nasti, dar personalitatea se educa.Mihaela iti dau dreptate 100%. Stii care e problema la noi? Acum vb din perspectiva consilierului.Cel putin eu cu asta m-am confruntat.Parintii il aduceau la cabinet pe copilul -problema si isi cam luau mana de pe el. Foarte putini parinti erau dispusi sa faca si acasa ceva din ce stabileam la cabinet.Mie mi-a bagat pe usa cabinetului o mamica baietlul ei de 3 ani( am activat si la gradinita o perioada) si mi-a zis" doamna faceti-i d-voastra ceva ca eu nu mai fac fata".Am ramas interzisa, era vb de o mana de copil de 3 ani. La varste mai mari nu mai spun...Nu am recomandat niciodata cantatul in struna al copilului, ba din contra am suparat cativa parinti cand le-am zis ca , din ce imi spun ei, copiii lor au numai privilegii si nicio obligatie. Vad ca imi regasesc principiile de viata printre ale mamicilor de aici de pe forum.Mi s-a cam reprosat ca eu gandesc asa pt ca nu am copii,dar vad ca sunt si persoane cu copii care gandesc asa,deci nu sunt eu chiar"defecta".
Bereea ai fii surprinsa sa vezi cati copii de 11 ani umbla brambura cu doza de bere intr-o mana si tigara in alta.Eu am atras atentia unor cunostiinte ca baiatul lor cam asta facea la 11 ani si au zis ca nu au ce sa ii faca.Ca oricum nu bea decat o doza de bere si nu fumeaza mult.Asa ca m-am cam lecuit sa atrag atentia cuiva ca i-am vazut copilul intr-o anumita ipostaza.Parintele care vrea sa vada vede, care nu,orice i-ai spune gaseste o scuza.De asta o admir pe Mihaela ca a luat taurul de coarne si vrea sa faca ceva sa schimbe situatia. Ea face ce tine de ea, restul tine de fata si de Dumnezeu.
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, February 25, 2015 5:20 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
Nu faceti confuzie intre consiliere scolara (dezvoltare personala), consiliere psihologica, psihoterapie si psihiatrie. Sunt ramuri total distincte. Activitatea de terapie e mult mai complexa si desfasoara pe durata a mai multor sedinte.
Fata din discutie are 15 ani, nu mai vorbim de copii de 11 ani, care mai au inca (unuii) capacitatea si dorinta de a avea preocupari sanatoase, adecvate varstei. E f. greu cu un adolescent care trece prin schimbari fizice si psihice majore sa-l aduci pe cai normale.
Recomandarea pe care o face psihologul atunci cand spune parintelui sa-i cumpere tigari are scopul de a scoate copilul din anturaj (asta e motivul pt care fata iese -sa-i dea tigari), in timp consilierul psihoterapeut va interveni si asupra dependentei de nicotina (sau alte substante). In niciun caz nu o face sa calce si mai mult pe nervi parintii.
Fata, familia ... au nevoie de psihoterapie, consilierea in cazuri atat de complexe e frectie la picior de lemn. Momentan si mama e la faza de negare, se gandeste doar le efectele pe termen scurt (frica de a nu fi marginalizata).

Poate copiii nu ar mai ajunge la varste atat de fragede cu berea si chistocul in mana daca tanti de la magazinul de la colt nu i-ar vinde tigarusa la bucata si doza de berica, cica l-a trimis tata. Macar alti samariteni, din spirit civic, sa apostrofeze pe tanti, eventual sa mai cheme si autoritatile.

Regula ca daca parintii sunt fumatori, copiii vor fi fumatori nu se aplica. Ai mei (parintii) nu au fumat, nu suporta fumul de tigara, eu fumez ca turcul si uite ca fecior-miu nu fumeaza. Eu nu fumez in fata lor si nici a parintilor mei -din respect. Nici eu, nici tatal baiatului meu nu avem probleme cu alcoolul si uite ca fecior-miu la 12 ani a fost adunat din baruri.

E o vorba, de fapt doua
Copilul se educa atunci cand e de-a latul.
Bataia nu e rupta din rai.

Fara sa vreau am auzit asta la Maruta in emisiune (urmarea fecior-miu)- Pacha Man
"Copilaria mea a fost foarte dura si violenta. Când eram în clasa întâi, tata a plecat în Canada, iar eu am ramas în România cu cei doi frati ai mei si cu mama. Trebuia sa plecam si noi, dar mama nu a mai vrut. Îmi aduc aminte perfect momentul în care mama l-a îmbratisat pe tata, când a plecat. Mama a fost mai ciudata, nu stia sa se comporte cu copii, sau poate eram noi prea rai si nu putea face fata. Eu stiu ca nu am fost un copil dorit, mi-a spus si tata ca mama m-a respins la nastere. A ramas însarcinata cu mine la 20 de ani, probabil a intrat într-o mica depresie. Eu am luat multa bataie în copilarie. Eram cel mai agresat, dar acum sunt bine, sunt întreg. Caracterul meu de azi se datoreaza si copilariei mele, dar îmi asum. Mama are acum 60 de ani si nu a recunoscut niciodata nimic. Când un om spune ca nu te-a atins niciodata, nu stiu daca mai vrei sa vorbesti vreodata cu el",
"La 5 ani, am fumat prima tigara. M-a vazut militia si m-a dus acasa. Militianul i-a spus tatalui meu ca m-a prins fumând, iar el a zis ca nu are nimic, ca suntem barbati. Apoi a aprins o tigara si mi-a bagat-o aprinsa în gura. Nu asa se face. Daca tu ma cresti violent, o sa ajung violent. La mine în casa nu se fumeaza, doar pe balcon sau afara. Când s-a nascut Pablo, fiul meu, toata lumea fuma afara. Eu când eram mic, toata lumea fuma în casa si noi, copiii, stateam în fum. Asa au crescut si parintii la rândul lor, asta era mentalitatea. Daca spuneai ca te doare capul de la fum, poate îsi luai si bataie".

Urmariti fragmentul asta din emisiune
Lilly of the valley
Scris: Wednesday, February 25, 2015 5:35 PM
Nivel

Inregistrat: 3/23/2007
Inca o realitate: in Romania copiii sunt cam de capul lor pt ca sunt putini cei care-si permit, sau care vor sa-si permita un program after school. Oamenii muncesc pe lefuri mizere si e greu sa aiba un control asupra copiilor. Nu toti au ajutor de la rude sau cunoscuti. E foarte greu sa ai un copil supravegheat full time.
kali
Scris: Wednesday, February 25, 2015 6:28 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
thumright
Elamam
Scris: Wednesday, February 25, 2015 8:30 PM
Nivel

Inregistrat: 2/23/2015
bereea wrote:
Stiti ce ma intreb eu? Cum e posibil ca un copil de 11 ani - si subliniez cuvantul "copil" - sa puna la pamant parinti, bunici, profesori?Fetita mea are aproape 11 ani si se joaca inca cu papusile, se uita la desene animate si este sub controlul nostru absolut, nu umbla singura pe strazi , nu are cum sa intre in gasti sau mai stiu eu ce.Toate activitatile ei se desfasoara sub supravegherea noastra. Deci, cum e posibil ca un copil d e11 ani sa faca ce vrea el, sa umble unde vrea el, sa decida singur cand vine si cand pleaca? Per carita, vorbim de un copil!!!!!

Va raspund la intrebarea asta: pana in clasa a 5-a, adica in timpul scolii primare, am inscris copilul la un after-school privat (a fost un efort financiar), pt. ca nu avea cine sa o ia de la scoala la ora 11.00. Am incercat si cu bone, dar nu a mers. Deci era luata de la scoala cu masina si dupa la after-school pana seara, primea mancare, aveau profesori pt. teme, aveau activitati distractive, sport etc. Din clasa a 5-a, a inceput sa invete dupa-amiaza, adica intra la ore la 12-13.00 si fiind ceva mai mare a cerut sa merga singura la scoala, mai ales ca avea autobuz direct. Mai multi copii veneau si plecau singuri. Iar cand termina orele, o luam noi de la scoala. In gasti a intrat la scoala, in parcul din fata scolii, cunoscund pe altii care veneau la alti copii din scoala.
shirel
Scris: Wednesday, February 25, 2015 11:19 PM
Nivel

Inregistrat: 7/22/2007
Lilly of the valley wrote:
Nu faceti confuzie intre consiliere scolara (dezvoltare personala), consiliere psihologica, psihoterapie si psihiatrie. Sunt ramuri total distincte. Activitatea de terapie e mult mai complexa si desfasoara pe durata a mai multor sedinte.
Fata din discutie are 15 ani, nu mai vorbim de copii de 11 ani, care mai au inca (unuii) capacitatea si dorinta de a avea preocupari sanatoase, adecvate varstei. E f. greu cu un adolescent care trece prin schimbari fizice si psihice majore sa-l aduci pe cai normale.
Recomandarea pe care o face psihologul atunci cand spune parintelui sa-i cumpere tigari are scopul de a scoate copilul din anturaj (asta e motivul pt care fata iese -sa-i dea tigari), in timp consilierul psihoterapeut va interveni si asupra dependentei de nicotina (sau alte substante). In niciun caz nu o face sa calce si mai mult pe nervi parintii.
Fata, familia ... au nevoie de psihoterapie, consilierea in cazuri atat de complexe e frectie la picior de lemn. Momentan si mama e la faza de negare, se gandeste doar le efectele pe termen scurt (frica de a nu fi marginalizata).

Poate copiii nu ar mai ajunge la varste atat de fragede cu berea si chistocul in mana daca tanti de la magazinul de la colt nu i-ar vinde tigarusa la bucata si doza de berica, cica l-a trimis tata. Macar alti samariteni, din spirit civic, sa apostrofeze pe tanti, eventual sa mai cheme si autoritatile.

Regula ca daca parintii sunt fumatori, copiii vor fi fumatori nu se aplica. Ai mei (parintii) nu au fumat, nu suporta fumul de tigara, eu fumez ca turcul si uite ca fecior-miu nu fumeaza. Eu nu fumez in fata lor si nici a parintilor mei -din respect. Nici eu, nici tatal baiatului meu nu avem probleme cu alcoolul si uite ca fecior-miu la 12 ani a fost adunat din baruri.

E o vorba, de fapt doua
Copilul se educa atunci cand e de-a latul.
Bataia nu e rupta din rai.

Fara sa vreau am auzit asta la Maruta in emisiune (urmarea fecior-miu)- Pacha Man
"Copilaria mea a fost foarte dura si violenta. Când eram în clasa întâi, tata a plecat în Canada, iar eu am ramas în România cu cei doi frati ai mei si cu mama. Trebuia sa plecam si noi, dar mama nu a mai vrut. Îmi aduc aminte perfect momentul în care mama l-a îmbratisat pe tata, când a plecat. Mama a fost mai ciudata, nu stia sa se comporte cu copii, sau poate eram noi prea rai si nu putea face fata. Eu stiu ca nu am fost un copil dorit, mi-a spus si tata ca mama m-a respins la nastere. A ramas însarcinata cu mine la 20 de ani, probabil a intrat într-o mica depresie. Eu am luat multa bataie în copilarie. Eram cel mai agresat, dar acum sunt bine, sunt întreg. Caracterul meu de azi se datoreaza si copilariei mele, dar îmi asum. Mama are acum 60 de ani si nu a recunoscut niciodata nimic. Când un om spune ca nu te-a atins niciodata, nu stiu daca mai vrei sa vorbesti vreodata cu el",
"La 5 ani, am fumat prima tigara. M-a vazut militia si m-a dus acasa. Militianul i-a spus tatalui meu ca m-a prins fumând, iar el a zis ca nu are nimic, ca suntem barbati. Apoi a aprins o tigara si mi-a bagat-o aprinsa în gura. Nu asa se face. Daca tu ma cresti violent, o sa ajung violent. La mine în casa nu se fumeaza, doar pe balcon sau afara. Când s-a nascut Pablo, fiul meu, toata lumea fuma afara. Eu când eram mic, toata lumea fuma în casa si noi, copiii, stateam în fum. Asa au crescut si parintii la rândul lor, asta era mentalitatea. Daca spuneai ca te doare capul de la fum, poate îsi luai si bataie".

Urmariti fragmentul asta din emisiune

Bravoo Bravoo Bravoo Bravoo Foarte bine explicat totul!!
bereea
Scris: Thursday, February 26, 2015 9:12 AM
Nivel
Nivel: RUBIN

Inregistrat: 3/29/2007
Elamam wrote:

Va raspund la intrebarea asta: pana in clasa a 5-a, adica in timpul scolii primare, am inscris copilul la un after-school privat (a fost un efort financiar), pt. ca nu avea cine sa o ia de la scoala la ora 11.00. Am incercat si cu bone, dar nu a mers. Deci era luata de la scoala cu masina si dupa la after-school pana seara, primea mancare, aveau profesori pt. teme, aveau activitati distractive, sport etc. Din clasa a 5-a, a inceput sa invete dupa-amiaza, adica intra la ore la 12-13.00 si fiind ceva mai mare a cerut sa merga singura la scoala, mai ales ca avea autobuz direct. Mai multi copii veneau si plecau singuri. Iar cand termina orele, o luam noi de la scoala. In gasti a intrat la scoala, in parcul din fata scolii, cunoscund pe altii care veneau la alti copii din scoala.

Intrebarea mea era una retorica, nu asteptam un raspuns. Pentru ca orice ai facut copilul a luat-o pe cai gresite. Nu ma intelege gresit, nu te judec, dar daca ar fi fost vorba de copilul meu ss fi renuntat si la serviciu - chiar daca mancam paine cu sare - si as fi devenit umbra ei.N-as fi lasat ca treburile sa degenereze.As fi incercat sa innabus totul in fasa. Daca n-ati reusit sa stapaniti un copil de 11 ani - presupun ca sunteti doi in treaba asta, nu? - cum credeti ca veti reusi cu o adolescenta de 15 care de 4 ani face dooar cum o taie capul? Eu iti urez succes si multa, multa determinare (ia exemplu de la Mihaela)
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.