Taugh love

Options Taugh love
Subiectul anterior · Subiectul urmator
mikaela
Postat: Friday, January 9, 2015 4:05 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/11/2010
Postari: 2334
Locatia: Planet Earth
Usor de zis, greu de facut...cea mai grea meserie e cea de parinte. Unii copii sunt buni si cuminti, pur si simplu, vine din sufletelul lor si sunt usor de modelat, altii insa...orice faci, tot nu iese bine.

[youtube]https://youtu.be/g2-Re_Fl_L4[/youtube]

[youtube]https://youtu.be/FevSLXQNUf4[/youtube]

aurishta
Postat: Friday, January 9, 2015 10:26 AM

Nivel: Senior

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Locatia: Bucuresti
Bine zis, Mikaela! Chiar voiam sa spun ceva despre asta si despre presupusa "inabusire a personalitatii" ! Cand educam copii, lucram cu "materialul clientului"ras , nu putem, pur si simplu, sa aplicam "23 de pasi simpli pentru a avea un copil model"! Educatia presupune sa observam la copiii nostri insusirile si partile slabe pentru a putea valorifica pe cele dintai si corecta sau ameliora pe ultimele! Cele dintre noi care au mai multi copii stiu foarte bine ca fiecare are personalitatea lui care necesita un anumit mod de abordare! Aici sta priceperea, sa gasesti acel mod!
Un copil coleric poate fi tinut oricat "sub pahar"...tot degeaba...niciodata nu vei obtine o fiinta docila! Si invers! Educatia sta in asta, dupa parerea mea: colericul trebuie sa invete sa-si tina temperamentul sub control, pe cand cel retinut trebuie incurajat sa se exprime, sa spuna lucrurilor pe nume, sa invete sa ceara ca sa poata primi!
Si,oricat de multe ai face, nu poti anula momentul in care copilul incepe sa-si faca propriile alegeri....aici intervine alta dispensatie!
kali
Postat: Friday, January 9, 2015 10:31 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14377
Aurishta, newclap bine punctat!

alexandrabogdan
Postat: Friday, January 9, 2015 11:03 AM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
bulibuli wrote:
Da, nu stiu altii cum sunt, dar eu cand vad copil imbufnat care urla la maica-sa "Nu VREAU" si se uita urat, si cand vad parinti neputinciosi in fata furiei copilului caruia incearca sa-i interzica ceva, parca nu-mi pica bine. Si vorbesc de varsta 3-4 anisori, adica nu departe de al meu. Pai ala la 14 ani iti da si una peste ochi...

La noi "NU VREAU" apare mai mult in mediul lui, in public nu face scene. Cand mergem undeva toti imi spun ca e tare cuminte si asculatator (mie nu mi se pare intotdeauna ca ar fi asa, poate doar comparat cu alti copii).. insa eu stiu ce munca duc cu el acasa cand e mofturos si irascibil. Am intalnit o mama cu un copil de 8-9 ani foarte ascultator si diplomat in relatia cu parintii (nu zic ca nu incerca sa refuze, sa negocieze, sa evite o sarcina, dar o facea pe un ton respectuos si era capabil sa accepte un compromis). Mi s-a parut mare lucru pt un copil. Am intrebat mam cum a reusit sa ajunga la stadiul asta de comunicare. Mi-a zis ca tot timpul l-a tinut din scurt, de mic.. nu a lasat niciun conflict, nicio revolta, sa prinda proportii. Avea si el iesiri, ca orice copil, dar in loc sa le ignore le "sufoca" de la inceput, incerca sa-l scoata din starea respectiva ca sa nu devina un obicei. Cu timpul nici nu a mai incercat. De ex. daca nu vrea sa manance si face o scena la masa cu urlete si plans, il iei imediat deoparte, singur, il lasi sa se linisteasca si-l aduci iar la masa. Sau il apuca nervii si arunca cu jucarii.. nu-l lasi sa faca asta pana ii trece, i le iei, il pui la colt/pe scaunel/pe pat pana se linisteste si apoi il lasi sa-si continue joaca. Adaptat la varsta, mai tarziu vin pedepsele, interdictiile, etc.

Am grija sa nu cer prea mult de la el, adica n-o sa-l pedepsesc la varsta asta pentru ca nu strange toate jucariile cand il rog sau pentru ca nu se duce singur, de buna voie la culcare la ora 10, nu mananca tot sau da patrunjelul deoparte. Dar cand patrunjelul zboara pe pereti si cana cu lapte refuzata se face tandari pe gresie, imi pare foarte rau, stam la colt. Nu accept asa ceva. E ok sa refuzi laptele, sa nu-l bei ca nu-ti place sau preferi apa/ceai in momentul ala, dar il lasi pe masa frumos si ceri altceva, nu dai cu el de pamant ca ai tu personalitate... Personalitatea si educatia nu trebuie sa se excluda una pe alta, dimpotriva educatia are un rol important in slefuirea personalitatii.

Chiar si asa nu ai garantia ca la varsta adolescentei nu o ia complet razna si cel mai bun copil, sub influenta anturajului si a hormonilor... dar macar sa fie constient ca limitele sunt de neclintit si odata incalcate trebuie sa suporte consecintele.. EL, nu mama sau tata..

nu, nici vorba de aruncat pe jos sau pe pereti mancarea. nici vb de aruncat jucarii. de ex avem la masa fasole verde care ei nu ii place , o intreb "vrei", "nu" ....la revedere

si la noi tati articuleaza si parca ma articuleaza pe mine si de abia ma abtin sa nu intervin plans
aurishta
Postat: Friday, January 9, 2015 11:44 AM

alexandrabogdan wrote:

nu, nici vorba de aruncat pe jos sau pe pereti mancarea. nici vb de aruncat jucarii. de ex avem la masa fasole verde care ei nu ii place , o intreb "vrei", "nu" ....la revedere

Asta este ceva normal...n-o sa ma credeti, dar eu fac mancare tinand cont de gustul fiecarui membru al familieiHilar ...mi se pare barbar sa oblig pe cineva sa manance ceva care nu-i place....chiar si oaspetilor le spun ca, daca nu le place ceva la mancare, s-o lase in farfurie fara probleme...m-ar intrista sa manance in sila doar din politete! Este , insa, alt caz daca un copil tranteste cu mancarea sau batjocoreste, cumva, munca aceluia care a pregatit-o...asta e o "buba" de comportament care cere tratament neintarziat!Crazy
alexandrabogdan
Postat: Friday, January 9, 2015 12:14 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
aurishta wrote:
Asta este ceva normal...n-o sa ma credeti, dar eu fac mancare tinand cont de gustul fiecarui membru al familieiHilar ...mi se pare barbar sa oblig pe cineva sa manance ceva care nu-i place....chiar si oaspetilor le spun ca, daca nu le place ceva la mancare, s-o lase in farfurie fara probleme...m-ar intrista sa manance in sila doar din politete! Este , insa, alt caz daca un copil tranteste cu mancarea sau batjocoreste, cumva, munca aceluia care a pregatit-o...asta e o "buba" de comportament care cere tratament neintarziat!Crazy

ba , eu te cred ca si la noi se gateste tinand cont de preferintele fiecaruia. adica nu gatim de ex mancare de dovleac daca mananca numai 1 dintre noi ...gatim ceva ce e pe placul fiecaruia. Sara si cu mine suntem mai "gingase" sic
AdrianaC
Postat: Friday, January 9, 2015 6:49 PM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Da, e clar ca discutia e undeva la mijloc...

NU va imaginati ca la mine nu sunt unele lucruri care chiar nu se discuta... Si noi avem unele reguli stricte, la care nu se comenteaza, dar in rest imi place sa vad si parerile lor, si mai ales argumentele.

Ca sa dau niste exemple de lucruri cu care nu stau la discutie:

Atitudine:

1. Trebuie sa se poarte frumos in orice imprejurare (la restaurant, cu colegii, acasa, cu parintii, cu bunicii, cu musafirii, etc), asta insemnand fara cuvinte urate adresate intre ei sau mai grav, celorlalti

2. Nu exista dat in spectacol niciunde !

3. Cand se ridica de la masa spun "Sarut mana pentru masa" si apoi isi pun farfuriile in chiuveta (daca vor sa le si spele, le spala, daca nu, inca nu ii pun sa faca asta)

Imbracaminte / Incaltaminte

4. NU ies din casa imbracati ca de pe garla, oricat de "la moda" ar fi. Le-am explicat ca nu trebuie sa fii intotdeauna la moda, ci sa te imbraci cu lucruri de calitate si cu modele care sa te avantajeze (chiar daca poate nu mai sunt chiar la moda ras)

5. I-am invatat sa aprecieze valoarea lucrurilor si sa nu se uite niciodata ca ceva ce poarta ei sau colegii sunt sau nu de firma, pentru ca de multe ori sunt si lucruri de firma la care mai mult platesti firma. In niciun caz nu i-am invatat sa se laude cu ce au, desi le este greu pentru ca ii vad pe ceilalti colegi din jur facand acest lucru (si ca o paranteza, cand au inceput acum scoala pe 5 ianuarie, Andrei a venit spunand ca un coleg de-al lui din clasa a 3-a a primit de Craciun un iPhone 4 si toata ziua numai ala a vorbit si s-a laudat cu ce a primit si a ras de ceilalti; Andrei nici macar nu a spus ce a primit, desi a primit si el destule...)

Scoala

6. Fiecare este propriul stapan atunci cand vine vorba de scoala (adica ei sunt direct responsabili de invatat, facut teme, pregatit ghiozdanul, purtat frumos la scoala cu colegii, etc)

Andrei are colegi in clasa care desi stau parintii lor de capul lor, tot vin cu temele nefacute. Eu nici macar nu stiu ce materie i s-a predat anul asta, la niciuna dintre materii, si cu toate acestea are numai note de FB si invata singur, isi face temele singur, se pregateste pentru concursuri singur, pentru lucrari... I-am spus ca atata timp cat va avea numai FB fara a ma implica pe mine, nu ma amestec si il felicit ca este independent si se poate descurca singur. Cand va incepe sa ia note proaste o sa intervin sa vad care este cauza si sa corectez ce pot...

Ordinea si curatenia

7. Fiecare este responsabil de ordinea si curatenia din camera lui si de la biroul lui. Patul facut, fara lucruri imprastiate, bagat aspiratorul de 2 ori pe saptamana (Andrei baga si la Alice pentru ca ea e alergica la praf si atunci il baga el si la ea), sters praful, aerisit, imi aduc lenjeria de pat la spalat in fiecare saptamana si le dau alta sa o schimbe.

Mancarea

8. Aici am gresit putin, pentru ca nu am gatit foarte sanatos tot timpul, am mai scapat si dulciuri de casa destul de multe, paste (preferatele lor), orez... si din pacate Alice s-a ingrasat cam mult. Stie insa acum ca poate sa manance orice, dar cu masura (pentru ca este copil si nu vreau sa ii restrictionez mancarea). Are 2 mese principale / zi + 2-3 sandwichuri la scoala, in functie de cate ore sta (3 cand sta de la 8 la 14, si 2 cand sta pana la 13:00). De asemenea, dulciurile le mananca dar cu masura.

9. Ii intreb ce vor sa le gatesc pentru saptamana urmatoare (pentru ca eu le gatesc mancare si felul 1 si felul 2 si le dau la ei la bloc sa aiba cand vin de la scoala, plus mancarea pe care o gatesc pentru cina la casa) si cam aia le fac de obicei. Stabilim mereu impreuna meniul... Mai fac ei concesii, mai fac eu... Cu timpul vor realiza si ei ce e bine sa manance si de la ce e bine sa se abtina. Noroc ca Andrei nu prea e cu dulciurile si nici cu painea, iar Alice a inceput deja sa se autocenzureze la paine si dulciuri.

Sanatatea

10. Nu se comenteaza atunci cand sunt bolnavi (i-am invatat ca nimeni nu isi doreste sa fie bolnav si nimeni nu ia medicamente sau face investigatii / analize de placere, prin urmare nu se comenteaza) si nu comenteaza niciunul, oricat de naspa ar fi medicamentele sau investigatiile.

In mare cam acestea sunt regulile noastre mai stricte... In rest, mai la liber...

Bineinteles cand vor mai creste voi avea pretentia sa stiu unde sunt si cu cine, sa imi raspunda la telefon cand ii sun, sa nu vina foarte tarziu acasa (dar nici prea devreme, pentru ca imi aduc aminte ca eu am suferit din cauza asta cand eram de 15 - 16 ani, eu ajungeam prima la petreceri (pe la 21:00) si bineinteles plecam prima, cand nici nu venisera poate toti musafirii (pe la 22:30)).

In rest... nu stiu ce sa zic.

Pana la urma sunt si ei omuleti si au o personalitate. Trebuie sa ii indrumam, dar fara sa ii ingradim sau sa le stirbim de increderea in sine, in posibilitatea de a lua o decizie pentru ei (bineinteles in functie de varsta)...

Nici eu nu as lasa copilul sa se culce la 1 noaptea, ora noastra de culcare e 21:30, iar in weekend au voie pana la 23:00... (e cam tarziu, dar vinerea si sambata merge).
aurishta
Postat: Tuesday, January 13, 2015 5:10 PM

kali wrote:

... Celor mari le-a fost cam lene sa mearga la inot intr-o vreme si oricum ei au tendinta sa renunte cand dau de greu, doar ca noi am instituit regula ca e obligatoriu. Si da... i-am obligat sa mearga - mult spus. Mai bine zis am negociat, am convins, am impus, etc. Dupa absolut fiecare sedinta ieseau entuziasmati ....

Vorbeam azi cu Simona, la sala de sport, despre faptul ca atunci cand erau mai mici, nici ei si nici lui Abner nu le placea sa mearga la sala de sport...urau asta! Sotul meu ii lua cu sila, literalmente...bineinteles ca, odata ajunsi acolo, totul decurgea bine si veneau acasa "plini de suc", de energie si voie buna! Perioada asta a durat aprox 2 ani, apoi au intrerupt, din anumite motive! In acel rastimp, insa, si-au construit niste corpuri admirabileBravoo ....Abner este "sculptat" de-a dreptullove , Simona are o musculatura frumos dezvoltata, tinuta frumoasa, cu umeri lati si talie subtire si fermalove ...Acum, insa, isi dau perfect seama cat de bine a fost ca tati i-a constrans atunci si nu i-a lasat in starea vegetativa din fatza calculatoruluiHilar ...mereu spun ca ar trebui sa mearga cu ciocolata la antrenorul pe care nu-l suportau de loc pe vremuriHilar
Deasemenea, cunosc multe persoane care regreta foarte mult ca parintii s-au luat dupa preferintele lor cand erau mici si au permis abandonarea studiului muzicii sau sportului (spre exemplu). Acum, adulti fiind, isi dau seama ce bine le-ar fi prins un "surub mai strans"...dar regretele sunt fara folos!
t-mihaela
Postat: Tuesday, January 13, 2015 8:27 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Total de acord, muzica si sportul sa nu lipseasca din viata copiilor.Eu dupa un esec total in parenthood am strans suruburile .Arti si Darya au in fiecare zi, repet in fiecare zi activitati extrascolare, nu respira , Nu exjsta Nu, lenea nu e admisa.Ieri inercau sa ma dea la intors dar nu le-a mers , cum am ajuns la piscina le-a trecut si lenea si toate , s-au distrat pe cinste.Facem 4 sporturi si doua muzici .Eu muncesc mai putin ma dedic lor 90%, am ajuns la concluzia ca parintii au copiii pe care ii merita, daca eu fug dupa cariera, ma scolesc la 40 de ani , ma dedic 100% in afara caminului ca nici mancare nu mai faceam, ce sa ma astept? Sa am copii buni?Nu exista asa ceva.
Diana daca vrea sa vina acasa va trebui sa intre in acelasi program diabolic , nu mai e timp da facebook sau de plimbari in centru , prietenii vor fi probabil altii in alte locuri .
Si pe Kaze l-am mobilizat , "obosit "nu exista , nu ai voie sa fii atat de obosit incat sa nu dai atentie propriilor copii.A vazut unde duce "oboseala", copiii isi cauta singuri drumuri daca tu nu ai timp sa ii indrumi.
aurishta
Postat: Tuesday, January 13, 2015 8:48 PM

t-mihaela wrote:
A vazut unde duce "oboseala", copiii isi cauta singuri drumuri daca tu nu ai timp sa ii indrumi.
Daaa, sigur se gasesc altii care sa le acorde atentie...si nu aceia pe care i-ai dori!nono
t-mihaela
Postat: Tuesday, January 13, 2015 9:12 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Exista o reactie in lantz, daca pui copilul in locul potrivit , lucruri potrivite vin catre el.Exemplu, ieri in drum spre piscina ne-am oprit sa cumparam caciuli de apa , dinalea sa nu uzi parul.In timp ce rascoleam raionul de sport Arti dispare vreo 5 minute si se intoarce echipat din cap pana in picioare in ekipament de hokey .Cand a aparut cu casca pe cap , in mani tinea batul de hokey mai mare ca el, jambiere, vesta ....am plans pe ascuns , baietelul meu drag alintat era un ditamai hokey beast , stiti cum arata jucatorii de hokey, robusti si puternici ...I-am promis ca hokey e urmatorul pe lista .
Tineti copiii ocupati cu sporturi si muzica cu orice pret, rasplata va veni.
aurishta
Postat: Tuesday, January 13, 2015 10:31 PM

Bravoo Bravoo
bereea
Postat: Wednesday, January 14, 2015 9:26 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22766
t-mihaela wrote:

Asa gandesc si eu desi mereu mi s-a reprosat ca copilul meu n-are timp si de altele!Altele care? Televizor, computer ? Fiica-mea face sport de la 3 ani, studiaza muzica de la 6 ani si da, nu prea are timp de altele! Si nici nu-si doreste. N-ar lipsi de la vreun antrenament decat daca nu se poate ridica din pat. Studiaza doua instrumente , pianul si flautul, si merge foarte bine cu amandoua.E adevarat, n-are timp de televizor, la computer doar cand are teme de facut...prefera sa iasa, sa mergem in bicicleta , sa vizitam decat sa stea in fata tv. Si sper sa n-aiba timp nici de iubit prea curandalcool Copiii au nevoie d eatentia parintilor, d etimp petrecut impreuna, distractia este impreuna cu parintii...a mea are 10 ani jumate si inca ii spune povesti la culcare, inca ii cumpar papusi cu care - culmea! - se si joaca (am cunostinte care au fost socate ca Mos Craciun i-a adus si o papusa " la varsta ei").Speram bine!
aurishta
Postat: Wednesday, January 14, 2015 9:35 AM

Bravoo Bravoo Mai bine asa...sa isi pastreze inocenta copilariei decat sa se "emancipeze" precoce!
ingerash
Postat: Wednesday, January 14, 2015 1:48 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
t-mihaela wrote:

De acord!Ionut merge la inot,se simte ,e linistit,relaxat....Mada la pian,ii place,fredoneaza cantece mereu.Are orga acasa,zilnic exerseaza.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed