Profil: tatianaeu
Despre
Utilizator: tatianaeu
Nivel: Membru
Statistici
A intrat: Tuesday, April 24, 2012
Ultima vizita: Monday, April 29, 2013 6:03 PM
Numarul de postari: 6
[0.00% din toate postarile / 0.00 postari pe zi]
Imagine
Ultimele 10 postari
Subiect: mamica ce invata sa fie singura
Postat: Thursday, May 10, 2012 9:09 PM
SI mie imi pare rau.Sau nu,stiu ,ma simt asa pierduta ca nu mai stiu.Cum sa trec prin rutina copilului cat mai puternica, sa nu ma apuce plnsul,sa simt ca mai am puteri.Astazi,imi ziceam ca tb sa mai amrabdare 3 ore cu copilul si o sa adoarma...m-am tot uitat la ceas si am plans imediat cum a adormit..mereu ziceam ca eu nu o sa regret nimic.,ei bine regret ca m-am intors la el anul trecut,regret ca l-am asteptat cand eram gravida.Cele,sau cei ce sunt in sit mea nu imi repetati greselile.Ati plecat nu va mai uitati inapoi.Nu dureaza prea mult pna incep iar bataile si injuraturile.
Subiect: Temperatura lapte
Postat: Wednesday, April 25, 2012 8:31 PM
ama30 wrote:
si eu o ciupeam pe pitica mea de nas de barbie sa nu adoarma si sa manance ,dar cred ca poti folosi termosuri din alea in care poti sa bagi sticla de lapte , eu foloseam cand ieseam la plimbare cu pitica sa-i tina laptele caldut sau ceaiul sa nu se incalzeasca prea tare (vara)

LAPTELE praf are nevoie de apa calduta,adica nu pui apa clocotita peste lapte..
Termosul e cel mai bun.Fierbi apa,o lasi putin la racit,iar atunci cand e nevoie.
Eu stiu ca am notat mesele copilului ,asa ca ma uitam cat a mancat cu o zi inainte si cam pe la ce ora ar fi bine sa il pregatesc .dupa ce termina de mancat aruncam ce ramanea.
Subiect: Sfaturi pentru nasa - cine ma poate ajuta?
Postat: Wednesday, April 25, 2012 8:02 PM
Andreea wrote:
buna sunt noua pe aici...
Cine stie ce trebuie sa cumpere si sa faca nasa, eventual cu specific de obiceiuri si traditii locale.
M-ar interesa care sunt obiceiurile din Drobeta Turnul Severin, ce trebuie sa cumpere nasa, ce trebuie sa faca...In privinta hainutelor,lumanarilor nume etc...cam tot pentru ca nu prea stiu deloc nu am fost niciodata nasa. va rog sa imi spuneti si mie cam tot ce trebuie facut

La severin (la ce biserica?) nu iti trebuie sampon,ulei.Oricum preotul va spune parintilor.Nasii imbraca copilul dupa ce e botezat,iti trebuie un prosopel sa il stergi,fasa,paturica si bani.Lumanarea i-au in functie de dorinta parintilor.
Noi am primit la sf slujbei o icoana sfintita si certificat de botez.Mi-a placut.
Postat: Tuesday, April 24, 2012 9:34 PM
nume la copil?preferabil ar fi sa il aleaga parintii..
Postat: Tuesday, April 24, 2012 9:33 PM
ptr botez?sau?eu zic ca tb sa vb cu finii.daca e ptr botez vezi daca vor lumanare artificiala sau cu flori naturale.Pe urma tb sa cumperi hainutele in care imbraci copilul de la biserica.bani de dat la biserica.
ptr nunta?lumanari,bani la biserica,voalul miresei.
Subiect: mamica ce invata sa fie singura
Postat: Tuesday, April 24, 2012 9:13 PM
Tot eu...dar scriu dupa mai bine de un an...Nu E bine,E tot mai rau.Mai am 6 luni,incep lucrul.Ma gandesc tot mai des la divort.El tot bea,tot bate,tot injura.Nu stiu in ce ordine sa fac.Cand sa plec cumsa plec.Pana la urma cresc copilul langa un tata ce isi aminteste rar sa fie tata,iar sot aproape deloc.Am un baietel sanatos,istet care deja il antreaba pocit pe taica-su :basi tati ?Sotul meu considera ca ma victimizez,ca il disper,ca de asta da,ptr ca il enervez cu crizele mele.Lucreaza 5 zile pe sapatamana in alt oras,iar week-enduri-le noastre ca si familie sunt incheiate de alinturi :dobitoaca,nesimtita,etc si cele mai injositoare injuraturi.O are si pe maica-sa sprijin.La fiecare scandal de il face in preajma ei sunt sfatuita sa tac,sa intorc obrazul ca asta e soarta femeii.O singura data am indraznit sa ii intorc vorba,spunaandu-i ca nu e normal sa nu am dreptul sa imi spun parerea,nu e normala violenta.Mi-a raspuns ca imi merit bataile:))..interesant..pana atunci crezusesem ca fac bine daca caut in ea un aliat,ca ea ma va apara si il va invata.
Am incercat sa vb cu el cand e treaz,sa imi spuna ce nu fac eu bine si sa il rog sa inceteze cu luptele lui.i-am amintit ca paharele lui de bautura il transforma....nimic!!!!
Stiu ca nu are rost sa astept transformari si ca tb sa fac ceva ptr linistea copilului si a mea inainte de a incepe munca.Sunt socata de ce mi se intampla si tot aman..cum se face?cum pleci cu un copil de un an jumate fara sa te intorci?Chem politia la bataie?Ma duc la medicina legala fara vanatai?Depun actele de divort inainte de a pleca?Toate intrebarile astea ptr ca nu vreau sa nelinistesc copilul.Adica incerc sa aiba o viata cu jucarii,plimbari,mese echilibrate,somn linistit cum au si alti copii..Cum se face?