Tatal bebelusului tau.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Miri
Scris: Monday, July 10, 2006 11:06 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
A sosit si momentul mult asteptat ,al revenirii din maternitate,acasa!Dupa chinurile nasterii,fie ea naturala sau cezariana,dupa programul obositor de alaptare si zgomotele permanent prezente dintr-un spital,a sosit clipa ca mama sa revina in caminul ei,dar nu singura!De data aceasta,mai vine cineva:bebelusul!Brusc,el va deveni centrul familiei.
Iar acum incepe "distractia":alaptat,schimbatul pampersului si hainutelor ,prima baie,urmata de sters si de dat cu crema...Iar toate astea ,pe linga alte treburi casnice,ca deh!mama e si gospodina,pe deasupra!
Dar de ce sa uitam de cel de linga noi?El ne poate fi ajutor in toate activitatile descrise mai sus,unde mai pui ca,daca e primul copil,si mama e la fel de stingace ca si tatal,in manevrele de ingrijire a bebelusului!Trebuie specificat faptul ca,daca mama se adapteaza la toate acestea din necesitate, si incearca sa faca fata tuturor noutatilor din viata ei,tatal trebuie implicat in noile activitati.Nu e nimic de condamnat in momentul in care ceri ajutorul celuilalt,dar nu atunci cind nu mai poti.Pentru ca, in momentul in care nu mai poti,dupa ce ai facut fata atitor provocari si te-ai adaptat din mers atitor cerinte noi,o sa descoperi ca tatal habar nu are unde sunt servetelele umede sau de ce plinge micutul.
Tatal poate sa ia parte la supravegherea micutului, la schimbarea pampersului si a hainutelor,la pregatirea apei pentru baia bebelusului,poate -si e bine!-sa stea cu el citeva minute in fiecare seara,pina mama ii pregateste micutului hainele de schimb si locul unde va dormi.Treptat,perioada pe care micutul o va petrece in compania tatalui se poate prelungi la o ora,iar mai tirziu,la o jumatate de zi.Iar cind va veni momentul hranirii cu biberonul sau cu lingurita,tatal ar putea sa faca,macar din cind in cind,acest lucru.Si cind va avea loc prima plimbare a bebelusului,de ce sa nu fie tatal cel care impinge caruciorul sau duce bebele in marsupiu?Un tatic care isi plimba copilul e intotdeauna o imagine care aduce un zimbet pe fetele celorlalti!
Si mai e un capitol in care tatii isi pot aduce contributia:gospodaria.Ce daca nu a sters praful sau nu a aspirat la fel de bine ca noi,mamicile?Trebuie sa-l lauzi si sa-i apreciezi efortul.Chiar daca are nevoie de liste ca sa-ti cumpere din oras tot ce-ti trebuie,nu-i nimic.Rupi un minut din timpul acordat bebelusului si faci si listuta,decit sa risti sa cumpere ce n-ai nevoie(cite din noi nu au patit asta?)
Din implicarea tatalui in viata copilului,din primele lui zile,va avea de cistigat intreaga familie:
-mama ,care va avea si momente de respiro,nu isi va epuiza prea repede rezervele de rabdare si va simti ca si cel de linga ea e la fel de preocupat de tot ce i se intimpla ei si micutului ce le-a schimbat viata;
-tatal,care nu va fi "picat din luna"in momentul in care bebe va trebui schimbat,iar el e singur acasa:
-bebelusul,nu in ultimul rind,care va invata de foarte devreme ca parintii sunt doi,ii va recunoaste dupa voce,pe fiecare ,si va reactiona intodeauna in prezent lor.
Se spune ca "barbatul il ai asa cum il cresti".
Dar nu depinde de noi ca acest proverb sa fie valabil si in cazul tatalui bebelusului nostru?
g_nicoleta2000
Scris: Monday, July 10, 2006 1:31 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/14/2006
Avem voie sa facem si comentarii sau ramane postat doar eseul vostru pana ce se termina concursul?
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 10, 2006 2:34 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/13/2006
Miri wrote:

Se spune ca "barbatul il ai asa cum il cresti".
Dar nu depinde de noi ca acest proverb sa fie valabil si in cazul tatalui bebelusului nostru?
.

Cred ca barbatul il ai asa cum ai stiut sa ti-l alegi, ca de crescut, cam tarziu sa mai "cresaca" cand deja ar trebui sa dea roade dulcisic ....

Dar depinde de noi, femeile, mamicile, cum ii determinam pe taticii copilasilor nostri sa se implice in ceea ce noi numim cresterea si educatia copiilor.Depinde de tactul nostru, de nivelul de comunicare dintre cei doi parinti, de cat de mult si-au dorit ambii parteneri copilul si nu in ultimul rand de conceptiile care stau la baza notiunii de "familie", si spun acest ultim lucru referindu-ma la faptul ca unii barbati au fost crescuti cu sintagme de gemul"femeia la cratita si crescut copii, barbatul la frunzarit ziare si televizat meciuri), unele femei au crescut intr-un mediu anume unde au deprins ideea de a fi "scave", de dragul familiei, sotului, copiilor, "uitand" sau nestiind pur si simplu ca viata de familie presupune imparirea atat a bucuriilor, cat si a necazurilor.

Eu cred ca femeia si barbatul trebuie sa fie "acelasi trup" in orice actiune intreprind.
g_nicoleta2000
Scris: Monday, July 10, 2006 2:45 PM
Nivel

Pai daca Stele pe cer comenteaza ia sa zic si eu durerea mea.

Nu inteleg de ce barbatul trebuie laudat. Am mai gasit ideea asta prin multe carti si parca se vorbeste despre un catelus neastamparat.
Nu pot sa-i spun " vai tata, bravo ca ai schimbat fata sau ca ti-ai pus farfuria in spalator!" Parca as vorbi cu un retardat. Mie nu-mi elogiaza nimeni munca de fiecare zi si mi s-ar parea stupid sa vina Liv acasa sa-mi spuna " Bravo draga mea ca ai hranit copilul!" la fel cum daca el sta 15 min cu Alex in timp ce eu fac baie sau stau pe forum nu am sa-l felicit pentru asemenea "efort", as considera ca a facut un lucru normal.

Apoi nici eu nu prea cred in "crescutul " barbatului. Tine mai mult de firea fiecaruia, cat este de maleabil , de aici pleca ideea de "crestere". Sunt unele firi mai usor de manipulat si atunci crezi ca "l-a crescut nevasta asa".

Aveam voie sa comentam sau ne-am trezit noi doua "caprite" sa sarim in sus?flowers
leut
Scris: Monday, July 10, 2006 2:49 PM
Nivel

Inregistrat: 2/15/2006
Na ca ma bag si eu. Adriana a spus ca avem voie sa comentam.
Doamne, in ce m-am bagat...hohot
Ia vedeti ce comentati cand o sa postez eu!hohot
Glumaaaaaaaaaaaaaaaa!sic
g_nicoleta2000
Scris: Monday, July 10, 2006 2:56 PM
Nivel

Leut mama, te-a cuprins frica? Asa de periculoase ne crezi?yes
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 10, 2006 2:57 PM
Nivel

Haideti mah, ca nu comentam cu iz rau...doar "comentam"ras ....
leut
Scris: Monday, July 10, 2006 2:59 PM
Nivel

g_nicoleta2000 wrote:
Leut mama, te-a cuprins frica? Asa de periculoase ne crezi?yes

Am facut o gluma...ca asa sunt eu, mai! Ce vreti, numai suparata? Iaca mi-am revenit!yes
g_nicoleta2000
Scris: Monday, July 10, 2006 3:01 PM
Nivel

leut wrote:

Am facut o gluma...ca asa sunt eu, mai! Ce vreti, numai suparata? Iaca mi-am revenit!yes

Ne bucuram mult ca esti vesela si plina de curaj din nou.flowers . Zi si tu ceva de tatici chiar daca Iuli este perfect.
leut
Scris: Monday, July 10, 2006 3:03 PM
Nivel

Tatic = IULIAN! Iaca am zis!pupici
O sa ne omoare Adriana, cel putin eu sunt off topic total!sic
Miri
Scris: Monday, July 10, 2006 10:43 PM
Nivel

g_nicoleta2000 wrote:

Nu inteleg de ce barbatul trebuie laudat.
Nu pot sa-i spun " vai tata, bravo ca ai schimbat fata sau ca ti-ai pus farfuria in spalator!" Parca as vorbi cu un retardat. Mie nu-mi elogiaza nimeni munca de fiecare zi si mi s-ar parea stupid sa vina Liv acasa sa-mi spuna " Bravo draga mea ca ai hranit copilul!" la fel cum daca el sta 15 min cu Alex in timp ce eu fac baie sau stau pe forum nu am sa-l felicit pentru asemenea "efort", as considera ca a facut un lucru normal.

Apoi nici eu nu prea cred in "crescutul " barbatului. Tine mai mult de firea fiecaruia, cat este de maleabil , de aici pleca ideea de "crestere". Sunt unele firi mai usor de manipulat si atunci crezi ca "l-a crescut nevasta asa".

Nico ,nici eu nu ma refeream la a-ti lauda barbatul pentru lucrurile firesti si normale pe care le face zi de zi,dar daca aspira sau spala vase,cred ca e de apreciat,cu atit mai mult daca uraste sa faca asta,in mod normal,iar tu ca sotie stii ca-i displac aceste lucruri.Citi barbati s-ar lauda,in cercul de prieteni, cu schimbatul pampersului sau cu baia facuta bebelusului?oare Parca li s-ar stirbi din barbatie,spunind asta ,asa ca merita sa fie apreciati macar acasa pentru ceea ce fac.
Iar barbatul,daca il iei de la maica-sa bine crescut,foarte bine,dar daca nu...Nu o sa accepti sa-i stringi farfuriile,ziarele, paharele si hainele imprastiate prin casa ,pina la adinci batrineti!Asta ca sa nu mai vorbesc de mofturile unora referitore la mincare,atunci cind au stat la "mamica"...

Una peste alta,multumesc ca mi-ati bagat in seama expunerea.Credeam ca nu va interesa pe nimeni un astfel de subiect!sic
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 10, 2006 10:59 PM
Nivel

Miri wrote:

Una peste alta,multumesc ca mi-ati bagat in seama expunerea.Credeam ca nu va interesa pe nimeni un astfel de subiect!sic

Miri, asteptam si altele, cel putin la fel de interesante precum astapupici ...Cat despre comentarii, cred ca sunt binevenite si ele, ca asa mai skimbam si noi impresii, kiar daca nu suntem de acord intru totul una cu cealaltasic ...
Miri
Scris: Monday, July 10, 2006 11:04 PM
Nivel

stele_pe_cer wrote:

Miri, asteptam si altele, cel putin la fel de interesante precum astapupici ...Cat despre comentarii, cred ca sunt binevenite si ele, ca asa mai skimbam si noi impresii, kiar daca nu suntem de acord intru totul una cu cealaltasic ...

Stelute,eu vorbeam serios cind spuneam ca nu am crezut ca o sa va para interesanta tema!Chiar astept sa aflu parerile voastre,avind in vedere ca cele de mai sus sunt strict parerea mea.uff
stele_pe_cer
Scris: Monday, July 10, 2006 11:15 PM
Nivel

Miri wrote:

Stelute,eu vorbeam serios cind spuneam ca nu am crezut ca o sa va para interesanta tema!Chiar astept sa aflu parerile voastre,avind in vedere ca cele de mai sus sunt strict parerea mea.uff

Miri darling, si eu vorbeam serios cand spuneam ca articolul de mai sus mi s-a parut interesant, pt.ca vizeaza viata cotidiana a multora dintre noi, kiar daca nu ne regasim ad literam in acest articol, si mai cred ca daca fiecare mamica ar detalia ce ar dori sa faca sotul ei si ce face efectiv el, ar deveni si mai interesant topicul.

De exemplu cum este la noi:
CE face tati:
-skimba pampersul daca este cazul (in timp ce eu sunt plecata sau sunt in baie sau pur si simplu nu sunt langa Matei atunci)
-il plimba pe Matei seara si daca nu ies eu (treaba prin casa sau mers la solar sau mers la cumparaturi)
-pregateste baitza lui Matei si il si imbaiaza
-ii da sa manance masa de pranz sau la amiaza daca eu nu sunt acasa
-ii administreaza medicamente la indicatiile mele
-ii fierbe apa pt.biberon (cand nu folosim apa plata)
-uneori pregateste jucariile de iesit afara ale lui Matei
-ma ajuta sa ii desfund nasucul lui Matei si, daca eu nu sunt, il desfunda el singur
-il imbraca asortat pe mtaei pt.plimbare

Toate aceste lucruri tati le face in parte uneori (dupa caz), altele zilnic.

Ce nu face tati:
-uita cate ceva din enumerarea de mai sus (uita sa scoata capacul de la biberon), sua uita suzetele aruncate de Matei pe te miri unde, uita cadita lui Matei in afara cazii noastre;
-nu se informeaza pe cat mi-as dori eu in privinta educatiei lui Matei, dar compenseaza prin faptul ca asculta cu atentie ce ii mai spicuiesc eu dinc e citesc.ALteori, ma bucur vazandu-l cum citeste cu interes revistele pt mamicisic

Dar, din tot ce fac eu, face si tati, poate uneori mai stangaci, alteori mai bine decat mine, si asta ma bucura enorm, ca conlucram cot la cot pt.confortul lui Matei
mihaela75
Scris: Monday, July 10, 2006 11:29 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Eu sunt genul tolerant cu taticii.Ei saracii nu au instinctul matern care sa-i ajute in ingrijirea bebelului si unde mai pui ca unii sunt asa de fricosi ca nu se ating de bebe vreo doua luni.Asta nu-i face mai putin tatici ci asa sunt ei...ar vrea dar nu pot.Vorba aia"De unde nu-i, nici D-zeu nu-ti cere"rasCat despre laudat...sunt cupluri in care asta e cheia si lacatul .Mai ales acolo unde barbatul e Leu.Cine a pomenit un Leu sa nu fie laudat macar o data pe zi,pai nu ai trai in casa cu el, e pleostit si se ofileste din picioare hohoteu sunt pro laudatului,fie el si pt lucruri marunte, aduce un pic de romantism relatiei.Stii ca faci mancare buna si ca ai casa luna si stii ca sotul te apreciaza pt. asta dar cand ti-o spune in fata parca e altceva..."Iubi ,ce-ai facut de e asa alba chiuveta"hmmm,cum suna?pai ce sa faci, ai frecat-o de ti-a venit a plange planssi ai facut-o cu spor ca stiai ca vei fi apreciata sic
La noi in casa se poarta lkaudatul,cat de mic dar sa fieras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.