Tatal bebelusului tau.
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dya
Scris: Tuesday, July 11, 2006 10:49 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 5/12/2006
angel Noi facem totul impreuna nu stiu cum va fi cind vom avea un bebe dar eu sper sa nu se schimbe nimic...Si eu sunt pro laudatului...de ce? Pentru ca este cciteodata necesar,dupa cum a spus si Mihaela citeodata " asta e cheia si lacatul" unei relatii armonioase.Eu sunt ...LEU... recunosc ca-mi place(uneori) sa fiu laudata insa nu-mi displace nici sa-mi laud sotul , binenteles atunci cind este nevoie si merita.De exemplu eu nu stau singura la bucatarie ma ajuta si Marius... mai curata o ceapa , un ardei , un cartof si uneori nu le face chiar asa cum trebuie dar eu il laud pentru faptul ca are rabdare sa stea cu mine la bucatarie pina se face mincarea.pupici
sic Sa nu uitam un lucru esential:noi , ca femei , suntem crescute de catre parinti nostri pentru a sti cum sa facem ca o familie sa functioneze ( faci mincare pt. familia ta,faci curatenie in casa ta,te ocupi de cresterea copiilor tai)in schimb ca si Barbati ei primesc de la parinti o cu totul alta educatie despre cum trebuie sa functioneze o familie(sa se asigure de venitul banesc al familiei, sa-si ajute sotia,sa fie receptiv la ce doreste sotia ,sa se implice cind i se cere de catre sotie in educarea copiilor,etc...)ras Concluzia...la barbati cit si la femei totul depinde de educatia primita de la parinti.
nu Ginditiva ca sunt (inca) cazuri in care femeia cara plasele de la piata,face mincare,se ingrijeste de copii iar sotul merge la servici,se duce la o bere cu colegi apoi vine acasa maninca bine si se culca pentru ca in gindirea si educatia primita de la parintii lui el este SEFUL familieisi alte obligatii nu are.Ei, acest gen de barbati eu nu i-as lauda ci i-as impuscaaaaaaaa(banghead hohot )
TatyKS
Scris: Tuesday, July 11, 2006 10:57 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Si eu sunt PRO laudatului! Il laud pe sotul meu de cate ori am ocazia , ca si el saracutul ma tot lauda toata ziua si ma ridica in slavi la toata lumea. pupici Voi ati enumerat multe ce fac taticii...la noi tati nu face multe lucruri pentru ca nu stie, si cand il vad atat de neindemanatic mai ales cu fata, mai bine fac eu ca nu pica cerul. Si...apoi la cat munceste saracul de la 8 la 8 seara , nu prea imi vine nici mie sa-l pun la treburi gospodaresti.
Dar sa va spun putinele lucruri pe care le face :
- spala vasele cand eu sunt prea obosita;
- face micul dejun cand trece pe acasa dimineata (mai rar dar e bine si asa);
- a inceput sa-si puna la loc lucrurile sau in cosul de rufe ( nu le mai lasa pe scaune );
- face mereu cumparaturile de orice fel;
- face toate platile pentru casa;
- are grija de masina sa fie mereu curata si cu benzina in ea cand pleaca fetele la plimbare;
- ma ajuta la baita Karinei, spala cadita, intinde prosoapele;
- ii face din cand in cand lapticul fetei; Si...ne iubeste ca pe ochii lui din cap si incearca sa ne faca toata mofturile.

Eu zic ca e suficient pentru un barbat , din punctul meu de vedere!
pupici
misha
Scris: Tuesday, July 11, 2006 11:04 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/12/2006
E adevarat ca oamenii nu se pot schimba radical, insa se mai pot cizela pe ici, pe colo!...Inainte de a ne casatori, sotul meu, locuind cu mama lui, nu facea nimic in casa...doar curat din cand in cand la el in camera...iar dupa ce ne-am casatorit lucrurile s-au mai schimbat putin in ceea ce-l priveste, adica:
*el duce gunoiul
*ma ajuta la pusul si la stransul mesei
*ma ajuta la baita Mariei: cand era mica o tinea de cap, iar eu o spalam, cara apa, o scotea pe Mary din baliutza(de cap, ca mie imi era fricasic), acum o scoate mereu in prosopel sau se joaca cu ea
*cand are timp, aspira in toata casa
*sta cu fetita atunci cand eu mai fac una, alta prin casa
*merge la piata cand n-am eu chef
*cand era mai micuta Maria si plangea noaptea o lua in brate, ii punea muzica si o adormea

...desi mi-as dori totusi sa stea mai mult cu Maria si sa ma ajute mai des la curatenie, totusi sunt multumita in mare parte de ceea ce face pentru noi, indiferent ca 'asa trebuie' sau ca 'asa simte'.
...cat despre laudat, sunt de acord cu o apreciere din cand in cand, chiar daca nu face ceva extraordinar caci si mie imi place sa fiu apreciata chiar daca fac in fiecare zi acelasi lucru...o vorba dulce iti da mai mult avant si faci lucrurile mai cu drag!
Anaida
Scris: Tuesday, July 11, 2006 1:44 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/12/2006
Daca va spun ca barbatu-meu nu le-a schimbat niciodata scutecele copiilor lui o sa ma luati la bataie...si eu l-as lua cateodata ca asa e de sclifosit!!!...aseara fi-sa facuse caca si normal, mirosea, iar el nu voia nici s-o mai ia in brate pana n-am schimbat-o...si culmea e ca, inainte de a avea copii nu era asa de simandicos, adica nu-i era sila din orice, chiar ma miram ca l-a tinut odata de cap pe un prieten de-al lui in timp ce acesta dadea la boboci (scuzati expresia) de prea mult alcoolsic...si tocmai la copiii lui face fitze!
In rest...nu ma pot plange, cat poate de mult, ma ajuta...cu scosul copiilor afara, il spala pe Razvan (acum fiecare isi spala copilul lui ras ), mai si gateste din cand in cand (spaghete, daca-l laud ca face cele mai bune spaghete din lumesic deci si la noi functioneaza ridicatul in slavi!)...nimeni nu e perfect, asa ca, nu pot sa-i cer mai mult decat poate el, saracutul...de altfel el recunoaste ca eu sunt partea mai desteapta a familiei (desi uneori as mai vrea sa fac pe proasta si sa nu incerc sa le mai fac eu pe toate, ca n-am decat doua maini si-un creier...si ala pe duca!!!).
alinutza
Scris: Tuesday, July 11, 2006 3:13 PM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 3/4/2006
Am citit tot ce ati scris si e interesant subiectul si mi-ar placea sa "auzim" si parerea unui tatic (parca era unul prin zona...Lucian?! al lui Nico?!...nu mai stiu acum..).
La noi tati a facut foarte multe de cind s-a nascut Ana, nici nu ma asteptam sa reactioneze asa. Sa nu mai spun ca insarcinata fiind si cu inca 20 kile in plus, imi venea tare greu sa ma misc;sotul meu a spalat vase(de care are oroare de pe vremea cind era in armata), a facut mincare, chiar si prajituri, bineinteles la indicatiile mele, a facut curat....Eu stateam mai toata ziua pe canapea, coseam goblen, ma uitam la TV si-mi plimbam burtoiul.
Cind a aparut Ana in viata noastra, a fost nelipsit de la schimbatul scutecelor, de la papica de seara (ultimul biberon cu laptic il primea de la tati in fiecare seara), de la baita, de la plimbat.... Acum fiecare are sarcini clare in familie, pentru ca eu sint de principiul ca munca in casa trebuie impartita; adica fiecare face cite ceva. Asa ca eu sint cu mincarea, spalatul hainelor, din cind in cind cu aprovizionarea...Si sa va spun ce face sotul meu:
-face curat in casa: aspira, sterge praful, aduna impreuna cu Ana jucariile, bate covoare, curat in bai (ca avem doua), spala geamurile;
-face aprovizionarea, dar cu listuta;
- mai spala si el vasele din cind in cind;
- spala si hainele cind are chef....ceea ce se intimpla mai rar; oricum cu masina de spalat e simplu...
- sta cu Ana si se joaca cu ea in fiecare zi, iar eu pot sa-mi vad linistita de ale mele ( la calculator, citesc si eu o revista, mai fac papa...);
- ma ajuta cu baita Anei, adica ei stau si se balacesc in cada, iar eu o spal pe Ana printre stropituri si macaituri;
Sa-i vedeti cind se pun ei amindoi la calculator si se uita la desene animate cu Bugs Bunny sau cu Bambi, sau ii pune povesti sa asculte in casti...si am pace vreo doua ore yes

Mai sint inca multe de spus despre ceea ce face sotul meu si intotdeauna am avut cuvinte de lauda pentru el. Oricum, l-a crescut soacra-mea bine si nu am de ce sa ma pling. E de un real ajutor in casa si un tata pe masura.
MNiko
Scris: Wednesday, January 24, 2007 11:31 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Si eu sunt pro laudatului, dar vreau si eu un cuvant de apreciere din cand in cand, sau o imbratisare, chiar daca se considera ca e de datoria mea sa fac. Me enerveaza enorm cand in loc de un sarut de bine te-am gasit ma intreaba "Ai facut si tu ceva azi?" E felul lui de a fi si nu o zice cu rautate, dar prea s-a obisnuit sa-si ascunda adevaratele sentimente in spatele unor vorbe mai dure. Asa ca am lasat-o si eu mai moale cu laudatul, mai ales ca acum din cauza ca e mai mult plecat nu ma mai ajuta asa de mult ca atunci can am iesit din maternitate.
Miri
Scris: Thursday, January 25, 2007 8:23 PM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
"Fifty-fifty" e si cuvantul care ne cracterizeaza pe noi, in impartirea responsabilitatilor pe care le avem fata de cresterea Sarei!dance
Adevarul ca e minunat sa ai cu cine imparti aceste "sarcini"!sic
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.