Talus Valgus

Options Talus Valgus
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Bretonelle
Postat: Saturday, March 13, 2010 8:14 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/27/2009
Postari: 436
Locatia: Timisoara
banghead banghead banghead nu stiu ce sa mai fac...picioruse tot umflate....banghead banghead banghead

P.S. Leutda mi te rog un pm cu nr tau de telefon si te suncomputerlove tare mult mi-as dori sa vorbesc si eu cu tine!
Ana
Postat: Saturday, March 13, 2010 10:50 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Multa sanatate gogosica mica!hearts
Mikkelle
Postat: Tuesday, August 10, 2010 9:16 AM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
leut wrote:
Bretonelle, am stat mult si m-am gandit daca sa scriu sau nu. Diagnosticul de talus valgus se pune foarte usor...Si la Alex si la Matei a fost acelasi...pozitia naspa in uter, etc. Ghipsul nu e o solutie buna...si lucrul asta mi-a fost confirmat de doi doctori. Ghipsul nu face altceva decat sa imobilizeze picioarele intr-o pozitie, slabind astfel muschii - ceea ce e cel mai important. As vrea atat de mult sa ne auzim cumva la telefon sa-ti explic mai multe. Doctorii ce mi-au explicat ca nu se poate pune diagnosticum asa de devreme au 37 ani experienta...La noi, la Galati ghipsul e o practica frecventa...noi am ajuns la Braila si ne-am linistit total. Alex nu are nimic, calca super drept, iar Matei nu mai duce deloc piciorusele in interior...merge de la 10 luni singurel...
Va pup si sper sa luati decizia cea mai buna...

Draga Leut,
Nu cred ca am postat bine mesajul aici, dar n-am deloc experienta cu forumul si m-am inregistrat doar ca sa pot intra in legatura cu tine: Sunt si eu din Galati, ca si tine, am un bebe de 15 zile, George-Matei, diagnosticat la nastere cu talus valgus. De ieri are piciorusele in ghips (deocamdata pentru 5 zile, dar m-am ingrozit citind pe forumuri ca ar putea sa dureze luni de zile ghipsarea!). Am citit ce spuneai despre alte metode si ti-as fi recunoscatoare daca mi-ai da si mie informatiile necesare. Daca se poate si altfel, eu sunt mai mult decat bucuroasa sa incerc. Imi poti scrie pe mail, daca vrei si ai timp, adresa mea este: gabimiha2003@yahoo.co.uk.
Mihaela.
leut
Postat: Tuesday, August 10, 2010 2:24 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
Intra pe mess si vorbim acolo...
Oricum, o sa fie bine, ai sa vezi!pupici
el83cry
Postat: Sunday, March 20, 2011 11:12 AM

buna ziua.fetita mea de 5 luni (pe24) a fost diagnosticata cu talus valgus bilateral de catre dr. petrea alecu care ne-a dat 14 zile de gips. am preferat sa o vada si al 2-lea ortoped, dr. laura candussi, la care diagnosticul a fost:normal ortopedic, control la 6 luni. va dati seama ca am ramas total in ceata.... am consultat al 3-lea medic ortoped pediatru, dr. duca teodor, iar acesta ne-a diagnosticat: tal valg neglijat metalarsus bilateral, masaje 7 zile, iar dr. nita contanta mihaela ne-a spus ca are un mic defect la picioruse ce se va corecta de la sine pana la varsta de 12 luni.
sunt foarte dezorientata si nu stiu ce_i mai bine pentru ingerasul meu. la cei doi medici cu diagnisticul talus valgus le_am cerut sa_mi recomande un kinetoterapeut dar amandoi mi_au spus ca e inutil. mamicile din galati care au avut aceleasi probleme, recomandati_mi un doctor sau kinetoterapeut in care pot avea incredere. precizez ca joi se incheie cele 7 zile de masaj recomandate de dr duca si trebuie sa merg sa_l vad si tare mi_e frica sa nu ma trimita la gips
leut
Postat: Sunday, March 20, 2011 9:16 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/15/2006
Postari: 6678
Locatia: Galati
el83cry wrote:
buna ziua.fetita mea de 5 luni (pe24) a fost diagnosticata cu talus valgus bilateral de catre dr. petrea alecu care ne-a dat 14 zile de gips. am preferat sa o vada si al 2-lea ortoped, dr. laura candussi, la care diagnosticul a fost:normal ortopedic, control la 6 luni. va dati seama ca am ramas total in ceata.... am consultat al 3-lea medic ortoped pediatru, dr. duca teodor, iar acesta ne-a diagnosticat: tal valg neglijat metalarsus bilateral, masaje 7 zile, iar dr. nita contanta mihaela ne-a spus ca are un mic defect la picioruse ce se va corecta de la sine pana la varsta de 12 luni.
sunt foarte dezorientata si nu stiu ce_i mai bine pentru ingerasul meu. la cei doi medici cu diagnisticul talus valgus le_am cerut sa_mi recomande un kinetoterapeut dar amandoi mi_au spus ca e inutil. mamicile din galati care au avut aceleasi probleme, recomandati_mi un doctor sau kinetoterapeut in care pot avea incredere. precizez ca joi se incheie cele 7 zile de masaj recomandate de dr duca si trebuie sa merg sa_l vad si tare mi_e frica sa nu ma trimita la gips

Lasa fata in pace, fa-i masaje, ori de cate ori vrei, pe zi, si nu te stresa...Gipsul nu e o solutie...Ambii copii au fost diagnosticati asa, de doctori din Galati, iar la Braila, la un consult la dr. IOan (da' a murit, saracul) si la Dr. Dragulescu, s-a dovedit ca nu trebuia sa le pun gips..., la Matei i-am pus o data si am renuntat. Trebuie sa-ti spun ca ambii copii merg super drept. Stai linistita...o sa se dezvolte toti nervii din talpa...Masaje multe, daca ti-au aratat cum si atat! Numai bine. De vrei sa vorbim mai multe, iti las numarul pe PM...
el83cry
Postat: Monday, March 21, 2011 7:04 AM

multumesc mult pentru sfat. eu locuiesc la tara dar miercuri dupa masa vin in galati , si daca ai timp poate ne vedem sa vorbim mai mult. acum plecam la medicul de familie sa luam trimitere pentru joi. lasa-mi numarul la pm si te sun
miuana
Postat: Monday, May 14, 2012 4:42 PM

Nivel: Membru

Intrat: 5/14/2012
Postari: 1
Locatia: Bucuresti
Vladut al meu a fost diagnostical cu talus valgus la spitalul Alexandrescu de la doctorita Ionescu si imi a recomandat sa fac masaj acasa. Masajul facut de mine nu a dat rezultate f. bune si m-am dus la un cabinet de kinetoterapie pe langa statia de metrou Victoriei (este pe Nicolae Titulescu) si dupa 2 abonamente am rezolvat talusul. Nu stiu daca am voie sa dau numele cabinetului dar daca vrea cineva numarul lor poate sa ma contacteze pe e-mail si o sa raspund.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed