Talus Valgus

Options Talus Valgus
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Bretonelle
Postat: Wednesday, February 24, 2010 3:47 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/27/2009
Postari: 436
Locatia: Timisoara
Dada,ca noi asa ii spunem a fost diagnosticata cu talus valgus inca de la nastere.Este o pozitie incorecta a piciorusului cum a stat in burtica si doctorul pediatru mi-a spus ca este o malformatie de gradul 3 la piciorusul drept si ca nu poate fi corectata doar prin masaj ci trebuie pusa in ghips.Asa ca azi suntem cu amandoua piciorusele in ghips(asta ptr ca nu mi s-a zis ca si celalalt piciorus e afectat).
Si mi se strange inima si imi plange sufletul cand o vad asa ...asa micuta si cu ghipsulet dar pe de alta parte ma bucur ca am dus-o ptr ca e micuta si nu prea constientizeaza ea ceea ce i se intampla.
Mamici daca v-ati intalnit cu problema asta astept pareri si opinii.

pupici
ninetem
Postat: Wednesday, February 24, 2010 4:22 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 10/19/2007
Postari: 1404
Locatia: Bacau
Bretonelle, imi pare rau pentru Dada si gandeste-te ca e mai bine acum decat cand e mai mare, si poate prea tarziu.
bulibuli
Postat: Wednesday, February 24, 2010 6:50 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
Prietena mea a avut problema asta cu fetita, si pentru ca a fost indreptat inainte sa se formeze structura definitiva a articulatiei a fost foarte bine, copilul a mers bine de la inceput ca orice alt copil.. daca mai asteptai riscai sa stai cu ele in gips si mai mult si ea sa inceapa mult mai tarziu sa mearga.. asa ca ai facut foarte bine si rezultatele vor fi pe masura.Pup si bafta in continuare cu micuta sa se indrepte.. computerlove pupici
Bretonelle
Postat: Wednesday, February 24, 2010 7:36 PM

Ninetem si Bulibulicomputerlove iloveyou multumesc de incurajari,ideea era ca am citit o groaza de articole pe net in care era contraindicat ghipsuletu si toata lumea isi dadea cu parerea ca se reface mai bine cu masaj si cu kinetobanghead si eram un pic cam bulverasata.

va pup si va tin la curent cu evolutia picioruselor gogosicii
simo
Postat: Wednesday, February 24, 2010 8:13 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 12/15/2007
Postari: 766
Locatia: oradea
Si noi am avut , dar a trecut cu masaj ( facut doar de mine); e drept ca aproape nici nu se vedea. Va trece si asta, important e sa fie drept piciorusul ! Sanatate!
Bretonelle
Postat: Wednesday, February 24, 2010 8:20 PM

Simo mersi mult!computerlove
La Dada, la piciorusul drept se vedea f.tare ca este iesit in exterior iar la stangul noua nu ne-a zis nimeni nimicbanghead ca poate reuseam si eu cu masaj sa il indrept!
evita
Postat: Thursday, February 25, 2010 2:44 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 3/13/2006
Postari: 882
Si Eric a fost suspect, dar se pare ca a fost doar paranoia mea, pt ca din fericire, nu a avut nimic. Sanatate micutilor si la cat mai putine vesti de acest gen!pupici pupici
bulinutza
Postat: Thursday, February 25, 2010 4:18 PM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Si noi avem aceeasi problema...sorry1

Doctorita noastra ne-a spus la o saptamana, cand am fost cu Alexandra la consult, sa-i facem masaj de 3 ori/zi si sa nu ne facem probleme ca se corecteaza.

Dupa o saptamana cand am fost la reconsult, ne-a spus ca piciorusul stang e aproape corectat sa mai lucram la dreptul. Tot ea ne-a spus ca in cazul in care nu ne descurcam ne va pune in legatura cu un terapeut, DAR nu a amintit nimic de varianta de a pune piciorusele in gips.plans plans plans

In ultimul timp, Alexa isi incoarda piciorusele si nu ne mai lasa sa ii facem masaj...O mai prind uneori cand doarme...peste 2 sapt mergem la control din nou...Sunt curioasa ce zice dna doctor.

Sper sa fie ok...Am sa o "prind" sa-i fac o pozica la talpitze sa vedeti cum sunt...
Bretonelle
Postat: Thursday, February 25, 2010 5:02 PM

Ideea e ca doctorii nu prea se incumeta cu pusul ghipsului...pale ,nu stiu de ce toti recomanda masaj si kineto, dar eu sunt totusi optimista si ma gandesc ca mai bine ma chinui eu cu gogosica vreo 2 luni si se face bine, decat sa se chinuie ea mai incolo,pe la vreo 6,7 luni cand va vrea sa mearga de-a busilea sau sa paseasca.Si cu masaj e totusi relativ ptr ca nu se stie si nu imi garanteaza nimeni 100% ca se indreapta ...so incep sa fiu optimista si stiu ca totul o sa fie bine!
Bulinutzelor va pupam dulce!computerlove iloveyou
Bretonelle
Postat: Friday, February 26, 2010 3:34 PM

o pozica cu Dada si gipsuletul
monique
Postat: Friday, February 26, 2010 4:00 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 3579
Ooo, puiut scump!!! Lasa ca te faci tu bine! SI pe mine ma mira ca v-a recomandat ghips la o varsta asa mica, deoarece cu un masaj corespunzator facut ar trebui sa se rezolve. Mai aiurea e de Teo ca ea e mai mare si nu se mai rezolva doar cu masaj la 6 luni, asa incat a avut si ea parte de ghipsulet (poze am la jurnal). Oricum, eu marti merg la Iasi la un control la dl. dr. dan gotia si am sa-l descos pe toate partile. Te tin la curent!

PS Bretonelle, sa-ti traiasca printesa!
Andi&Mariuca
Postat: Friday, February 26, 2010 9:47 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/14/2006
Postari: 5089
puiuti mici si scumpi, imi pare rau ca aveti asemenea probleme! sa va dea Doamne-Doamne sanatate sa scapati repede de ghipsuri.computerlove

Bretonelle, ce dulcica e Dada! o papusica mica si frumoasa!pupici computerlove
Laura
Postat: Saturday, February 27, 2010 12:35 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Bretonelle, ai o Dada scumpa tare! coeur coeur hearts computerlove Sa-ti traiasca si sa fie fericita toata viata! Va scapa ea si de ghipsulet si va fi bine!
Bulinitza, Monique, mult succes, sa scapati de problema! Sigur se va rezolva.coeur hearts computerlove
Bretonelle
Postat: Monday, March 8, 2010 8:04 PM

Maine mergem sa ne schimbe ghipsuletul dar nici o sansa sa il dam jos de totbanghead banghead banghead ...of.of.of dar scapam noi de el si ce o sa mai umblam si alergam atunci...si o sa si dansam cu mamidance dance dance
Multumesc la toate mamicile ptr incurajari
Pupici Oana&Dada
Laura
Postat: Tuesday, March 9, 2010 7:02 AM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Mult succes, fetelor! pupici computerlove
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed