Suzeta si viata sugarului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Kiki
Scris: Wednesday, August 16, 2006 7:21 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Medicii pediatri americani sustin ca suzetele pot reduce riscul de aparitie a sindromului de moarte subita in somn a sugarilor.

Sindromul este cosmarul oricarei tinere mame. Desi cauzele nu sunt pe deplin intelese, studiile de pana acum au aratat ca moartea subita are legatura cu anumite elemente din mediul inconjurator. Dormitul cu o mama fumatoare, pe un pat moale precum si culcatul pe burta sau pe o parte sunt recunoscute ca factori favorizanti. Totusi inca se mai cauta explicatii si solutii.

Recent, in revista British Medical Journal au fost publicate rezultatele unui studiu efectuat de catre pediatrii californieni. Ei au ajuns de curand la o concluzie surprinzatoare si placuta: suzetele pot influenta riscul de aparitie a sindromului de moarte subita a sugarilor.

Comparand doua grupe de copii de aceeasi varsta si conditie socio-economica, datele analizate au aratat ca in grupa celor care au folosit suzete riscul de moarte subita a scazut cu pana la 90%. Chiar si suptul degetului pare a avea o influenta favorabila. Pana acum, campania inceputa Statele Unite si din alte tari de educare a mamelor in vederea culcarii pe spate a bebelusilor pentru evitarea mortii subite a avut rezultate foarte bune. Daca studii de mai mare amploare vor confirma rezultatele, vom asista in scurt timp la campanii de promovare a folosirii suzetelor, in ciuda defectelor lor.

prescolar.ro
Rody
Scris: Wednesday, August 30, 2006 10:56 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 6/10/2006
Nu-mi vine sa cred totusi.Elo din contra se ineca cu suzetaoare oare
stele_pe_cer
Scris: Thursday, August 31, 2006 7:26 AM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Noi suntem dependenti de ea la somnicsic ...
Kiki
Scris: Thursday, August 31, 2006 7:28 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
stele_pe_cer wrote:
Noi suntem dependenti de ea la somnicsic ...

Si noi: la somnic si cateodata afara, cand nu are rabdare...
Miri
Scris: Thursday, August 31, 2006 10:28 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 2/26/2006
Si Sara o molfaie cind trebuie sa adoarma sau cind e foarte obosita sau plingacioasa!Nu plecam niciodata la plimbare fara ea, ca nu se stie...uff
Ely
Scris: Thursday, August 31, 2006 10:40 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Si eu nu stiu ce sa fac sa o dezvat de degetel ,acuma vad ca a inceput sa ia suzeta cat de cat si mai mult suge snurul,dar tot cu degetelul adoarme.oare
Maria & Mario
Scris: Thursday, August 31, 2006 12:32 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Adoarme uneori cu ea. O foloseste fff rar , cand e nervoasa , pt consolare.

Asa e , reduce riscul de moarte subita la sugari.
delfinasa
Scris: Friday, September 22, 2006 12:47 AM
Nivel

Nu vrea in ruptul capului s-o ia...primele 2-3 luni o mai lua, apoi gata!...daca incerc sa i-o mai dau o roade putin si-o lasa aruncata pe jos...ce e interesant: daca vede un copil cu suzeta-n gura ar vrea sa i-o ia sa rontaie putin la ea, dar daca-i dau una din ale ei...bleahhh!...nu-si suge nici degetele, in schimb nu adoarme decat in masina fara tzitzi, rar cu taica-su sau singura.
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.