Stresul scolar-cum il combatem?

Options Stresul scolar-cum il combatem?
Subiectul anterior · Subiectul urmator
bulibuli
Postat: Friday, April 17, 2015 9:23 AM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
roxinthya wrote:

Si eu uram in copilarie - "Ia spune tu o poezie !!!"

Fi-mea in schimb e topita sa i se ceara sa isi arate talentele in orice domeniu...
Iar Petru este exact ca baietelul tau - dar as putea sa ii cer - " Ia mami arata tu cat de repede poti sa le demontezi laptop-ul sau sa le arati din cate piese e facut mobilierul - si bonus - doriti o opera de arta unicat pe perete? " alcool Hilar Crazy

Bravo!! Manca-i-ar mama de ingineri!! :)) Eu am prins smecheria cu ficior-mio.. daca vreau sa invete o poezie, o transform in cantec.. altfel nu retine versurile. Pe melodie insa e suficient sa o auda odata sau de 2 ori si o reproduce. Deci m-am linistit, nu-i prost! Bravoo
roxinthya
Postat: Friday, April 17, 2015 9:53 AM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
bulibuli wrote:

Deci m-am linistit, nu-i prost! Bravoo

hohot hohot hohot
kali
Postat: Friday, April 17, 2015 9:56 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Asa sunt baietii!

Buli, ai fost mortala!Haha
Cris-DL
Postat: Friday, April 17, 2015 11:04 AM

Intrat: 10/4/2006
Postari: 6849
Locatia: over the rainbow
bulibuli wrote:

Deci m-am linistit, nu-i prost! Bravoo

Haha Haha
Si eu il credeam pe-al meu batut in capBlushing, in comparatie (nu e bine sa compari, insa e inevitabilNuStiu) cu fii-mea. Mi-a demonstrat contrariul odata cu intrarea in clasa pregatitoare. El este doar mai incet, foaaarte incet.

KarlaM
Postat: Friday, April 17, 2015 1:47 PM

Nivel: Membru

Intrat: 4/16/2015
Postari: 25
Tocmai de aici provine stresul. De la simplul fapt ca ne obligam copilul sa invete o poezie pana la faptul ca îl batem daca ramâne corijent la vreo materie. Fiecare copil are un stil propriu de învatare si o inteligenta aparte. Mult succes si rabdare cu copiii vostri.
Tzepii
Postat: Friday, April 17, 2015 1:55 PM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/13/2006
Postari: 1852
Locatia: Romania-Bucuresti
Un articol interesant, pe aceasta tema:

.....

Quote:
Psihologul a explicat ca "una dintre competente este cea de autoreglare emotionala, ceea ce inseamna ca elevul de 6 ani sa invete sa isi gestioneze de exemplu furia, alta este complianta la reguli - capacitatea copilului sa inteleaga si sa respecte regulile. Daca nu dobandeste aceste abilitati pana la intrarea in scoala, chiar daca are un invatator foarte bun, copilul nu va profita in scoala de el, pentru ca are complianta foarte scazuta, deci capacitatea lui de a respecta reguli. Fisa ar fi trebuit sa evalueze aceste competente, despre care cercetarile au aratat ca sunt critice, si nu cate cunostinte are la religie, la romana, care se pot dobandi foarte rapid, intr-o luna de scoala".

.....

Quote:
"Finlandezii exact pe asta merg: pe competentele emotionale, sociale, pentru ca restul cunostintelor copilul le poate dobandi usor ulterior", a adaugat Mircea Miclea.

.....

Quote:
"Premisa este ca trebuie sa te intereseze ce se intampla in stiinta, ori evaluarea asa cum este conceputa este strict pe continuturi curriculare si nu pe abilitati, in conditiile in care psihologia dezvoltarii spune ca abilitatile trebuie dezvoltate acum, la aceasta varsta. Cunostintele tin de memorie, sunt usor de dezvoltat ulterior. Deci aceste fise pun din nou accent pe memorare, in loc de abilitati", a explicat Miclea.

Sursa : Nu poate renunta scoala romaneasca la invatarea bazata pe memorarea mecanica?
aurishta
Postat: Friday, April 17, 2015 4:59 PM

Intrat: 3/2/2011
Postari: 5532
Intr-adevar, foarte interesant articol! Multumesc!
sousourel
Postat: Sunday, April 19, 2015 11:27 AM

Intrat: 2/18/2006
Postari: 7688
Hmmm, te pune pe ganduri.
Cera
Postat: Thursday, May 21, 2015 11:59 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/3/2013
Postari: 20
Interesanta discutie dar eu cred ca trebuie sa punctam ca, inainte de a combate stresul scolar, poate a r fi bine sa nu il generam: noi ca parinti si educatorii, la scoala. Baietelul meu are noroc de o invatatoare care niciodata nu ii compara e copii intre ei, niciodata nu povesteste in sedintele cu parintii ce a facut cutare, sau cutare la ora decat la modul general si la fel le comenteaza si performantele scolare. Pentru cine vrea comentarii personalizate sunt orele de consultatii cu parintii. La fiecare conflict mai serios iscat in clasa invita psihologul scolar (despre care ei stiu ca este o alta doamna invatatoare- ceea ce si este :)) care prin joc, si fara sa le pomeneasca nimic de conflictul pentru care a fost chemat demonteaza mecanismul controversei, il dezamorseaza si ii invata cum sa procedeze alta data fara a incerca sa identifice "cine are dreptate si cine nu" sau "cine a fost de vina".
bereea
Postat: Tuesday, October 20, 2015 9:19 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Aurisha, cum mai este fetita ta?
aurishta
Postat: Tuesday, October 20, 2015 10:45 AM

Din pacate, nu prea bine Cray ...deja au inceput sa se arate semnele Cray . Eu o incurajez cum pot mai bine, dar depinde si de ea foarte mult! Sper sa inregistreze o curba ascendenta anul acesta!
A inceput din nou sportul....parca va spusesem ca il intrerupsesem anul trecut fiindca nu mai facea fatza cu timpul....acum este din nou "pe saltea"ras
I-am pus inainte si perspectiva homeschooling-ului...deja este foarte incantata de idee, mai ales ca vede ce fain este la fratii ei!
Totusi, pentru moment, ea ramane in aceeasi formula...sper ca sportul sa o revigoreze fizic si mental!
bereea
Postat: Tuesday, October 20, 2015 3:38 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Doamne ajuta!
aurishta
Postat: Tuesday, October 20, 2015 8:45 PM

Cheek Kiss
giovanna
Postat: Friday, October 30, 2015 1:11 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cred ca cel mai important in combaterea stresului scolar este sa ne controlam noi insine sentimentul competitiei cu ceilalti parinti :) (da, da, stati si analizati-va bine), sa ne setam prioritatile pe care vrem sa le urmarim in dezvoltarea copilului nostru (excelenta in toate nu exista, indiferent ce povestesc altii) si sa stim ca lectiile suplimentare nu pot fi obligatorii, conform legii (sunt binevenite pentru fixarea cunostintelor, dar daca copilul este obosit si nu mai da randament ne oprim. Punct. Iar Doamna nu are voie sa il sanctioneze pentru ceva suplimentar, de facut acasa; vorbesc aici de ce stiu eu pentru clasele 1-4, mai tarziu nu stiu)
AdrianaC
Postat: Saturday, October 31, 2015 9:27 AM

Nivel: ALBA CA ZAPADA

Intrat: 2/12/2006
Postari: 17788
Stresul scolar apare indiferent ca vrem sau nu...
Dupa parerea mea, este dat de foarte multe situatii:
1. Profesorii
2. Colegii
3. Copilul in sine
4. Parintii copilului
5. Fratii copilului
6. Materia predata

O sa motivez pe rand fiecare situatie pe care am mentionat-o eu:

1. Profesorii - unii dintre ei pun multa presiune pe copii fie prin faptul ca ii streseaza ora de ora cu lucrari neanuntate, date de obicei doar pentru ca e galagie in ora. Altii nu predau complet materia, dar le dau teme din ce nu au predat sau le dau prea multe teme, netinand cont de faptul ca mai au teme si la alte materii.

2. Colegii - unii dintre ei au o deosebita placere atunci cand alt coleg este ascultat si nu stie, rad de el, il deseconsidera, treptat copilul respectiv poate acumula un nivel de stres destul de ridicat astfel incat atunci cand este ascultat nu se mai poate concentra chiar daca stie, pentru ca se gandeste ca va raspunde gresit si vor rade iar de el.

3. Copilul in sine - poate fi un copil mai sensibil, care se streseaza foarte usor din orice, care nu face fata unei presiuni din partea colegilor sau din partea profesorilor, care se timoreaza atunci cand este ascultat si nu mai poate da raspunsurile corecte chiar daca le stie, sau care atunci cand cineva ridica putin glasul la el, se pierde pur si simplu.

4. Parintii copilului - unii parinti pun prea multa presiune pe copii lor, avand pretentia sa aiba numai 10 la orice materie, chiar daca poate ei nu au avut numai 10 la scoala. Se simt in competitie cu ceilalti parinti, prin copiii lor si apar intrebari de genul "Maria ce a facut la lucrare?" "Ce note s-au mai luat?", "Tu de ce nu ai putut sa iei nota 10?". Alti parinti dimpotriva sunt la extrema cealalta si nu se intereseaza deloc de copil, cum se descurca la scoala, daca are sau nu nevoie de ajutor, si astfel tot stresul ramane pe copil, pentru ca indiferent ce se intampla trebuie sa se descurce singur.

5. Fratii copilului - In cazul in care mai exista un frate care se nimereste sa invete mai bine sau sa fie mai bun la o materie la care copilul nu e bun, atunci deja apare competitia intre frati si stresul ca el este mai prost decat fratele lui....

6. Materia predata - nu se mai preda cum se preda pe vremea mea, eu imi amintesc ca veneam cu lectia inteleasa si invatata din clasa... acum... copiii vin cu lectia partial predata si cateodata le mai trimite si pe mail lectia (partea de teorie) + exercitii cu duiumul de rezolvat pe 2 zile. Este foarte multa materie predata, nu se mai pune accent pe calitate, ci pe cantitate, iar sistemul acesta de invatamant prin care conteaza media claselor 5-8 la admiterea la liceu nu face decat sa aduca un stres in plus si sa ii forteze sa fie foarte buni la toate materiile. Toata lumea stie ca nu poti fi bun la toate, unii au inclinatii spre romana, altii spre matematica, altii spre arte frumoase sau limbi straine...

Deci ... stresul scolar va exista oricum... noi nu putem influenta, dupa parerea mea, decat ce tine de noi ca parinti, adica sa ne interesam mereu de copil, ce probleme are, ce il bucura, ce il face fericit, sa nu punem presiune pe el sa fie de 10 la toate materiile tot timpul... etc
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed