Stiri Shoc !

Options Stiri Shoc !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
dya
Postat: Thursday, June 26, 2008 8:14 AM

Nivel: SMARALD

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Nu vreau sa zic decit atit nu stiam de ce etnie sunt parinti dar acum ca a spus Alyna inteleg si retinerea medicilor ....este foarte periculos sa faca acel avort pentru ca dupa legile din tara noastra acest avort ar insemna crima. Parintii spun acum ca sunt de acord cu el ca ar face ori ce insa nici eu nu am incredere in etnia lor si este riscul ca dupa avort si dupa inca citeva zile acesti parinti sa-i dea in judecata pe medici ca deh niste bani in plus nu strica....banghead
Medicii in schimb pe linga faptul ca ar plati cu bani ar plati si cu munca lor de-o viata , si adio medicina.plans
Tragica este situatia in sine ....pale
kali
Postat: Thursday, June 26, 2008 9:35 AM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 5/27/2006
Postari: 14381
Eu nu pot sa ma pronunt...

Stiu ca rromii au o cultura diferita, un mod de viata diferit si o cu totul alta perspectiva asupra vietii. Exista multe cazuri de sarcini la varste mici printre ei, ceea ce ma face sa cred ca decizia parintilor e influientata de presa si public, iar stirii i s-a dat o mai mare amploare de catre presa decat era cazul (plus putin dramatism exagerat, dupa cum stim ca se practica la noi). Nu pot sa nu ma intreab daca versiunea fetei ar fi fost aceeasi in cazul in care nu ar fi aflat de sarcina ei tot poporul...
Tineti cont ca mama ei are 26 ani (facand un calcul simplu inseamna ca a ramas insarcinata pe la 14 ani- asta e ok?)

Daca sarcina era mai mica as fi fost pro avort fara sa stau pe ganduri (avand in vedere varsta fetei), dar in conditiile date nu pot sa nu ma gandesc la fat.pale In plus nu cred ca se pune problema de continuarea studiilor sau ca parintii ei nu si-ar putea creste nepotul din cauza de lipsa de timp sau nu stiu ce cariere (daca le pasa de fata lor- care ar putea sa-si traiasca viata in continuare, fara obligatii).

Tineti cont ca sarcina avea 17 sapt. la inceputul lunii... si timpul trece. Cat am stat internata in spital pentru mentinere, a venit o femeie insarcinata in 21 sau 23 sapt., in travaliu, cu membranele rupte. A nascut in cabinetul asistentelor iar copilul (presupus avorton) a tipat la nastere. Si acum am imaginea unei asistente care fugea pe scari cu copilul invelit intr-un halat, sa ajunga cat mai repede la sectia pentru prematuri. Bebe avea 800 gr. si la 4 sapt. dupa, cand m-am externat, inca traia. Nu stiu care a fost deznodamantul, dar vorbim de un copil care ar putea fi viabil, nu un embrion.
t-mihaela
Postat: Thursday, June 26, 2008 7:33 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Sa intre la dracu' in rand cu lumea ,nu sa puna fetite de 10 ani sa nasca ...cu cultura lor cu tot.angry Dupa cum vedeti mi-a sarit tandara.toanerele
carla
Postat: Thursday, June 26, 2008 11:49 PM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Nu stiu de ce lasa D-zeu sa se intample asa ceva,dar sigur are un scop.
Eu m-am cam obisnuit cu cazurile astea printre tigani(romi).Am avut o eleva care s-a lasat de scoala in clasa a VI-a pentru ca s-a "maritat".A avut si un copil curand..Iar inainte de a-l naste pe Cristian,alta,de clasa a VIII-a a intrerupt scoala chiar la sfarsit pentru ca era insarcinata...a nascut inaintea mea.Cand eram in spital,o alta eleva ,de data asta de 17 ani nastea al doilea copil...cred ca lista poate continua
Rody
Postat: Thursday, June 26, 2008 11:56 PM

Intrat: 6/10/2006
Postari: 6198
Locatia: Peste tot si nicaieri...
carla wrote:
Nu stiu de ce lasa D-zeu sa se intample asa ceva,dar sigur are un scop.
Eu m-am cam obisnuit cu cazurile astea printre tigani(romi).Am avut o eleva care s-a lasat de scoala in clasa a VI-a pentru ca s-a "maritat".A avut si un copil curand..Iar inainte de a-l naste pe Cristian,alta,de clasa a VIII-a a intrerupt scoala chiar la sfarsit pentru ca era insarcinata...a nascut inaintea mea.Cand eram in spital,o alta eleva ,de data asta de 17 ani nastea al doilea copil...cred ca lista poate continua

Altele se chinuie ani buni sa faca copii,altele ii face si ii omoarabanghead plans plans plans plans
carla
Postat: Friday, June 27, 2008 12:00 AM

Intrat: 2/8/2007
Postari: 14165
Asa e si noi nu vom sti niciodata de ce e asa,oricat ne-am intreba.
"Nu cerceta aceste legi
Caci esti nebun de le-ntelegi"
Lilly of the valley
Postat: Friday, June 27, 2008 7:07 AM

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
eu raman in continuare la ideea ca s-a cautat senzationalul. Maternitatea din Iasi vrea sa obtina un recordbanghead de ce? am spus si mai sus. au mai fost sitatii la Iasi si s-a facut microcezariana sau s-a provocat nasterea ca si cum nu ar fi fost articolul din lege care restrictiona avortul, nu a mai existat comisia de etica sau deontologie profesionala. e de neiertat luctul acesta. Thumb down ...aplicarea preferentiala si selectiva. dincolo de toate celelalte, mama ar trbuit sa observe multe la copila sa, stim toate ce inseamna o sarcina, cat de mult te transforma, darmite trupul unei copile de 11 ani, oricat de dezvoltata si solida ar fi. invatatoarea, profesorul de religie, sau preotul care preda religia la clasa fetitei, rudele .... sunt atatea de care trebuie tinute cont incat nu mai stiu ce sa mai cred.
oricum media si-a bagat gheruta, informatia a fost distorsionata cine sa mai stie adevarul.oare banghead banghead banghead
Doamne fi alaturi de copila!
dya
Postat: Friday, June 27, 2008 9:59 AM

Cica se numeste preotbanghead banghead banghead
katy_lumika
Postat: Friday, June 27, 2008 10:18 AM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta

Nu ma uimeste. Nu generalizez insa sunt foarte multi de teapa lui. Am citit "Marchizul de Sade" si m-am oripilatpale
petro
Postat: Friday, June 27, 2008 10:22 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374
katy_lumika wrote:
Nu ma uimeste. Nu generalizez insa sunt foarte multi de teapa lui. Am citit "Marchizul de Sade" si m-am oripilatpale

subscriu pale
Cred ca de-asta se spune sa nu faci ce face popa sa faci ce zice.
dya
Postat: Friday, June 27, 2008 11:26 AM

petro wrote:

subscriu pale
Cred ca de-asta se spune sa nu faci ce face popa sa faci ce zice.

In cazul asta nici macar asta nu poti face......banghead banghead banghead banghead
oanalaurisa
Postat: Friday, June 27, 2008 3:46 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Vai si-amar....
miraa
Postat: Friday, June 27, 2008 3:51 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 2/16/2006
Postari: 1390
Locatia: iasi
e socantpale
cute_babies_of_mine
Postat: Friday, June 27, 2008 4:03 PM

Nivel: MEMBRU FONDATOR

Intrat: 4/4/2006
Postari: 8978
Locatia: Piatra Neamt, Romania
In ritmul asta, stire shoc va fi stirea in care va fi prezentat un roman care a facut si el ceva bun pe minunatele meleaguri ale strainataturilor. Parca nu e zi lasata de la Dumnezeu in care sa nu aud ca un cetatean roman a facut vreo grozavie prin Italia sau Spania!
oanalaurisa
Postat: Friday, June 27, 2008 5:09 PM

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Asa m-am saturat de minunile astea de ispravi facute de romani,ca nu-mi mai vine sa deschid televizorul sa mai vad alte zapaceli care mai de care mai naspa...
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed