Stiri Shoc !

Options Stiri Shoc !
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Laura
Postat: Wednesday, June 25, 2008 9:19 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Eu nu am cuvinte in acest caz pale De cateva zile ma tot gandesc la biata fetita si la acel violator nemernic tunete
MNiko
Postat: Wednesday, June 25, 2008 10:18 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Cristy wrote:
Imi place mult de mama, nu are multa scoala, nu vorbeste corect roamaneste, dar este de 100 de ori mai diplomata si mai cu capul pe umeri decat media, ministrii sau orice comisie care i-au distrus viata fetitei
Imi doresc sa reusesca sa intrerupa sarcina, cu toate ca, fetita aceasta va suferi mult, acolo unde toata comunitatea stie ce i s-a intamplat ... plangplans plans

Cristy, ai mare dreptate. Inteleg ca si numele fetei acum a fost public.

Pe mine ma enerveaza cea care a luat interviul, cate intrebari pune, cum incearca sa rasuceasca cutitul in rana, numai pentru a scoate inca ceva "senzational".
Alyna
Postat: Wednesday, June 25, 2008 10:24 PM

Intrat: 2/15/2006
Postari: 1320
Vorbiti de sarcina de ca si cum ar fi cancer(nu aruncati cu rosii!!!)...Toata lumea vb de drepturile copilului...dar cel din burta nu e tot COPIL???Nu are in primul rand dreptul la VIATA??????!!Daca se naste viu ce va fi???Il omoara pentru ca nu-l vrea copila???Era un topic legat de nasterea partiala(copilul e ucis innainte sa respire prima data,in luni mari de gestatie)unde toate am sarit in sus,oripilate de metoda si ideea de a ucide un COPIL.Acum de ce nu mai gandeste nimeni la fel?????Copilul misca,simte....e o entitate in sine...Cel care face avortul,e CRIMINALangry Credeti ca avortul nu va fi o trauma in sine?Credeti ca amintirea acestei sarcini nu o va bantui?Credeti ca nu se va intreba ce s-a ales de copilul ei care misca in burtica,atunci cand va fi matura si va avea o noua sarcina?Sunt de acord cu ce a zis in seara asta la o emisiune Astarastoaiei:"un medic nu poate ucide cu aceleasi maini cu care salveaza vieti".

PS:Asa arata un copil la 20 saptamani de gestatie.

Alyna attached the following image(s):
1.jpg aa.jpg

t-mihaela
Postat: Wednesday, June 25, 2008 10:35 PM

Nivel: Senior

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Mai fetelor, trauma nu este nici copilul nici sarcina nici nasterea ,trauma este violul care s-a produs si asta nu-l mnai sterge nimeni.Eu sincer va spun ca daca ar fi fetita mea in situatie as accepta avortul ,fara pareri de rau si remuscari.Nu ca am ceva cu fatul ci asa pentru viitorul fetii mele adica ce a mai ramas din el.pale
TeosOf
Postat: Wednesday, June 25, 2008 10:36 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Alyna, pune-te tu in locul mamei fetitei. Tot asa ai gandi? Cum sa pui un copil de 11 ani sa nasca?
Laura
Postat: Wednesday, June 25, 2008 10:44 PM

Intrat: 8/8/2006
Postari: 2347
Daca exista riscul ca acel copil sa se nasca cu malformatii, atunci merg pe ideea avortului pale Nu vad sensul in a da nastere unui suflet care nu se va putea bucura de viata cry
Alyna
Postat: Wednesday, June 25, 2008 10:46 PM

Acum sincer va spun,sunt revoltata cand aud"fata in sus,fata in jos"...Din toata povestea,singurul complet nevinovat e copilul...care va pieri din cauza ca bunicii lui nu au fost in stare sa aiba grija de fata lorangry angry angry Trebuie sa fii proasta complet sa nu-ti dai seama ca fata ta e gravida,sau ca a suferit o trauma...In plus,din cate am inteles,parintii sunt rromi si in comunitatea lor e "normal" ca fetele sa nasca la varste fragede.Eu una,nu am incredere in rromi,pentru ca au mai fost povesti genul "a violat-o pe fii-mea vecinu sau nu stiu care"si de fapt sa fie doar scenarii pentru a ascunde faptul ca fiica a plecat de buna voie cu mandrul....Noua ni se pare aberant,dar sa nu uitam ca la ei in comunitate,copii se casatoresc la 5-6 ani...De unde sa stim ca nu a fost si aici cazul?Poate bunicii vor sa scape de rusinea faptului ca fata e gravida si nemaritata(la ei,in cazul asta,nu mai are sanse sa se casatoreasca in veci)si au bagat povestea asta.Din pacate,cu rromii,nu poti sti niciodata adevarul pentru ca au minciuna in sange...In final,sunt doua victime...doi copii...Unul,care s-a nascut intr-o asemenea conjunctura,cu asemenea rude...si altul care va muri din cauza asta.

TeosOf,oricum va face cezariana,la varsta asta de gestatie(in caz de avort).Deci nu se pune vorba de o nastere naturala.Insa decizia e a lor,daca vor sau nu sa salveze ce rezulta in urma cezarienei...
Laura,din cate stiu,medicii au spus ca fatul se dezvolta normal,ca e totul ok cu eluff In caz de malformatii,si eu sunt de acord cu avortul...dar cand fatul e perfect normal...e trist ca s-a ajuns aici,atat de tarziu...
petro
Postat: Wednesday, June 25, 2008 10:50 PM

Intrat: 1/31/2008
Postari: 3374

Nu inteleg: o fetita de 11 ani poate duce o sarcina la bun sfarsit fara ca nasterea sa-i puna viata in pericol? Copilul ce se va naste nu-i va provoca mamei noi traume legate de viol? Codul Penal este chiar asa de bine pus la punct incat clarifica si astfel de cazuri? Nu seamana invocarea acestuia a dorinta unor medici de a face experimente?
Si multe intrebari mai pot fi puse inainte de a ne intreba daca e corecta decizia parintilor. Eu cred ca la 11 ani o fetita nu poate intra in randul femeilor sub nici o forma.

Quote:
Extrase din articol:
"Reactia autoritatilor din Capitala vine dupa ce medicii de la Iasi au decis ca fetita de 11 ani, din judetul Neamt, sa duca sarcina la termen."

"Medicii ieseni au invocat Codul Penal care spune ca o sarcina de peste 14 saptâmâni poate fi întrerupta doar daca e pusa în pericol viata mamei sau daca fatul are malformatii grave. Ceea ce nu se întâmpla în cazul fetitei aflate în cea de-a 21-a saptamâna de sarcina"

Si ceva interesant care ma face sa cred ca cei care au decis ducerea sarcinii la bun sfarsit isi cauta de fapt intrarea in istorie:
Cea mai tanara mamica din lume: https://news.softpedia.com/news/1/2002/August/177.shtml
Alyna
Postat: Wednesday, June 25, 2008 10:59 PM

Eu cred ca noi dezbatem degeaba aici,pro si contra,pentru ca in final,parintii si fata deciduff uff uff Sunt fff curioasa ce se va intampla daca vor extrage copilul prin cezariana si acesta se va incapatana sa traisca,in pofida tuturor obstacolelor...Il vor ajuta sa supravietuiasca,sau il vor "uita"pe o masa,asteptand sa-si dea ultima suflare??Doar pentru ca NIMENI nu-l vrea...E triiiiiiist ca se mai intampla asemenea atrocitati in lume.E trist ca au de suferit copii nevinovati.E si mai trist ca exista parinti care nu sunt alaturi de copiii lor decat atunci cand e prea tarziu...ca nu le ofera o educatie corespunzatoare,ca nu-i cunosc DELOC...
TeosOf
Postat: Wednesday, June 25, 2008 11:03 PM

Intrat: 3/4/2008
Postari: 7332
Si e trist ca legile nu sunt dure cu cei care comit violuri.
katy_lumika
Postat: Wednesday, June 25, 2008 11:03 PM

Intrat: 1/14/2008
Postari: 5944
Locatia: Constanta
t-mihaela wrote:
Mai fetelor, trauma nu este nici copilul nici sarcina nici nasterea ,trauma este violul care s-a produs si asta nu-l mnai sterge nimeni.Eu sincer va spun ca daca ar fi fetita mea in situatie as accepta avortul ,fara pareri de rau si remuscari.Nu ca am ceva cu fatul ci asa pentru viitorul fetii mele adica ce a mai ramas din el.pale

De acord...trauma lasata de un viol...offfpale
petro
Postat: Wednesday, June 25, 2008 11:16 PM

E trist intr-adevar ca sarcina e asa de avansata, iar fatul poate fi considerat copil deja. Nici nu stiu ce sa zic. Trist, socant, teribil... Sunt total impotriva avortului din motive personale, dar ma gandesc ce as fi facut daca era fiica mea... E o decizie grea, iar fata si parintii nu cred ca trebuie condamnati pentru finalul ei... Nenorocitului ala imbecil de 19 ani ar trebui sa i se implanteze un uter gravid si pus sa nasca fara calmante.
Alyna
Postat: Wednesday, June 25, 2008 11:27 PM

petro wrote:
E trist intr-adevar ca sarcina e asa de avansata, iar fatul poate fi considerat copil deja. Nici nu stiu ce sa zic. Trist, socant, teribil... Sunt total impotriva avortului din motive personale, dar ma gandesc ce as fi facut daca era fiica mea... E o decizie grea, iar fata si parintii nu cred ca trebuie condamnati pentru finalul ei... Nenorocitului ala imbecil de 19 ani ar trebui sa i se implanteze un uter gravid si pus sa nasca fara calmante.

Da pentru ca sa-i dai sansa sa experimenteze un eveniment sublim,cum e aducerea pe lume a unui copilas???Nuuuubataus bataus bataus Eu i-as taia beeeeeeep,cum se face prin unele tari arabebataus Eu tot sunt de parere ca si parintii au partea de vina prin educatia pe care i-au dat-o si prin faptul ca au crescut-o in mediul in care au crescut-o...fara suparare,dar sunt rromi si traiesc in mizerie,din hotii si alte nelegiuiri..Nu in mediul asta cresti un copil,pentru ca-l supui de la inceput abuzurilor.Stim cum isi trimit copii la cersit,la furat,cum nu le dau de mancare si cum ii bat ca pe hotii de cai...Dar poate astia erau niste rromi mai speciali si eu ma insel...
petro
Postat: Wednesday, June 25, 2008 11:30 PM

Daca au bani sa mearga in Anglia...
S.ELENA
Postat: Wednesday, June 25, 2008 11:47 PM

Intrat: 6/20/2007
Postari: 7309
Locatia: Printre probleme......
petro wrote:
Daca au bani sa mearga in Anglia...

Nu au ei bani, cineva s-a oferit sa-i ajute in acest sens.....
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed