Stimulare ovariana
Subiectul anterior · Subiectul urmator
ingerash
Scris: Thursday, April 28, 2011 8:07 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Roxy,nu stiu cum zic medicii in Romania,dar eu dupa ce am pierdut anul trecut 2-3 luni mi sa zis sa ne protejam,corpul are nevoie sa-si revina,este risc de dezechilibru hormonal.
Va tin pumni stransi si ma rog pentru voi sa vina bebecomputerlove pupici pupici pupici

Bulibuli,si tu esti in rugaciunile mele,sa auzim de bebe cat de curandpupici computerlove hearts
ruxibobo
Scris: Saturday, April 30, 2011 12:31 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
buna fetelor topai
sunt noua pe-aici ... astazi v-am descoperit cautand mai multe info despre stimulare ovariana.
am inceput si eu un astfel de proces si sper sa dea roade, dar avand in vedere ce am citit eu pe aici nu prea cred ca voi reusi din prima.
vreau sa spun ca am facut o cura de 2 luni cu extract din mladite de zmeur si ecografia din ziua 12 a CM arata bine dupa cum s-a exprimat doctora si anume:

endometru: 9.31mm
ovar stang: 1 folicul dominant de 14mm
ovar drept: 1 folicul dominant de 12mm

toate astea dupa ce am luat clostylbegit din ziua 3 pana in ziua 7 a CM.
acum astept pana in ziua 14 sa fac injectia cu ovitrelle si apoi contact la 24h dupa.

am emotii si acum ca v-am gasit si pe voi ma faceti sa nu ma mai simt singurica. toti in jurul meu imi spun ca va fi bine,dar nu stiu ce sa mai cred ... nu vreau sa-mi pierd speranta, dar daca si acum voi fi dezamagita usor usor o voi pierde.
ingerash
Scris: Saturday, April 30, 2011 1:03 PM
Nivel
Nivel: DIAMANT

Inregistrat: 1/17/2008
Mult succes si sa ai incredere ca vei reusi!computerlove hearts
roxy_oxxy
Scris: Saturday, April 30, 2011 3:01 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 6/11/2008
ruxibobo iti doresc succesmajoreta majoreta majoreta ... e prima luna cand faci stimulare??
ruxibobo
Scris: Saturday, April 30, 2011 3:55 PM

va multumesc pentru incurajari ... computerlove
este intr-adevar prima luna cu stimulare ovariana, insa am incercat initial cu tratament cu metformin si nu am reusit mai nimic ...
ce m-a bucurat a fost ca doctora mi-a zis ca ovarele reactioneaza la tratament din prima luna si ma gandesc ca poate totusi voi reusi ...
criss10
Scris: Wednesday, July 20, 2011 11:47 PM

buna
sunt noua pe forum , si ma intereseaza si pe mine acest subiect
i-ti doresc multa bafta
din cate stiu eu riscurile ar fii sarcina multipla si aparitia chisturilor in cazul tratamentelor lungi
criss10
Scris: Thursday, July 21, 2011 12:18 AM

va rog sa ma ajutati si pe mine cu un sfat
sa va zic problema mea
am 29 de ani si de 1 an si 5 luni incercam sa avem bebe si pana acuma nik, in urma cu 5 luni am facut toate analizele hormonale si de imunologie , toate bune ,mai putin prolactina f mare ,in urma tratamentului s-a reglat si acuma am ovulatie in fiecare luna ,merg la monitorizare lunar ,medicul zicand ca este totul ok
doar ca bebele nu apare ,acum 2 luni am avut 2 foliculi mari pe ovarul dr ( precizez ca nu am facut stimulare )si mi-a dat pregnyl sa se sparga amandoi (adica sanse duble) si nik,s-a spart doar unul si celalalt s-a transformat in chist, acuma daca nu elimin chistul la menstra trebuie sa fac laparascopie sa-l elimin
nu mai stiu ce sa fac
mi-e cam frica de stimulare din moment ce ovulez normal cu foliculi maturi care se sparg singuri + edometru bine dezvoltat
ce ma sfatuiti sa fac? medicul nu mai stie ca sa-mi faca , acuma i-mi zice ca poate am endometrioza si asta creaza un mediu toxic pt ovule
va multumesc
roxy_oxxy
Scris: Thursday, July 21, 2011 5:58 PM
Nivel

criss10 histerosalpingografie ai facut???
criss10
Scris: Friday, July 22, 2011 10:37 PM

histerosalpingografie nu am facut
zicea medicul ca din moment ce ovulez si elimin ovulele nu este necesara
el crede ca, chistul este endometriotic si ca el creeaza un mediu toxic pt sarcinabanghead
luni merg la control sa vad daca am eliminat chistul , dupa 15 zile de duphaston si aspenter
va tin la curent
va multumesc pt raspuns si ma bucur ca am cu cine vb floare2
sa speram ca vine bebele f repedegravida
roxy_oxxy
Scris: Saturday, July 23, 2011 12:51 PM
Nivel

Criss degeaba ovulezi tu daca trompele sunt infundate, poti face cate tratamente vrei sa ovulezi daca nu ai trompele permeabile, eu nu stiu ce fel de dr ai tu dar inainte de orice tratament se face si desfundarea trompelor. Am sa caut tot dosarul meu cu analize si sa iti spun exact ce analize am facut eu pana a se ajunge la stimulare. Cat de mare e chistul??? Ptr ca daca e mic se trage la menstra.
criss10
Scris: Saturday, July 23, 2011 7:36 PM

chistul are 22/26mm, luni merg sa vad daca l-am eliminat prin menstra
te rog sa-mi spui ce analize ai facut ,si ce ar mai trebuii sa fac
sincer , cateodata cand vad doar o liniuta pe test , simpt ca mor
ms pt informatiicoeur
roxy_oxxy
Scris: Saturday, July 23, 2011 7:52 PM
Nivel

Analize uzuale: -HLG,VSH,PCR,GRUP SANGVIN,RH, VDRL,HIV,AG HBS, AG HCV, BIOCHIMIE

examen secretie vaginala
Examen CHlamydie col
culturi Col
Citologie bapes-Papanicolau (pe asta nu am facut-o dar mi-a dat-o si pe asta sa fac)
anticorpi anti toxoplasma (IgG si IgM)
anticorpi anti rubella (IgG si IgM)
Dozari hormonale ziua 3- FSH, LH, ESTRADIOL, PROLACTINA, TSH, TESTOSTERONUL, T3, T4
ziua21- PROGESTERON
histerosalpingografie
histeroscopie exploratorie(nu am facut inca)
Laparoscopie(nu a fost nevoie)

El: spermograma
criss10
Scris: Saturday, July 23, 2011 9:01 PM

eu am facut pana acum analizele uzuale de sange , BIOCHIMIE
Citologie bapes-Papanicolau
anticorpi anti toxoplasma (IgG si IgM)
anticorpi anti rubella (IgG si IgM)
FSH,, PROLACTINA, TSH, TESTOSTERONUL, T4, glicemie

sotul: spermograma
toate au iesit ok , mai putin prolactina , care a fost dubla, am reglat-o cu dostinex (8 tablete) si iau pana raman insarcinata mastodynon 30 picaturi de 2 ori pe zi
eu merg la un medic din zalau , dupa controlul de luni o sa merg si la un medic din cluj pentru o a 2 parere
pt ca nu mai stiu ce sa fac , in fiecare luna dau de alta problema
poate sunt si eu de vina ca sunt f stresata , cand vad un copil mic i-mi dau lacrimile fara sa vreau
dar nu-mi pierd speranta , o sa am un bebe cat de repede , D.zeu ne va ajuta pe toatemajoreta
aurishta
Scris: Sunday, July 24, 2011 8:35 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 3/2/2011
Cu ani in urma, tot in cadrul investigatiilor pentru sterilitate am facut si eu histerosalpingografie. Sansa mea a fost ca , desi aveam o trompa infundata, s-a desfundat chiar in timpul analizei, medicul vizualizand live intamplarearas Mi-a si zis ca am avut mare noroc caci sunt femei care fac ani de zile tratamente fara succes! De atunci, n-am mai avut nici o problema cu sterilitatea, din contra!ras
criss10
Scris: Monday, August 1, 2011 8:43 AM

salut
azi am fost la medic si din pacate chistul tot acolo ii, medicul m-a trimis la cluj pt laparascopie
nu prea as vrea sa fac lapa.mi-e frica
voi ce parere aveti ?
ce stiti despre medicul TODEA CEZARIN de la clinica ginecologie 2 Dominic Stanca din Cluj/
ce ma sfatuiti sa fac?plans
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.