Sterilizarea biberoanelor si a celorlaltor accesorii pentru hrana bebelusului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Andi&Mariuca
Scris: Tuesday, June 5, 2007 4:06 PM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 2/14/2006
crystina wrote:
se pot spala biberonul si canuta de palstic si cu detergent de vase solid (axion)?

banuiesc ca da, nu vad de ce nu s-ar putea spala. numai ca atentie, este posibil ca anumite particule din acel detergent (pe care eu personal il urasc si nu am mai folosit asa ceva de ani de zile) pot ramane in anumite orificii cum ar fi cele din ciocul canii sau de la biberon ori anumite spatii din sticla/cana (exista unele biberoane cu forme care mai de care mai ciudate si in locurile unde apar curbe sau mai stiu eu ce "denivelari" pot sa ramana particule de axion). asadar eu iti recomand sa clatesti f bine, in multe ape si sub jet puternic sau...si mai simplu: foloseste un detergent de vase lichid. mie mi se pare mult mai practic.
Darria
Scris: Wednesday, June 6, 2007 8:23 AM
Nivel
Nivel: Grupa mijlocie

Inregistrat: 5/20/2006
crystina wrote:
se pot spala biberonul si canuta de palstic si cu detergent de vase solid (axion)?
fetita mea are doar 3 luni si ii spal biberonul doar cu apa fierbinte

Apa fierbinte nu este suficienta, mai raman particule de formula.
Pt. biberoane/canite folosesc si axion pasta uneori dar e mai comod cu un det. lichid. "Masez" un pic buretele astfel incat pasta devine spuma si apoi spal bibe/canita. Clatit din abundenta si ma uit(asa cum a spus si Andismom) sa nu ramana pasta pe recipient.

Si ca sa fiu on topic: fiind mama paranoia :003: fierb si acum bibe dupa fiecare utilizare si canitele periodic. Explicatie: brontozaurii din apa. Stiu ca nu o pot proteja la infinit dar ..........
andrada74
Scris: Monday, June 18, 2007 12:38 PM
Nivel
Nivel: Grupa mica

Inregistrat: 11/25/2006
pt. ca tot suntem la accesorii am si eu o intrebare de necunoscatoare (tocmai am inceput diversificarea). cam cit se considera ca are o lingurita, cite grame? 5, 10, 20? precizez ca folosesc lingurite din plastic din farmacie, din acelea mai mici. sunt in incurcatura, pt. ca nu stiu cite sa pun.
Lilly of the valley
Scris: Monday, June 18, 2007 12:43 PM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 3/23/2007
teoretic are 5 g, dar cum sunt de diferite dimensiuni nu stiu exact. eu am mai mici, mai mari, mai adanci sau mai plate.
pofta mare la papa diversificata!essen
ANDREEA&BIANCA
Scris: Thursday, June 28, 2007 11:34 AM
Nivel
Nivel: Ambasador

Inregistrat: 6/11/2007
Tina wrote:
SAU MAI SIMPLU, STERILIZAREA CU AJUTORUL CUPTORULUI CU MICROUNDE .NU E NECESAR DECAT RECIPIENTUL SI CUPTORUL ..evident .Simplu, comod si eficient .

cum adica cu cuptorul de micr?la ce temperatura?eu am cuptor dar nu am incercat asa ceva.Noi de vreo 2 luni nu mai sterilizam nimic,doar spalam bine...nu a patit bia nimic,i-am facut de vreo 2 ori si coprocultura si analiza la urina si nu a patit nimc.
Jasmine
Scris: Thursday, June 28, 2007 7:50 PM
Nivel

Inregistrat: 6/24/2007
crystina wrote:
fetita mea are doar 3 luni si ii spal biberonul doar cu apa fierbinte

Mie mi se pare destul de riscant sincer... mai ales ca axionul nu e printre cei mai buni detergenti de vase- si tu vrei sa folosesti si solid. Contine enorm de multe chimicale si un bebe de 3 luni este chiar prea mic ca sa nu-i sterilizezi biberonul- parerea mea... e asa simplu sa cumperi o solutie de sterilizat pe care o pui in apa.
Eu as steriliza pana pe la 6 luni....
S.ELENA
Scris: Thursday, June 28, 2007 10:57 PM
Nivel

Inregistrat: 6/20/2007
Cred ca bibe care se folosesc cu lapte ar treb steriliz pana la 1 an .Noi nu folosim decat ptr. ceai si nu il mai steriliz de la 3 luni(acum avem 5). Spalat cu detergent lichid apoi clatit bine cu apa fierbinte(clocotita).Temp. apei o reglez la cate grade vreau ptr. ca avem centrala si avem filtru la apa...Deci, cred ca e suficient, dar cand e vb de lapte e mai periculos, ptr. ca e un mediu propice de dezv. a bacteriilor.....
yulyana82n
Scris: Tuesday, December 11, 2007 11:36 AM
Nivel

Inregistrat: 1/2/2007
Am luat-o cu bibe din nou....nu mai stiu cum fcaeam la baiat ...de la ce varsta am inceput cu bibe mai exact...dar stiu ca sterilizam la greu orice. Am inceput sa ii dau ceai de colici..momentan papam titi...dar si daca va fi nevoie la o plecare de bibe de lapte stiu ca voi steriliza la fiecare folosire, dar cel de ceai trebuie tot la fiecare folosire ..pana acum asa am facut ..facem o luna ...in curand. Voi ce parere aveti?
yulyana82n
Scris: Tuesday, December 11, 2007 11:37 AM
Nivel

Inregistrat: 1/2/2007
Ma refer acum la fetita...
mihaela75
Scris: Tuesday, December 11, 2007 12:18 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 2/22/2006
La fiecare folosire?alcool Te tin nervii sa faci treaba asta mereu...Poate o datata pe saptamana e suficient oare
Darria
Scris: Tuesday, December 11, 2007 9:38 PM
Nivel

Inregistrat: 5/20/2006
yulyana82n wrote:
dar cel de ceai trebuie tot la fiecare folosire

da, tot dupa fiecare utilizare. Valabil pt. toate lichidele(apa, ceai, suc, etc...) pana la 1 anisor.
Maria & Mario
Scris: Tuesday, December 11, 2007 9:47 PM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 2/13/2006
Si eu stiu ca am sterilizat zilnik pana pe la 9 luni , parca ! scratch
MNiko
Scris: Tuesday, December 11, 2007 10:01 PM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu sterilizam doar o data pe zi. Si nu aveam decat maxim 2 biberoane.
oanalaurisa
Scris: Tuesday, December 11, 2007 10:04 PM
Nivel

Inregistrat: 1/10/2007

Azi i-am luat si eu micutei un sterilizator pentru biberoane,tetine si suzete pentru cuptorul cu microunde,sper sa fie ok.ras
mandarina
Scris: Tuesday, December 11, 2007 11:04 PM
Nivel

Inregistrat: 9/24/2007
bibe si acesorii se sterilizeaza dupa fiecare folosire indiferent ca e pt ceai, suc, lapte
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.