Sterilizarea biberoanelor si a celorlaltor accesorii pentru hrana bebelusului

Options Sterilizarea biberoanelor si a celorlaltor accesorii pentru hrana bebelusului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
zaza_
Postat: Thursday, April 1, 2010 2:28 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/25/2008
Postari: 2187
Locatia: rm.vilcea
Am avut si noi unul pentru microunde, sterilizam tot, inclusiv tetinele si suzetele care nu au patit niciodata nimic, dar am pus si peria de spalat sticlele intr-o zi...banghead Si contine metal...banghead banghead banghead Le-am aruncat pe toate, iar sterilizatorul nu l-am mai folosit. A prins un miros nasol rau de la metal, plasticul topit, nu stiu. Poate o sa incerc cu niste otet sa vad daca iese mirosul. Pacat de el ca e inca intreg.
Dar am avut pastilute de sterilizat la rece. Stiu ca este si o solutie de la Chicco, parca. Eu puneam o pastiluta la 2l si jumatate de apa. Si le tineam minim o jumatate de ora.
Si acum mai sterilizez canutele de apa si unele jucarii ale lui Matei.
beblina2010
Postat: Monday, August 30, 2010 10:35 AM

Nivel: Membru

Intrat: 6/18/2010
Postari: 35
Locatia: bucuresti
avem si noi sterilizator de la primii pasi...sterilizati si veselele bebelusului? farfuriile,linguritele?
oanamaria
Postat: Monday, August 30, 2010 10:37 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Eu am sterilizat doar biberoanele si tetinele ,in rest sa nu exageram cu atatea sterilizari!
Spalate cu detergent de vase si clatite bine e de ajuns!
Bretonelle
Postat: Monday, August 30, 2010 10:48 AM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 1/27/2009
Postari: 436
Locatia: Timisoara
oanamaria wrote:
Eu am sterilizat doar biberoanele si tetinele ,in rest sa nu exageram cu atatea sterilizari!
Spalate cu detergent de vase si clatite bine e de ajuns!

thumright si eu la fel procedez!

roxinthya
Postat: Monday, August 30, 2010 11:01 AM

Nivel: Senior

Intrat: 11/10/2009
Postari: 7233
Locatia: Bucuresti
Eu pana la 6 luni i-am sterilizat biberoanele - pe urma la treba cu anticorpii!!!
nikmiki
Postat: Monday, August 30, 2010 12:53 PM

Nivel: Ambasador

Intrat: 7/18/2010
Postari: 881
Locatia: Spania
Eu spal tot:biberon,tetina,capace si suzeta cu apa si detergent,le clatesc in f multe ape si le fierb in apa dupa fiecare utilizare.
alexandrabogdan
Postat: Monday, August 30, 2010 9:24 PM

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad
eu sterilizez tetine+suzete+sticle+linguritza o data la 3 zile. restul doar spalate cu detergent de vase. sticla de lapte o spal in fiecare zi cu detergent si perie
Ely
Postat: Monday, August 30, 2010 10:59 PM

Intrat: 3/2/2006
Postari: 5605
Spalat tetine si biberoane cu detergent de vase clatite bine, atat, si sterilizate o data pe saptamana in sterilizator pentru microunde,asa mi-a zis asistenta bebeului si asa fac.
alimami
Postat: Tuesday, August 31, 2010 1:55 PM

Intrat: 11/2/2009
Postari: 1847
Locatia: Romanica
Toate operatiunile astea depind de varsta bebelusului.Personal,am sterilizat biberoanele si tetinele la sterilizatorul pt microunde,care in cateva minute le fierbea ff bine. Dar,dupa ce pitica a inceput sa mearga in 4labe,au inceput sa mi se para nishte stradanii fara rost,pt ca oricum baga in gura minuni de pe jos. Totusi,nush de ce,pana la 1an am tot sterilizat.In primele 6luni sterilizam toate biberoanele,dupa fiecare masa a piticei.
stefan marica
Postat: Thursday, December 9, 2010 7:17 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
din pacate n-am o gluma de craciun dar am altceva:

un tip cu un pistol se duce la piloti:

tipu':ba ducetima la bagdad (furios)

pilotu 1:nu putem

tipu:de ceeeeeeeee???angry toanerele banghead guns

pilotu 2:pai e unu in spate cu bomba si ala vrea la kabul...:018: :018: :018: :018: ras sic

CamiBondoret
Postat: Monday, October 1, 2012 11:40 AM

Intrat: 9/17/2012
Postari: 7
Eu va sfatuiesc sa nu spelati cu detergent. Eu am avut probleme cu cea mica din cauza asta. Spalati foarte bine cu apa fierbinte sau folositi si sterilizatorul. Eu asa fac pentru fetita mea. Am gasit acum de exemplu un kit foarte bun de la Tommee Tippee. Are si pompa de san manuala, daca te mai intereseaza sa folosesti, si cutie pentru sterilizare in cuptorul cu microunde. Plus multe alte produse in kit de care sigur am avea nevoie oricare dintre noi.
magduta
Postat: Sunday, October 7, 2012 9:50 PM

Intrat: 10/6/2012
Postari: 92
tot de la Tommee Tippee am avut si noi sterilizatorul, am fost multumita de el, mai ales ca durata de sterilizare era scurta, cam 5 minute. de pe la 6 luni am sterilizat din ce in ce mai rar, le spalam cu apa si detergent.
Mr.Covaci
Postat: Friday, June 3, 2016 7:39 AM

Intrat: 5/28/2016
Postari: 3
Buna, am si eu o intrebare legat de sterilizatul biberoanelor.
Noi folosim biberoane de plastic de la Dr. Brown si de la Tommee Tippee pt colici. Au un sistem cu o tija fiecare. Problema e ca odata cu caldura au inceput sa prinda un miros utat daca nu sunt spalate imediat si chiar si dupa mai multe spalari si sterilizari, nu reusesc sa scot mirosul din ele. Noi le spalam cu apa calda si detergent de vase. Imi puteti spune si mie cum sa scot mirosul din ele?
t-mihaela
Postat: Friday, June 3, 2016 5:12 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
Arunca-le.Cumpara alt brand.
Mr.Covaci
Postat: Saturday, June 11, 2016 9:07 AM

Intrat: 5/28/2016
Postari: 3
Momentan am rezolvat cumva problema spalandu-le imediat dupa hranirea fetitei, cand este posibil sau punand apa in ele daca nu putem sa le spalam pe moment. De asemenea,nu le lasam nespalate mai mult de o zi. Recunosc ca cele care au prins miros atunci, erau nespalate de vreo 3 zile..
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed