Sterilizarea biberoanelor si a celorlaltor accesorii pentru hrana bebelusului
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Sunday, April 2, 2006 5:49 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Cum se poate face sterilizarea biberoanelor?

1. Prin fierbere

Se pune un vas mare cu apa la fiert, cand fierbe apa se scufunda in ea biberonul, tetina, inelul si capacul biberonului. Se lasa sa fiarba cel putin 5-10 min.

Dupa ce au fiert, se arunca apa si se scot obiectele introduse in apa pe un prosop curat. Se lasa sa se raceasca.

2. Cu ajutorul unei solutii speciale pentru sterilizat

Eu am folosit o solutie pentru sterilizat de la Chicco. La aceea spunea ca se toarna intr-un vas, parca nemetalic, se scufunda in ea obiectele, se lasa cca 30 min, dupa care se scot, se scurg si se pot folosi.

Alte metode?
Tina
Scris: Monday, April 3, 2006 2:56 PM
Nivel: Guest

SAU MAI SIMPLU, STERILIZAREA CU AJUTORUL CUPTORULUI CU MICROUNDE .NU E NECESAR DECAT RECIPIENTUL SI CUPTORUL ..evident .Simplu, comod si eficient .
Kiki
Scris: Monday, April 3, 2006 2:59 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Sau chiar sterilizatorul de biberoane...
g_nicoleta2000
Scris: Friday, April 7, 2006 4:35 PM
Nivel
Nivel: Avansat

Eu sterilizez foarte usor la microunde. Imi place ca dispare stresul ala cu arsul de plastic.
Am recipientul de sterilizat de la biberoanele bfree si acolo pun tot ce tine de alimentatia lui Alex.
g_nicoleta2000
Scris: Friday, April 7, 2006 4:44 PM
Nivel

Mi-am amintit ceva ce ma streseaza. Am o obsesie cu periuta de dinti din silicon de la Nenedent pe care vreau sa o sterilizez cumva dar nu stiu cum. Oare sa o fierb? oare sa o pun in solutie de sterilizat? Solutia asta de sterilizat o gasesc la farmacie? (daca le intreb pe farmaciste spun ca-s nebuna, si asa cand am luat periuta au ras de mineplans )
Laura&Alfonso
Scris: Sunday, April 30, 2006 6:34 PM
Nivel

Inregistrat: 4/4/2006
noi sterilizam cu vapor...folosim sterilizatorul electronic Avent Expess IQ...se pun 90 ml apa ... biberoanele( se pot steriliza 6)..suzete..etc...se apasa pe buton si in 6 minute sunt sterilizate.... yes mai am si pastile pt sterilizat dar nu le folosesc ca cu asta se sterilizeaza foarte repede..sic Aici va pun o poza...

Laura&Alfonso attached the following image(s):
p4300012.jpgp4300013.jpg

g_nicoleta2000
Scris: Monday, May 1, 2006 9:46 AM
Nivel

Foarte frumos sterilizatorul si cred ca si foarte util
Laura&Alfonso
Scris: Monday, May 1, 2006 9:53 AM
Nivel

g_nicoleta2000 wrote:
Foarte frumos sterilizatorul si cred ca si foarte util

e superb si foarte usor de utilizat si intretinut..iar in cazuri de urgenta ( daca ai ramas fara biberoane sterilizate..etc) e foarte rapid...ras
Andi&Mariuca
Scris: Friday, May 5, 2006 10:34 AM
Nivel
Nivel: Senior

Am si eu o problema cu sterilizatorul... am primit din Germania, de la nasa lui Andrei, un sterilizator... nu stiu ce marca e ca nici nu mai conteaza... pot steriliza in el 4 sticlute cu toate accesoriile lor si tetine, suzete, lingurite etc. dar... nu stiu cata apa trebuie pusa in el... eu pun cam peste 100 ml odata si dureaza vreo 15 minute sterilizarea...
o fi oare vreo problema ca pun apa la nimereala? pt ca nu am putut citi nimic pe prospect... era in germana!ras
g_nicoleta2000
Scris: Friday, May 5, 2006 3:59 PM
Nivel

Andismom, sterilizatorul este electric sau la microunde? Eu am pentru microunde si tot la nimereala pun; la cele electrice nu ma pricep defeloare
Andi&Mariuca
Scris: Friday, May 5, 2006 4:51 PM
Nivel
Nivel: Senior

pai este electric Nico pt ca il bag in priza...
Kiki
Scris: Tuesday, May 30, 2006 11:25 PM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Eu nu ii mai sterilizez biberoanele, canuta, linguritele si toate cele. Le fierb o data pe saptamana si in rest le spal cu detergent de vase si le clatesc bine. Fac asta de mai bine de 2 saptamani si nici o reactie.
Elia
Scris: Wednesday, May 31, 2006 12:08 AM
Nivel: Guest

NUmai io ca apucata,i-am fiert biberoanele lui John pana la un an jumate si si dupa aia ma simteam vinovata ca nu le mai fierb, si tot turnam papa fiarta in ele pana la aproape 2 ani hohot
Laura&Alfonso
Scris: Wednesday, May 31, 2006 12:11 AM
Nivel

Andismom wrote:
Am si eu o problema cu sterilizatorul... am primit din Germania, de la nasa lui Andrei, un sterilizator... nu stiu ce marca e ca nici nu mai conteaza... pot steriliza in el 4 sticlute cu toate accesoriile lor si tetine, suzete, lingurite etc. dar... nu stiu cata apa trebuie pusa in el... eu pun cam peste 100 ml odata si dureaza vreo 15 minute sterilizarea...
o fi oare vreo problema ca pun apa la nimereala? pt ca nu am putut citi nimic pe prospect... era in germana!ras

unde pui apa nu arata un nivel maxim??...vezi ca cel putin odata pe luna sa il cureti pt calcar cu citric acid 10g in 200 ml apa care se pune in sterilizator fara nimica inauntru si fara sa fie acoperit ..se lasa sa fiarba 1-2 minute dupa care se scoate din priza se lasa jumatate de ora.. se clateste dupa si se pune o sesiune fara biberoane (doar cu capacul pus) dupa care se poate folosi
taki
Scris: Wednesday, May 31, 2006 4:19 AM
Nivel
Nivel: SMARALD

Inregistrat: 2/13/2006
Pana cand ( la ce varsta ) trebuie sa sterilizam biberoanele?

Cand incepem diversificarea, bb foloseste lingurite, castronase, furculite etc din plastic...si acestea trebuiesc sterilizate dupa fiecare utilizare??? oare Sau se spala normal???

Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.