Stare de spirit - 56

Options Stare de spirit - 56
Subiectul anterior · Subiectul urmator
nicoymika
Postat: Friday, October 26, 2012 3:27 PM

Nivel: Grupa mica

Intrat: 9/29/2012
Postari: 129
Locatia: Spania
Eu astazi sunt bine,multumesc lui Dumnezeu.
Am avut o perioada destul de grea,am fost cu moralul la pamant,credeam ca n-o sa ma mai pot ridica.Si la noi au inceput ploile,saptamana viitoare miercuri o sa se imbrace copiii de Haloween si o sa mearga din casa in casa sa ceara bomboane.Sunt sigura ca o sa se distreze.
Sfarsit de saptamana placut.computerlove
shirel
Postat: Friday, October 26, 2012 3:57 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
nicoymika wrote:
Eu astazi sunt bine,multumesc lui Dumnezeu.
Am avut o perioada destul de grea,am fost cu moralul la pamant,credeam ca n-o sa ma mai pot ridica.Si la noi au inceput ploile,saptamana viitoare miercuri o sa se imbrace copiii de Haloween si o sa mearga din casa in casa sa ceara bomboane.Sunt sigura ca o sa se distreze.
Sfarsit de saptamana placut.computerlove

Uf,mai mami tu nu trebuie sa treci prin toate singura ,vino descarcate pe aici sa vezi ca in colectiv toate greutatile ni se par mai usoare.Te pup si sper sa fie bine.
marivic
Postat: Friday, October 26, 2012 4:06 PM

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13441
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
nico,....distractie placuta de Halloweennewclap newclap Un pupic si o imbratisare pt tine de la mine,.....pupici computerlove
Ange blanc
Postat: Saturday, October 27, 2012 9:11 AM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/11/2010
Postari: 4221
Locatia: Belgique
Lucrez cu norma intreaga (38 ore / saptamana) intr-un maison de repos privat. E foarte mult de lucru, e greu, dar nu m-am plans pana acum. De o luna de zile am anuntat ca in prima saptamana din noiembrie trebuie sa semnez ceva acte in Romania si am cerut liberele pentru care am lucrat deja in perioada asta. A fost ok.
Ieri a venit sefa directoarei sa spuna ca n-am dreptul sa plec in tara, pentru ca atunci cand personalul belgian are nevoie de libere trebuie sa apeleze la etrangeri. Adica sa ma duc la serviciu 45 ore pe saptamana, pentru ca madame X vrea sa stea cu burta-n ploaie (ca nu e vreme de plaja acum).
Si daca imi cumparam bilet de avion cine mi-l deconta?
Si eu si tunisianul care lucreaza aici avem un program de robot. Nu rezist fizic la programul asta, pe langa faptul ca sunt mai mult la serviciu decat cu familia. Le-am spus ca le dau preavizul de 7 zile prevazut in contract si plec in alta parte. Sefa e disperata, pentru ca brusc am devenit omul lor de baza si nu se descurca fara mine. Nu mai pot continua asa.
Ce sa fac ???
bereea
Postat: Saturday, October 27, 2012 12:11 PM

Nivel: RUBIN

Intrat: 3/29/2007
Postari: 22769
Maria, fa asa cum te indeamna inima, dar sa stii un lucru general valabil: cum ii inveti asa ii ai.Si eu la inceput acceptam mai orice, lasam capul in jos si faceam ce mi se spune chiar daca nu-mi convenea, acum nu mai sunt asa pentru ca am invatat ca lumea asta stie tare bine sa aprofite de mine daca le-o permit.
LilianaD
Postat: Saturday, October 27, 2012 2:43 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/22/2011
Postari: 5024
Locatia: Germania
Maria eu nu inteleg, cate ore pe zi lucrezi de fapt ? Daca ai posibilitatea sa pleci in alta parte unde e mai bine, mai usor si mai bine platit... nu ezita. Te pup.computerlove
Mami_de_gemeni
Postat: Saturday, October 27, 2012 6:01 PM
Nivel: Guest

Intrat: 2/12/2006
Postari: 5
Uff, greu de dat un sfat.
Nu cred ca este legal ce fac angajatorii vostri acolo. In ochii mei se numeste "discriminare" cum sunt categorisiti strainii acolo.
Sper totusi sa gasesti portita pentru a rezolva asa cum doresti situatia.pupici computerlove
mamiemi
Postat: Saturday, October 27, 2012 10:34 PM

Intrat: 2/3/2008
Postari: 1467
Locatia: Craiova
Maria, imi pare rau! E o platitudine sa spun ca tot inceputul e greu. Din ce am citit, auzit, intr-adevar se profita de emigranti.
Din afara e usor de zis - tine-o pe a ta, renunta, dar numai tu poti lua o decizie, pentru ca iti cunosti bine situatia.
Dar spui ca ai devenit omul lor de baza. E posibil sa considere ca e mai avantajos pentru ei sa fie mai cumsecade cu tine.
Oamenii sunt de regula destul de fricosi. Sefii tai nu cred ca fac exceptie. Iar tu esti o persoana valoroasa si cred ca stii asta.computerlove
Ange blanc
Postat: Saturday, October 27, 2012 11:09 PM

Intrat: 4/11/2010
Postari: 4221
Locatia: Belgique
Va multumesc din suflet pentru parerile voastre. computerlove
Liliana, ai pus o intrebare de nota 10. Cate ore lucrez pe zi??? Asta nimeni nu stie. Am zile in care lucrez de la 8 la 16 ( a se citi 7.30 - 16.30), da ora aceea in plus n-o contabilizeaza nimeni, alta data lucrez de la 12.30 la 21, sau de la 16 la 21, dar de fiecare data cel putin 20 minute inainte si 30 dupa terminarea programului sunt tot acolo. Nici asta nu-mi convine, dar.... asta e. Cu modificarea orarului ca sa nu pot pleca in tara, m-au pus sa lucrez 13 ore pe zi, ceea ce practic este imposibil. Eu sunt singura pusa asa pe grafic, ca doar sunt singura romanca.
Colegul din Tunisia este hotarat sa plece si el. O sa lucreze atunci sefa, madame care vrea sa se relaxe pe libere si directoarea, ca doar ele mai raman acolo.
Asta a fost picatura care a umplut paharul. Nu-mi fac deloc meseria aici, si dupa ce ridic toata ziulica pana cand nu-mi mai simt spatele, mai au si pretentia sa zambesc.
Mi s-a spus de la inceput ca se lucreaza fiecare al doilea weekend. Eu am lucrat deja 5 weekenduri consecutiv. Sa-si caute alt fraier.
Brandusa ai dreptate, n-am sa le permit sa ma calce in picioare, ca nu ma caracterizeaza asta. A fost visul meu sa lucrez in Belgia, dar nu sa fiu exploatata in halul asta.
Luni ma duc iar la directoare, sunt foarte curioasa ce va spune si cum va reactiona cand voi spune ca nu sunt de acord cu programul asta.
Emilia sa stii ca eu nu sunt fricoasa. Altfel n-as fi ajuns unde sunt acum. ''Curajul'' meu este dus uneori la extreme. Am renuntat la serviciul din Romania inainte sa semnez vreun contract aici. Mi-am adus familia cu mine inainte sa-mi vina permisul de munca. Fac destule lucruri pe care unii le considera nebunii. Daca n-as risca, n-as avea nici bucuria reusitei din final. Dar nu incetez niciodata sa fiu optimista.
Mihaela iti multumesc pentru gandul tau bun.
Va imbratisez cu drag. pupici pupici pupici
marivic
Postat: Sunday, October 28, 2012 7:35 AM

Offff,Maria,....mult succes,curaj si putere iti doresc!pupici computerlove
Eu sunt zombi.....ras
Am petrecut cu cumetrii aseara de nu se poate.S-a baut,s-a mancat pana la 2.20 dimineaata,iar la 4 sotul a plecat spre aeroport.Am dansat de nu ne mai simteam picioarele,.....am plans cu sotul meu aseara pt oricare melodie de suflet,de dor ,de inima albastra,.....Am plans amandoi si am dansat imbratisati ca niciodata,.....Azi dimineata ,cand ne-m luat la revedere(caci nu m-a mai lasat sa merg cu el la aeroport)mi-a spus ca tare nu ar vrea sa plece,.....nu acum,.....Dar nu a avut incotro,....nu mai avem bani,datorii sunt si offfffff este atata dor intre noi,........plans plans plans
denisa_rachid
Postat: Sunday, October 28, 2012 12:29 PM

Intrat: 8/13/2010
Postari: 2365
Mari, o imbratisare calda din partea ea!pupici

Ange, nu lasa pe nimeni sa te calce in picioare, pentru ca cu cat lasi mai mutl de la tine, mereu se vor astepta sa lasi de fiecare data...Lupta pentru drepturile tale inca de la inceput.hearts Mult succes iti doresc si acomodare cat mai rapida si mai usoara!

Fetele, va doresc o duminica placuta si plina de soare si ganduri bune!hearts computerlove

Eu in vacanta, obosita dupa Aaid desi mare branza nu am facut...stau in fata calculatorului, baietii mi-au plecat la plimbare...mai fac o cafea si...mai vedem. Va pup pe toate cu drag!computerlove
marivic
Postat: Sunday, October 28, 2012 12:46 PM

Denisa,iti multumesc!pupici computerlove
Si eu te imbratisez cu mare drag pupici computerlove
Katrina
Postat: Sunday, October 28, 2012 7:21 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3455
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Ange,prin cate treci si cate trebuie sa inghitiuff !Nu-i dreptnono !

Eu sunt tare fericita.Am vorbit azi cu sotul si mi-a spus ca a hotarat cu patronul, ca pe 10 noiembrie sa plece catre casayes .Abia astept! dance
marivic
Postat: Sunday, October 28, 2012 7:24 PM

Ce frumos,Katrina,....Revedere placuta,...
Uite,unul pleaca,altul vine,.....offf ca tare-i greu,.....
Katrina
Postat: Sunday, October 28, 2012 9:42 PM

Intrat: 3/9/2010
Postari: 3455
Locatia: alaturi de primele mele iubiri
Mari,multumesc!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed