Stare de spirit - 50

Options Stare de spirit - 50
Subiectul anterior · Subiectul urmator
rafira
Postat: Friday, April 15, 2011 5:00 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 11/17/2010
Postari: 1959
Locatia: urziceni
Bulinutza,intotdeauna,orice problema are o rezolvare!Optimismul trebuie sa fie starea ta actuala!pupici
T-mihaela,imi place foarte mult fragmentul din viitoarea ta carte!
Ma regasesc in descrierea ta cu privire la "corturari"!Adaug faptul ca mereu am fost curioasa sa vad cum se desfasoara viata in tabara lor,dar aveam interdictie sa ne apropiem prea mult!
Imi place ce scri si sa-ti ajute Dumnezeu sa si publici!pupici
bulibuli
Postat: Friday, April 15, 2011 6:07 PM

Nivel: Maestru

Intrat: 3/17/2008
Postari: 9649
t-mihaela wrote:
In speranta ca intr-o zi ajung sa-mi public cartea va invit la o bucatica de lectura ...e in ton cu starea mea de azi.angel

"Mi-ar placea sa stau o vreme intr-o Satra de tigani... nu de rromi ci de tigani adevarati daca mai exista pe undeva.Tiganii care au inspirat Tiganiada, cei care stau in cort la margine de oras ,fac oale ,tigai si au indeletniciri care din pacate nu mai au cautare.Tiganul nu evolueza si de aceea e condamnat sa piara cu tot cu cultura si traditia lui sau mai rau se transforma in rrom .Tiganii care si-au construit palate si au umplut Romania de rusine nu-si mai merita numele de " tigan" , femeile nu-si mai merita fustele si barbatii trebuie sa-si rada mustata.Aceia sunt ingeri decazuti,si-au murdarit mainile si si-au tradat Satra.
As vrea sa vad tiganii autentici,sa le inteleg traditiile, sa le aud povestile despre stramosi, unde au crescut, de unde au venit pe unde au calatorit ,sa le inteleg sufletul de nomad .Nu stiu daca Romania mai are tigani, i-am strivit sub talpa ca pe gandaci de frica ...mereu ne-a fost frica de tigani ,fiinte ciudate urat mirositoare si am fost invatati sa-i starpim de pe fata pamantului.
Scoala m-a invatat sa scot limba la tigancusa in mii de fuste si cu trei cozi ...pentru ca ,ei bine , are prea multe cozi pre amulte fuste si pe deasupra si muci la nas si mai presus de toate nu au cultura .Nu mi-a spus nimeni insa ca acele cozi au o semnificatie , ca acele fuste se numesc " port" ,ca tiganii au si ei cultura doar ca e cultura lor.Tiganii copilaiei mele umblau in Satra , veneau duminica la Alimentara si faceau aprovizionarea .Ma uitam la ei cu interes,fascinata ..."Ce te holbezi la noi ochioaso?" imi tipa o tiganca cu un puradel atarnat de gat ventuzat la san.Si ma trezeam din visare.Mama imi spunea ca se numesc " corturari" traiesc in cort , fac manacre la cazan si copiii se joaca in nisip pana seara .Scoala imi spunea ca sunt gandaci de colorado care trebuie strapiti...eu mereu am ascultat-o pe mama."
(fragment din "Jurnal de emigrant" by me ras )

astept cartea... eu te-as citi intr-un suflet!!
pupici.. by me pupici

bulinutza... nu ma starni... stiu cum e, dar solutii exista!! va doresc sa le gasiti cat mai repede... curajul si ambitia ta te vor scoate si de data asta la lumina... te imbratisez pupici
marivic
Postat: Friday, April 15, 2011 6:30 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 8/10/2007
Postari: 13441
Locatia: ,....undeva,prin Univers....
BULINUTZA,te imbrartisez cu mare drag;si eu am aceeasi stare ca si tine,...confuza,suparata,inveti ,inveti si vezi ca nu ajungi nicaieri,atunci imi vine lehamite,....alcool alcool alcool
ALEXANDRA,bine ai sosit!topai Poate saptamana viitoare ne vedem.iti trimit PMcomputerlove computerlove computerlove
MIHAELA,BAFTA LA SCRIS!Si eu iti astept cu nerabdare carteacomputerlove computerlove computerlove
Eu,....in afara ca am o criza de colon sau fiere, numai Dumnezeu stie ce am,am o stare euforica.Am luat numai note mari la ultimile examene:am luat la CUNOASTEREA MEDIULUI si METODICA 10;la ABILITATI PRACTICE 10;la ISTORIE 9;la EDUCATIE MORAL-CIVICA 10;si la MANAGEMENT EDUCATIONAL 10firstprize firstprize firstprize firstprize firstprize Acum sunt in stres cu lucrarea de licentasic
serarg
Postat: Friday, April 15, 2011 8:13 PM

Intrat: 9/10/2010
Postari: 3227
Locatia: bucuresti
mari!felicitari!!!bravo
mihaela,ai un talent aparte de a nara ,pe mine una ma incanti de fiecare data si ma binedispui,asteptam sa putem achizitiona lucrarile tale!!!bravo
eu sunt inghetata ca un....am fost la un targ cu sv,singura bucurie ca nu mai alerg pentru cadou de iepuras!
un weekend cat mai placut!pupici
marivic
Postat: Friday, April 15, 2011 8:38 PM

serarq,multumescpupici computerlove
koko2008
Postat: Saturday, April 16, 2011 8:27 AM

Nivel: Senior

Intrat: 1/11/2009
Postari: 5442
Locatia: romania
Inceput de weekend...ieri am pus la linie o camera si dressingul..azi aveam in plan camera Evelinei, sper s o rezolv.
Un weekend placut dragelor. Mari felicitari, ce note mari newclap
shirel
Postat: Saturday, April 16, 2011 8:47 AM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11807
Locatia: israel
Bulinutza,inteleg supararea ta dar nu este loc pentru ea acuma sa stii ca fiecare tara are problemele ei ,nici aici doctorii nu sunt multumiti de salarii si de sutele de ore care lucreaza ,sunt asa de obositi ca aproape fac greseli care le pot costa viatza pe pacienti asa ca voi trebuie sa vedeti lucrurile sau minunile care vi se intampla in viatza voastra ,D-zeu va da semne car de mult va iubeste ,fericirea si sanatatea sunt pe primul loc ,multumiti-va de voi ,de copilul voastru ,capul sus si traiti-va clipa .sper sa iesi cat de curand din starea asta de rau ca daca nu vedem noi cum te rezolvam ras sic cu putina bataus trece!Pupici si ai grija de tina ,sarcina asta este cea mai importanta acuma in viatza voastra. iloveyou iloveyou

Mihaela,frumoas fragment de carte sigur vei avea succes cu ea.Am inceput si eu o carte mai demult in ebraica ceva tot de genul jurnal de emigrant sper ca tot la batranetze o voi termina si poate nepoti o vor publica candva.hohot ras Apropo eu am avut prieteni multi tigani si printre altele am avut ocazia sa fiu intr-o satra 23 zile la un botez ,pot sa spun ca onoarea si respectul care l-au dat la "romanca"cum imi spuneau ei nu a avut margini ,m-au invatat sa dansez dansurile lor traditionale tin minte pana astazi cum un tigan batran a venit la mine m-a luat de curea de la pantsaloni si mi-a spus misca-te in ritmul muzici ,a fost ceva de vis si pentru asta imi aduc aminte cu drag de ei si-i iubesc mereu ,am vazut partile lor bune ca pe cele rele le cunoastem cu toti.Succes iubita in toate!pupici pupici

Eu sunt asa aiurea fara nici un motiv anume ....fericita si bine dispusa!!
oanamaria
Postat: Saturday, April 16, 2011 11:27 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Noi curatenie de primavara !dance
Am adunat 3saci de tampenii de aruncat si am un balcon super spatios ca toata iarna am tot depozitat acolo fel de fel .E frig si urat afara asa ca e o ocazie buna de pus la punct unele chestii prin casa .
Va imbratisez cu drag.
Mancarica am ,mai fac doar o salata mare si sa vad ce mai doreste si Sorin.
ingerash
Postat: Saturday, April 16, 2011 11:44 AM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
Week-end placut fetele!iloveyou coeur Pe mine ma apucat gradinaritul,merg sa cumpar cate ceva...pamant,ghivece,seminte....cred ca am hormoneala cronicaalcool
marivic
Postat: Saturday, April 16, 2011 2:30 PM

koko2008 wrote:
Inceput de weekend...ieri am pus la linie o camera si dressingul..azi aveam in plan camera Evelinei, sper s o rezolv.
Un weekend placut dragelor. Mari felicitari, ce note mari newclap

Corina,multumesc!firstprize pupici pupici
Eu de luni ma apuc un pic de curatenie,am mai facut si saptaman trecuta ca mi-am facut sfestanie in case si acum decat fac mici modificari.In rest, imi doresc ca aceasta saptamana premergatoare maretei si minunatei sarbatori care se apropie sa ma binedispuna si sa ma pot odihni suficient.
KRYS85
Postat: Saturday, April 16, 2011 6:03 PM

Nivel: Senior

Intrat: 9/23/2008
Postari: 6611
Locatia: RO_Medias
Eu acum am terminat de copt,am acut si cateva fursecuridance acum fac o pauza si mai am sami pun pe jos covoarele si cu curatenia FINISHyes yes !!!!

Va doresc un wekeend minunat tuturor!!!computerlove computerlove computerlove pupici pupici
raly
Postat: Sunday, April 17, 2011 9:29 AM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s
Si eu aproape am terminat cu curatenia,mai am doar baia,pivnitza si prin curte de adunat si de maturat dar sapt viitoare ca mai este timp!Astazi avem chiar niste musafiri ca deh avem si noi in Florin in familie-adik Raul,si mai tarziu trebuie sa mergem si noi la un Florin, ba chiar la 2sic sic Asa ca va dorim si voua distractie placuta!iloveyou iloveyou
marivic
Postat: Sunday, April 17, 2011 9:52 AM

LA MULTI ANI,RALY pt.FLORIN al vostru!Sanatate,fericire si numai bucurii sa va aduca!birthday birthday birthday
ingerash
Postat: Sunday, April 17, 2011 11:05 AM

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
La multi ani,sarbatoritilor!hearts coeur o zi asa cum va doriti!

La noi soare!O zi super....mergem in rezervatie sa adunam urziciyes yes yes
rafira
Postat: Sunday, April 17, 2011 11:13 AM

Intrat: 11/17/2010
Postari: 1959
Locatia: urziceni
Vin si aici sa urez tuturor sarbatoritilor acestui forum LA MULTI ANI,CU BUCURII SI SANATATE!hearts hearts hearts hearts
O zi frumoasa cu soare si la mine!Mergem din nou la parinti unde suntem invitati de pranz!ras
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed