Stare de spirit - 50

Options Stare de spirit - 50
Subiectul anterior · Subiectul urmator
alexandrabogdan
Postat: Wednesday, April 13, 2011 7:53 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 4/17/2008
Postari: 3770
Locatia: arad

eu o stare confuza. socrela mea a plecat asa ca am ramas iar singurei .... ma si bucur si nu prea. sarei i-au puscat 2 maselute si inca 2 sunt la start cu maraiala de rigoare. sper ca macar vremea sa se faca frumoasa
CatalinaMaria
Postat: Wednesday, April 13, 2011 10:54 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 5/24/2010
Postari: 274
Locatia: Romania
birthday sarbatoare birthday
Oana, La multi ani lui Stefan. Sa fie sanatos si cuminte, sa va bucurati de realizarile lui. sarbatoare
oanamaria
Postat: Thursday, April 14, 2011 11:27 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
CatalinaMaria iti multumesc!computerlove
Ploua marunt si des si sunt ametita de la vremea asta ,dar in rest toate bune si frumoase.
Azi am zi de relaxare ca ieri am gatit ,am facut curat asa ca azi forumeala si ce s-o mai ivi pe parcurs.
bulinutza
Postat: Thursday, April 14, 2011 11:56 AM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Stare aiurea...agonie si extaz...banghead banghead banghead
raly
Postat: Thursday, April 14, 2011 12:15 PM

Nivel: DIAMANT

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s
Bulinutza s-a intamplat ceva?uff uff
delfinasa
Postat: Thursday, April 14, 2011 9:10 PM

Nivel: Senior

Intrat: 2/13/2006
Postari: 6852
Locatia: pe-aici
Nu cred ca e altceva decat ce-a scris pe la gravidutze...ii disparusera greturile, dar i-au revenit si s-a linistit angel.
bulinutza
Postat: Thursday, April 14, 2011 9:53 PM

Intrat: 10/14/2007
Postari: 3780
Locatia: intre prietene dragi...
Nu, nu e doar asta...dar as putea sa va fac capul calendar cu totul...banghead banghead banghead

Sunt suparata pe TOT! Pe viatza asta de cacao din Romania, pe situatia posturilor, a medicilor, a spitalelor....Pe faptul ca dupa atitia bani investiti in scoala, rezidentiate, cursuri, specializari, ajungi sa fii ca o frunza in bataia vantului...angry angry angry

Sunt suparata ca nu ne mai putem face niciun plan pe termen lung si nici macar mediu...ca nu ne mai putem baza pe un post sau un salar...ca am facut o nenorocita de facultate care nu ne permita sa facem nimic altceva...nervi nervi nervi

Sunt suparata, sunt in impas si nu stiu ce decizie ar trebui sa iau pt viitoarul nostru...closedtopic

Sunt in deriva....sorry1 sorry1 sorry1 sorry1

In plus, am fost si bolnava zilele astea si m-am temut pt bebele din burtica si cred ca am rabufnit tot ce am avut strans in suflet...plans plans plans plans plans plans

Sunt foarte trista, atata tot...si nu vad luminitza...plans plans plans plans

Ana
Postat: Thursday, April 14, 2011 10:16 PM

Nivel: TOP TEAM

Intrat: 11/9/2008
Postari: 30045
Bulinutzacomputerlove sa treaca starea de cacaoiloveyou
AlexandraL
Postat: Thursday, April 14, 2011 10:17 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Bulinutza, luminita este sigur acolo, arde pentru tine, trebuie doar sa te linistesti ca sa o poti vedea computerlove

Eu sunt fericita, am participat ieri la Sfanta Liturghie pe care a slujit-o fratele meu coeur a fost atat de frumos si emotionant, la fel ca si hirotonirea de duminica. Vin Floriile, apoi Saptamana Patimilor, apoi Invierea. Este cea mai frumoasa perioada din an pentru mine yes
oanamaria
Postat: Friday, April 15, 2011 11:45 AM

Nivel: RUBIN

Intrat: 4/22/2009
Postari: 20813
Locatia: Pitesti
Bulinuta daca ar sta in puterea nostra sa schimbam ceva .....
Ce putem face este sa ne facem dupa posibilitati viata mai frumoasa si sa avem grija de sufletele noastre si ale celor dragi.
Alexandra esti in tara?

Eu am o stare buna si sper sa o tin tot asa .
Spor la treaba celor care ,,rastoarna'' casa acum in preajma sarbatorilor si liniste sufleteasca sa aveti!
AlexandraL
Postat: Friday, April 15, 2011 12:12 PM

Intrat: 11/18/2007
Postari: 3818
Locatia: UK
Oanamaria, da, sunt in tara. In week-end mergem la tara sa facem pomana de 40 de zile pentru tata (s-a decalat pt ca duminica trecuta a fost hirotonit fratele meu), iar apoi vom sta in Berceni, la mama.

Week-end frumos sa aveti!computerlove
raly
Postat: Friday, April 15, 2011 2:21 PM

Intrat: 12/17/2007
Postari: 25889
Locatia: M e d i a s
Bulinutza nu te mai enerva ca nu are rost si asa nu rezolvi nimik so in plus sa nu dauneze sarcinii!Pupici pentru un zambet de la tine!iloveyou iloveyou

Alexandra bun venit acasa!computerlove computerlove
t-mihaela
Postat: Friday, April 15, 2011 3:43 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
bulinutza wrote:
Sunt in deriva....sorry1 sorry1 sorry1 sorry1

Bulinuta, intotdeauna se gaseste o cale,e chestiune de timp.Sfarsitul nu-i aici pupici https://www.youtube.com/watch?v=6eBBniJy0tg&feature=related

ingerash
Postat: Friday, April 15, 2011 4:08 PM

Intrat: 1/17/2008
Postari: 27681
Locatia: u.k.
bulinutza,fi optimistacomputerlove pupici
t-mihaela
Postat: Friday, April 15, 2011 4:53 PM

Intrat: 6/20/2008
Postari: 5142
In speranta ca intr-o zi ajung sa-mi public cartea va invit la o bucatica de lectura ...e in ton cu starea mea de azi.angel

"Mi-ar placea sa stau o vreme intr-o Satra de tigani... nu de rromi ci de tigani adevarati daca mai exista pe undeva.Tiganii care au inspirat Tiganiada, cei care stau in cort la margine de oras ,fac oale ,tigai si au indeletniciri care din pacate nu mai au cautare.Tiganul nu evolueza si de aceea e condamnat sa piara cu tot cu cultura si traditia lui sau mai rau se transforma in rrom .Tiganii care si-au construit palate si au umplut Romania de rusine nu-si mai merita numele de " tigan" , femeile nu-si mai merita fustele si barbatii trebuie sa-si rada mustata.Aceia sunt ingeri decazuti,si-au murdarit mainile si si-au tradat Satra.
As vrea sa vad tiganii autentici,sa le inteleg traditiile, sa le aud povestile despre stramosi, unde au crescut, de unde au venit pe unde au calatorit ,sa le inteleg sufletul de nomad .Nu stiu daca Romania mai are tigani, i-am strivit sub talpa ca pe gandaci de frica ...mereu ne-a fost frica de tigani ,fiinte ciudate urat mirositoare si am fost invatati sa-i starpim de pe fata pamantului.
Scoala m-a invatat sa scot limba la tigancusa in mii de fuste si cu trei cozi ...pentru ca ,ei bine , are prea multe cozi pre amulte fuste si pe deasupra si muci la nas si mai presus de toate nu au cultura .Nu mi-a spus nimeni insa ca acele cozi au o semnificatie , ca acele fuste se numesc " port" ,ca tiganii au si ei cultura doar ca e cultura lor.Tiganii copilaiei mele umblau in Satra , veneau duminica la Alimentara si faceau aprovizionarea .Ma uitam la ei cu interes,fascinata ..."Ce te holbezi la noi ochioaso?" imi tipa o tiganca cu un puradel atarnat de gat ventuzat la san.Si ma trezeam din visare.Mama imi spunea ca se numesc " corturari" traiesc in cort , fac manacre la cazan si copiii se joaca in nisip pana seara .Scoala imi spunea ca sunt gandaci de colorado care trebuie strapiti...eu mereu am ascultat-o pe mama."
(fragment din "Jurnal de emigrant" by me ras )
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed