Stare de spirit - 21 -

Options Stare de spirit - 21 -
Subiectul anterior · Subiectul urmator
Roxanel
Postat: Monday, December 3, 2007 12:07 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/13/2006
Postari: 2691
Locatia: Cararea Dragostei nr. 3
Stare asa si asa. Week-end incarcat cu vizite, shopping pentru Craciun, curatenie, gatit si tuse cat cuprinde. Nopti cam chinuite, vreme mizerabila, un vant de iti zboara si cosul de pe casa si cam atat.

Sunt multumita ca am terminat cu cadourile pentru rude, prieteni si familie.dance

Cu tusea Antoniei o rezolvam noi in vreun fel. Tragem tare cu miere si sirop de tuse. Lapte cald si picaturi de nas. Nu stim daca e de la gradinita sau de la sotul meu care tuseste si el. Vedem cum evoloueaza si daca se inrautateste vom merge la doctor.

Va dorim numai bine si sa treceti peste greutati cu funtea sus.
oanalaurisa
Postat: Monday, December 3, 2007 3:16 PM

Nivel: Senior

Intrat: 1/10/2007
Postari: 5597

Azi sunt putin emotionata,ma duc la ecograf si cica a primit dr mea un aparat nou,mai evoluat,asa ca o sa aflu zice ea si greutatea fetitei noastre si alte informatii.
Abia astept,cand ma intorc va scriu ce am aflat...pupici pupici pupici
oanalaurisa
Postat: Monday, December 3, 2007 6:45 PM

Am fost la ecograf la ora 17.30 si uite ce am aflat:

Ca bebitza are 2546 grame, ca e mai mare decat a calculat ea si ca de Revelion sigur o nasc ,zice doamna dr.,ca nici vorba sa mai ajung eu data de 20 ianuarie,placenta fiind maturata si bebitza fiind la dimensiuni mai mari decat socotisem noi.
Chestia este ca eu la inceput,cand am ramas insarcinata,n-am stiut sa-i spun exact cand a fost ultima menstruatie ,pentru ca , 3 - 4 luni la rand inainte de a ramane insarcinata mi s-a dereglat ciclul,care la mine era ca ceasul si am avut intarzieri aiurea chiar si de cate 14 zile si cum eram si dezamagita ca nu raman insarcinata,n-am mai tinut evidenta,pentru ca am incercat sa nu ma gandesc deloc la subiectul asta.
Cand am ajuns la ea,la primul ecograf,i-am zis eu cam cand credeam ca a fost ultima menstruatie,dar fetita arata mereu cu 2 saptamani mai mare decat calculasem noi.
Asa ca azi mi-a zis ca sa ma pregatesc de petrecerea de Revelion hohot hohot hohot ca s-ar putea sa o fac in spital si sa ma mai duc pe 17 decembrie la ecograf ca sa vedem cum este,pentru ca ar fi mai rau daca ar sta in burtica peste termen.

Bebitza e in aceeasi pozitie din octombrie,adica cu caputul in jos,pregatita de iesire,doar ca se zbenguie mai tot timpul.

Cam asta am aflat in seara asta!
Lilly of the valley
Postat: Monday, December 3, 2007 7:10 PM

Nivel: SMARALD

Intrat: 3/23/2007
Postari: 12042
sarcina usoara in continuare oana!
si la Andrei si la Leea, la echograf s-a vazut ca ar fi mai mari (ca varsta). ei (medicii, echograful)au standarde pe care le aplica, daca esti putin peste standard, gata le dai calculele peste cap. dupa calculul ecografului ar fi trebuit sa-l nasc pe Andrei in mai si nu in iunie, cum s-a si nascut, de altfel. La Leea nu se pune ca am cazut pe ghiata. s-a vedea pana la urma. un bebe sanatos sa fie!
oanalaurisa
Postat: Monday, December 3, 2007 7:17 PM

mariuta wrote:
sarcina usoara in continuare oana!
si la Andrei si la Leea, la echograf s-a vazut ca ar fi mai mari (ca varsta). ei (medicii, echograful)au standarde pe care le aplica, daca esti putin peste standard, gata le dai calculele peste cap. dupa calculul ecografului ar fi trebuit sa-l nasc pe Andrei in mai si nu in iunie, cum s-a si nascut, de altfel. La Leea nu se pune ca am cazut pe ghiata. s-a vedea pana la urma. un bebe sanatos sa fie!

Multumesc! pupici pupici pupici
dya
Postat: Monday, December 3, 2007 7:35 PM

Intrat: 5/12/2006
Postari: 12982
Locatia: Hunedoara
Bunaseara tuturor,doresc sa urez tuturor celor care au avut cite ceva de sarbatorit "LA MULTI ANI"birthday sarbatoare ,celor bolnaviori multa sanatatepupici ...pentru toata lumea multi pupici si zile cit mai frumoase.flowers pupici
Eu abia acum am reusit sa intru pentru a mai posta cite ceva , de citit am mai citit insa nu am mai avut suficient timp si nici dispozitia necesara pentru asta. La o saptamina dupa ce am nascut am aflat cu stupoare ca tatal meu este suferind de Leucemie acuta si de atunci a inceput cosmarulpale cry cry ...parca totul este un vis care nu se mai termina , acesta este si motivul pentru care nu am mai prea intrat si probabil nici de acum incolo nu o sa ajung pe aici la fel de des cum o faceam altadata.Tatal meu este cel pentru care zicea Miri ca ne trebuie donatori de singe cu grupa A2 si Rh negativ.Astazi am fost informati ca este mai bine,analizele sunt mult mai bune si deocamdata nu mai face transfuzii cu singe pina pe 13 decembrie cind incepe a doua tura de citostatice.Prognosticul in cazul lui este devastator...adica nu are sanse de vindecare poate doar de prelungire a vietii insa sansa asta de prelungire este doar cam de ...15%.plans cry
Oricum eu nici acum nu m-am obisnuit cu ideea ca intr-o buna zi nu va mai fi insa ,pe de alta parte,viata merge inainte si acum am ca si alinare pe Cezara,ar fi fost mult mai greu daca nu ar fi fost ea.
Va doresc numai bine si sper sa aveti parte de niste sarbatori de iarna fericite alaturi de cei dragi.pupici pupici pupici
Lilly of the valley
Postat: Monday, December 3, 2007 7:39 PM

dya am ramas fara cuvinte ..., multa sanatate tatalui!
misha
Postat: Monday, December 3, 2007 8:49 PM

Nivel: Avansat

Intrat: 3/12/2006
Postari: 3527
Dya, multa putere si credinta va doresc ca sa puteti trece mai usor peste momentele grele prin care treceti!pupici pupici pupici
Cristy
Postat: Monday, December 3, 2007 8:59 PM

Intrat: 1/8/2007
Postari: 6843
Locatia: Israel
Dya, multa sanatate tatalui tau si muuuulta putere pentru tine si familia ta pupici pupici pupici pupici
Un pupic dulce si Cezarei

Eu am o stare groaznica, abia am aflat ca bunicul meu s-a stins din viata azi dimineata la 87 de ani.
Pentru mine bunicul este acea persoana de la care am invtat ce inseamana sa lupti pentru dreptate, supravietuire si demnitate. Cu o vointa de fier, cu capul sus si spatele drept asa il voi pastra in amintire, nici bolile grele, munca grea, viata nici ea prea usoara nu au reusit sa ii schimbe atitudinea.

Sa iti fie tarana usoara mosule Gheorghe!
Si imi pare nespus de rau ca nu am fost alaturi de tine in ultimele clipe ....

Nu voi ajunge in Romania, dar voi merge la Mormantul Sfant miercurea, in ziua inmormantarii m avoi ruga si voi aprinde o lumanare pentru sufletul lui.

Dar, mai am si alta veste buna, sotia varului meu a nascut o fetita sanatoasa ieri seara. Pentru ei este o realizare mare, ambii fiind mai avansati in varta, in jur de 37-40 de ani.

Ce bizar, cum roata vietii se invarte...
Lilly of the valley
Postat: Monday, December 3, 2007 9:06 PM

Condoleante Cristy!
oanalaurisa
Postat: Monday, December 3, 2007 9:09 PM

Cristy wrote:
Dya, multa sanatate tatalui tau si muuuulta putere pentru tine si familia ta pupici pupici pupici pupici
Un pupic dulce si Cezarei

Eu am o stare groaznica, abia am aflat ca bunicul meu s-a stins din viata azi dimineata la 87 de ani.
Pentru mine bunicul este acea persoana de la care am invtat ce inseamana sa lupti pentru dreptate, supravietuire si demnitate. Cu o vointa de fier, cu capul sus si spatele drept asa il voi pastra in amintire, nici bolile grele, munca grea, viata nici ea prea usoara nu au reusit sa ii schimbe atitudinea.

Sa iti fie tarana usoara mosule Gheorghe!
Si imi pare nespus de rau ca nu am fost alaturi de tine in ultimele clipe ....

Nu voi ajunge in Romania, dar voi merge la Mormantul Sfant miercurea, in ziua inmormantarii m avoi ruga si voi aprinde o lumanare pentru sufletul lui.

Dar, mai am si alta veste buna, sotia varului meu a nascut o fetita sanatoasa ieri seara. Pentru ei este o realizare mare, ambii fiind mai avansati in varta, in jur de 37-40 de ani.

Ce bizar, cum roata vietii se invarte...

Sincere condoleante!
oanalaurisa
Postat: Monday, December 3, 2007 9:11 PM

dya wrote:
Bunaseara tuturor,doresc sa urez tuturor celor care au avut cite ceva de sarbatorit "LA MULTI ANI"birthday sarbatoare ,celor bolnaviori multa sanatatepupici ...pentru toata lumea multi pupici si zile cit mai frumoase.flowers pupici
Eu abia acum am reusit sa intru pentru a mai posta cite ceva , de citit am mai citit insa nu am mai avut suficient timp si nici dispozitia necesara pentru asta. La o saptamina dupa ce am nascut am aflat cu stupoare ca tatal meu este suferind de Leucemie acuta si de atunci a inceput cosmarulpale cry cry ...parca totul este un vis care nu se mai termina , acesta este si motivul pentru care nu am mai prea intrat si probabil nici de acum incolo nu o sa ajung pe aici la fel de des cum o faceam altadata.Tatal meu este cel pentru care zicea Miri ca ne trebuie donatori de singe cu grupa A2 si Rh negativ.Astazi am fost informati ca este mai bine,analizele sunt mult mai bune si deocamdata nu mai face transfuzii cu singe pina pe 13 decembrie cind incepe a doua tura de citostatice.Prognosticul in cazul lui este devastator...adica nu are sanse de vindecare poate doar de prelungire a vietii insa sansa asta de prelungire este doar cam de ...15%.plans cry
Oricum eu nici acum nu m-am obisnuit cu ideea ca intr-o buna zi nu va mai fi insa ,pe de alta parte,viata merge inainte si acum am ca si alinare pe Cezara,ar fi fost mult mai greu daca nu ar fi fost ea.
Va doresc numai bine si sper sa aveti parte de niste sarbatori de iarna fericite alaturi de cei dragi.pupici pupici pupici

Dya,stiu prin ce treci,am trecut prin asta,tatal meu a murit cand aveam 7 ani,avea cancer la rinichi si a mai trait doar 6 luni din momentul in care a fost operat.Acuma fiecare boala e diferita,atunci medicina nu era asa evoluata,acum sunt mai multe sanse.
Ai sprijinul nostru moral!
shirel
Postat: Monday, December 3, 2007 9:19 PM

Intrat: 7/22/2007
Postari: 11809
Locatia: israel
CONDOLEANTELE NOASTRE!
Dumnezeu sa-l ierte si sa-i fie tarina usoara!
Vezi ,Cristy si tu cum este viata unul moare altul se naste asa este scris sa
se intimple,sa fii sigura ca bunicul tau de acolo de sus are sa va pazeasca pe tine si pe familia ta,si pentru tine va ramine tot timpul viu in memoria ta.
Sintem alaturi de tine in aceste momente grele!
bontocel
Postat: Monday, December 3, 2007 9:23 PM

Nivel: Grupa mijlocie

Intrat: 3/30/2006
Postari: 381
Locatia: galati
Dyasa-ti dea Dumnezeu CREDINTA si tatalui tau PUTERE SA LUPTE CU BOALA....Tot ce pot sa-ti spun e ca Dumnezeu face minuni..Suntem toate alaturi de tine...Pupici Cezarei ca are "grija de tine".pupici
Miri
Postat: Monday, December 3, 2007 9:23 PM

Nivel: SAFIR

Intrat: 2/26/2006
Postari: 16505
Locatia: pe o margine de lume...
Cristy, Dumnezeu nu ii lasa pe cei buni sa se chinuie....angel
Condoleante!
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.
Printeaza subiectul
RSS Feed