Chestionar intrebare: Ce sport veti alege pentru copilul vostru?
Alegere Voturi Statistici
Inot 5 45%
Balet 0 0%
Tenis 3 27%
Ski 0 0%
Patinaj 1 9%
Karate 1 9%
Baschet 0 0%
Volei 0 0%
Altele 1 9%

Sport pentru copilul meu
Subiectul anterior · Subiectul urmator
AdrianaC
Scris: Monday, November 13, 2006 9:14 AM
Nivel: ALBA CA ZAPADA

Inregistrat: 2/12/2006
Ce sport veti alege pentru copilul vostru si de la ce varsta va ganditi sa il dati?

Eu as vrea la vara sa o duc pe Alice la inot, iar in iarna asta sa o invat sa patineze. ras
TatyKS
Scris: Monday, November 13, 2006 9:19 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 3/1/2006
Eu o voi duce pe Kari la: inot, gimnastica ritmica, dans sportiv, tenis de camp...atletism, baschet, volei cu mami si tati, si... as vrea sa studieze un instrument...poate pian. Nu va ganditi ca zapacesc copilul...dar trebuie sa fie motric, sa stie sa se miste, nu sa fie o impiedicatasic , plus ca toate astea vreau sa le invete in ani buni, nu toate odata. Dar de inceput incepem cu innotul.pupici
Am votat innotul ca e primul sport la care vreau sa o dau...am o prietena care d-abia o asteapta.
Kiki
Scris: Monday, November 13, 2006 9:20 AM
Nivel
Nivel: TOP TEAM

Inregistrat: 2/14/2006
Eu as vrea in primavara sa il dau pe David la inot...dupa ce trece timpul vom vedea catre ce sport ne orientam...
Cris-DL
Scris: Monday, November 13, 2006 9:25 AM
Nivel
Nivel: Senior

Inregistrat: 10/4/2006
Si eu as vrea la inot sau la tenis, dar aici la noi unde ? plans nu avem nici bazin, nici teren de tenis .... iar de patinat nici atat, eu si tati in fiecare an patinam, avem patinele noastre, dar la Bucuresti sau la Ploiesti banghead aici lipsa banghead
kali
Scris: Monday, November 13, 2006 9:44 AM
Nivel
Nivel: MEMBRU FONDATOR

Inregistrat: 5/27/2006
Of, nici nu stiu ce sa zic... probabil va depinde si de ce aptitudini va avea... Cred ca le vom lua pe rand, pana ma lamuresc ce-i place.
De exemplu ai mei nu au scos-o la capat cu innotul in ceea ce ma priveste... si acum mi-e frica de apa. In schimb am facut ce mi-a placut: balet, dans sportiv si pian.
Alexia va decide, asa ca nu votez nimic deocamdata.
stele_pe_cer
Scris: Monday, November 13, 2006 9:46 AM
Nivel

Inregistrat: 2/13/2006
Noi il vom da la anul la inot pe Matei, urmat apoi de arte martiale la 3 ani, apoi, de pe la 5-6 ani, la dansuri.In functie de aptitudinile lui, va merge si la patinaj iarna, si la tenis vara.In general il vom indruma catre sporturile parcticate de noi in trecut si/sau prezent, ca sa ii putem fi modele.

Eu consider ca degeaba vrei ca copilul tau sa fie un bun sportiv sau un practicant de sport, daca parintele nu practica cel putin 1-2 sporturi atat iarna, cat si vara.Daca parintele este pasiv, pasiv va fi si copilul.Daca paritnele este activ, atunci copilul va avea un bun model in viata si isi va imita parintele.

Am votat "karate", desi este un termen mult prea general.Acesta am vrea noi sa fie sportul definitoriu.Restul, sa fie auxiliare si sa poata renunta pe parcurs daca nu ii place, dar artele martiale speram sa ii palca, ca de folos ii va fi in mod clar...
Roxanel
Scris: Monday, November 13, 2006 9:58 AM
Nivel
Nivel: Avansat

Inregistrat: 3/13/2006
Eu am votat tenisul pentru ca se joaca in familia sotului meu de generatii. Deci Antonia l-ar avea pe taica-sau ca partener la inceput. La nivel de performanta e un sport scump aici si sper sa ni-l putem permite. La inceput voi alege si eu inotul caci nu prea o vad pe fiica-mea tinand o racheta in mana la varsta de 1 an. Poate doar de jucarie.

Mi-ar place patinajul, pentru ca l-am practicat, dar UK nu este o tara cu traditie in asa ceva deci nu au centre unde se poate ajunge la performanta in aceasta disciplina.

Nici baletul nu este de ocolit dar daca nu ajungi prim solista, e munca multa, figuratie multa si bani putini. Cum in familie nu avem balerini, nu cred ca voi merge pe aceasta varianta.

Referitor la baschet, volei, karate, judo, etc, etc - nu ma pronunt. Nu ma prea atrag asa ca ramane la latitudinea ei. Aici se practica in scoala, asa ca ....

Ski - nu prea cred. Taica-sau are frica instinctuala de orice ce aluneca pe gheata sau zapada asa ca nu prea vad astfel de preocupari.

stele_pe_cer
Scris: Monday, November 13, 2006 10:09 AM
Nivel

Ca te vad pe tine, Roxanel pomenind de performanta, pot spune ca noi il vom da pe Matei la diverse sporturi, dar fara a viza performanta. Eu vreau pentru copilul meu o copilarie intregita, bine conturata, nu o copilarie sacrificata de dragul de a imbratisa cariera sportului. Un sportiv de performanta nu ajunge la performanta decat prin sacrificiul de sine, inca din copilarie. Asta inseamna neglijarea multor aspecte esentiale in viata (carte, citit, teatru, filme, jocuri cu copiii), presupune timp restrictionat in favoarea sportului, regim alimentar uneori kiar strict, alteori permisv, dar tot regim, o instructie la sange de "dragul" performantei...

Noi vizam prin sport petrecerea timpului liber intr-un mod cat mai palcut si constructiv. Miscarea face bine la sanatatea atat fizica, cat si mentala si il tine pe copil ocupat oferindu-i simultan atat distractie, cat si preocupare.
Ema
Scris: Monday, November 13, 2006 10:45 AM
Nivel: Guest

Inregistrat: 2/12/2006
Eu am votat inot, dar as fi vrut sa votez si tenis!
De-a timpul anilor baietii mei au incercat si fotbal, trasul cu arcul ( Stefano), basket, la musica cu flautul...dar ceea ce le-a placut cel mai mult si au continuat neintrerupt in timp, au fost inotul si tenis.
Ar mai fi si bicicleta, care o folosesc des si vara fac aproape zilnic km.
Lui Stefano ii mai place si atletica ( corsa) dar are posibilitatea sa o faca numai la scoala ( 1 ora de 2 ori pe saptamina , cind ii duce pe stadion)

Avem piscina acoperita incalzita pt iarna la 11 km de casa, piscina de vara la 15 km de casa, mare la
40 km ... Asa ca minim 2 ori pe saptamina mergem la inot. Tenis o data pe saptamina la sala sporturilor.

Inotul le-a facut foarte bine, sint dezvoltati armonios, nu grasi, musculosi, rezistenti flowers
Ely
Scris: Monday, November 13, 2006 11:16 AM
Nivel

Inregistrat: 3/2/2006
Am votata tenis ,dar vrem sa invete si inot,balet,pian,dans sportiv,patinaj mie imi place tare sa dansez sper sa-i placa si ei,in schimb nu vreau sa semene cu mine cu frica de apaoare
Alina
Scris: Monday, November 13, 2006 11:18 AM
Nivel
Nivel: SAFIR

Inregistrat: 3/27/2006
Catinca merge de la 3 ani la inot, ajungand ca vara aceasta sa inoate singura, fara nimic ajutator.
Anul trecut a practicat arte martiale (Vietvodao), dar nu prea i-au placut si am renuntat. Anul acesta am vrut sa le reluam, dar orele de antrenament se suprapuneau cu cele de dans, deci am renuntat, desi ar fi vrut acum. Imi erau tare dragi aceste ore, pentru ca implicau miscare fizica in primul rand, dar nu numai.
De la 3 ani si jumatate merge la dans modern, vara trecuta avnd si primul ei specatcol pe scena. In decembrie 2006 il are pe al doilea. Deja mama are emotii, probabil va participa cu doua dansuri, caci doamna profesor a solicitat-o deja la un al doilea (majorete si Arlechino).
De la 4 ani si 8 luni merge cu patinele pentru gheata, iar de la 5 ani merge cu rolele. To de la 5 ani are bicicleta, dar nu a reusit sa mearga fara rotile ajutatoare, nici nu e tocmai incantata.

Pe toate le practica cu o deosebita placere.

Tudor, practica orice sport legat de ciocan. Glumesc, dar tare ii mai plac ustensilele de acest gen. Cu siguranta va merge la inot de la vara, daca se va mai deschide vreodata bazinul, sper din suflet sa-i placa. Oricum e fascinat de apa, asa ca cred ca nu va da inapoi. Legat de celelalte sporturi, se va vedea, timpul va decide ce si cum ii va placea.

Nu imi voi obliga niciunul din copii sa faca performanta, daca ei vor dori, nicio problema, dar nimic fortat.
Roxanel
Scris: Monday, November 13, 2006 11:18 AM
Nivel

Inregistrat: 3/13/2006
stele_pe_cer wrote:
Ca te vad pe tine, Roxanel pomenind de performanta, pot spune ca noi il vom da pe Matei la diverse sporturi, dar fara a viza performanta. Eu vreau pentru copilul meu o copilarie intregita, bine conturata, nu o copilarie sacrificata de dragul de a imbratisa cariera sportului. Un sportiv de performanta nu ajunge la performanta decat prin sacrificiul de sine, inca din copilarie. Asta inseamna neglijarea multor aspecte esentiale in viata (carte, citit, teatru, filme, jocuri cu copiii), presupune timp restrictionat in favoarea sportului, regim alimentar uneori kiar strict, alteori permisv, dar tot regim, o instructie la sange de "dragul" performantei...

Noi vizam prin sport petrecerea timpului liber intr-un mod cat mai palcut si constructiv. Miscarea face bine la sanatatea atat fizica, cat si mentala si il tine pe copil ocupat oferindu-i simultan atat distractie, cat si preocupare.

Stele, evident ca nu vreau ca Antonia sa aiba o copilarie sacrificata si ca imi doresc un copil activ si nu sedentar care sa stea toata ziua la play station si sa se indoape cu chipsuri si coca-cola. Doar ca ma gandesc la ce se poate intampla daca are cu adevarat aptitudini in una dintre aceste discipline si doreste cu orice pret sa practice sport de performanta.

Nu pot impinge un copil catre un anumit sport pe care nu mi-l pot permite financiar sau psihic. Nu as putea sa-l imping catre ski si sa stau cu inima cat un purice ca imi vine acasa cu maini sau picioare rupte. Evident ca se pot intampla lucruri si fara sa faci sport dar probabilitatea scade.

Tocmai de aceea incerc sa "vad" in viitor cum as putea sa "planuiesc" dezvoltarea fizica si mentala intr-un cadru cat mai armonios. ras Parca asta facem noi mamele, nu?
stele_pe_cer
Scris: Monday, November 13, 2006 11:50 AM
Nivel

Roxanel wrote:

Stele, evident ca nu vreau ca Antonia sa aiba o copilarie sacrificata si ca imi doresc un copil activ si nu sedentar care sa stea toata ziua la play station si sa se indoape cu chipsuri si coca-cola.

Hei, am facut referire la tine, pentru ca la tine am vazut notiunea de performanta. Pana sa citesc mesajul tau, nici prin gand nu mi-a trecut sa imi dau copilul la un sport de performanta, ci de ...divertisment. Deci, ceea ce am scris ulterior este valabil pt.copilul meu, nicidecum pt.al altuiasic ! Dar, sunt intru totul de acord cu tine: copilului trebuie sa ii placa sportul ales de parinti, nu sa fie fortat sa il faca pt.a satisface neimplinirile sau doalentele parintilor!

Ca ai adus vorba de ski si interdictie: eu nu mi-as da copilul niciodata la ski si alpinism. Pt. ca le-am practicat pe amandoua si pt. ca stiu ce riscuri implica fiecare, nu mi-as dori sa imi vad odorul nici pe stanci cocotat, nici pe skiuri, oricat de bun ar fi el pt. acest sport. Nu vreau sa ii dau sansa nici macar sa experimenteze de placere aceste doua sporturi. Pur si simplu imi este teama de ce s-ar putea imtampla.
mihaela75
Scris: Monday, November 13, 2006 5:23 PM
Nivel

Inregistrat: 2/22/2006
Cred ca o sa le incercam pe toate sa vedem ce se lipeste.orice sport e bun de facut in copilarie ,cate un pic din fiecare.Nu-mi doresc sa faca sport de performanta sau ca profesie ca nu se fac bani din asta insa in copilarie ,cat mai multa miscareimg
miraa
Scris: Monday, November 13, 2006 6:13 PM
Nivel

Inregistrat: 2/16/2006
eu il voi pune sa faca miscareras
eu am avut cv probleme cand eram micuta pt ca nu faceam sport in generala...1-4 faceam 5-10 min misc de brate, iar in 5-8 un nebun ne fugarea 15 min la sf trimestrului si ne punea nota dupa care ajunge primulbanghead
si am ajuns sa fac gimnastica dar urlam de durere si nu vroiam sa audangry
treaba asta a tinut 2 zileras , apoi handbal care mi-a placut mult si am facut pana am intrat la liceu
la liceu mi-am descoperit o mare pasiune plina de miscaredance dansul..si am inceput sa fac si banuti predandu-le la prichindei
asa ca mi va avea de unde sa inveteras
sportul care mi-ar placea sa-l imbratiseze ar fi tenisul, dar o sa vedem ce-i place
Utilizatori in acelasi subiect
NU poti posta subiecte noi in acest forum.
NU poti raspunde la subiecte in acest forum.
NU poti sterge postari in acest forum.
Nu poti edita postari in acest forum.
Nu poti crea sondaje in acest forum.
Nu poti vota in sondaj in acest forum.